Sözleşmeli Astsubay Nedir? Sözleşmeli Astsubay Maaşları Ne Kadar?

10
149

Genelkurmay Başkanlığının belirlediği lise ya da dengi okulları ile meslek yüksek okulu, yüksek okul ya da fakültelerden mezun olmuş erkeklerin nüfus kayıtlarına göre 24 yaşından büyük olmaması ve aynı şartlara sahip uzman erbaşlar sözleşmeli astsubay olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev alabilirler.

Sözleşmeli astsubay adaylarında aranacak olan şartlar:

1- T. C. vatandaşı olmak

2- Nüfus kaydına göre 24 yaşından büyük olmamak (düzeltilmemiş hali ile)

3- Belirlenen okullardan mezun olmak

4- TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen sağlık şartlarına uygun olmak

5- Her ne nedenden olursa olsun Türk Silahlı Kuvvetlerinden ya da askeri okullardan çıkartılmamış olmak

6- Kendisi ile ilgili yedek subay olamaz kararı olmamak

7- Yapılacak olan güvenlik soruşturmasında olumlu çıkmak

8- Yapılan soruşturmalarda herhangi bir adli sicili bulunmaması ve soruşturma altında olmaması gibi şartlar aranmaktadır.

Astsubay maaşlarına 2015 yılında Ocak ve Temmuz aylarında zam yapıldı. Yapılan %3 zam oranı ile astsubaylar aile yardımı ve komando tazminatı da almaktadırlar. Rütbelerine göre astsubay çavuş, kıdemli çavuş, üst çavuş, kıdemli üst çavuş, başçavuş ve kıdemli başçavuş olarak her kademe farklı ücret almaktadır. Alınan tazminatlarda ve görev yaptıkları bölgeye göre maaşları da farklılık göstermektedir.

Kıdemli Başçavuşlar 3 bin 340 TL

Başçavuş 3 bin 050 TL

Kıdemli Üstçavuş 2 bin 710 TL

Üstçavuş 2 bin 680 TL maaş almaktadırlar.

Ohal tazminatı da bölgeye göre değişiklik gösterirken, Güneydoğu bölgesinde ohal uygulaması söz konusudur, Kıbrıs’ta ise görev tazminatı yer alır. İsimleri değişik olsa da aldıkları maaş oranları birbirine oldukça yakındır.

Komandolar branşları doğrultusunda ek ücret alırken bunun yanında çocuk ve aile yardımı da alıyor. Ek ücretler üzerinden %3 zamlı olarak verilmiş bu ücretlere Temmuz ayı farkları da eklenmiştir.

Ücretlerde Kara Kuvvetlerinde ya da Jandarma’da görev yapmakta olanlar arasında farklar da söz konusudur. Teknisyen olan bakımcı astsubaylar ile görevde olan astsubaylar birbirinden farklı maaşlar almaktadır. Ayrıca uzun yıllar görev yapmış olanlar ile mesleğe yeni başlamış olanlar arasında da farklılık görülecektir.

10 Adet Soru ve Cevap

    • Merhabalar, Askerde iken normal üniversite sınavınıza dahil gidebilirsiniz. Size tanımlanan sılan izinlerinden sayılacak şekilde birliğinizden izin alarak gidebilirsiniz.

    • Merhabalar, Yine aynı şekilde askeri sınavlar bulunmaktadır. Uzman Erbaş alımları da bir seçenek olabilir sizin için

  1. Merhaba ben beden egitimi ogretmenligi lmezunuyum ayni zamanda milli sporcuyum ve antrenorluk belgem var kasimda askere gidecem ve orada askeriyenin milli kamplari oluyormus sanirim oraya girmeyi istiyorum bransimi askeride devam ettirmek icin veya askeri okulllarda ogretmenlik yapmak istiyorum bu isteklerime nasil ulasabilirim neler yapmaliyim cevaplarsaniz sevinirim. Tesekkurler.

    • Merhabalar, diplomalarınız belgelerinizi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Atamalarda bu belgeler sizi istediğiniz branşta yer almanızı destekleyecektir.

  2. Sözleşmeli astsubaylığın sözleşmeli erden farkları yokmuş diyorlar bu konu hakkında bilgi alabilir miyim?

Soru Sor!