Sevk Tarihi Öğrenme

112
346

Askerlikte bazı terimler vardır. Bu terimlerden biri olanda sevk tarihi, öncelikle Askerlikte sevk nedir? sevk tarihi nedir? bunlardan biraz bahsetmek istiyoruz. Askerlik çağına gelmiş her Türk genci, askere gitmeye hazırlanır ve bu hazırlıklar içinde en önemlisi de sevk tarihidir.

Sevk Tarihi Nedir?

Askerlik işlemlerini tamamlamış ve celp dönemi belirlenmiş bireylerin askerlik yerlerine sevk edilecekleri tarihtir. Sevk başlangıç tarihi + Verilen Yol Süresi + Birliğine teslim olacağı tarih, olarak belirlenir.

Sevk edileceği tarih genelde yola çıkılması gereken tarihtir. Ancak yılların vermiş olduğu imkanlar doğrultusunda artık mesafeler çok uzun sürmediği için Sevk tarihi + yol süresi verilir. Bu yol süresi 1-2-3 gün olabilmektedir. O yüzden Sevk tarihinde yola çıkmayıp, teslim olacağınız tarihte, gideceğiniz acemi birliğinin bulunduğu il veya ilçede havalimanı var ise uçağa binerek aynı gün birliğinize teslim olabilirsiniz.

Sevk tarihi kişinin askeri birliğine katılmak üzere yola çıkması gereken tarihe denmektedir.

Sevk Tarihi Öğrenme Nedir?

Askerlik işlemlerini tamamlayıp, acemi birliği yerinin açıklanmasını bekleyen asker adayları, askerlik yerleri açıklandıktan sonra e-devlet üzerinden veya askerlik şubelerine başvuruda bulunarak alacakları sülüs belgelerinden sevk tarihlerine ulaşabilirler.

Muhtemel Sevk Tarihi Nedir?

Askerlik işlemlerini tamamlayıp, henüz hangi celp döneminde gideceği kesinleşmemiş kişiler için (Tecilliler, Askerlik Erteleyenler Vb.) belirlenmiş olan muhtemel tarihtir. Bu tarihte muhtemel sevk belgesinde yer almaktadır.

Sevk Tarihi Öğrenme (Sorgulama)

Askere gideceğiniz sevk edileceğiniz tarihi öğrenmek için normal askerlik sorgulama işlemi yaptıktan sonra sorgulayacağınız veya şubeden alacağınız sülüs belgenizden öğrenebilirsiniz.

Sevk Tarihi ile ilgili sitemiz üzerinden bize sorulmuş olan sorular. (Cevapları kişilerin özel mail adreslerine iletilmiştir.) Sizlerde konu altından Sevk Tarihi ile ilgili sorularınızı yönetime iletebilirsiniz.

 • Benim devlette tüm bilgiler yazıyordu sevk tarihi filan hepsi kalkmış neden kesin gider miyim b grubu bilgi verirseniz sevinirim.
 • Merhaba benim kütük Ankara / Kazan, kazan şubat gönderiyor ben muayene oldum sevk tarihi 4.şubat.2016 yazıyor celp se 2016 şubat yazıyor ben şimdi 4 şubat tamı askere gideceğim herkes bir şey diyor cevaplarsanız sevinirim.
 • Hava yedek subayı olarak Ankara Polatlı’ya gidecektim 31 temmuz sevk tarihi son günmüş ben 3 ağustosta askerlik şubesini gittim beni kasım celbine attılar yerim ve yedek subaylığım değişir mi ?
 • İyi günler benim sevk başlangıç tarihim 19 haziran katılacağım tarih 22 haziran diyor ama ben 19 haziranda birliğime teslim olsam herhangi bir sıkıntı olur mu ?

112 Adet Soru ve Cevap

 1. 1999 doğumluyum ve bu vatan için canim feda askere gitmek istiyorum ülkemizin savaşacak askere ihtiyacı var ve bende askere gitmek istiyorum bunun için ne yapmam lazim yas:16 nolur bana bi yardim edin o kadar çok gitmek istiyorum ki

  • Merhaba Sevgili Vatan Sever Kardeşim, Devletimizin TSK’nın belirli kurallar üzerinde durduğu ve bu kurallar yıllardan beri süre gelen 20 yaşını dolduran her erkek askere elverişli olduğu taldir de askere alınmaktadır. Vatan sever genç kardeşim sen sabırlı ol önünde 4 yılın var ve senin gibi vatan severler bu ülkede hiç bir zaman eksik olmayacaktır.

  • Merhabalar ben 13.09.1995 dogumluyum 31.12.2017 tarihine kadar tecilim var ancak tecilimi bozup subat celbinde askere gitmek istiyorum acaba mumkunmu

 2. Merhaba 2015 Kasımda asker olacağım ekim 15 te silus açıklanacak teslim tarihi Kasım ortasi demişlerdi ama celb kağıdın da 2 Kasım teslim yazan arkadaşlarım var açıkçası kafam karisti daha silus almadan celb tarihi 2 Kasım yazılmasına

 3. Merhaba. 2016 aralığa kadar techilim vardı. Fakat yüksek lisansı bitirdiğim için techilimi bozdurdum ve bu kasımda gidicem. Biliyorum 28 ekimde belli olcak, ama acaba tahminen kasımın kaçı gibi giderim? Yurt dışına çıkmam gerekiyorda 6 kasım gibi geri dönebiliyorum, bu tarihten önce çağrılma ihtimalim varmı? Acil cevap alabilirsem sevinirim. Saygılar.

 4. Merhaba ben 1990 doğumluyum daha önce önlisans bitirdim ve şimdi başka bir önlisans bölümüne kayıt yaptırdım şuan istanbuldayim Askerlik şubem şanlıurfada tecilim 31.12.2015 tarihine kadar. İstanbuldan tecil işlemi yapabilirmiyim veya okul mu yapar Urfaya gitmem gerekir mi? Şimdiden sağ olun.

  • Merhabalar, herhangi bir askerlik şubesinden yapabilirsiniz. okulunuzdan öğrenci olduğunuza dair bir belge alarak askerlik şubenize gidiniz.

 5. Bana verilen belgede “Aşağıda kimliği yazılı yükümlünun 28.10.2015 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakincasi yoktur.” yazıyor. Celp dönemi olarakda kasım 2015 yazıyor. Ben askere ne zaman gideceğim. Ve gidecegim yer, nerede ve ne zaman belli olur? Bu konu ile ilgili bilginiz var mi?

 6. iygünler ben ufuk kasım benim askerlik 2014 de geldi yıl ertelettim bidaki sorgulama 2016 gelcek. Ama ben epilepsi hastasıyım askerlige gidebilcem miyim.

 7. Merhaba Ben dort yillik fakülte mezunuyum yedek subay olarak askerlik islemlerini hallettim kasimda askere gitmek istiyorum ama Bu sevk oncesi hazirlik islemine girdigim zaman e devlette Bu celp donemi sevke tabi degilsiniz diyor yardimci olurmusunuz iyi gunler..

 8. ben balıkesir gönen 1995 doğumluyum gönen 2015 kasım celbi yolluyor tecilim falan hiçbişeyim yok kasım ayında kesin gidermiyim bilgi verirseniz çok sevinirim…

 9. Mrb. Ben 94 doğumluyum kütüğüm konya yunak . tecilimi bu ayın ortasında bozdurdum ve 2016 ağustos çıktı ama ben dilekçe verdim erken sevk için sizce olur mu şuan muhtemel sevkim şubat gözüküyor şubatta gidebilirmiyim ?

  • Merhabalar, adında da anlaşıldığı gibi muhtemel sevk tarihiniz kesin sevk tarihiniz 20 ocak 2016 tarihlerinden belli olur.

 10. merhaba ben 1997 17 şubat dogumluyum askere büyük ihtimal 2017 de gidicem hangi ayda askere giderim bu belli olurmu yardomcı olursanız

  • Merhabalar, 2016 yılı içerisinde muayane olmaya gidiniz. Size muhtemel sevk tarihi vereceklerdir orada kesin olmayan tarihiniz belli olur fakat ne zaman askere kesin sevk tarihinizi verirler o belli olmaz.

 11. Merhabalar ben 1995 dogumluyum muayene oldum ve bana verilen belgede 2015 kasım’ın 4’ünde 4 tertip olarak askere gidiyorum yetkili makamlar E Devlet üzerinden sevk belgesi ve sülüs alabilecegimi söylediler er sonuçlundurma ve asal sevk başvurusu sayfasına girdigim zaman hakkınızda henüz bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır diye bir açıklama çıkıyor dün akşam tekrar giriş yaptım ve sevk işlemleri E Devlet Üzerinden kapatılmıştır sevk işlemlerinizi 02 ekim tarihine kadar en yakın askerlik şubesine müracaat ederek yaptırabilirsiniz diye bir açıklama okudum

  Subay bey bu açıklamam ile ilgili bir bilginiz varsa bilgi paylaşımında bulunursanız çok sevinirim saygılar.

  • Merhabalar, açıklama ile alakalı bir bilgimiz yoktur. Fakat e-devlet üzerinde 2015 kasım celp kesin sevk tarihleri ekim 15-25 tarihleri arasında açıklanacaktır. Bu zman da bir sınıflandırma beklemeyiniz. 15-25 ekim tarihlerini beklemenizi askerliksorgulama.org ailesi olarak tavsiye ederiz.

 12. Mrb, ben 90 doğumluyum 15.11.2015 son tecil bitiş tarihimdi fakat herhangi bir askerlik şubesine basvurmadigim icin 1 ekim itibariyle bakaya kalmış görünüyorum ne yapmam lazım? Askere ne Zaman giderm? Yardım edin..

 13. S.a benim kütük kasım celbi gecen sene muayene oldum kağıtta muhtemel sevk yazıyo neden acaba muayene olalı 1 seneyi geçti acaba şubem 4 göderirken ben 1tertip gitmek istemiştim ondan dolayı öyle yazıyo olabilirmi hayırlı geceler.

 14. İyi günler,kolay gelsin. Bende 1995 Kasım celbinde askere gidiyorum fakat muayene olduğumda verilen belgede sevk tarihim 2Kasım yazıyor her hangi bir erteleme v.s. yapmadım şubemin gönderdiği celpte gidiyorum. Bazı kimseler B gidebileceğimi söylüyor. Böyle bir durum söz konusu mudur? Bilgilendirirseniz sevinirim. Esen kalın.

 15. Merhabalar, 94 doğumluyum, kütüğüme bağlı amca oğullarım genelde İzmir, Çanakkale, İstanbul civarında askerlik yaptı. Benim de o civarlara yakın askerlik yapmam mümkün olur mu?

  Ayrıca bilişim teknolojileri mezunuyum TSK’da teknik personel olarak kalmak için neler yapılabilir.

  Teşekkürler, iyi günler.

  • Merhabalar, askerlik yapacağınız yer ile alakalı yorum yapmak ne kadar doğru olur tartışılır. Bilişim Teknolojileri mezunu olduğunuza dair diplomanız ile askeriye ye gitmenizi tavsiye ederiz. Size yakın bir branş elbet vardır bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

 16. Muhtemel sevk tarihi 2 kasim yaziyo ben tecil ettirdim acaba kesin olarak bu dönem gidebilir miyim ve bide gidecegim birlik aciklanir aciklanmaz sulusumu alabilir miyim cook teşekkür ederim simdiden

  • Merhabalar, sorunuzu anlayamadık. Tecil yaptırdım demişsiniz tecil yaptırdıysanız yerinizi nasıl öğreneceksiniz ?

 17. merhaba ben 08.07.2015 te tecilimi bozdurdum ispartaliyim 06 1992 doğumluyum bana verilen belgede yoklama tarihim tecilimi bozdurdugum tarih gozukmekte sevk tarihim 02.11.2015 gozukmekte askeriyeden bir kac gun once 2 kasimda gideceksin dediler ama kesin bilmek istiyorum tam tarih olmasina gerek yok kasim ayinda kesin gidermiyim acaba smdiden tskr ederim iyi calismalar.

 18. merhaba 95 doğumluyum 2014 aralıkda muayene oldum verılen kağıtta sevk tarihi 4.11.2015 yazıyor bu tarıhte kesın gıdebılırmıyım.? asker gecesı yapacağım kesın olmadığı için kararsızım çıkmazsa diye .? tesekkurler

  • Merhabalar, 15-25 ekim tarihleri arasında kesin sevk yerleriniz belli olacaktır, e devlet üzerinden veya askerlik şubenizden takipte olmanızı tavsiye ederiz.

 19. Merhaba haziran ayinda agustos icin basvuruda bulundum ama sure bitti kasim celp donemine kaldim ancak kafamda soru isaretleri var. Grup numarasina gor3 celp donemi 2015/06 2016 mayis yaziyor . Ben kasimda kesin asker olurmuyum isten 2 gun sonrada ayrilacagim sorun yasamak istemiyorum bir yol gosterem olabilir mi?

  • Merhabalar, 15-25 ekim tarihleri arasında kesin sevk tarihleri belli olacaktır. E devlet üzerinden takip etmenizi tavsiye ederim.

 20. merhabalar ben 02.03.2015 muayene oldum 01.09.1996 doğumluyum 2016 şubat askerim ama yaş 19 da gidiyorum normal sizce
  yanlış anlamayın bunun için çok mutluyum

 21. Merhaba ben lisan mezunuyum ve 2 yil tecil ettirdim 31 aralik 2015 e kadar tekrar bu süreyi yüksek lisansa kayit olmadan uzatabilirmiyim

 22. merhabalar aralık ayında iskenderuna askerlık icin gidiyorum ve subay olarak kalmak ıstıyorum 4 yıllık unıversıte mezunuyum ne yapmam gerekıyor ?

 23. Merhaba benim muayene kağıdımda sevk tarihi 04.02.2016 yazıyo o tarihte kesin gidermiyim muhtemel sevk tarihi değişi sadece sevk tarihi yazıyor yardımcı olursaniz sevinirim

 24. Merhaba benim muayene kağıdımda sevk tarihi 04.02.2016 yazıyo o tarihte kesin gidermiyim muhtemel sevk tarihi değil sadece sevk tarihi yazıyor yardımcı olursaniz sevinirim

 25. Merhaba 1996 doğumluyum muayyeneye gittiğimde ağustos da gideceksin dediler fakat ben tercih hakkımı kullanarak şubat ayına tercih yaptım bunu kesin öğrenebileceğim bir açıklama yaparmısınız dosyamda sevk tarıhı ve muhtemel sevk tarihimde şubat yazıyor ama belli olmaz diyorlardı askeriyedeki görevliler arafta kalmamak için bunun cevabını alabilirmiyim sizden ben kesin olarak ne zaman gideceğimi nasıl öğrenebilirim

 26. merhaba 96 ya 4 gidecegim kütügüme göre ama ben muane olmaya gittigimde şubat 1 gitmek istiyorum dedim ve orda 1.2.3.4 şeklinde sıraladım bana verilen kagıtta muhtemel sevk tarihi 04.02.2016 yazıyor şubat gitmek istiyorum eger olurda şubat gidemezsem ben hangi ayda askere giderim sizce ?

 27. merhabalar kütügüm 4 gönderiyo ve ben muane olmaya gittigimde 1 gitmek istiyorum dedim muane felan oldum bana verilen kagıdımda muhtemel sevk tarihi 04.02.2016 yazıyo
  acaba şubatta kesşn gşdermiyim çünkü.4 ay önce muane oldum bu şubatta kesin gidermiyim gidemezmiyim bunu nasıl ögrenecegiz çünkü çalışıyorum ve işten çıkmayı düşünüyorum bi kaç ay öncesinden sagolun şimdiden

 28. Merhaba ben 96 doğumluyum genel kurmay başkanlığını aradım tcemi verdim şubata kesin askersin dediler benim celp dönemi ağustos sizce ben hangi ayda giderim

 29. Merhaba. Ben 15 aralık 2015 tarihinde askerlik şubesine gittim ve askere gitmek istiyorum dedim şubat celp dönemi kapandı ancak mayısta gidebilirsin dediler tamam dedim işlemlerimi yaptım bana bir belge verdiler muhtemel sevk tarihinde 04.05.2016 yazıyordu ve muayene olduğum gün e-devlet üzerinden askerlik durum belgesi çıkarttım belgede 04.05.2016 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur yazıyordu ancak aynı belgeyi bugün çıkarttığım da 07.02.2016 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur yaziyor. Bu ne anlama geliyor.Şimdiden teşekkürler.

 30. S.A ben 95 dogumluyum tecilliydim ekım ayında tecil i bozdurdum kagıt da subat 4 sevk yazıyor subat da mı gıdecem kesın yoksa baska bı ayda mı gıdecem

 31. AŞAĞIDA KİMLİĞİ YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 04/02/2016 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ
  YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR yani şubata muayene mi olacm cvb bkliym saygılar

 32. Meraba iyi akşamlar ben 96 doğumluyum. 2015 te muayene oldum muayene kağıdında 2016 kasım yazıyordu. Tecilim felan yok muayene de erken gitmek istiyorum dedim. Sonra 4 ay sonra askerlik durum belgesi sorgulama kağıdı aldım şubeden celp dönemi şubat yaziyo ve şöyle bi yazı var di. Aşşagida kimliği yazılı hükümlünün 04:02:2016 ya kadar askerlik işlemleri yönünde sakıncası yoktur diyo. Altta da muhtemel sevk tarihi yaziyo bi yardımcı olsan admin nezaman gidecem askere

 33. Acaba ben 4 tertip mi gidiyorum 1 tertip mi yanı şubatta mi gidiyorum bi yardımcı olursanız şubatta gitmek için allaha dua ediyorum hergun biran önce peygamber ocaqina kavuşmak için cvb bekliyorum sagilar

 34. E-devlette askerlik durum belgesini sorguladım.Belgede yazan şey şu;
  ASKERLİK DURUM BELGESİ SORGULAMA SONUÇLARI (*)
  ”AŞAĞIDA KİMLİĞİ YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 04/02/2016 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ
  YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR.”
  Bunun ne anlama geldiğini anlamadım.Ben ne zaman askere gideceğim, gideceğim yer ne zaman belli olacak.
  Doğum tarihim de şu; 28 temmuz 1996.
  Muayene de olmadım.Ne zaman muayene olmam gerekiyor.Şimdiden teşekkür ederim.

 35. Bana verilen belgede “Aşağıda kimliği yazılı yükümlünun 04.02.2016 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakincasi yoktur.” yazıyor. Celp döneminde kütük olarak ağustos, il olarakda Mayıs 2015 yazıyor. Ben askere ne zaman gideceğim. Ve gidecegim yer, nerede ve ne zaman belli olur? Bu konu ile ilgili bilginiz var mi?

 36. Merhabalar ben 16.08.1996 dogumluyum mayi 2015 te muayne oldum kutugum aksehir tuzlukcuda kutugum 1 gonderiyor askerlik subesinden aldigim kagitta muhtemel sevk tarihi 04.02.2016 yaziyor o tarihte gider miyim.

 37. Selamunaleykum Askerlik durum belgesi sorguladigimda 07.02.2016 tarihine kadar askerlik yonunden bi sakinca yoktur yaziyor bana bunu aciklayip ve ne zaman askere gidecegim aciklar misiniz ?

 38. Merhaba, erkek kardeşim acemi birliğine 02.02.2016 da 96/1 kayseri melikgazi avcı er komando olarak gitti.acemi birliği ne kadar sürücek ve usta birliği yerini ne zaman öğrenebiliriz. Cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

 39. Merhaba. Ben mayıs dönemi için başvurularımı yaptım. E devlet üzerinden 31 Marta kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur yazıyor. Başvuru esnasında verilen kağıtta ise 28 nisana kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur diyor. Net sevk tarihim yazmıyor. Bu durum hakkında bilgilendirir misiniz neden bu şekilde yazıyor olabilir

 40. Merabalar ben aralık ayında tecilimi bozdurdum ve mayıs 2016celp döneminde gidicem askere . verilen kâğıtta sevk tarihi : 04.05.2016 yazıyor bu tarih gideceğim tarih mi

 41. Merhaba. Önceden mayıs celbi için askerlik şubesine başvurumu yaptım. Geçtiğimiz mart ayı içinde sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırmayı unuttum.Bu konuda kendime çok kızıyorum. Askere alınmazsam çok üzülürüm.Bu konuda endişelerimi giderir misiniz?

 42. Merhabalr 1997 dogumluyum dun muayne oldum verilen kagitta muhtemel sev tarihi 2017 subat ayinin 4 du yaziyo bu tarihte gidecekmiyim

 43. Merhabalar,ben 25.06.1997 Doğumluyum sevk tarihi 04.02.2017 yazıyor ve 04.08.2016 ya kadar askerlik yönünden bir sakıncası yoktur diyor şimdi ben askere ne zaman gideceğim ?

 44. Celp dönemi : Kasım 2016
  Muhtemel sevk tarihi : 30.09.2016
  Erteleme bitim tarihi : 23.06.2016 simdi ben kasim ayinda mi askerde oluyorum yoksa eylul ayinin sonuna dogru mu askerde oluyorum simdiden tesekkurler.

 45. agustos celbi yazıyo bana verilen kagıtta 23 martta muayene oldum 96 dogumluyum sevk tarihimde 01.08.2016 yazıyor bu sevk tarihindemi askere gidicem

 46. MERHABALAR BEN DOĞUKAN YÜKSEL 97 DOĞUMLUYUM KÜTÜĞÜM KASIM YOLLUYOR 2017 KASIM ERKEN SEVK ISTEDIM KAĞITTA MUHTEMEL SEVK TARİHİ SUBAT DİYOR BEN SUBAT KESIN GIDERMIYIM PATRONUMA SUBATTA ASKERE GIDICEM DEDIM BENI ISTEN ÇIKARACAK SUBATTA EN GEC GIDEMEZSEM NASIL BIR YOL İZLEMELİYİM .

 47. İyi gunler ben hqva degisimindeyim havq degisimi sonunda askeru hastanede muayene oldum temiz verdiler bu belgeyi bayrqm tatili oldugu icin subeye teslim edemedim hava degisimim suremde bayramin 2. Gunu bitiyor ne yappmaliyim sevk belgesiz birlige teslim olunurmu

 48. iyi günler haziranda tecilimi bozdurup muayne oldum,kagitta sevk tarihi 31.10.2016 yaziyo kesin o tarihtemi gitcem 96 liyim

 49. Merhabalar ben 97 doğumluyum bir kaç ay önce muayenemi yaptırmış istek üzerine verilen kağıdımda sevk tarihim 04.11.2017 olarak belirlenmişti (baya geç bir tarih belirlendi askerlik için can atan biriyim beklemesi zor oluyor) bu tarihte otobüs terminaline mi gitmeliyim yani acemilik yerim belli olacak falan daha çok var, birde ben lise mezunu değilim açıktan okuyorum lakin dondurulmuş şekilde şu anda ve hem Milliyetçi kişiliğimin hem de çocukluğumun hayali olan askerde kalmayı isteme durumu var sözleşmeli er muhabbetini duymuştum sözleşmeli er olarak kalabilir miyim askerde inanın o kadar çok kalmak istiyorum ki şu zamanlarda Vatanımın gerçek vatan sever askerlere ihtiyacı var, çok askerden duydum isteyerek gitmedik diye sinirimi bozuyorlar. Cevap için şimdiden teşekkürler.

 50. Merhabalar. Baglı oldugum yerin celp dönemi 2017 Kasım olarak belirlenmiş ,
  Ben 24 şubat 2016 ‘da askerlik şubesinden muayenemi oldugumda, erken gitmek istedigimi belirttim bana verilen kağıtta muhtemel sevk tarihi: 04.02.2017 yazıyor bu sevk tarihi kesin midir. Buna göre plan yapabilir miyim ?teşekkür ederim..

 51. LİSANS MEZUNUYUM. TECİLİM 09.01.2015 TARİHİNDE BİTTİ. ŞİMDİ 10 AYDIR BAKAYA DURUMDAYIM. ŞİMDİ YÜKSEK LİSANSA 30.08.2016 TARİHİNDE YÜKSEK LİSANS BAŞVURUSU YAPACAĞIM. AMA ASKERLİK DURUM BELGESİ İSTİYOR.
  ASKERLİK ŞUBESİNE GİTTİĞİM ZAMAN ASKERE ALINIR MIYIM? VE YÜKSEK LİSANSA BAŞVURUP TEKRAR ASKERLİĞİ TECİL EDEBİLİR MİYİM?

 52. 19 yaşındayım askerlik kağıdım geldi ve bu sene okuldan mezun oldum.Üniversite sınavında istediğim başarıyı elde edemedim ve seneye de şansımı denemek istiyorum.Bunun için nasıl seçenekler var önümde?

 53. Merhabalar, ben tecil bozdurdum ve inşallah kasım ayında askerim fakat; celp kağıdında sevk tarihi: 31.10.2016 yazıyo peki sülüs kağıdını alınca onda başka tarih yazarsa hangi tarihi dikkate almalıyım.. Tesekkur ediyorum

 54. merabalar 16.01.1997 doğumluum aseri muayene’mi oldum bana verilen kağıtta aşağıda kimliği yazılı yükümlünün 01.02.2017 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur yazıyo celp dönemim 2017 şubat sevk tarihim ise 01.02.2017 yazıyor kesin olarak ne zaman askere gideceğim… teşekürler.

 55. CeLP dönemi 2016 Kasım 31 10 2016 tarihine kadar askerlik yönünde bi sakinca bulunmamaktadır muhtemelen kasımda gidermiyim 1991 doğumluyum

 56. 1994 Doğumluyum Liseden sonra tecil ettirme şansı elde ettim ve kullandım.Tecilim 31 aralık 2016 bitiyor 2 şubat 2017 Muhtamel sevk gözüküyor. Ama ben üniversite sınavına girmek istiyorum üniversite okuyacam Üviversite sınav başvuru tarihi 4 ocak başlıyor sınav martta acaba üniversite başvurusu kağıdıyla Askerlik şubesine gitsem ağustos veya kasım kadar erteleme yapılabilir mi lütfen yardımcı olun.

 57. Meraba ben muaynemı oldum bana verdıklerı kagıtta sevk tarıhı 2017 subat yazıyor benım koyumde subat gonderıyor kesın subatta gıdermıyım 1997 dogumluyum

 58. S.a benım karabuk 97 dogumluyum kasım gonderıyor ben erken gıtmek ısdedıgımı belırttım ve muhtemel sevk kegıdı olarak subat verdıler subatda gıdermıyım bı yardımcı olma ıhtımalınız varmı ?

Soru Sor!