Anasayfa / Askeri Bilgiler / Sevk Tehiri İşlemleri

Sevk Tehiri İşlemleri

Öğretim sonrasında her kişinin sevk tehir hakkı bulunmaktadır. Lisans mezunları mezuniyetlerinden itibaren 2 yıl, yüksek lisans mezunları 1 yıl, yurt dışı lisans ya da yüksek lisans mezunları ise 1 yıl süreyle askerlik görevlerini tehir edebilir.Öğrenimlerini tamamlayanlara bu hakkın verilmesindeki amaç, mezunların bir üst seviyede eğitim yapabilmeleri için fırsat vermek ve yurtdışı mezunların denklik belgelerini alabilmeleri için zaman tanımaktır. Mezunlar sevk tehir işlemlerinden yararlanabilmek için en yakın askerlik şubesine başvuru yapmak zorundadır. Tehir süresi içerisinde eğer askere gitmeye karar verilirse, yeniden askerlik şubesine başvuru yapılır. Başvuruyu takip eden zamanda ilk celp döneminde askere sevk olunur.

Yurt dışında okuyup mezun olmuş kişilerin denklik belgelerini almaları için 1 yıl süreleri vardır. Eğer denklik sonucunda lisans seviyesi bir sonuç varsa, sevk tehir süresi 2 yıl daha uzatılır. Toplam tehir süresi 3 yılı geçemez.  Denklik sonucu yüksek lisans seviyesi ise tehir süresi 1 yıl olarak belirlenmiştir. Toplam tehir süresi bu defa 2 yılı geçemez.

Yurt dışında okuyup mezun olanlar için denklik sırasındaki 1 yıl tehir süresi sırasında belli bir yaş sınırlaması yoktur. Ancak, ister lisans  ister yüksek lisans mezunu olsun, tehir süreleri yükümlülerin 35 yaşını doldurdukları yılın 31 Aralık tarihininden önce olmalıdır.

Bazı durumlarda; örneğin birleştirilmiş yüksek lisans diploması alanlar için (5 yıl ve üzeri öğrenim) 2 yıllık sevk tehiri verilir.

Mezun olan kişi, mezun olduğu okula denk ya da daha aşağıda bir yüksek öğrenim kurumuna yeniden girerse, bu sefer mezun olduklarında sevk tehir işlemi uygulanmaz.

sevk-tehiri-islemleri

9 yorum

 1. 96 3 yerler nezaman beli olacak

 2. Muhammet aydın

  Ben askere ne zaman gideceğim

  • Merhaba, memleketinizi asker alımı gerçekleştireceği celp döneminde eğer sizin asker alım yılınız geldiyse ve askerlik işlemlerinizi eksiksiz olarak yaptırdıysanız askere alınırsınız.

   • Merhaba ben 97 doğumluyum erzincanli yim ama sakarya da oturuyorum askerlik muayenesine sakaryada girdim askere sakarya hangi celp tarihinde gönderiyor

    • Sakarya celp dönemine göre değil, Nüfus kağıdınızda yazan Memleket İl İlçe ve Köy kayıtlarına göre askere alınırsınız.

 3. Merhaba 2014 ‘te eğitim fakültesi mezunuyum. 30.09.2016 ya kadar tehcilliyim fakat kadrolu öğretmenlerin ataması şubatta olacak gibi görünüyor. Üniversite de 2. bir bölüm okuyarak örnek mühendislik biraz daha erteletebilir miyim. Temmuz 1989 doğumluyum teşekkürler.

 4. 97 doğumluyum celp ayım 2017 ağustos erken gitmek için ne yapmalıyım

 5. 97 doğumluyum celp ayım 2017 ağustos erken gitmek için ne yapmalıyım duyduğuma göre erken sevk işlemi var nasıl yapılıyor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*