Anasayfa / Askeri Bilgiler / Sağlık Sebebi ile Askerlik Erteleme İşlemleri

Sağlık Sebebi ile Askerlik Erteleme İşlemleri

Sağlık Nedeniyle Ertelenmesi

Askerlik kanununun 35. Maddesine dâhil olan A ve B fıkrasına göre askerlik yaşı gelmiş kişi eğer beden olarak askerlik yapacak derecede gelişme gösterememiş ise ya da yapılacak bir tedavi sonucunda olumlu bir sonuç alınacak düzeyde bir hastalığı varsa askeri hastane ya da askerlik şubesi geçici sağlık kurulu bu durumu tespit ettikten sonra kişinin askerliği 1 yıl sonraya ertelenebilir. Yalnız bu sebepten dolayı ertelemelerde en çok 3 sene geçici işlem yapılabilinir. 3. Yılın sonunda artık kesin işlemler yapılmalıdır. Sağlık nedeni ile yapılan erteleme raporlarının geçerlilik süresi rapor süresine eklenen 1 yılın bitimine kadardır. Bu sürenin sonunda kişi artık askerlik vazifesini yerine getirmek için askeri şubeye başvurmalıdır. Müracaat ettiği zaman tekrar bir muayeneden geçerek sağlığı hakkında tutulan rapora göre askere alınır veya alınmaz.

Eğer kişinin muayene sonucunda aldığı rapor 30 günden daha az ise rapor süresinin bittiği gün sevki yapılır. Yalnız kişi bakayadan rapor almış ise ya da yoklama kaçağı ise bu durumda rapor süresi fark etmeksizin rapor süresinin bittiği ilk gün sevk edilir.

Askerlik Kanununun 35 nci maddesinin A ve B fıkraları gereğince; vücutları askerlik yapacak derecede gelişmemiş olduğu veya tedaviyle geçecek geçici hastalık ve arızaları olduğu askerlik şubesi geçici sağlık kurulları veya asker hastanesi sağlık kurullarınca tespit edilenler ertesi yıla bırakılırlar. Ancak bu ertelemeler en fazla beşinci yıl sonunda son bulur.

Sağlık sebebiyle “Ertesi Yıla Bırakma” kararlı raporların geçerlilik süresi; rapor tarihini takip eden 31 Aralık tarihine kadardır. Bu durumdakiler, rapor bitimini müteakip işleme tabi oldukları doğumların silahaltına alınacağı ilk genel celp ve sevk tarihinin bitiminden önce askerlik şubelerine müracaat ederek askerlik şubesi geçici sağlık kurulları veya asker hastanelerinde yeniden muayene edilir ve hakkında verilecek karara göre işlem yapılır.

SAĞLIK SEBEBİYLE SEVK TEHİRİ :

Sevkleri sırasında rahatsızlığını beyan ederek asker hastanesine sevk edilenlerden, sevkin son gününü (hariç) takip eden otuz gün ve daha uzun süreyi kapsayan rapor alanların sevki raporlarının süresine göre müteakip celplere bırakılır.

Yapılan muayeneleri sonucunda 30 günden az süreli rapor alanlar, raporlarının bitimini takip eden ilk gün sevk edilirler.

Yoklama kaçağı ve bakayalardan rapor alanlar, rapor süresi ne olursa olsun raporlarının bitimini takip eden ilk gün birliklerine sevk edilirler.

Kaynak: Milli Savunma Bakanlığı

saglik-sebebi-ile-askerlik-erteleme

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*