Anasayfa / Askeri Bilgiler / Sözleşmeli Askerlik Nedir? Sözleşmeli Askerlik Maaşları Ne Kadar?

Sözleşmeli Askerlik Nedir? Sözleşmeli Askerlik Maaşları Ne Kadar?

TSK profesyonelleşme yolunda koşulları yerine getiren erkekleri sözleşmeli olarak bünyesine alma kararı aldı. Bu doğrultuda da sözleşmeli olacak olan askerlerin de maaşları belirlendi. Birinci derecede kritik illerde görev alacak olan erlerin fiyatları yüksek olurken, 191 sayılı sözleşmeli er ve erbaş kanunda yapılan değişiklik ile ortaöğretim yani lise mezunlarının askerlik görevlerini yapmadan sözleşmeli er olabilmeleri sağlandı. Bugün ise sözleşmeli erlerin alacakları ücretler belli oldu. Bu doğrultuda

  1. Derecede olan Kritik İller: Van, Tunceli, Şırnak, Siirt, Muş, Mardin, Hatay, Hakkari, Diyarbakır, Bitlis, Bingöl, Batman ve Ağrı’da askerlik yapacak sözleşmeli erler 3 hizmet yılı 3 bin 342 TL, 7 hizmet yılında da 3 bin 567 TL alacaklar. Ayrılma ikramiyesi ise 3. hizmette 28 bin 463 TL belirlenirken, 7. hizmet yılında 70 bin 648 TL olarak belirlendi.

Diğer illerde görev yapacak olan sözleşmeli erler ise 3. hizmet yılı 2 bin 004 TL, 7. hizmet yılında ise 2 bin 229 TL maaş alacaklarken, ayrılış ikramiyesi ise aynı oranlarda olacak. Silah altında sözleşmeli er olmak için seçilenlere ön sözleşme imzalatılacak ve seçim aşamalarını başarı ile tamamlamalarının ardından eğitim birliklerine katılırken, askerlik süresi de hizmet süreleri içinde sayılacak. Geri kalan yükümlülük süresinin 3 katı süre görev yaptıklarının ardından askerlik görevlerini tamamlamış olacaklar. Yukarıda açıklanan düzenlemelere ek olarak da Sözleşmeli Erbaş ve Er kanunununda 31 Temmuz 2013 yılında yapılan değişikliklerle birlikte 1. sözleşmeli erbaş ya da er olarak 7 yıl görev yapanlar ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda gerekli koşulları sağlayanların da kamu kurum ve kuruluşlarda boş olan kadrolara atanması mümkün.

Uzman erbaş olmak için yaş sınırı da 25 yaşından 29 yaşına çıkarıldı. Dolayısı ile sözleşmeli olan erbaş ya da erlerin de uzman erbaşlığa geçişleri de sağlanmış oldu.

Sözleşmeli erbaş ya da erlerin 1. derecede kritik iller içinde görevlerini tamamlamalarının ardından diğer birliklere atanmaları da mümkün hale getirildi. Sözleşmeli er başvuruları Hava, Deniz ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı internet sitesinden alınabilir.

sozlesmeli-askerlik-nedir

Bir yorum

  1. Merhaba ben 26.12.1995 doğumluyum açık ôğretim kaydım var tecil etme şansım varmı şu an

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*