Anasayfa / Askeri Bilgiler / Sözleşmeli Uzman Erbaş Nasıl Olunur?

Sözleşmeli Uzman Erbaş Nasıl Olunur?

Türk Silahlı Kuvvetleri, her sene belirli bir sayıda sözleşmeleri uzman erbaş alımı gerçekleştirmektedir. Bu alımlar sayesinde kişiler yaptıkları başvurular sonrasında girdikleri sınavlardan başarılı olurlar ise uzman erbaş olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapmaya başlarlar. Bunun için ilk etapta kişilerin uzman erbaşlık sınavları için başvuruda bulunmaları gerekir. Bu başvuruları insanlar genellikle askerlik dönemlerinde ya da sonrasında yapmaktadırlar. Askerliklerini yaptıkları sırada kişiler başvuru yapmak hakkı tanınmaktadır. Ancak bu başvuruları askerlikleri sırasında yapacak olan kişilerin, er ya da erbaş olmaları gerekmektedir. Subaylık rütbesinde bulunan kişiler bu sınav için başvuruda bulunamazlar. Yedek subaylar da bu kurala dahildir ve başvuruları geçersiz sayılacaktır.

Her sene 1 Ocak tarihinden itibaren sınav için başvurular başlamaktadır. Kişiler sınav tarihleri olarak belirlenen Ekim ayına kadar başvuru yapabilirler. Bu kadar uzun bir süre başvuru imkanının bulunması, yıl içerisinde kişilerin farklı dönemlerde askere alınmasındandır. Kişiler sözleşmeleri uzman erbaş sınavı için yaptıkları başvurularda belirli şartları sağlıyor olmak zorundadırlar. Eğer başvuru şartlarını kişiler yerine getirmiyorsa sınava giriş hakkı dahi elde edemezler. İlk olarak kişilerin 20 ile 25 yaş arasında olmaları gerekmektedir. Bu yaş sınırının 1 gün bile dışarısında kalan kişiler sınav için başvuru yapamazlar. Bu başvurular geçersiz sayılacaktır. Bir diğer şart ise kişilerin eğitim durumları ile ilgilidir. Bu başvurularda bulunacak kişilerin en az lise mezunu olmaları gerekmektedir. Bu liseler özel lise ya da devlet lisesi olabildiği gibi yurt dışında olan liseler de olabilir. Eğer kişiler yurt dışında bir liseden mezun ise ülkemizdeki liselere denk olduğu konusunda belge almak zorundadırlar.

Sözleşmeleri uzman erbaş sınavı için başvuru yapan kişilerin başvuruları incelemeye alınmaktadır. Bu incelemeler sırasında birçok farklı etmene dikkat edilmektedir. Kişilerin sosyal hayatlarında ülkeyi bölücü isyan ya da gösterilere katılıp katılmadıkları dahi bu başvuru sırasında incelenmektedir. Ayrıca hukuki suçlar sebebiyle hapis cezası almış kişilerin başvuruları da kabul olmamaktadır. Bu cezalar para cezasına çevrilmiş olsa da başvuru için yeterli olmaz. Askerliğini tamamlamış kişilerin askerlik dönemlerinde aldıkları cezalar da başvuruda göz önünde bulundurulmaktadır.

Başvuruları onaylanan adaylar, sonbahar aylarında yapılan sınavlara davet edilirler. Başvuruları onaylanan kişilerden bir kısmı ilk sınava çağrılmazlar. Sınav, yıl içerisinde tek bir kez yapılmamaktadır. İlk sınava çağrılmayan kişiler sonraki sınavlara davet edilirler. Ancak ilk sınava giren ve başarısız olan kişilerin tekrar diğer sınavlara girmeleri mümkün değildir. Bu kişilerin gelecek sene tekrar başvuru yaparak sınava girmeleri gerekmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan yazılı sınav sonrasında kişiler, fiziki yeterlilik testlerine tabi tutulurlar. Son olarak da kişilere bir mülakat uygulanır. Bu uygulamaların tamamı tek bir gün içerisinde gerçekleşmektedir. Bu gün sonunda kişilerin sözleşmeleri uzman erbaş olma hayallerinin olumlu ya da olumsuz sonuçlandığı bilgisi adaylara telefon ile bildirilmektedir.

sozlesmeli-uzman-erbas-nasil-olunur

Bir yorum

  1. Slm ben sözleşmeli er olmak istiyorum yanlız sol kolunda 1 santim genişlik 4 santim uzunluğunda bir jilet izi var ama kendim yapmadığım bariz belli yinede sözleşmeli er olmama engelmidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*