Anasayfa / Askeri Bilgiler / Sözleşmeli Er Nedir? Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

Sözleşmeli Er Nedir? Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

Sözleşmeli er, profesyonel orduya geçiş yapmanın bir parçasıdır. Sözleşmeli erler, TSK’nın en ast rütbesi olarak er ve erbaş rütbeleri için tecrübe ve devamlılığa dayanan kadrolarda yer alacak olan deneyimli, eğitimi yüksek ve genç olan konusunda uzman bir personel olmaktır.

Sözleşmeli er olmanın şartlarını ve özlük hakları, eğitim ve görevleri gibi konuları düzenlemiş olan 6191 sayılı yasa Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunudur ve bu kanun 10 Mart 2011 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Sözleşme süreci ilk olarak 3 yıldan az olmamak şartı ile en çok 4 yıl, sonraki sözleşmeler de 1 yıldan daha az, 3 yıldan daha çok olmamak şartı ile en az 29 yaşının tamamlandığı yılın Aralık ayı sonuna değin uzatılabilir.

Sözleşmeli erler ise görev yapacakları illere bağlı olarak bin 600 TL civarı ile 3 bin TL civarında maaş alırlar.

  1. Derecede olan Kritik İller: Van, Tunceli, Şırnak, Siirt, Muş, Mardin, Hatay, Hakkari, Diyarbakır, Bitlis, Bingöl, Batman ve Ağrı’da askerlik yapacak sözleşmeli erler 3 hizmet yılı 3 bin 342 TL, 7 hizmet yılında da 3 bin 567 TL alacaklar. Bu iller dışında görev yapacak sözleşmeli askerler de 2 bin 004 TL maaş alacaklar. Sözleşmeli erbaş ve erlerin 3. hizmet yılında görevlerinden ayrılmalarında 28 bin 463 TL tazminat hakkı kazanacaklar.
  2. hizmet yılını 1. derece kritik illerde tamamlayacak olan sözleşmeli erlerin maaşları 3 bin 567 TL olurken, kritik iller dışında çalışacak olanlar da 2 bin 229 TL maaş alabilecekler. 7. hizmet yılında TSK’dan ayrılacaklar 70 bin 648 TL tazminat almaya hak kazanacaklar.

Kaynak ve ihtiyaç durumu dikkate alındığında Milli Savunma Bakanlığı’nın uygun görmesi durumunda ilköğretim yani orta okul mezunları da aynı koşullarda askerlik hizmetlerini tamamlamaksızın sözleşmeli er olarak görev yapabilecekler. Ayrıca askerlik yaparken sözleşmeli er olarak başvuruda bulunanların yaptıkları görev süresi de sözleşmeli er olarak yapacakları süreden düşecek ve alacakları tazminatlar da bu oranda hesaplanacak.

sozlesmeli-er

Bir yorum

  1. subaylık sınavi kalktımı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*