Anasayfa / Askeri Bilgiler / Sözleşmeli Uzman Erbaşlığa Kaç Yaşında Girilir?

Sözleşmeli Uzman Erbaşlığa Kaç Yaşında Girilir?

Ülkemizde işsizlik oranları sürekli belirli bir seviyede dururken eğitimlerini en iyi şekilde tamamlamış kişiler dahi işsiz bir şekilde bekliyor. Bu doğrultuda sözleşmeli uzman erbaş görevi çok daha büyük bir öneme sahip olur. Her sene Türk Silahlı Kuvvetleri belirli sayılarda uzman erbaş alımı yapıyor. Bu alımlarda kişiler, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutnalığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinden istediklerine başvurabiliyorlar. Ancak Türk silahlı Kuvvetleri senenin başında her bir komutanlık için kaç adet erbaş alınacağı bilgisini veriyor. Tahmin edilebileceği gibi Kara Kuvvetleri Komutanlığı her sene en yüksek alımın olduğu bölüm oluyor. 2015 senesinde türk Silahlı Kuvvetleri 72 bin 55 adet erbaş alınacağını duyurdu. Bu erbaşların 62 bin 585 tanesi Kara Kuvvetleri Komutanlığı kapsamında alınacak. Bu oran düşünüldüğünde birçok adayın kara kuvvetlerinde görev alacağı anlaşılıyor.

Sözleşmeli uzman erbaş olmak için başvuru yapacak kişilerde yaş sınırı bulunuyor. Başvuruda bulunacak kişilerin 25 yaşını geçmemiş ve askerlik görevini tamamlamış ya da hali hazırda yapmakta olan kişiler olması gerekiyor. Bunun yanında Türk vatandaşı olan ve lise eğitimini tamamlamış olan kişiler erbaşlık için başvuruda bulunuyor. Her sene çok sayıda kişinin yaptığı başvurular sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri, düzenlediği yazılı sınav ve sonrasında mülakat ile erbaşları işe alıyor. Sözleşmeli olarak gösterilmesinde her sene için farklı şartların sunulduğu sözleşmelerin olması en önemli etken oluyor. Erbaş olarak işe başlayan kişiler 1 sene görev yapmaları durumunda alacakları maaş ile 7 sene görev yapmaları durumunda alacakları maaş aynı olmuyor. Kişilerin maaşları düzenli bir biçimde artış gösteriyor. Bu sayede de kişiler sözleşmelerinde daha uzun süre çalışacaklarının garantisini verirlerse daha yüksek maaş alarak erbaşlık yapıyorlar. Bu oran görev bitiminde ödenen tazminatlara da yansıyor. Uzun süreli bu mesleği yapan kişiler yüksek oranda bir tazminat alıyorlar. Böylece mesleğini tamamladıkları 30’lu yaşlarda yeni işlere atılabilecekleri bir birikimleri olmuş oluyor.

sozlesmeli-askerlik-yas-siniri

Uzman erbaşlık için yapılacak olan sınavların başvuruları 1 Ocak tarihinden itibaren başlıyor. Bu dönemde kişiler sözleşmeli uzman erbaş sınavları için başvuruda bulunabilirler. Bu başvurular sonrasında Türk silahlı Kuvvetleri, kişileri sınav tarihlerinde davet edecektir. Her sene tek bir sınav yapılmaz. Bu sebeple başvuruda bulunan ve başvuruları kabul edilen kişiler ilk oturumda sınava giremeyebilirler. Bu kişilerin tekrar kayıt işlemlerini yapmalarına gerek yoktur. İkinci oturumda davet edilerek yazılı sınava girip başarılı olmayı amaçlarlar. Bu sınavların ilkinde başarısız olan kişiler aynı yıl içerisindeki sözleşmeli uzman erbaş sınavına tekrar giremezler. Kişilerin her sene bir adet sınava girme hakları bulunmaktadır. Diğer senenin 1 Ocak tarihinden itibaren tekrar sınavlara başvuru yaparak yeni dönem sınavlarına girebilirler. Yazılı sınavları ve mülakatı geçtikten sonra da mesleklerine başlayabilirler.

sozlesmeli-uzman-erbas-yas-siniri

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*