Anasayfa / Askerlik Yeri Sorgulama / Tc İle Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Tc İle Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Geçmiş yıllarda resmi dairelerde çekilen çileler sürekli olarak anlatılmaktadır. Ancak günümüzde teknolojinin tamamen hayatımıza girmesiyle birlikte bu zorlukların belirli bir seviyede önüne geçilmiştir. Artık her yaştan insan birçok resmi işlemini internet üzerinden gerçekleştirmektedir. İnternet sayesinde evlerinden çıkmadan istedikleri bilgi ya da belgeye kişiler rahatlıkla ulaşabilirler. Son dönemde akıllı telefonların da hayatımıza girmesiyle birlikte her yerde kişilerin diledikleri belgeye ulaşma yetkileri vardır. Bunun için kişilerin doğru internet adreslerine yönlendirilmeleri gerekmektedir.

Askerlik, ülkemizde her erkeğin yapması gereken vatani bir görevdir. Kişiler 20 yaşını geçtikten sonra farklı dönemlerde askerliklerini yapabilirler. Okul ya da iş sebebiyle tecilli olan kişiler, 20 yaşını geçtikleri anda askerlik görevini yapmaya başlamak zorunda değildirler. Bu sebeple üniversitelerden mezun olmuş kişiler arasında askerliğini yapmış olan kişi sayısı kadar yapmamış olan kişi sayısı da bulunmaktadır. Erkekler için oldukça önemli olan bu durum işe alımlarda da büyük önem taşımaktadır. Birçok firma işe alımlarda kişilerden askerlik bilgilerini isterler. Askerliklerini yapmamış olan bireylerin ileride belirli bir süreliğine firmadan ayrılacak olması ve firmanın o dönemde mağdur durumda kalmaması için yetkili kişiler adaylardan askerlik bilgilerini alırlar. Profesyonel firmalar bu bilgileri kişilere sorarak değil resmi belgeler aracılığıyla istemektedir. Bu belge askerlik durum belgesi olarak adlandırılmaktadır. Kişiler askerlik durum belgesi sorgulama işlemini gerçekleştirerek askeri durumları hakkında belge alabilirler.

Bu askerlik durum belgesi sorgulama işlemi askerliğini tamamlamış kişiler tarafından yapılmaktadır. Firmalar kişilerin askerliklerini yaptıklarına dair bir belge istediklerinde kişiler bu belgeyi götürmektedirler. Birçok firma adayın askerliğini yapmadığı konusunda bilgi vermesinden sonra kanıtlayıcı bir belge istemez. Bu sebeple de askerlik durum belgesi sorgulama işlemi askerliğini tamamlamış olan kişiler tarafından yapılır. Kişiler bu sorgulama sayesinde aldıkları belge ile askerliğini nasıl ve ne şekilde yaptığını firmalara resmi bir evrak ile gösterebilmektedir. Günümüzde bu işlem de internet siteleri aracılığıyla yapılmaktadır. Kişilerin askerlik şubelerine gitmelerine ihtiyaçları olmaz. http://www.askerliksorgulama.org/askerlik-durum-belgesi-sorgulama/ sitesine giren kişiler kendi belgelerini sorgulayabilirler.

Bu alanda kişiler, nüfus cüzdanı bilgileri ve e-devlet şifreleri ile sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. Bu sorgulama işlemlerinde kullanacakları e-devlet şifresi bulunmayan kişiler bu şifrelerini PTT şubelerinden alabilirler. Ancak her PTT şubesinden şifre alınmamaktadır. Bu sebeple e-devlet sitesinde yer alan kısımdan kişiler kendilerine en yakın olan ve şifre veren PTT şubesini bulabilirler. Sonrasında bu şubeye gittiklerinde yetkili kişiler 2 TL karşılığında e-devlet şifresi vermektedirler. Bu şifre ve TC kimlik numarası ile kişiler internet sitesinden sorgulama işlemini yaparlar. Bu işlemler teknoloji sayesinde birkaç dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Kişiler bu site üzerinden ulaştıkları belgelerin bir çıktısını alarak iş yerlerine götürürler. Bu sayede kişilere askerliklerini yapıp yapmadıkları konusunda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından onaylanmış bir belge sunmuş olur.

tc-ile-askerlik-durum-belgesi

21 yorum

 1. Ben muayene olduktan sonra celp dönemi 2015 Mayıs ayı Diye yazıyordu sonra kütüğüm Bitlis mutki de kayıtlı olduğu için Kasım celp dönemi diye söylediler ama şu anda ben adanada ikametgah ediyorum ve bana ne kağıt nede e devletten henüz bişey gelmedi sizce nasıl olacak bu teşekürler

 2. Selamın Aleyküm herkeze muayene oldum ve 1995 dogumluyum muayene kagidimda Sevk tarihim 04.11.2015 yazıyor ne zaman sülüs alırım?

 3. Ahmet Yildirim

  Kasım ayı gittekker için sulus kağıtları aciklandimi

 4. 17 sene önce askerlikten kaçak duruma düşen birinin şu anki durumu ne olabilir

 5. Muayene olup olmadimi orenmek istiyorum

 6. iyi gunler ben kasımda askere gidecem ama e devletten askerlik yerime bakamıyorum 12 eylul itibari ile kapatılmış yazıyor

  • Merhabalar, Üzülürek söylemek zorundayız ki askere alınmamışsınız sonuçlandırma çıkmadığı için bir sonraki celp dönemini beklemenizi tavsiye ederim.

 7. iyi ben kasımda askere gidecem ama e devletten askerlik yerime bakamıyorum 12 eylul itibari ile kapatılmış askerlik yerimi internet uzerinden başka nere bakabilirim

 8. Iyi gunler ne zaman e devletten askerlik yerlerimize ne bakabilecegiz e devlet suan acmiyor

 9. ne zaman askere gidecem

 10. Askerlik yerimi ogrenmek

 11. Ben sulusumu alamiyorum net uzerinden soru falan cikicak onlari cevaplayin falan diyo ama bende ne soru nede baska birsey cikmiyo yusem tarafindan sulusumu alamiyorum yardimci olabilirmisiniz

 12. Ben askerlik bitirdim

  Ben askerlik bitirdim ne yapmam gerek şimdi

 13. Ee askerlik bitirdim ne yapabilirim başka

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*