Anasayfa / Sizin Sorularınız / Şubeye Başvurup Askere Gitmek

Şubeye Başvurup Askere Gitmek

hemen-askerlik

Asker Adayı: Merhaba. Adım Adnan. 1985 doğumluyum. yüksekokul mezunuyum ve askerlik görevimi henüz tamamlamadım.Eğitimimi tamamlayıp gitmek istiyordum ama elimde olmayan sebeplerden dolayı eğitimimi şu an itibarıyla tamamlamış değilim. 2014 şubat dönemi için şubeye başvurup askere gitmek istiyorum.

Konuyla ilgi sormak istediğim birkaç sorum var:

1) 2014 Şubat ayında yani bir an önce gitmek için ne zaman başvuru yapmalıyım?

2) Bu zamana kadar dershanede olduğum dönem dışında bana hiçbir bildiri uyarı ikaz vs niteliğinde bir mail,posta telefon vb nitelikte açıklama gelmedi. Bu durumdan ötürü durumumun ne olduğunu bilmiyorum.En son üniversitede iken tecilli idim.2010 yılında üniversite bitti. O süreçten sonra sınavlar çalışmalar derken zaman aktı geçti.Dolaysıyla bu durumdan ötürü herhangi bir ceza ile karşı karşıya kalmam söz konusu olur mu?

3) Kulaklarımdan rahatsızım.Bir ara fena halde rahatsızlandım. kulaklarım sürekli akıyordu.Bu durum için KBB doktoruna gittim.Kulak zarlarımın delik olduğunu İfade etti.Doğrudur zira babam 80 yaşında maşallah benden daha iyi duyuyor zaman zaman da dalga geçiyor. Muayanede doktor ameliyat olmam gerektiğinifakat durumumun düzelmeme ihtimalinin de yüksek olduğunu ifade etti.Bana yapılacak operasyondan sonra yaşayacağım sıkıntıları ve aksaklıkları anlattı. Bu doğrultuda tarafımca doldurulması gereken bir onam formu verdi. Tabi onam formunda yazan ve doktorun anlattığı tehlikeleri gözden geçirince ameliyata evet diyemedim.Bu kulaklarımdaki işitme sorunu ve işitme kayıbından dolayı ciddi şekilde muzdaribim. Yanımda az düşük tonda sövseler duymuyorum. Lanet olsun.Bunun için ne yapmalıyım?

4) Askere gitmek istiyorum kaçma ya da askerlik yapmama gibi bir derdim olmadı bu zamana kadar. Evel Allah bundan sonra da olmaz. Rahatsızlığıma rağmen gidersem askere,nöbette falan geleni gideni çıtırtıyı falan bu sağırlıkla duyamayacağım aşikar. Tereddütüm şu: kendimi geçtim bir canım var Allah alacaksa zaten alır ama ya benim bu lanet olası tıkalı sağır olmaz olası kulaklarımdan kaynaklanan sıkıntıdan dolayı diğerlerine bir şey olursa?? Ne yapmalıyım? Sorularım bunlardan ibaret. Lütfen beni bu konular hakkında aydınlatır mısınız?

 

Cevaplar:

1) Şubat celbinde asker olabilmek için geç kaldınız, ancak kaçark durumunda iseniz, askerlik şubesine şubat ayının başında başvuru yaparsanız hemen 1 hafta içinde askere alma ihtimalleri çok yüksek.

2) Evet büyük ihtimalle kaçak durumdasınız ve bunun için belirli bir para cezası alabilirsiniz.

3) Bu rahatsızlığınızı askeri muayeneniz esnasında bildirmeniz gerekmektedir.

4) Askeri heyetin vereceği karar doğrultusunda askere alınırsınız, merak etmeyin, sizden çok daha fazla düşünüyorlar bölüğü.

hemen-askerlik

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*