Anasayfa / Askeri Bilgiler / Sözleşmeli Uzman Erbaş Olmak İçin Neler Yapılır?

Sözleşmeli Uzman Erbaş Olmak İçin Neler Yapılır?

Türk Silahlı Kuvvetleri, her sene alınacak olan sözleşmeli uzman erbaş sayısını açıklıyor. 2015 senesinde 72 bin 55 adet olarak açıklanan erbaş alım sayısı her sene değişiklik gösterebiliyor. Sözleşmeli olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışmaya başlayan kişiler farklı süreler boyunca mesleklerini devam ettirebiliyorlar. Bu meslekleri devam ettikçe aldıkları aylık maaşlar ve görev sürelerinin sonunda alacakları tazminatlar artış gösteriyor. Erbaşlık için başvurular her sene 1 Ocak tarihiyle birlikte açılıyor. Bu başvurularda birçok şart aranıyor. Kişilerde aranan şartlar her sene kılavuzlar şeklinde Türk Silahlı Kuvvetler’in internet sitesi üzerinden yayınlanıyor. Kişiler bu başvuru koşullarına bakarak yıl içerisinde başvurularını gerçekleştirebilirler.

İlk olarak kişilerin 20 yaşından gün almış ve 25 yaşını geçmemiş olmaları gerekmektedir. Bu yaş aralığında olan ve lise mezunu olan kişiler sözleşmeli uzman erbaş olmak için başvuruda bulunabilirler. Başvuruyu yapacak olan kişilerin askerlik görevini tamamlamış olma şartı bulunmaz. Kişiler askerliklerini er ya da erbaş olarak yaptıkları sırada da bu sınavlar için başvuru yapabilirler. Askerliğini subay, yedek subay, astsubay olarak yapan kişiler ise bu sınav için başvuruda bulunamazlar. Bu başvuruları sınav tarihlerinden önce yapmaları yeterli olacaktır. Sınavlar genellikle Eylül ayının sonunda gerçekleşmektedir. Sınavlar öncesinde şartlara uygun olan kişiler başvuruda bulunabilirler.

Sözleşmeli uzman erbaş olmak için başvuruda bulunan kişilerin ilk olarak başvuruları incelemeye alınır. Bu aşamada birçok farklı etmen incelenmektedir. Kişilerin askerlik dönemlerinde ki davranışları da bu başvurularda önemlidir. Askerlik döneminde ağır cezalar almış kişilerin başvuruları kabul edilmez. Sivil dönemde hukuki cezalara çarptırılmış kişiler de bu işlemlerde başvuru yapamazlar. Birçok ceza paraya çevrilmiş olsa dahi başvurularda bir engel teşkil edebilir. Ayrıca kişiler eğer ülkeyi bölücü ve parçalayıcı eylemlerin içerisinde görüntülenmiş ise bu sınavlara girmesi kabul edilmemektedir. Sınavlar sene içerisinde birden fazla oturumda yapılmaktadır. Başvuru yapan kişiler başvuruları kabul edilse dahi ilk sınava çağrılmayabilirler. Bu durumda kişilerin bir süre daha beklemeleri gerekmektedir. Aynı sene içerisinde yapılacak olan ikince sınava bu kişiler çağrılır. İlk sınava giren kişiler eğer sınavda başarı sağlayamazlar ise ikinci sınava giremezler. Gelecek sene içerisinde yapılacak olan sınavlar için yeni yılda başvuru yapmaları ve o sene içerisindeki sınavlara girmeleri gerekir. İlk sınava çağrılmayan kişilerin ise ikinci sınav için herhangi bir işlem yapmalarına gerek kalmaz.

Kişilerin sözleşmeli uzman erbaş alımları için girdikleri sınavlarda başarılı olmaları yeterli değildir. Kişilerin fiziksel yeterlilik testlerinden ve mülakattan da geçmeleri gerekir. Bu testlerin tamamı aynı gün içerisinde yapılmaktadır. Kişiler 1 gün içerisinde girmeleri gereken sınav ve testlerin tamamına girerler. Gün sonunda her belgelerini ve sonuçlarını teslim etmiş şekilde sonucu beklemeye başlarlar. Sonucun olumlu olması sonrasında da kısa süre içerisinde görevlerine başlayacaklardır.

sozlesmeli-uzman-olmak-icin-neler-yapilir

5 yorum

  1. ASKERLİĞİMİ tunceli ovacık komando taburunda yaptım 2013 nişanda terhis oldum lise 3/terkim askerligni jjkomando olarak yapanlara lise şartı aranmiyor diye biliyorum bu konuda bilgilendirirmisimiz

  2. ben lise mezunu deilim ama uzman erbaş olmak istiyorum bunun için napmam gerek

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*