Anasayfa / Askeri Bilgiler / Sevk Öncesi Hazırlık İşlemleri

Sevk Öncesi Hazırlık İşlemleri

Soru: Merhaba sevk öncesi hazırlık işlemleri tarihi 1-30 eylül arasıymış ben sonradan fark ettim geç kalmışım. lisans mezunuyum, Bu durumda ne olur acaba, bakaya kalır mıyım yada normal bir şekilde gider miyim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Cevap: Merhaba, yapmanız gereken tek şey şubeye giderek askerlik işlemlerinizi yaptırmanız olacaktır. Bu durumda oradan size gerekli bilgiler verilecek ve sevk için hazır hale getirileceksiniz.

Sevk Öncesi Hazırlık İşlemleri;

Askerlik işlemlerinizi tamamlamak adına askere sevk edilmeden önce şubeye gidip yapmanız gereken işlemlere denmektedir. Bu işlemler arasında ve en önemli olanlarından bir tanesi de Sevk Öncesi Hazırlık İşlem Formunu doldurmaktır.

Sevk-Oncesi-Hazirlik-islemleri

15 yorum

 1. Merhaba devre kaybıyım yarın şubeye gidicem kaç gün içinde beni yollarlar hala işyeriyle de ilişkimi kesemedim bile yardımcı olursanız sevinirim

 2. Merhabalarr
  Ben askerlik şubesine gidip işlemlerimi yaptırdım
  Kağıdımda Muhtemel Sevk Tarihi Şubatın 4 ü yazıyor bu tarihte askere gidermiyim ve şubata kadar yaptırmam gereken başka bir işlem varmı eğer yoksa silüsü ne zaman alırım ?
  Şimdiden teşekkür ediyorum

  • Merhabalar, Size verilen muhtemel sevk tarihini beklemelisiniz. Ocak 15-25 tarihleri arasında kesin sevk yerleriniz belli olacaktır.

 3. İyi geceler diliyorum önceliklee
  Askerde acemi birliğine geçtiğim zaman doğuda askerlik yapmak istediğimi belirtsem komutanlarıma bi sonuç alırmıyım bana bu konuda yardımları dokunurmu ?

  • Merhabalar, isteğiniz hakkında dilekçe yazabilirsiniz. Muayane işlemleri sırasında durumunuzu isteğinizi belirtebilirsiniz.

   • Muayenemi oldum gidiceğim celp dönemi şubat ayı şimdi dilekçe yazsam nereye verebilirim bi yardımcı olsanız ?

    • Merhabalar, kasım ayı celp dönemi alımları bitti kesin sevk yerleri açıklanacak 2 gün sonra, Erken sevk dilekçeniz bir işlem görmeyecektir.

 4. Askere şubatta gidiyorum muayenemi oldum soruyu yanlış anlamışsınız kusura bakmayın
  Askerliğimi doğuya istiyorum bunun için dilekçemi nereye vermem gerekiyor muayenemi oldum ama ?

  • Merhabalar, Durumunuzu anladım, hakkınızda işlem için askerlik şubenize giderek Genel Kurmay başkanlığına dilekçe yazabilirsiniz.

 5. Merhaba,94 Doğumluyum Önlisans okuduğum için 2014 şubat ve ağustos celbini kaçırdım.Haziranda okulum bitti ve tecil bozdurup 23.08.2014 muayenemi oldum ama 95/1 çıkmadı 95/2 çıkmadı 95/3 çıkmadı 95/4 bekliyorum Muayene kağıtında Şubat yazıodu muhtemel celp tarihi lütfen hemen gitmem lazım işlerim war

  • Merhabalar, durumunuzu incelemeniz için dün açıklanan 95/4 celbi yerlerini açıklamıştır. Durumunuzu e devlet üzerinden takip etmenizi öneririz.

 6. merhaba cümleten hayırlı tezkereler diliyorum herkese. ben yedek subay adayıyım askerlik durum belgemi şubeden ağustos ayında aldım fakat sevk öncesi işlemler için eylül ayında tekrar gitmedim. bu durum beni etkilermi? zaten askerlik durum belgemi alırken tüm evraklarımı teslim ettim. bazı sitelerde bakaya olur vs. gibi yazılara denk geldim.konuya hakim kimse varmı acaba?

  • Merhabalar, 28 Eylül 2 Ekim tarihleri arasında sevk öncesi işlemler hakkında e devlet üzerinden gerekli belgeler verilmekteydi bu tarihler arasında bir işlem yapmadıysanız askerlik şubenize uğramanızı tavsiye ederiz.

 7. İbrahim Alper Can

  Merhaba. 1990 doğumluyum lisans mezunuyum. 17.12.2013 tarihinde mezun oldum ocak 2014te tecil işlemimi yaptırdım. Tecilimi 30.03.2016 tarihine yaptılar diye hatırlıyorum ama e-devlette 16.12.2015 tarihine kadar askerlikle ilişkisi yoktur yazıyor. Ben doğru hatırlıyorsam bu yanlışı düzeltirler mi eğer oradaki bilgi doğruysa birkaç ay erteletme imkanım olur mu? Ocak veya şubatta yüksek lisansa başlayarak tecil ettirmeyi planlıyorum. Tecilimin martta bittiğini düşündüğüm için ocak 2016da yüksek lisansa başvururum diye tasarlamıştım ama az önce e devlette bahsettiğim farklılığı gördüm. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler iyi çalışmalar

 8. -“Devlet Kapısı üzerinden alacağım sevk belgesinin çıktısını almadan sevk edildiğim birliğime gittiğimde birliğim tarafından katılış işlemlerinin yapılmayacağını kabul ediyorum” …
  e devletten sevk işlemi yaparken böyle bir yazı geliyor ve buna “EVET” yazmamız isteniyor ne anlama geliyor ?
  Bu arada aralık 16-18 arası sevk tarihleri verilmiş bu tarihler arasın da mı birliğime teslim olmam gerekiyor şimdiden teşekürler…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*