Tc Kimlik No İle Askerlik Sorgulama

tc-ile-askerlik-sorgulama

tc-kimlik-ile-askerlik-sorgulama

Yaşı gelen ve herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan erkek asker adayların o an itibari ile içerisinde bulundukları eğitim veya çalışma durumundan askerlik tecillerinin geçerliliği konusunda endişeye düşmesi durumu, uzun yıllar boyunca büyük bir stres ve sıkıntı kaynağı olmuştur. Üniversite veya çalışılan nokta ile kişinin habersizliği sonucu çoğu askerliğini yapmamış aday, tecili olduğunu farz ederek hayatlarına devam ederken bir gün yoklama kaçağı suçlaması ile karşı karşıya kalabilmektedir. Söz konusu problemlerin yaşanmaması ve kişinin istediği zaman askerlik durumunu öğrenebilmesi için E-Devlet sistemi üzerinden Tc Kimlik No İle Askerlik Sorgulama sistemi aktif edilmiş durumda. Kamu görevlerinin ve yükümlüklerinin kişiye özel kimlik numarası ve şifre ile öğrenilmesini mümkün kılan sistem, zamanımızda her gün binlerce kişinin merak ettikleri özel detaylara erişmelerini sağlamaktadır.

E-Devlet şifresi bulunmayan kişiler nüfus cüzdanları ile birlikte bir PTT ofisine başvurmaları sonucunda kendilerine özel şifreyi edinebilmektedirler. Şifrenin ediniminden sonra sitemiz üzerinden de erişebileceğiniz bağlantıya tıklayan asker adayları Tc Kimlik No İle Askerlik Sorgulama ekranına gelerek hangi yöntem ile giriş yapmak istediklerini seçmelidirler. Vatandaşlık numaraları dışında Mobil İmza, Elektronik İmza ve henüz birkaç ilimizde deneme amaçlı kullanılan TC Kimlik Kartı bilgileri ile de giriş yapabilme olanağına sahip adayların yüzde doksan dokuzu bilgilerine TC vatandaşlık numaraları ile erişmektedirler.

Daha önceki zamanlarda PTT şubesine uğrayarak şifre alan fakat unutan kişiler E-Devlet kapısı üzerinde telefon numaralarının doğrulanmış olması halinde TC Kimlik No ile kimliğin seri numarası, cüzdan numarası ve birinci dereden yakına ait TC numarasının doğru olarak girilmeleri halinde şifrelerine anında erişebileceklerdir. Bunun dışında Tc Kimlik No İle Askerlik Sorgulama sistemini kullanmak isteyip şifrelerini hatırlamayan adayların yeniden PTT şubesine başvurarak kimlik ibrazı ile yeni şifrelerini almaları gerekmektedir.

Tc Kimlik No İle Askerlik Sorgulama sonuçları yüzde doksan dokuz oranında doğru olurken, kimi zaman sistemde oluşabilecek yavaşlıklardan ve sorunlardan etkilenmemek için söz konusu sorgunun birkaç gün arayla iki ilâ üç kez yapılması da tavsiye edilmektedir.

Tc Kimlik No ile Askerlik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Tc Kimlik numaranız ile askerlik sorgulama yapabilmek için ptt şubesinden de e-devlet şifresi almanız gerekmektedir. Şifreye sahip olduğunuzda sisteme giriş yaparak askerlik sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek askerlik yapmak zorundadır. Kişiler internet ve teknolojinin gelişmiş sistemlerinden faydalanarak artık e-devlet sistemi üzerinden askerlik işlemleri hakkında da bilgiler alabilmektedirler. Askerlik sorgulama işlemleri, acemi birliğinizin nereye düştüğünüzü öğrenmenizi sağlayan sorgulama sistemidir.

Tc Kimlik No İle Askerlik Sorgulama İşlemi

Tc Kimlik numaranız ile askerlik sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmeniz için birde size ait e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-devlet şifreniz olmadan askerlik sorgulama işleminizi gerçekleştiremezsiniz. E-devlet şifrenizi size en yakın ptt şubesine giderek alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra askerlik sorgulama işleminizi aşağıdaki videomuzu izleyerek gerçekleştirmeniz mümkündür.

tc-kimlik-no-ile-askerlik-sorgulama


Önemli Konular

472 Soru Soruldu ve Cevaplandı

 1. ahmet şen

  askerlik yoklaması hangi yolla yapılıyor

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerlik şubesinden bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
  2. Hasan

   İyi günler myo okuyordum maddi sıkıntı lardan bırakma kararı aldım askerliğe başvurdum ama ailem okumam için baskı yapıyor kasım celbine kayıt 2 ay var nasıl iptal edebilirim

   Cevapla
   1. Subay

    Merhabalar, Askerlik şubenizle durumu konuşabilirsiniz.

    Cevapla
 2. TOLGAHAN ÇİFTÇİ

  merhaba;

  ben 30-06-1984 dogumluyum ve suan unıversıte okuyorum. okulum henuz bıtmedı. yaş itibariyle okulum bu yıl kayıt yapmayabılır fakat agustos ayında tatıl amaçlı 1 haftalıgına yurtdısına cıkacagım. bu durum bana yurtdısı cıkısında sıkıntı yaratırmı?
  teşekkür ederim.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Yurtdışı çıkışlarında herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

   Cevapla
 3. ATİLLA

  Merhabalar ben 1987 doğumluyum, unıversıteden 17/06/2013 tarıhınde mezun oldum 20 yasındayken de 2 yıl tecıl ettırmıstım.sonrasında unversıteyı kazandım aradan 4 yıl gectı ve mezun oldum… Haberlerde 4 yıllık unverste mezunları 29 yasına karda askerliğini tecil edebilir seklınde bır haber gördum…. bu doğrumudur… ben kac yasına kadar askerlığımı tecıl ettırebılırm.. şimdiden teşekkurler.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Evet 29 yaşınıza kadar askerliğinizi tecil edebilirsiniz. Web sayfamızı inceleyiniz.

   Cevapla
 4. kaan

  aöf dolayısıyla 2015 tecilliyim ancak okulu dondurup askere gitmek istiyorum eylülde tecili bozdursam ne zaman asker olurum
  2.sorum ise 2 yıllık myo ekeltronık haberleşme mezunuyum rütbe çavuş olurmu,meslekden dolayı rahat askerlik olurmu?

  ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Şubat celbinde asker olabilirsiniz. Çavuş olabilirsiniz.

   Cevapla
   1. halef

    1995 15 09 ne zamnak gidiyor

    Cevapla
 5. gökhan

  ben 91 doğumluyum okul nedenıyle 2014 sonuna kadar yeycilliyim okulum kısa surede biticek kocaeli izmitte yasıyorum yeycili kaldırdıgımda nekadar surede askere alınırım

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Tecilinizi kaldırdıktan 3 ay sonrasını takip eden celp döneminde alınma ihtimaliniz olabilir.

   Cevapla
 6. mehmet

  merhaba ben 91 doğumluyum tecilliydim gtmedim askere ağustosta gitmek istiyorum muayene işlemlerini falan çoktan hallettim 1 ağustosta gel olursa 12 sinde gideceksin dediler şubeden ama nüfusa kayıtlı olduğum yer 4 gönderiyo ağustosta gidermyim sizce.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Tecilinizi bozdurduğunuz için ve 91 doğumlu olduğunuzdan ağustosta gidebilirsiniz. Kayıtlı olduğunuz yer 93 doğumluları bu yıl 4 gönderiyor.

   Cevapla
 7. ömer yıldız

  askerlik sorgulamasını nasıl yapabilirim

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerlik sorgulamasını şuan yapamazsınız, yerler henüz açıklanmadı. Açıklandığında sitemizde duyurulacaktır. Sitemizi takip ediniz.

   Cevapla
 8. caner

  Selam ben 1989 dogumluyum liseyi bitirdikten sonra askerligimi tecil ettirip yurt disina geldim ve suan da yurt disinda yasiyorum burdada her hangi bir askeri islem yaptirmadim ve tecil sürem bitti. Asker kacagi durumuna düşmüş olabilirmiyim bunu nerden öğrenebilirim ?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerlik şubenizi arayarak durumunuz hakkında net bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 9. müslüm

  hemoritten ameliyat oldum. 30 gün hava gdegişimi aldım .hava degişimi bittikten sonra 30 günüm kalıyor .30 günü kendi memleketimde yapa bilirmiyim.ıspartada ASKERLİK yaptıgım yer agrı

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Hayır yapamazsınız. Usta birliğinizde yapmanız gerekiyor.

   Cevapla
 10. murat

  ben 93/3 gidicem ama yerler ve zamanlar nezaman açıklanacak bilgim yok.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Temmuzun son haftası açıklanacak sayfamızı takip etmeye devam ediniz.

   Cevapla
 11. önder kavak

  1994 doğumluların askerlik muayenesi ne zaman yapılacak

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   2013 Yılı içerisinde muayenenizi olabilirsiniz, geç kalmadan askerlik şubesine başvurunuz.

   Cevapla
 12. samet

  1989 doğumluyum 2 yıllık myo bitince tecil hakkımı kullandım sonradan 4 yıllık işletmeyle tamamladım lisans mezunuyum diplomamı aldım askere 2013 kasımda gitmeyi düşünüyorum bunun için yedek subay olarak gitmek için sınav yapılıyordu bu nezaman yapılır ve diplomamı aldığımdan dolayı nezaman askerlik şubesine gitmem gerekiyor gereken evraklar nelerdir

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Yedek Subaylık sınavı kaldırılmıştır. Kısa dönem yada yedek subay olmanızı Tsk kendisi belirlemektedir. Askerlik şubesine en kısa sürede giderseniz kasım celbine yetişme ihtimaliniz yüksektir. Aksi taktirde işlemleriniz 2013 Kasım celbi ne yetişmeyecektir.

   Cevapla
 13. ŞAHİN

  Mrb 1988 doğumluyum 17/06/2013 tarihinde AÖF 4 yıllık işletme bölümünden mezun oldum,tecil hakkım olduğunu ama mazeretsiz mi değil mi bunu bilmiyorum bu 1. 2.cisi askerlik şubesine gittiğimde tecil ettirebilmem için muayene olmam söylendi bu doğrumu yoksa hiç şubeye başvurmasam lisans mezunu olduğum için otomatik olarak bana 2 yıl tecil hakkımı mazeretsiz verirlermi?3.cüsü hiç bir işlem yaptırmasam ağustos celbine mi çağırırlar yoksa kasım dönemine mi çağırırlar?ilginiz için teşekkürler

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerlik şubesine başvurmadan tecil olmaz. Askerlik şubenize gidip muayene işleminizi gerçekleştirdikten sonra askerliğinizi tecil edebilirsiniz.

   Cevapla
   1. ersan gürgül

    askerlik tecil işlemi e-devlet üzerinden yapılabiliyor mu? teşekkürler.

    Cevapla
 14. tayfun

  merhaba 1993/3 ler agustos ayının kaçında gider acaba sülüs ne zaman çıkar

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Ağustos ayı içerisinde bayramdan sonra gidecekler. Sülüsleri Ağustos ayının ilk haftası askerlik şubelerinden alabilirsiniz.

   Cevapla
 15. seyit uy

  ben mart 94 doğumluyum askerlik kağıtları muhtarlığa gelmiyormuş nasıl öğreneceğim ??

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerlik şubesine giderek öğrenebilirsiniz.

   Cevapla
 16. sadıkcan

  14.05.1992 doğumluyum geçen sene temmuz ayında açık liseden mezun oldum ama olmadan 1 ay önce bana bi kağıt geldi askerlik çağına girmenize rağmen son yoklamanızı yaptırmadığınız için yoklama kaçağısınız diye bu sene öniversite sınavına girdim ve tekrar kağıt gelmiş bu sefer asker kaçağısınız diye sanırım ne yapmam lazım üniversiteye başlıycam bu sene tecil ettirebilirmiyim ?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerlik şubesine giderek kaçaklık durumunuz hakkında önce işlem yapmanız ve öğrenci olduğunuzu beyan etmeniz gerekmektedir.

   Cevapla
 17. sadıkcan

  askere alınma gibi bi durumum olur mu peki ?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Kesin bir şey söyleyemiyoruz.

   Cevapla
 18. engin

  01.18.1994 doğumluyum bu haziran liseden mezun oldum .2 yıllık iö ye kayıt olma ihtimalim düşük tecil yapabilirmiyim?

  Cevapla
 19. arif öz

  mrb ben 1993 doğumluyum 30 ocakda tecil ettıdım mayısda geri bozdurdum 12 ağustosta gıdecek dıe kayıt verdıler ama bellı olmaz 4 de gıdebılırsın dedıler tam bı cvp alabılırmıyım sıze zahmet gıdermıyım sence ayrıca gıdersemde bayrama denk gelıyo ama bayrmda mı alırlar tsk..

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Kesin cevap veremeyiz Kasım celbinede kalabilirsiniz. 93/3 Ağustos celbinde asker olacak kişilerin yerleri Temmuz ayının son haftasında açıklanması beklenektedir. Yerler açıklandıktan sonra Ağustos ayı içerisindeki Ramazan Bayramının ardından birliklerine teslim olmaya başlayacaklar.

   Cevapla
 20. engin

  ocak 1994 doğumluyum bu yıl liseden mezun oldum tecil yapabilirmiyim. üniversiteye gidemiyorum seneye hazırlanmayı düşünüyorum.

  Cevapla
 21. ümit

  01.01.1984 dogumluyum üniversite son sınıftan 2 dersim kaldı ve ben şuanki durumumu merakediyorum hemen askere alınma durumu oldugundan şubeyede gidemiyorum kalan 2 dersi verip kısa dönem askerlik yapmak istiyorum bunun için 1 yıla daha ihtiyacım var acaba ben suan kaçak pozisyonundamıyım?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Tecilli durumdasınızdır. Tecilinizin ne zaman biteceğini askerlik şubenizi arayarak öğrenebilirsiniz.

   Cevapla
 22. ali

  iyi akşamlar. bu sene 4 yıllık bir fakülteden mezun oldum. hemen gitmeyi değil, tecil ettirmeyi düşünüyorum. fakülteyi aradığımda mezuniyet tarihimin 1 temmuz olarak işlendiğini söylediler. ağustosta gitmemek için hemen tecil ettirmem mi gerekiyor. yoksa hemen çağırmazlar da hemen tecil ettirmeme gerek yok mu. eğer benim şimdi bir işlem yapmama gerek yoksa tecili 1 ay sonra falan yapmayı düşünüyorum. ağustos öncesinde gitmem mecburi mi.teşekkürler.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Biraz önce tecil işleminizi yaptırsanız çok daha iyi olur Ali Bey.

   Cevapla
 23. sertaç

  askerlik başvurumu yaklaşık 4 ay önce yaptım. okul kaydımı sildirmemiştim sağlık sigortassı devam etsin diye. başvuru yaptığım için otomatik olarak sağlık sigortası iptal olur mu. bu gün hastaneye gittiğimde sigortamın olmadığını öğrendim. bu sorunun kaynağının ne olduğunu öğrenemedim. askerlik baqşvurusu ile ilgili olabilir mi?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Sigorta olmadığını ve bunun neden kaynaklandığını sgk birimlerine giderek öğrenebilirsiniz. Askerlik başvurunuzla bir ilgisinin olduğunu düşünmüyorum.

   Cevapla
 24. sercan

  93/3 tertıbım sülüsü nezaman alacagım

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Temmuz ayının son günlerinde yada Ağustos ayının ilk haftası alabilirsiniz.

   Cevapla
 25. Alş

  85 dogumluyum aöf son sınıftayım bugun itibari ile yoklama kacagı oldugumu ogrendim ne yapmam gerek simdiden tesekkurler

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerlik şubesine gitmeniz gerekmektedir. Öğrenci olduğunuzu beyan ediniz.

   Cevapla
 26. Muhammet Kaçan

  Merhaba ben aol öğrencisiyim seneye askere gidicem fakar okulum bitmedi dondurmam gerekiyormu yoksa askere gidince otomatikmen donuyormu veya orda devam ettirip sınavlara girebiliyormuyuz ?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Okulunuzu dondurmanız gerekmektedir. Sınavlara da girebiliyorsunuz.

   Cevapla
 27. Aydın mutlu

  Merhaba yaşım 25 aof öğrencisiyim 28 temmuzda tek ders sınavına giricem ve 4 yıllık mezun olucam 29 yaşıma kadar tecil hakkım olduğunu duydum haberlerde peki 29 a kadar tecil ettim sonra 6000 euro verip bedelli yapabiliyormuyum askerliği ?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Hayır yapamıyorsunuz. Bedelli askerlik yurt dışında çalışan kişiler için geçerli bir durumdur.

   Cevapla
 28. fatih

  merhaba ben 94 dogumluyum yoklamaya girdim şubat 4 de sevk tarihi yazıyo kesin o tarihte gider miyim ?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Kesin olmamakla birlikte yüksek ihtimal gitme şansınız var.

   Cevapla
 29. Bayram

  Merhaba, ben yurtdışında okudum ve okulumu 1ay önce bitirdim denklik başvurusunda bulundum ve Kasım’da eğer olursa askere gitmek istiyorum amadenkliğimi alamassam eğer uzun dönem olacağı için yapmak istemiyorum ben eğer şimdi tecil ettirsem herhalukare karşı sonra da eğer denkliğim kabul olursa tecili bozdursam ve Ağustos’ta başvuru yapsam askere gitmek için kasımda gidebilir miyim acaba askere?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Kasımda biraz zor gidersiniz, işlemleriniz yetişmez, şubat celbine kalabilirsiniz bayram bey.

   Cevapla
 30. tunahan arıcan

  Merhaba ben açıköğretimden lise öğrencisiyim ilk önce meslek lisesinde başladığım öğrencilik hayatımda yüzyüze etimgörecegimi öğrendim fakat birde çalışıyorum ders çalışıyordum yüzyüze egtim gidemezdim kaydını normal liseye aldırdım tecilim devam edermi acaba teşekkürler

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Sormuş olduğunuz sorudan pek bir şey anlayamadık. Askerlik şubesine giderek öğrenci belgeniz ile tecilinizi tekrar güncellettiriniz.

   Cevapla
 31. sehmus

  Mrb bn 25 09 1994 doğumluyum muayenem gelmismidir

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Şubeye giderek muayene işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

   Cevapla
 32. burak yılmaz

  merhaba ben 30.01.1992 doğumluyum.2010 yılında aöf den dolayı tecil ettirmiştim daha sonra ögün öğretimde meslek yüksek okulunu kazandım aöf ü bıraktım 2013 te meslek yüksek okulundan mezun oldum.aöf ile lisansa devam etmek istiyorum tecil hakkım varmı..bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Evet Lisans için Tecil hakkınız bulunmaktadır. Askerlik şubesine bizzat başvurmanız gerekmektedir.

   Cevapla
 33. yücel

  merhaba ben 01.07.2013 de dört yıllık fakülteden mezun oldum ne zamana kadar tecil ettirme sürem var.Bilgilendirirseniz çok memnun olurum teşekkürler.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Tecil süreniz yaşınıza ve geçmişteki tecil sürenize göre değişiklik göstermektedir. Sistemden bilgilerinize ulaşamadığımız için en yakın askerlik şubesine gitmeniz gerekmektedir Yücel Bey.

   Cevapla
 34. Jeano

  Merhaba, Nisan 85 doğumluyum, tecilim 2013 Aralık ayında bitecek fakat iş durumumdan dolayı 2014 yazında gitmek istiyorum. Bu bana ne gibi problemler yaratır, çalışırken beklenmedik bir şekilde askere alabilirlermi? Teşekkürler

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerliğinizi son ana kadar tecil ettirme şansınız bulunmaktadır. Kafanızın rahat olması için şubeye gidiniz Jeano Bey.

   Cevapla
 35. Onur

  Selamlar,ben 1990 doğumluyum,hazırlık dahil toplam 5 (beş) sene okudum ve haziran ayında mezun oldum.Benim 2 yıl tecilim olması gerekiyor diye biliyorum,doğru mu?Gidip şubeden öğrenmeli miyim?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Tabiki okul sürecinde teciliniz bulunmaktaydı. Ancak okulunuzdan mezun olduğunuz için askerlik şubesine giderek durumunuz hakkında bilgi almalısınız Onur Bey.

   Cevapla
 36. Adem

  ben 94 ün 12 ay aralık doğumluyum yoklama kagıdım ne zaman gelir bu sene içinde yoklama olurmuyum ?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerlik şubesine giderek olabilirsiniz. Kağıtlar bazen gelmiyor, beklemeyin, şubeye gidin.

   Cevapla
 37. Omer

  Iyi gunler, Ben 1982 dogumluyum ve. 2 sene once Askere gitmek istedim fakat bedelli ve maasli askerlik cikacak gerekcesile Askere almadilar ve bana 2senede daha elini kolunu sallayarak gezebilirsin dendi yani 2013 araligina kadar fakat 29 haziranda eve bir kagit gelmis ve yoklama gelmem yaziyor fakat Ben 3 haftadir yurt disindayim ve vize icin Geri donmem Gerek agustos 20 de tekrar cikis yapmam gerekiyor evlilik icin bu yoklama bildirgesi basina bir is Acarmi acaba bilgi verebilirmisiniz.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Herhangi bir işlem açacağını sanmıyoruz, siz gelmişken askerlik şubesine de uğrayınız.

   Cevapla
 38. Kenank

  Merhabalar, 1988 doğumluyum. Önlisans okudum. Üni bitttikten sonra askerlik şubesine giderek tecil işlemi yaptırdım. 02.02.2013 tarihinde tecil işlemim bitti. Şuan asker kaçağı sayılıyor muyum ? Askerlik resmi sitesinde eğer öğrenci olduğunuz anlaşılırsa kaydınız tekrar yenilenir. Bu arada ben aöf hazırlık sınıfdayım. Geçen sene sınavlara girmediğimden kalmış olabilir.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerlik şubesine giderek işlem yaptırmanız gerekmektedir, şubat döneminde teiciliniz bozdurmuşsunuz, ancak açık öğretimden okuyorsunuz. Tecilli olabilirsiniz de. Siz askerlik şubesine kısa sürede gidiniz Kenan Bey.

   Cevapla
 39. önder boz

  iyi günler. öncelikle 1987 doğumluyum, 2009 eylülde 4 yıllık lisans eğitimine başladım ve staj eksiğimden dolayı diplomamı 2013 eylülde alacağım. okula başlarken tecil yaptırmıştım…acaba benim tecil sürem ne zaman bitiyor veya ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerlik şubesine gitmeniz gerekiyor. Tecil sürenizi de oradan net şekilde öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden tecil sorgulama işlemi gerçekleşmemektedir.

   Cevapla
 40. kerem

  Ben 08.12.1994 dogumluyum muayne olurmuyum yine ?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Evet olabilirsiniz, askerlik şubesine gidip işlemleri başlatabilirsiniz.

   Cevapla
 41. muharrem

  meraba ben 16.10.1992 d9jumluyum ağustosta tecilimi kaldırırsam ajustosta askere gidebilirmiyim

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Hayır gidemezsiniz, en geç 3 ay önce askerlik işlemlerinizi yaptırmanız gerekmektedir.

   Cevapla
 42. melih

  slm bn 88 doğumluyum 4 yıllık üni bitrdm devamnda iki yıl tecil hakkımı kllndm fakat o da btii yüksek lisansa başvurmadım aradan zaman geçti bakaya kaldım. Tekrar tecil etmem mümkün mü, tecil hakkım varmıdır blglndrrsenz sevnrn hyırlı işler

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Durumunuz hakkında askerlik şubesinden bilgi almanız gerekmektedir Melih bey.

   Cevapla
 43. serdar

  askerlik yerleri beliii oldu mu

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Henüz belli olmadı.

   Cevapla
 44. serdar

  askerlik yerleri belli oldu mu 20 temmuzda acıklanacaktı

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Temmuzun son haftasında açıklanması beklenmektedir.

   Cevapla
 45. kenan

  Bu sene iki yillik universiteyi bitirdim 93 dogumluyum burasi 93/2 aldi staj yapiyorum agustosun sonunda bitiyor sonra mezun oluyorum hemen tecilimi bozsam kasimda askere gidebilir miyim birde askere gittigimde sozlesmeli astsubay olarak kalabilir miyim

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Bu ay içerisinde tecilinizi bozdurursanız Kasım Celbinde Askere alınma durumunuz gerçekleşebilir Kenan bey.

   Cevapla
   1. kenan

    Diploma istiyorlarmis sanirim onu eylude alabilicez o nadil olacak onlar muayenede lazim olacak dimi

    Cevapla
 46. Onur

  1994 doğumluyum bu sene üniye gitmeyi düşünüyorum askerliğim bu sene mi gelecek gelecekse ne zaman ve üni için nasıl erteleyebiliyoruz? Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerlik şubesine giderek tecil işlemlerinizi yaptırınız normalde 94 doğumluların askerlik zamanları 2014 yılındadır, ancak bu yıl muaynenizi olup tecil işleminizi yaptırmak zorundasınız. Kısa sürede askerlik şubesine gidiniz.

   Cevapla
 47. tayfun

  acaba 30 temmuz
  pazartesi günü sülüsü verirlermi bilginiz varmı

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Evet verirler, askerlik şubesine giderek sülüsünüzü alabilirsiniz.

   Cevapla
 48. orhan

  Haz. 88 dogumluyum, universiteden sonra iki yil tecil hakkimi kullanmistim. Tecil Temmuz 2013 tarihinde bitti, dolayisiyla Agustos celbi icin basvurulari kacirmis oldum. Bu durumda yoklama kacagi olur muyum yoksa bir sonraki celp icin mi basvurmaliyim? Tesekkurler.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Kısa sürede askerlik şubesine giderek başvuruda bulunursanız herhangi bir sorun yaşamazsınız. Tavsiyemiz önümüzdeki hafta şubeye başvuru yaparak askerlik işlemlerinizi gerçekleştirmenizdir.

   Cevapla
 49. bilal

  1988 doğumluyum bu vakte kadar hiç yoklama olmadım 2010 önlisnas mezunuyum mezun olduktan sonra yoklamaya gitmedim şimidi de açık öğretim 4 yıllık bölüme yerleştim tecil ettirme imkanm vramı yada ne yapabilirim

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Öğrenci belgeniz ile askerlik şubesine başvurunuz.

   Cevapla
 50. Orhan K

  10.08.1986 doğumluyum şuan bir üniversitede kayıtlı öğrenci olarak bulunuyorum ancak tekrardan sınava girdim 2yıllık myo kazandım ağustos içinde kayıtlı bulunduğum okuldan kaydımı sildirip yeni kazandığım okula kayıt yaptıracağım mevcut tecilim ile ilgili herhangi bir sıkıntı doğar mı?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Kaydınızı sildirdikten ve yeni okula kayıt yaptırdıktan sonra askerlik şubenizi bilgilendirmelisiniz Orhan Bey.

   Cevapla
 51. OĞUZ TAŞDEMİR

  31 ekim 2013 te tecil sürem bitiyo bozdurunca askere ne zaman çağrılırım.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   3 ay sonrasıdaki celp döneminde alınma ihtimaliniz olabilir.

   Cevapla
 52. ahmet

  üniversteye yazıldıktan sonra otomatik tecil ediliyor degilmi.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Bazen edilemeyebiliyor, kaydınızı yaptırdıktan sonra öğrenci belgesi ile askerlik şubesine başvurmanız gerekiyor.

   Cevapla
 53. ercan

  93 doqumluyum kütügüm feke ne zaman gidecegimi bilmiyorum askere nasıl ögrenebilirim

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   2013 Celp dönemlerini inceleyebilirsiniz, ayrıca askerlik şubenizi arayarak bilgi alabilirsiniz Ercan bey.

   Cevapla
 54. engin

  merhaba ben 30.10.1990 dogumluyum ve askerlıgım 2013 yılına kadar techıllydı suan tecil suresı dolmus olması lazım ben bu sene unıverstıe hazırlanıorum acaba kacak oldugum okula kayıt aptırıken cıkarmı sorun cıkmazsa okul okudugum ıcın tekrar techılmı ettırmem gerekıyo yoksa kendı tecchhıl oluyomu

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Tekrar tecil için askerlik şubesine başvuru yapmanız gerekmektedir Engin bey.

   Cevapla
 55. burak

  merhaba tecilim 31 temmuz 2014te bitiyor bu süreyi sonuna kadar kullaanabilirmiyim yani 30 temmuzda subeye gidebilirmiyim gidersem hangi celp döneminde giderim

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   30 Temmuz 2014 de başvuru yaparsanız, Kasım celbinde asker olma ihtimaliniz olur.

   Cevapla
   1. burak

    bişey daha sormak istiyorum 2012 haziranda üniversiteden mezun oldum ve temmuzda 2 senelik tecil yaptırdım 2014 temmuzda tecilim bitiyo bazı yerlerde üniversite mezunları 29 yaşına kadar tecil yapabiliyo yazıyo gerekçe göstermeksizin 29 yasına kadar tecil yapabilirmiyim

    Cevapla
    1. Admin (Cevapladı)

     Yaptırma şansınız vardır.

     Cevapla
 56. MeHMeT

  Slm arkadaşlar ben Manisa kırkağaçtan Mehmet 04.11.1994 doğumluyum bu sene meslek lisesi elektrik bolumu bitirdim.universite düşünmüyorum hikametkah ettiğim adrese muayene kağıdım gelmedi.Acaba gelmicekmi? Muayene olur muyum? Yoksa 1995 lilerlenmi gideriz.ben askerlimi erteletmeden otamatik erteletme olmuyor demi? Bilgilendirirmisiniz?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Muayene kağıdı gelmeyebiliyor, Şubeye gidip muayenenizi olabilirsiniz. Otomatik erteletme olmuyor Mehmet Bey.

   Cevapla
 57. MeHMeT

  Gitmesek Bi problem çkarmı? Yani kesin gideriz demi 94 Lu arkadaslarımzla?

  Cevapla
 58. MeHMeT

  Tahmini askere nezman giderim bilgilendirirseniz sevinirim…04.11.1994

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   2014 yılı içerisinde gidebilirsiniz. 2014 yılı celp dönemlerini incelemenizi tavsiye ederiz.

   Cevapla
 59. EREN

  Mrb.bn 1994 dogumluyum muayne oldum bna kagıt verdiler şubat yazıyo ama oradaki memur kütügün 4 gönderiyor dedi ama bn ailevi nedenlerden dolayı 2014 şubat gtmek istiyorum bana bilgi verin askerlik şubesi ilgilenmiyor başından savıyor bna yardım edin ne yapcam?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Erken sevk dilekçesi doldurmalısınız Eren bey.

   Cevapla
 60. emrah

  admin ben 17 08 1994 dogumluyum ordu fatsalıyım ne zman askere gıdıcem kac gıtcegımı de nasıl ögrenebılırıım ?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   2014 yılı celp dönemlerini inceleyerek öğrenebilirsiniz.

   Cevapla
 61. MeHMeT

  şubat 2014 yazıyor yni subattamı gidecegim?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Evet Mehmet Bey.

   Cevapla
 62. MeHMeT

  bu muayenede çırıl çıplak soyunduruyorlar diyolar bunlar doğrumu acaba muaynede napıyolar bende fıtık varda :)

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Çırılçıplak soyunma diye bir işlem yok.

   Cevapla
 63. izzet

  Merhaba admin
  10.06.1992 dogumluyum geçen sene meslek yüksek okulundan mezun oldum fakat mezun tarihim staj yaptıgım ıcın temmuzda mezun oldum tecıl durumum nedır ne degıldır nasıl ogrenebılırım ?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Tecil durumunuzu net şekilde öğrenebilmeniz için askerlik şubenize başvuru yapmanız gerekmektedir. Online Askerlik Tecil sorgulama işlemi yapılmamaktadır.

   Cevapla
 64. orhannn

  arkadaslar yarın askerlik şubeleri açık mı acaba yaa gitsek tecili bozdurabilrmiyiz..?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Kapalı olabilir Orhan bey.

   Cevapla
 65. burak

  merhaba üniversite mezunlarının 29 yasına kadar tecil hakkı varmı ben okulu bitirdikten sonra 2 sene tecil yaptım tecilim seneye bitiyo tekrar tecil etme hakkım oluyomu

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerlik şubesinden durumunuz ile ilgili bilgi alabilirsiniz Burak Bey.

   Cevapla
 66. kerim

  slm ben 1992 dogumluyum gecen sene lıseden mezun oldum hıç tercıhte yapmadım bu sene unıversıte kazandım benım askerlık gıbı bır sıkıntım varmı

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerlik şubesine giderek askerliğinizi tecil ettirmelisiniz Kerim Bey.

   Cevapla
 67. Mehmet

  Merhaba, 05/09/1984 doğumluyum, 4 yıllık üniversiteyi Ağustos ayında bitirdim. Tecil hakkım varmı ? Teşekkürler.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Lisans sonrası tecil hakkınız bulunmaktadır. Askerlik şubenizden tecil durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 68. hakan

  merhaba 21.06.1993 doğumluyum myo mezunuyum okulum bu sene bitti daha önce askerlik şubesine gidip bilgi almadım muayene kağıdımda gelmedi tecilde ettirmedim bu sene askere gitmem gerekir mi konu hakkında bilgi alabilirmyim
  teşekkürler

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Gitmeniz gerekebilir, hatta yoklama kaçağı bile olmuş olabilirsiniz. Bu yüzden askerlik şubesine uğramanız ve durumunuz hakkında net bilgiyi alıp işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

   Cevapla
 69. mehmet

  91 doğumluyum 2 yıl tecil hakkımı kullandım ama üniversiteye gitmedim bu sene de ocak 2014 1 günü teslim olama gerekiyor ama tekrar tecil yaptırmam gerekiyor.üniversite kayıtlarından sonra sınav tarihi tecil süreme yetmiyor başka tecil yaptırma şansım varmı acaba teşekkürler

  Cevapla
 70. yatuk

  Merhaba

  1986 doğumluyum, yüksek lisans yaptığım için askerliğim otomatik olarak Aralık 2014 kadar tecilliydi, fakat yüksek lisansımı temmuz 2013 gibi bitirdim. Doktoraya programını kazandım, bu aşamada yüksek lisans bitirdiğime dair askerlik şubesine hemen gitmeli miyim?, yoksa eylül başı kazandığım doktora yapacağım üniversitenin mi yeni tecil işlemini yapmasını bekleyeyim?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Evet gitmenizde yarar var.

   Cevapla
 71. mustafa

  merhabalar 82 doğumluyum tecilliyim.Kıbrısta 4 yıllık ünvr.te bitirdim.tecilimi kaldırıp kasım celbine başvurmayı düşünüyorum fakat elimde geçici mezuniyet belgem var askerlik başvurusu için bu yeterlimidir ve denklik işlemi yapılması gerekiyormu acill cvp verirmisiniz

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerlik başvurusu için yeterlidir Mustafa Bey. Denklik işlem bilgisini askerlik şubesinden alabilirsiniz.

   Cevapla
 72. berkay

  meraba. ben 93 dogumluyum 2011 yılında universiteye girdim okul kendisi askerligimi tecil ettirdi. bugun ise okuldan kaydımı aldırdım ogrenci olarak gozukmuyorum. ne zamana kadar tecilliyimdir?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Kaydınız silindiği için tecilinizde kaldırılabilir.

   Cevapla
 73. onur

  ben 28.02.1994 dogumluyum bu sene subatta fln askere gidebilirmiyim

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   2014 yılı 94 doğumluların celp dönemlerini inceleyebilirsiniz.

   Cevapla
 74. Mert

  Merhaba,
  Ben 01.01.1994 doğumluyum. Şuan açıköğretim lise okuyorum 2014 yılı içerisinde bitiyor.Tecil ettirmem gerekiyor mu? Çünkü bu yıl aynı zamanda Üniversite sınavlarına da gireceğim.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Evet askerliğinizi tecil ettirmeniz gerekmektedir Mert Bey.

   Cevapla
 75. Ahmet

  19.01.1994 doğumluyum daha yeni liseden mezun oldum yoklama gelmiş ve yeni öğrendim ve üniversiteyide kazandım ne yapıcam tecil ettirebilirmiyim ? 2-6 eylül de de üni. Kayıtları baslıyor.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Tecil ettirebilirsiniz, askerlik şubenize başvuru yapınız Ahmet bey.

   Cevapla
 76. SEFA

  merhaba 1987’liyim doktorum. şu an uzmanlık eğitimimi almaktayım. 2 sene sonra uzman dr. olacağım. uzman olduktan sonra bölümümde doktora yapacağım. doktorayla askerliğimi tecil ettirebilir miyim? 1 kez tecil kullandım, 1 tecil hakkım daha var mı?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   29 yaşınıza kadar tecil hakkınız bulunmaktadır.

   Cevapla
 77. Emre

  Bana yoklama kağıdı gelmiş kaç ay oldu bilmiyorum posta kutusunda bugun buldum 2013 subat ayında gitmem gerektiği yazıyordu fakat ben okul nedeni ile kütüğümün kayıtlı olduğu askerlik şubesine bu okul için c2 formmunu yolladım askerliğim tecil edilmiş midir yoksa kaçak mı görünüyorum bilgilendirirseniz sevinirim.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Tecil edilmiş olabilir, ancak yine net bilgiyi askerlik şubenizi arayarak öğrenmeniz gerekmektedir Emre bey.

   Cevapla
 78. fuat

  merhaba , ben 1986 doğumluyum 2010 da 2yıllık üniversiteyi kazandım yalnız ailevi durumlardan iki yıl geç okulu bitirdim iki yıl tecilliydim yeni mezun oldum aöfine kaydımı Yapacam da tekrar askerliği tecil edebilir miyim bide şuan ki durumumu tam olarak bilmiyorum ve bir sıkıntı çıkar mi

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   29 yaşınıza kadar askerliğinizi eğitiminiz için tecil edebilirsiniz Fuat bey.

   Cevapla
 79. Koray

  Merhaba, 87 doğumluyum, 4 yıllık üniversiteden haziran ayında mezun oldum, ağustos celbine diplomam yetişmediği için yetişemedim. Kasım 2013 celbine başvuru dönemini 21 ağustos tarihi itibariyle kaçırdığımı öğrendim. Sorum şu; mezuniyetimden ötürü tecilimin kalkmış olması gerekiyor, kasım 2013 celbi için benim başvuruda bulunmam gerekli miydi yoksa tecilim kalktığı için otomatikman işleme alınmış olabilir miyim_?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Başvurmanız gerekmekteydi.

   Cevapla
 80. ibrahim

  mrb 23 yasındayım unıversıteyı yenı bıtırdım daha once hıc tecıl ettırmedım tescıller unı tarafından yapılıyo denılmıstı suan tecıllımıyım degılmıyım bunu nasıl ogrenebılırım acaba bı sorun yaratabılır mı

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Bu bilgiyi askerlik şubenizi arayarak öğrenebilirsiniz İbrahim bey.

   Cevapla
 81. hasbin

  2012 Üniversite mezunuyum ve tecil ettirmedim cezası nedir?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Para cezası alırsınız, süre dahada uzarsa askeri mahkemeye sevk edilirsiniz.

   Cevapla
 82. Onur

  Merhaba ben 2011-2012 öğrenim yılında üniversiteye girdim fakat 2012/2013’te kaydımı yeniletmedim. Bu sene ÖSS’ye girdim ve şimdi Eylül’de üniversiteye kayıt yapacağım. Kaydolacağım okul otomatikman 29 yaşına tecil eder mi yoksa askerlik şubesine başvurmam mı gerekiyor?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerlik şubesine başvurmanız gerekmektedir.

   Cevapla
   1. SERDAR

    Peki admin bey gitmediğini düşünelim ve okulun belge gönderdiğini düşünürsek o zaman ne olur?

    Cevapla
 83. sener

  Merhaba.Benim durumum biraz karisik oldugu icin uzun anlatacagim.simdiden kusura bakmayin.Ben 1988 dogumluyum.2yillik universiteyi cesitli sebeplerden dolayi bitiremedim.okulumu birakip askerligimi 2 yil tecil ettirmeyi dusunuyorum.ygs ye girip aof 4 yillik yada 2 yillik bir bolume kayit yaptirmayi dusunuyorum.kayit ile ilgili yada askerlikle ilgili sıkıntı yasarmiyim ?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerliğinizi eğitim için tecil etme hakkına sahipsiniz Sener Bey.

   Cevapla
 84. Alper

  Ben 2011de universiteye girdim ve askerliğim tecil edildi okul tarafından. Şimdi kaydımı sildireceğim ve 1 hafta sonra baska bir üniye yazılacağım. Tecilim kalkar mı eger kalkarsa ben mi halletmeliyim yoksa okul halleder mi

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Teciliniz 1 haftada kalkmayabilir, ama siz yinede yeni okulunuza kayıt yaptırdıktan sonra öğrenci belgeniz ile askerlik şubesine başvurarak tecilinizi garanti altına alabilirsiniz.

   Cevapla
 85. furkan

  Merhaba ben ocak 1993 doğumluyum malum bu sene 93’lüler gidiyor askere ama ben gitmedim çünkü üniversite sınavına girdim ve üniversiteyi kazandım şimdi sorum şu olacak : bana askerlikle ilgili herhangi bir kağıt gelmedi veya bizim kütük malatyada belki oraya gitti ama benim bir bilgim yok benim 1 hafta içerisinde üniversiteye kayıt olmam gerekiyor şimdi ben bu durumda kaçak olarak mı gözüküyorum veya benim ne yapmam gerekiyor üniversiteye kayıt olmadan önce ? Detaylı bir şekilde bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Okul kaydınızı yaptırdıktan sonra Öğrenci belgeniz ile askerlik şubesine giderek askerliğinizi tecil ettirmeniz gerekmektedir.

   Cevapla
 86. CUMALİ POLAT

  1994 dogumluyum askerlik kagıdım gelmedi ne yapmalıyım ??

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerlik şubesine gitmelisiniz Cumali bey.

   Cevapla
 87. mehmet barut

  Aöf direk tecil yapıyo mu
  ?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Yapmaya bilir, Aöf bürosuna başvurunuz.

   Cevapla
 88. ALi Nihat Cetinkaya

  Slm ben adana seyhadan ali nihat cetinkaya ben askere gitmek istiyorum 14,08,1989 Dogumluyum beni almiyorlar banayardimci olurmusunuz

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Neden askere sizi almadıklarını açıklarmısınız.

   Cevapla
 89. Görkem

  Merhaba; 1989 doğumluyum. 2 yıllık üniversite okuyordum. 2009 yılında kaydımı sildirdim. yaklaşık 4 yıldır askeriyeden herhangi bir bilgi gelmedi. ÖSYM sınavında 4 yıllık üniversite kazandım. 2 eylül tarihinde üniversite kayıtları başlıyor ancak üniversiteye kayıt olabilmek için 1 yıllık tecil almam gerekiyor. Yoklama kaçağı olduğumdan dolayı askeriyeye gitmem ile birlikte 1 yıl tecil (tabi birde idari para cezası ödeyeceğim)alabiliyor muyum? Direk askere alınmam söz konusu mu?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerliğinizi eğitiminiz için tecil ettirme hakkına sahipsiniz Görkem bey.

   Cevapla
 90. bilal

  merhaba:benim kimlikte 1995 yazıyo ama benim yaşım 21 askerlik şubesine gidip dilekçe versem askere alırlarmı.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   kimlikte yazanı dikkate alırlar Bilal bey.

   Cevapla
 91. gocmen

  Merhabalar, 10.02.1986 doğumluyum lisans öğretimime devam ediyorum daha önceden lisans öğretimine kayıt olurken 2010 yılında tecil ettirmiştim ve tecilim 2013 şubatta bitiyordu şuan okuluma hala devam ettiğim için üniversite benim yerime tecil eder sanıyordum ama bugün elime tebligat mektubu geldi ve zamanında başvurmadığım için bakaya kaldığım yazıyor anladığım kadarıyla. Öğrenci belgemi götürmem durumunda tecilim devam eder mi yoksa süresinde başvurmayıp bakaya kaldığım için askere mi alınırım. 29 yaşın altındayım ve üniversiteme devam ediyorum ve okul tecil ettiriyor diye bildiğim için başvuru yapmamıştım öğrenci belgemi haftabaşında götürdüğümde anlayışla karşılayıp düzeltirler mi yoksa zorluk yaşarmıyım?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Öğrenci belgenizle askerlik şubesine giderek askerliğinizi erteleyebilirsiniz.

   Cevapla
 92. Hasan can safak

  Merhaba 1994 dogumluyum. 2 yillik aof kazandim lise yeni bitti.acaba aof kayit olurken bir sorun olurmu bosuna para yatirmak istemem.

  Cevapla
 93. Tolga

  Merhabalar; ben 1990 doğumluyum 2 senelik üniversitem 4 yılda bitti yani geçen dönem mezun oldum ve bana şimdiye kadar hiç bir kağıt gelmedi askerlik şubesine gidip muayene olsam beni ne zaman askere alırlar.

  Cevapla
 94. S.SAHİN

  merhaba,ben 1 Temmuz 2013 tarihinde mezun oldum ve yurtdışındayım suan,tecil ettiremedim askerligimi gümrük ve ticaret bakanlıgı memur alımı yapıyor,askerlik durumu hakkında yapmış,tecilli ve muaf secenekleri var tecilli olarak isaretlyorum ve askerlik tecil tarihi yazmam isteniyor,mezuniyet tarihim,en son tecil tarihim olur mu? veya benimle mezun arkadaslar tecil ettirdiler ve tarih 30 Eylül 2015 görünüyor onlarda, daha sonra tecil ettirdigimde aynı tarih benim icinde gecerli olur mu?

  Cevapla
 95. SERDAR

  Selamlar admn bey öncelikle böyle bir site hazırladığınız için teşekkür ederim size bi sorum olacak ..ben 1981 doğumluyum liseden sonra askerliğimi 3 yıl tecil ettirmiştim 2003 yılında son tecil yılımda açıköğretime 2 yıllık bi üniivrsiteye kayıt yaptırdım askerliğimi 2004 yılın 31 ekimine kadar tecil ettiler ben 2004 te össye girip 4 yıllık bi fakülte normal bi üniversite kazandım ve eylül ayında askerlikle ilişkisisz belgesi alıp yani 2 ay falan vardı tecil bitmesine eylül ayında üniversiteye kayıt oldum ve okul biz askerliğini tecil edeceğiz dedi benden yazılı belge aldı bende askerlik şubesine gitmedimokul halledecek diye 29 yaşından öncede üniversiteyi bitirip askerlik şubesine gittim askerlik kağıdımda askerlik karar maddesi 86 .yazıyordu memura bu ne dedim memur seninki yanlış olmuş 87 olacak dedi ve ben askerliğimi yaptım geldim….Şimdi içimde bi ukte var benim durumum nedir açıklık getirirseniz sevinirim…

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Herhangi bir sorun yoktur Serdar bey. Neyi sorun ettiğinizi anlayamadık.

   Cevapla
   1. SERDAR

    not:4 yıllık a kayıt olduktan sonra 2 yıllık ünv.yi braktuım kayıt yeniltemiştim.

    Cevapla
    1. Admin (Cevapladı)

     Askerlik şubesine başvurup tecilinizi güncelleyiniz.

     Cevapla
     1. SERDAR

      NOT:admin bey yukardaki hikayemde ben 2 yıllık üniversiteyi braktım 4 yıllık üniversiteye kayıt olduğumda o arada işte şubeye gitedim zaten ben askerliği bitirdim tecili güncelleyin derken?

 96. burak zr

  Merhabalar.
  25 yaşında fakülte bitirmiş biri olarak yurtdışında çalışmaktayım.Okulum geçen sene bitti fakat askerlik şubesine gidip herhangi bir erteleme taleinde bulunmadım.Bi kaç aya kadar Türkiyeye kesin dönüş yapmayı planlıyorum acaba askerliği erteletme şansım bulunuyormu?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Evet askerliğinizi erteleme şansınız bulunmaktadır. Ancak kaçak durumuna düştüyseniz bu işlemlerde sıkıntı yaşayabilirsiniz.

   Cevapla
 97. oğuz

  2 yıllık üniversitede okumaktayım ama 2.sınıftan alttan 3 dersim var ben bu okulu bitirmeden açıköğretim fakültesine kayıt yaptırabilirmiyim ? hem okuyup hem çalıştığım için bu derslerimi veremiyorumve askerlik bu konuda ne kadar problem yaşatabilir

  Cevapla
 98. gokhan

  Merhaba 26.04.1984 dogumluyum.2012 subat ayinda universiteyi bitirdim ve 2012 eylul ayinda londraya master icin geldim ancak askerlik tecili yaptirmadim.bir sureligine turkiyeye gelip geri egitimim icin londraya donucem giris cikista bir sorun yasarmiyim.
  Tesekkurler

  Cevapla
 99. gokhan

  Merhaba
  Ben 1984 dogumluyum.2012 subat ayinda universiteyi bitirdim ve 2012 eylulde londraya master icin geldim ancak askerligimi tecil ettiremedim ve su anda turkiyeye giris cikis yapmam lazim bir sorun olurmu?londrada tc vatandasi olarak askerlik tecili yaptirabilirmiyim?
  Tesekkurler

  Cevapla
 100. hilmi

  2010 yılında universiteden mezun oldugumdan beri hiç askerlik subasine gitmedim. 2 yıldır yurtdısında yasıyorum. ekim ayının son haftası turkiye ye geliyorum. kasım aralık aylarında askere gitmek istiyorum. mümkünmüdür?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Kasım celbi için başvurular bitti, gelip başvurunuzu yaparsanız, şubat celbinde asker olma ihtimaliniz olacaktır.

   Cevapla
 101. Levent soner demirtas

  Merhaba 21.05.1987 dogumluyum. 22/06/2011 mezunuyum. (4 yıllık ) okul bitiminde egitim icin amerikadaydim. 2012 de 2013 de tc dondüm Eylül ayında lisan üstü programa başlayacağım. Bu arada yurtdışından dolayı askerlik şubeye gelip tecil ettirememistim. Suanda bu tecili yaparken herhangibi ceza ödeyecekmiyim? Durumumu nasıl öğrenebilirim yüksek lisans Eğitimiminde problem olurmu ? Tskler saygılarımla

  Cevapla
 102. selçuk

  benim tecil hakkım ocak 2013 te biitti yoklama kacagı durumuna dusmusum 1 ay sonra ewe kagıt geldi bakaya kaldınız 70 gün 100 tl borcunuz var dye bnde sınava grcem dyee sınav sonucu bellı oldgnda askere gdcektm fakat kazandım 4 yıllık tecil hakkım varmıdır bakaya kalmak ne demektir sakıncası nedır üniversite on kayıtı yaptm tecıl yapablırmıyım

  Cevapla
 103. Hakan

  1988 doğumluyum 2 yıl tecilimi kullandım ardından 2 yıllık myo’dan mezun oldum . Aof ile bölümümü 4 yıla tamamlamak istiyorum askere çağırılma gibi bir durum olur mu? Askerlik durum belgesi almakta bir sorun yaşar mıyım? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 104. emrah

  4 yıllık lisans mezunuyum 2 yıl tecil hakkımı kullandım. tecil hakkım 30.11.2013 tarinde doluyor. askere gitmek için ne yapmamalyım hangi celp döneminde giderim teşekkürler

  Cevapla
 105. hüseyin

  3 gün önce tecil yaptırdım. tecil tarihini nasıl öğene bilirim.

  Cevapla
 106. kagan

  merhaba, 1988 25 ekim doğumluyum ve 2013 ağustos ayında mezun oldum, tecil edebilmek için en geç ne zaman askerlik şubeye gitmem gerekiyor?

  Cevapla
 107. Hüseyin

  Merhaba,
  Ocak 1984 doğumluyum. Bugüne kadar hiç askerlik şubesine gitmedim hep okulun tecil işlemlerini yaptığını düşünüyorum. 2013 yılı Ocak ayında üniversiteden mezun oldum. 1 yıl önce adresime bilgilendirme mektubu geldi cevap vermedim. Şu an için Y.Lisans yaparsam kaç yıl daha gitmeme hakkım olur?
  Ya da Y. Lisans yapmasan erteleme gibi bir imkanım var mı?

  Cevapla
 108. volkan

  30/08/1985 doğumluyum tecilim 2014 kasım idi. son açıklana celp dönemlerinden sonra tecilim 2015 şubat ayımı oldu, ayrıca şu an başvuru yapsam ne zaman en yakın askere gidebilirim. 4 yıllık işletme mezunuyum. teşekkürler.

  Cevapla
 109. Okan

  Merhaba ben 2 mayis 1985 doğumluyum su an aof öğrenciligim devam ediyor tecil surem 31/12/2014 fakat okulum bu sure de bitmeyecek tecil suremi uzatma hakkim var mi ?

  Cevapla
 110. fırat

  benım okuyorum ama bu donemkı hacr paramı yatıramadım buyuk bı ıhtımal tecılım bozulacak .. gerı tecıl ettırme sansım warmı

  Cevapla
 111. ismail

  iyi günler 93 4 tertipler ne zaman askere gidiyolar onu öğrenmek istiyorum

  Cevapla
 112. önder

  ben 1994 dogunluyum mart 13 dogum yıllım kaçında gitcem bana bilgi verirmisiniz lütfen

  Cevapla
 113. ibrahim

  2013 Haziran’da üni.den mezun oldum. Şubat celbi için askerlik şubesine evraklarımı posta ile göndersem başvurum kabul olur mu_?

  Cevapla
 114. sedat

  bi iş başvurusunda bulundum ve benden askerlik durum belgesi istediler,ancak internet üzerinden başvuru yapılıyo ve ben bu durum belgesini nasıl indirebilirim kaç gündür bulamıyorum??

  Cevapla
 115. batuhan

  merhabalar… 2013 yılı basında meslek yüksek okuluna kayıt oldum fakat şartlar gereği kaydımı dondurmak zorunda kaldım.. tekrar kayıt yenileme işleminide kaçırmış bulunmaktayım… yaklaşık 4 ay önce gidip sorduğumda okulum tarafından tecil edilmiş gözüyordu askerliğim… suanda kayıt yenilemediğim için tecil im bozulmuşmudur..? bu konu hakkında bir bilgi verebilirmisiniz..?

  Cevapla
 116. mesut

  ben 17/02/1992 doğumluyum lise öğrenimimi bitirdikten sonra askerlik tecil süremi 2014 yılın kasım ayına kadar geçerli oldğunu söyledirlar bu süretle ben ne zaman askere giderim. bir ikinçici ben bu sene üniversite sınavlarına girmek istiyorum girdikten sonra askerliğimi bu süreye kadar bir tecil daha yaptırabilirmiyim…cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler…

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   2015 Şubat celbinde askere gitme ihtimaliniz başlar. 29 Yaşınıza kadar askerliğinizi eğitiminiz için tecil ettirme hakkına sahipsiniz.

   Cevapla
 117. Burak

  Merhaba ben Haziran 91 doğumluyum, 2009’da lisans kazandım, o zaman henüz askerliğim çıkmadığından mezun olana kadar askerlikle üniversite ilgilendi, haziran 2013’te lisans mezunu oldum ve şu ana kadar askerlikle ilgili işlem yaptırmadım, geçenlerde askerlik şubesine gidip aynen durumumu anlattım ve görevli bana tecil işlemleri için aralık 31’e kadar sürem olduğunu söyledi, size sorum acaba bu bilgi doğru mudur, yoksa daha önce gidip işlem yapmam gerekir mi? Teşekkürler.

  Cevapla
 118. yusuf

  Merhaba ben 30.09.1990 doğumluyum meslek lisesi mezunuyum 2009 da tecil ettmistim okula devam etmedim çalışmak zorunda kaldım simdi bir daha tecil etmek istiyorum çünkü aileme bakıyorum şubeye gittim 4 kasim askersin dedi nasil tecil ettire bilir direk universte geçiş hakkı mi kullansam okula gidemiycem

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Eğitime başlayıp öğrenci belgeniz ile askerliğinizi bir süre daha tecil ettirme hakkına sahipsiniz.

   Cevapla
   1. yusuf

    Ama derslere giremiycem o sıkıntı yaratır en azından önümüzdeki sinava girip açık öğretim de devam ederim

    Cevapla
 119. Vedat

  Merhaba ben 2011 yılında 2 yıllık üniversiteye girdim 2013 yılında okulumun bitmesi gerekiyordu ancak okulum uzadığı için şubat ayında mezun olacağım şubat ayından sonra herhangi bir işlem yapma durumum olur mu.

  Cevapla
 120. Ersin

  94 doğum lu yum ve kasim ayin da gideceğim yerimin nere çıktığı ni ve ne zaman suls kağıdı ni alırım

  Cevapla
 121. EMRE

  Askerlik tecil tarihini internetten öğrenebiliyormuyuz??

  Cevapla
 122. Okan

  Ben okan 2 mayis 1985 doğumluyum aöf oğrencisiyim hala tecil sürem 31/12/2014 te bitiyor fakat okulum devam ediyor tecil süremi uzatabilir miyim ?

  Cevapla
 123. erhan

  92dogumluyum lise diplamasyla ertelettm ne zan giderim

  Cevapla
 124. Selçuk

  07.10.1984 doğumluyum ekim sonunda tecilim bitiyor ve aöf 4. sınıf ögrencisiyim yani 4.sınıfta 2. yılım geçen yıl bir kaç ders hariç bitiremedim okulu ve bu ögretim yılında kayıt yeniledim.Tecilimi uzatabilirim buna şansım var dimi ?

  Cevapla
 125. Uğur

  2 yıllık muhasebe mezunuyum,geçen sene aöfden işletme 3.sınıfa geçiş yaptım.bu sene son senem fakat kayıt yenileme işlemi yapmadım,sanırım otomatikman kaydım dondu.sorum şu,kaydım donduğu için tecilim kalktımı?yoksa bana belirtilen süreye kadar tecilim devam ediyormu?

  Cevapla
 126. ali güz

  merhaba ben 20,02, 1984 doğumluyum aöf kamu 4 teyim 31/12/2013 tarihinde tecilim bitiyor fakat 2014 bahar döneminde mezunun olabilecek durumdayım alttan dersim yok ve sıkı çalışıyorum mezun olabilecek durumda olanlar ile ilgili 86 maddedeki 30 yaşından kasıt nedir benim bahar dönemi yani 2014 haziran başına kadarlık 6 ay gibi bir sıkıntım var celp tercihi yapma hakkım varmı yada ne yapabilirim mezun olarak askere gitmek için teşekkürler.

  Cevapla
 127. gürkan

  Ben doktorum… 2013 yılında çocuk hastalıkları uzmanlıgımı aldım… 2014 subata kadar tecilliyim…
  Heriki gözüm de -7.25 miyop mevcut… kurallara gore muaf olmam gerekir ancak bazı duyumlarıma gore doktorların muafiyeti olmuyormus… yorumunuz nedir?? Tesekkurler…

  Cevapla
 128. recep

  ben sakaryada muayne oldum ama kütüğüm samsun vezirköpru vezirköprü 2 aldı yai mayıs benım muayne kağıtımda 2014 şubat yazıyor ben celb donemıme goremı gıdıcem kütüğe goremi

  Cevapla
 129. hamit

  16.08.89 doğumluyum. ocak 2012 yılına kadar tecilim vardı.bende 2010 agustosta üniversiteye başladım. bu senede ek kontenjanla başka bir üniversiteye geçme durumum var.askerlik durumum ne olur. kaydı silip 3 yada 4 gün sonra yeni üniversiteye kayıt yapıcam.ne yapmam gerekir

  Cevapla
 130. RAİF

  4 yıllık bankacılık okurken 3.yılda mezun olmadan işletme bölümüne geçtim.Yaşım 22.Askerlik tecil durumumda bir değişiklik olur mu?Teşekkürler.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Bölüm değiştirdiğiniz için, askerlik şubesine giderek tecil durumunuz hakkında bilgi alınız. Eğitim süresince tecil hakkınız bulunmaktadır.

   Cevapla
 131. Emirhan

  Merhaba; ben 23/06/1989 doğumluyum 2 yıllık meslek yüksek okulundan eylül/2013 ayında mezun oldum askerlik şubesine gitmedim ancak yarın 6 aylığına yurtdışına çıkacağım çalışma için geri döndüğümde bir sıkıntı çıkar mı? tecil işlemi yaptırabilir miyim? gelecek dönem için çünkü aöf’e kayıt olacağım. tecil durumunda otomatik okuldan sonra 1 sene gibi bir durum varmı yardımlarınız lütfen ama lütfen bekliyorum… teşekkürler iyi çalışmaalar

  Cevapla
 132. Uğur K.

  2 yıllık muhasebe mezunuyum,geçen sene aöfden işletme 3.sınıfa geçiş yaptım.bu sene son senem fakat kayıt yenileme işlemi yapmadım,sanırım otomatikman kaydım dondu.sorum şu,kaydım donduğu için tecilim kalktımı?yoksa bana belirtilen süreye kadar tecilim devam ediyormu? bilginiz varmı bu konu hakkında ?

  Cevapla
 133. irfan

  mrb 1 yıldır lisans mezunuyum askerliğim 2014 ağustos a kadar tecilli bugun başvurmak istersem hangi ay askerliğe gidebilirim en yakın tarih ?

  Cevapla
 134. burak

  merhaba admin ben 2014 agustosa kadar tecillyim fakat ben kasım ayında tecilimi bozdurmayı düsünüyorum eger bozdurursam hangi ay askere alınırım

  Cevapla
 135. Utku

  Merhaba. 1990 doğumluyum. Üniversite okuyordum. Bu sene kaydımı yenilemedim. Askerlik için şimdi ne yapmam lazım? Tecilim ne zamana kadar devam eder? Cezası var mıdır varsa ne kadar sürede işleme girer. En önemli sorum da 132 kiloyum, şeker hastasıyım. Askerlikle ilişkim nasıl olur? Teşekkürler.

  Cevapla
 136. malatyalı

  askerlık yerleri ne zaman acıklanıyo ve nezamn alıyolar kasimin kacina gidiyoz teşekkürler

  Cevapla
 137. Mertcan

  Lise mezunuyum.27/01/1994 doğumluyum.Kütük olarak Erzincan gözüküyor.Ne zaman askere gidicem ? Bilginiz için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 138. Aras

  Ben ingiltere de yaşıyorum. Kendi ilim üzerinden vize aldım ve konsolosluğa askerlik ertlemesi için ilk başvurumu yaptım. Ve ben 1 hafta içinde türkiyeye gelmeyi düşünüyorum geldiğim zaman bi sorun çıkar mı ? Ve bu başvurum ne zaman onaylanır bana bilgi ne zaman gelir ?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Herhangi bir sorun çıkmaz. Onayınızı askerlik şubenizi arayarak öğrenebilirsiniz.

   Cevapla
 139. emrah

  06.03.1987 doğumluyum 31 aralık 2013 de tecilim doluyor.tecilimi şimdi bozdursam ne zaman askere gidebilirim.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Tecilinizi kasım ayının 15ine kadar bozdurursanız, şubat celbinde asker olabilirsiniz.

   Cevapla
 140. ceyhun

  askerligimi yaptım terhis belgem şu an için başvuruda bulunduğum işyerinde.şimdi internet üzerinden başvuru yapacagım bir iş için.benden terhis belgesinin tarihini soruyorlar.buradan girip bakayım bulayım dedim tarihi.tc kimlik nosuyla bulamaz mıyım .lütfen yardımccı olun.askerlik şubesine gidin demeyin de bir tarihi ögrenmek için.başka ne derseniz sevinirim..

  Cevapla
 141. ridvan karaduman

  Slm ben 1990 dogumluyum 2010 2011 lise mezuyum snra gittim tekrar tecil ettrdim ama tam olarak ne zaman bittigini bilmiyorum yardimci olurmusunuZ

  Cevapla
 142. Tevfik

  Merhaba 5 subat 1986 doğumluyum bu yıl açıköğretim 3. sınıfa kayıt oldum. gelecek yıl 4. sınıfa geçtiğimde ilk dönem için sorun yok ama 2. dönem kayıt olabilecek miyim yoksa şubatta 29 yaşımı doldurmuş olacağım için askere mi alınacam?

  Cevapla
 143. Mert

  Merhaba ben 94 dogumluyum gecen sene aof e kayıt oldum fakat bu sene kaydımı yenıletmedım. Yınede askerlıgım tecıl olmusmudur olmadıysa suanda lıse mezununun yararlandıgı tecıl hakkından yararlanabılırmıyım

  Cevapla
 144. Mert

  Merhaba ben 94 dogumluyum gecen sene aof e kayıt oldum fakat bu sene kaydımı yenıletmedım. Ynede askerlıgım tecıl olmusmudur olmadıysa suanda lıse mezununun yararlandıgı tecıl hakkından yararlanabılırmıyım.

  Cevapla
 145. tanercan bilal

  kasımda gidebilirmiyim 2013

  Cevapla
 146. Emir

  Merhaba, tecilli olup olmadığımı ya da ne zamana kadar tecilli olduğumu e-devletten öğrenebilir miyim?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Hayır öğrenemezsiniz, askerlik şubesine gitmeniz gerekmektedir.

   Cevapla
 147. yunus emre

  merhaba ben 1993 doğumluyum şimdi 2 yıllık okuyorum acaba okul otomatik tecil yaparmı yoksa ben mi tecil ettirmeliyim ?

  Cevapla
 148. emrah

  Bn 92 doğumluyum tecilliy dim tecilli mi bozdrdum 04/11/2013 sevk tarihim askere kasimin kacina giderim bide yerler belli oldumu

  Cevapla
 149. ahmet

  merhaba ben 91 doğumluyum 2 yıllık üni ye 2009 da kayıt yaptırdım ve hala devam ediyor gecen sene okula kayıt yaptırmayı bıraktım ve ilk kayıt yaptırdığımda 2013 ün 10. ayına kadar tecilliydim her sene kayıt yaptırınca tecil tarihi ileriye atıyormu bunu sormak istiyorum teşekkürler..

  Cevapla
 150. ahmetdundar

  93/4 askere gidicem acemiligin nereye ciktigini internetten nasil ogrenebilirim ?

  Cevapla
 151. Yılmaz

  merhaba ben 28.09.1993 doğumluyum daha yeni 2 yıllık meslek yüksek okul bitirdim.şimdi dikey geçişle açık öğretim okuyacağım 2 yılda burdan işletme bölümü bitrsem ?

  1-)askerliğim kısa dönem olurmu bir bilginiz varmı ?
  2-)2yıllık bitirdiğim üniv. askerliğimi tecil ettirmişmidir acaba cünkü öyle bir duyum almıştım?
  3-)eğer tecil ettirdiyse nereden öğrenicem?
  4-)askerlik şubesine gitmemiz gerekiyorsa bu belirli biyermi yoksa herhangi bir şubeye gidip bunu sorgulatabilirmiyim.

  5kişi cevap bekliyoruz şimdiden teşekkürler .

  Cevapla
 152. selver

  ben kasımda askerim ama hangi gun oldugunu bilmiyorum

  Cevapla
 153. Neşet

  selamın aleyküm. ben 93 lüyüm lise okuyorum geçen sene 1 yıl tecil ettirdim 31 aralık 2013 e kadar. bu yıl bi daha tecil ettirmem gerekiyo hangi tarihlerde tecil ettirmem lazım cevap verirseniz çok sevinirim.

  Cevapla
 154. emre

  yurtdısı tecillerde turkıyede 6 aydan fazla kalınırsa tecil bozulur diye duydum.bu süre asılırsa kacakmı sayılıyor? ve subeye basvurulursa hemenmi yoksa sıradaki celb dönemimi gidilir askere???

  Cevapla
 155. Halis

  Tecilimi bozdurmak istiyom en yakın zamanda bozdurursam 93/4 gitme şansım olurmu

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Hayır olmaz.

   Cevapla
 156. Eren

  merhabalar..91 dogumluyum 2014 e kadar tecilim bulunmakta 2 yıllık bı universitede okuyorum suan okul bıtınce eger dgs sınavını kazanamazsam acık ogretıme baslıcam sıze sorum okul bıttıgı zaman askeri işlemlerim baslarmı bide bu asker alımları ne zaman oluyor unıversıte kayıtlarından sonramı oluyor.. kısacası okumak ıstıyorum askere suanlık gıtmek ıstemıyorum tskkrler..

  Cevapla
 157. hakan

  ben 93/4 olarak askere gidicem yerimi öğrenemiyorum e devlet şifrem yok kayboldu tc ile öğrenemiyorum mu bir yardımcı olabilirmisiniz

  Cevapla
 158. anıl

  haziran ayında 4 yıllık okulum bitti sonrasında askerlikle ilgili herhangi bir eylemde bulunmadım şimdi işim gereği 2014 haziran ayına kadar yurt dışında olacağım. döndüğümde bu beni sıkıntıya sokar mı yoksa gittiğim ülkelerdeki konsolosluklardan işlemleri halledebilirmiyim

  Cevapla
 159. halit

  Üniversiteden mezun olunca üniversite tecil yaptırıyormu? 1988 doğumluyum.

  Cevapla
 160. emrah aslan

  merhaba iyi günler ben 08.08.1994 doğumluyum üniversiteye hazırlanıyom şuan askerliğimi tecil etmezsem bi sorun çıkarmı? ve tecil etme tarihi ne zaman bitiyo yani hangi tarihe kadar tecil hakkım var ? iyi günler…

  Cevapla
 161. ATİLLA

  MERABA BEN 1992 DOGUMLU LİSE MEZUNUYUM. MEZUN OLDUM SENE TECİL YAPTIRDIM. TECİL SÜREM NE ZAMAN DOLUYOR ÖĞRENEBİLİRMİYİM. SİMDİDEN TESEKKÜRLER

  Cevapla
 162. serkan

  merhaba ben a.ö.f. maliye okuyorum okulum biraz uzadı tecil sürem 2015 aralıkta bitiyor ama okul 2016 da bitiyor tekrar tecil ederken bi sıkıntı yaşarmıyım 1989 doğumluyum

  Cevapla
 163. Hakan

  Mrb ben 03/11/1989 doğumluyum ve 3 yıl tecil ettim askerliğimi okul okuyordum tecil ettiğim zmnda ama şuan okumuyorum artık askere gidemedim yeniden öss sınavına giricem 2014 öss sınavına giricem büyük bir ihtimalle askerlikte baka durumundayım sınava gireceğim için tekrardan tecil edebilirmiyim acaba şimdiden tşkler vereceğiniz bilgiler için iyi çalışmalar

  Cevapla
 164. Batu

  26.12.1992 dogumluyum liseyı 2010 da bıtırdım bu sene unıversıte sınavına hazırlanıyorum tecıl ettıre bılırmıyım

  Cevapla
 165. Emre

  Oncelikle burda insanlara yardimci oldugunuz tesekkurlerimi sunuyorun 1988 dogumluyum 2011 4 yillik mezunuyum aralik 2013 veya yuksek ihtimal kasim 2013 2 yillik tecilim doluyor gerekce gostermeksizin 29 yasina kadar tecil ettirme ihtimalim nedir 2 yil yurtdisinda calisma ihtimalim var ve askerlik buna engel diyor yakinlarim,ilginiz icin tesekkur ederim

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Bz teşekkür ederiz emre bey. Gerekçe göstermeksizin tecil işlemi yapamazsınız. Yurtdışına çıkıp çalışmaya başladıktan sonra askerlik işlemlerinizi ordaki konsoloslukta yaptırarak askerliğinizi erteleyebilirsiniz. ayrıca 3 yıl yurt dışında sigortalı olarak çalışırsanız, döndüğünüzde askerliğinizi döviz karşılığı yapabilirsiniz.

   Cevapla
   1. emre

    çok aydınlatıcı oldu teşekkür ederim yalnız bir sorum daha olucak affınıza sığınarak,tecil tarihi bittikten sonra yurtdışındaki işim olumlu cevaplanırsa yurt dışına çıkabilirmiyim yani asker kaçağı gözükürken yurt dışına çıkış mümkün müdür,amacım elbette kaçmak değil ama yurt dışı iş deneyimine çok önem veriyorum burdan yanlış anlaşılmasın,teşekkürler şimdiden

    Cevapla
 166. can

  merhaba . 19.12.1984 dogumluyum. 4 yıllık üniversite mezunuyum. henüz askerlik subesine gitmedim hiçbir işlem için . askerlik subesine gittigimde ne gibi bir durumla karşılaşırım ? en erken ve en geç hangi zaman askere gidebilirim ?teşekkürler

  Cevapla
 167. Uğur

  Ben 2 yıllık universite mezunuyum ama staj yapmadığımdan dolayı diplomamı alamıyorum. Pazartesi gun muayeneye gideceğim diplomam olmaması sıkıntı olur mu ? Tecilim bitti ve okul mezun durumunda olduğum için tecil yapmıyor. Tek çarem askerliğimi yapmak oluyor bu durumda. Şimdiden teşekkur ederim.

  Cevapla
 168. uğur

  2 yıllık universite mezun durumundayım. Ama universite stajını yapmadığımdan dolayı diplomamı alamıyorum. Diplomam olmaması muayenede sıkıntı oluşturur mu?

  Cevapla
 169. Osman

  Merhaba. Ben 28.06.2012 lise mezunuyum, doğum tarihim de 19.10.1994. Şuan üniversiteye hazırlanıyorum, daha dün öğrendim askere gidip gitmeyeceğimi. Şubeye gittim fakat, hiçbir şey soramadım. Buradan öğrenmek istiyorum: Ben tecil ettirebilir miyim? Ve tecil ettirmenin son günü ne zaman?

  Cevapla
 170. M. Ali

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Ben 82 doğumluyum ve AÖF tek ders sınavıyla 2013 ağustos mezun oldum. Tecil hakkım var mıdır varsa tecil için ne gibi bir işlem yapmam lazım? Yalnızca mezuniyet belgesi (diploma) ile askerlik şubesine başvurmak yeterli midir? Selamletle…

  Cevapla
 171. Gökhan

  İyi günler admin bey;

  ben 10.06.92 doğumluyum.2 yıllık üniyi sorunsuz bitirdim.Ardından aralık vermeden aöfe kayıt oldum bir yıl kaydım sürdü ama 2 yıl kayıt yenilemedim.Askerlikle ilgilide kağıt gelmedi bir yıl daha tecilli olarak mı görüneceğim yoksa dondurduğum için sorun yasarmıyım ? bunu nasıl öğreneceğim ve olası ihtimalde bir çözüm yolu var mı

  Cevapla
 172. gökhan

  iyi günler admin bey;
  Ben 10.06.92 doğumluyum.2 yıllık yüksekokul sorunsuz bir şekilde bitirdim.Ardından hiç ara vermeden aöf kaydımı yaptım lisans tamamlamak için ilk yıl sınavlara girdim 2.yıl kayıt yenilemedim otomatikman dondu okulum ve bu yüzden tecille ilgili bir sıkıntı yaşarmıyım olası bir durumda normal sivil olarak 2 yıllık tecil hakkımı kullanabiliirmiyim ?

  Cevapla
 173. Fatih Belek

  Merhaba. Ben 18/05/1989 doğumluyum. askerlik durumumu öğrenmek istiyorum.

  Cevapla
 174. SéRháT

  ßen ßişiy Anlamadım. :/ Admin. 01.05.1994 Doğumlyum aSkerliğimi Nerde YapıCam :/ NaSıl Öğrene ßilirim. Acemi ßirlik Ve uSta ßirliği ..

  Cevapla
 175. M. Ali

  Yardımınız için şimdiden teşekkür ediyorum. 82 doğumluyum ve 2013 temmuzda 4 tek ders sınavını vererek mezun oldum. Diploma ile tecil hakkım var mıdır? Yoksa şu zamana kadar evime herhangi bir yoklama kağıdı gelmedi bakaya kalmış olabilir miyim? Bir diğer hususta 2014 kasıma kadar malesef askere gidemem cezası ne olur? Cevaplarsanız müteşekkirim.

  Cevapla
 176. erhan demir

  merhaba 86 dogumluyum.aof 3. sinifta 2 yil ust uste kaldim.bu sene sadece 2 dersim var. ve 4e gecip bitirip askere o sekilde gitmek istiyorum. 29 yasa kadar sikinti olmuyor dediler. eskiden 2 yil tekrarinda tecil bozuluyordu.bu durum degistimi

  Cevapla
 177. Enes

  şimdi ben bu sene mezun oldum ama açıkögretime kaydolcam 1 sene ara verdim seneye kayıt olcam
  askerlikten yana bi sıkıntı olur mu gidip tecil ettirmeme gerek var mı şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 178. ibrahim

  ben üniversite den geçen sene mezun oldum ama alttan bi ders kaldı. askerliği universite basinda tecil ettirdim. sanırım tecil bitti. su an alttan dersim var sizce kaçak durumda mıyım?

  Cevapla
 179. zembil

  merhabalar. ben 08/04/1984 doğumluyum şu an üniversite öğrencisiyim ben ocaktan itibaren yurtdişinda okuluma devam edeceğim. tvlerde bakayalarin yakalanmasından bahsediliyor ben şu an bakayamıyım, pasaporta başvurabilirmiyim?kazasız belasız ocakta ülke dışına çıkabilirmiyim ?

  Cevapla
 180. Şenol

  Ben 02.02.1995 askere gitmek istiyorum nasıl yapılır ne zaman ne muayene olunur erken gitmek istiyorum şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
 181. halit arafoğlu

  19 yaşındayım üniversiteye sınavına hazırlanıyorum askerlik kağıdı geldi tehcir ettirebilir miyim?

  Cevapla
 182. fatih

  1991 dogumluyum 2011 lise de yoklama kagıdım geldi okul tecil ettirmiş nekadar sure ettirdini bilmiyorum muayne olmadım ne yapmam gerek tini bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
 183. satilmis

  Arkadaslar ben 91 dogumluyum aof 2yillik adaleti haziranda bitirdim mayis gibi gittigimde 2018 ekadar tecilli oldugum soylendi okul bitti tecilim gecerlimi yoksa gecersizmi olur okul bitince

  Cevapla
 184. ahmet ateş

  kardeşim kolay gelsin.. ben 20 yaşındayım üniversite okuyordum ve şuan 2 yıllık dönemım bitti lakin alttan dersim oldugu için üniversiteye kayıt yaptırdım acaba askerligi tecili okul mu yapıyor yoksa ben mi yaptırmam gerekiyor .?

  Cevapla
 185. Can Gülseçgin

  merhaba ,

  1991 doğumluyum ve bazı nedenlerden dolayı askere geç gitmek zorunda kaldım .. e devlet şifrem ile sisteme giriş yaptım .. videoda bulunan seçenekleride uyguladım .. asal hizmetleri sevk edilecek eğitim merkezi başlığına tıkladım ,hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunamamaktadır yazıyor .. askerlik yapmadığım halde bunun yazması normal midir .. acil yardımınızı rica ediyorum , kolay gelsin ..

  Cevapla
 186. ömer

  24.07.1994 doğumluyum asker mugane kâğıdı ne zaman gelir veya askere ne zaman giderim

  Cevapla
 187. ümit aslan

  26 yaşındayım üniversitem geçen yıl bitti ama askerliğim hala tecilli mi veya değil mi bilmiyorum ! yabancı şubeye gidip sorgulama yaptırdığımda eğer tecilli değilsem bi sıkıntı yaşar mıyım ? ve de yurtdışına giriş çıkış yaparsam eğer tecilli değilsem askere alınır mıyım ? ayrıca evlilik yaptığım takdirde tecil hakkım olur mu ?

  Cevapla
 188. Fatih

  Merhabalar 1988 doğumluyum açık öğretimden iki yıllık mezunuyum 2010yılında mezun oldum geçen sene açık öğretimden dört yıllık işletme bölümü aldım şuan ikinci sınıftayım askerlik tecil durumum devam eder mi yoksa bakaya mı kalmışımdır

  Cevapla
 189. Ugur

  87 dogumluyum 2009 senesinde tecilim bitti. suan yurtdisina gidip calisabilcegim bi sirket var. Eger gidersem askerligim tecil olurmu yoksa bakaya oldugum icin kacakmi sayilirim?

  Cevapla
 190. cuma

  Ben 1988 dogumluyum iki yillik bitirdim 2010 yilinda ve aof ye kayit yaptirirken benden askerlik durum belgesi istediler, askerlik subesine gittim 2 yil tecil ettiler ve durum belgesini verdiler aldim kayit yaptirdim ve ogrenci belgemi subeme tekrar gorup verdim (istedikleti icin) ve simdi kasimda atanma sansim var aof 4.sinifada geldim tecil suremde doldu atandigimda bende askerlik durum belgesi isteyecekler bu durumda benim durumum ne olur tecilli gozukurmuyum simdiden tsk ederim hocam.

  Cevapla
 191. erhan demir

  admin bey AOF ogrencisiyim 2yil ustuste kaldim suan tecilim devam ediyormu..yoksa 29 yasina kadar ogrencilik haklarindan yararlanabiliyormuyum

  Cevapla
 192. Kasım

  Merhaba.
  Oncelikle herkese yarddımcı olduğunuz için tesekkurler. Su anda yurt dışında üniversite okuyorum 86 doğumluyum ve yoklama kaçağı veya herhangi bi problem yaşarmıyım. Çok teşekkürler kolay gelsin.

  Cevapla
 193. Cihat

  Kolay gelsin ben 1994 doğumluyum açık öğretim lise okuyorum henüz muayene olmadım tecil ettirmek istiyorum 2 yıl ettirebilirmiyim bilgi almak istiyorum teşekkür ederim

  Cevapla
 194. Oğuz

  26.07.1992 Doğumluyum 2 yıllık üniversite okuyorum okula başladığımda askerliğimi tecil ettirmiştim ama şuan alttan dersim olduğu için okulum devam ediyor ve bu benim 4.düncü senem bir problem yaşarmıyım acaba tecil sürem devam ediyor mudur? Teşekkür Ederim..

  Cevapla
 195. kamil

  askerliğe elverişli değil sonucunu hangi olay karşısında alıyoruz acaba öğrenmek istiyorumda

  Cevapla
 196. selçuk

  ben 92 doğumluyum unıversıteyı bu sene kazandım ve unıversıteye devam edıyorum 2 sene tecıl ettırmedım herhangı bır borç odıyecekmıyım ?

  Cevapla
 197. mehmet

  ben yurt dışında Türkiyenin sınavla denkliğine izin verdiği bir üniversitede okuyorum mezun olduktan sonra türkiye denkliğimi almadan kısa dönem askerlik yapabilirmiyim?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Denklik işleminizi yaptırmadan kısa dönem askerlik yapmanız mümkün değildir.

   Cevapla
 198. mert

  merhaba ben 1987 dogumluyum suan üniversıte okuyorum fakat su an kacagım üniversite bıtırmeme 1 yıl var tecil etme sansımız varmı

  Cevapla
 199. Ayhan Aydın

  Admin ben 1990 doğumluyum çokk önceden eve bir kağıt gelmişti açık öğretim okuyordum 3 4 yıl önce felan son yoklamanızı yaptırmadınız kaçak duruma düşersiniz diye askerlik şubesine gelin diye gitmiştim ama tecil etmemişlerdi açık öğretime gitmedim etmediler diye şuanda yoklama kaçağı durumundayım acaba yeniden okula kayıt yaptırsam tecil edilme hakkım varmı daha önce hiç tecil ettirmedim liseyi bitirip gitmek istiyom çünkü askere.

  Cevapla
 200. riza

  Gecen sene askerlik kagidim geldi lisede okudugum icin ogrenci belgemle askerlik subesine gittim tecil etirdim lise bu sene bitiyo 93 dogumluyum lise bitigi zaman tekrar tecil etirebilirmiyim? Tekrar hakkim varmi

  Cevapla
 201. selcuk

  ben 88 doğumluyum ılk ıkı yıl tecılettırdım ama sonrasında herhangı buırsey yapmadım ve suan haberlerde askerlık donemının kısalmasından dolayı bakaya kalanların cezası varmıs para cezası doğrumu admın ve nasılk bı surec ıslıyo bu durumda

  Cevapla
 202. murat

  Ben 2013 mezunuyum bu sene üniversiteye yerleşemedim.. bu seneki sınava tekrar hazırlanıyorum…şahsım adına askerliğe dair hiç bir şekilde işlem yapılmadı.. ne okuldan nede benim tarafımdan bir işlem söz konusu değil.. askerliğimi tecil ettirmem gerekiyor mu yoksa bu sene sınava tekrar gireceğim için kendiliğinden tecil oldu mu.. şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 203. mustafa ercan

  ben 7 ayın 16 sında 1992 dogumluyum üni kuyodum 1 dönem okudum ikinci dnem gitmedim okulu dondurdum bi dahada gitmedim askerlik kagıdım filan da gelmedi bu yıl askere gidermiyim sizce veya ne zaman giderim

  Cevapla
 204. Hüseyin

  Merhabalar,öncelikle bu kadar güzel şekilde konuları açıklayıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Ben üniversiteden sonra yüksek lisansa başladım ve yüksek lisansimdan dolayı askerligim 3 yıl ertelendi ama yüksek lisansi bitiremeyecegim zamamninda bu yuksek lisansi birakip başka bi üniversitede başlarsam yüksek lisansa yeniden 3 yil tecil hakkım olur mu 35 yaşına kadar, yoksa sadece bir defaya mahsus 3 yıl tecil hakkım mi var

  Cevapla
 205. vahap

  ben 83 doğumluyum 2005 te üniversite kazandım ve girdim 2009 da ekonomik nedenlerle bıraktım üniversiteyi ve hiç askerlik durumumu sorgulatmadım acaba benim şuanki durumum nedir kaçakmıyım değilmiyim

  Cevapla
 206. emre

  92 doqumluyum askere gitmedim ama aqustosta acik lise kaydi yaptim herhangi bir sorub olurmu askerlik ile.

  Cevapla
 207. Hüseyin

  ben osmaniye kütükgüne sahibim ve galiba tecil yapacagım zaman osmanıye 2. tertip olarak kaldırdıgını duydum buda galiba 4. ay oluyor, şimdi ise 2015şe kadar tecilliyim ve yurt dışına gidecem ancak bu tecil sürem 2015şin ne zamanına kadr oldugunu bilmiyorum 2015 tede dügün yapak için türkiyeye giriş yapıcam sizce bi sorun cıkabilirmi askerlik yüzünden

  Cevapla
 208. Halil

  şimdi ben geçen yıl açıköğretime kayıt yaptım 2015 e kadar tecil hakkım vardı. var yani. ama geçen yıl 2. döneminde kaydımı dondurdum. 25 yaşındayım. acaba askerlik açısından bi sıkıntı yaşarmıyım ?

  Cevapla
 209. BURAK

  BEN ACIKTAN okuyodm tecil edtirdim ama okulu bıraktımm benimm tecıll nee olurr 1.5 snedilaa gitmiyomm okla

  Cevapla
 210. umut

  01*01*1986 doğumluyum üniversite okuyorum hangi tarihe kadar tecil hakkım bulunmakta acaba?teşekkürler…

  Cevapla
 211. Hüseyin

  Merhaba. Öncelikle insanlara bilgi sağladığınız için teşekkür ederim… Ben 1991 doğumluyum.. Askerliğim tecilliydi 2012 de yoklama kaçağı olarak belirlendim. Sonradan tekrar tecil yapıldı 2014 sonuna kadar tecilliyim… Kasım’ın 15 ine kadar tecilimi kaldırısam şubatta askere gidermiyim yoksa daha önceden yoklama kaçağı teşisi konulduğu için hemen gönderirler mi?. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

  Cevapla
 212. ilyas

  ben 91 dogumluyum ve açıktan üni. okuyorum ve muane olmamışım şuan tecilimi bozsam ne zamn gidebiirim askere…

  Cevapla
 213. BURAK

  merhabalar,ben açıktan lise okumaktayım bu durumda askerliğimi tecil ettirdim okula gitmiyorum tecilimin durumunda bir değişiklik olurmu teşekkürler

  Cevapla
 214. erkan

  Benim tecilim 2014 ocak ayında bitiyor ne zaman şubeye gitmeliyim ne zaman askere giderim

  Cevapla
 215. erkan

  Ocak 2014 tecilim bitiyor ben ne zaman asker olurum .
  lisans mezunuyum

  Cevapla
 216. mehmet

  ben lise 2008 mezunuyum ve hiç askerliğimi tecil ettirmedim tecil hakkım varmıdır daha

  Cevapla
 217. turan

  Yüksek lisansım kasım 15 gibi bitecek,kasım başvuruları da 15 de bitiyor sonuçta,fakat tecilim aralığa kadar,ben mezun olduktansonra yani 15 kasımdan sonra şubeye gidip tecil bozdursam şubat celbine kısa dönem gidermiyim sizce ya da hangi celbe gitme ihtimalim daha yüksek ? yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 218. okan

  merhaba ben 1986 doğumluyum 2007 de meslek yüksek okuluna kayıt yaptırdım okulu bitirmedim 2010 dan bu yana harcımı yatırmadım şuan için tecilli olup olmadığımı öğrenebilirmiyim…

  Cevapla
 219. Sinan

  ben 1990duğumluyom ben liseden terk etmiştim ben busene açık öğretime kayıt yaptım ve tecil olabilirmiyim teşekkürler

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Merhaba,
   Öğrenci belgeniz ile askerlik şubenize giderek tecil ettirebilirsiniz.

   Cevapla
 220. mustafa temur

  ben askaerliğimi tecil ettiröiştim ama süresini hatırlamıyorum yardımcı olabilirmisiniz

  Cevapla
 221. mustafa

  ben askerliğimi tecil ettirmiştim ama suresını hatrlamıyorum yardımcı olabılırmısınız

  Cevapla
 222. mustafa

  ben askerliğimitecil etmiştim ama süresini hatrlamıyorum lutfen bı bılgı alabılırmıyım

  Cevapla
 223. Kubilay Arslan

  Merhaba.. Bir cep numarasından arandım. asker kaçağı olarak göründüğümü ve 2 gün içinde askerlik şubesine gitmem gerektiği söylendi. Böyle bir şey var mı cidden? yani bir görevli cep telefonumdan beni arayıp bu bilgileri verebilir mi bana yoksa biri beni mi işletiyor.. teşekkürler şimdiden

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Son zamanlarda asker kaçaklarının üzerine çok düşüyorlar, ancak siz yinede emin olmadan hareket etmeyin. En kısa sürede askerlik şubesine giderek hem durumunuzu öğrenin hem bu durumu onlara da anlatın.

   Cevapla
 224. ramazan

  1996 layım nezaman muayane neye giterim

  Cevapla
 225. yunus şevki çevikel

  merhaba ben 93 doğumluyum bu yıl mezun oldum ağustos ayında askerlik şubesine gittim bana kasım 30’a kadar süre verdiler ben kasımın son haftasında gitcem şubeye.beni şubatta gönderirlermi yoksa dk olarak mı giderim. teşekkürler

  Cevapla
 226. ahmet

  1994.. 2014 kasım ben teslim olur

  Cevapla
 227. ahmet

  merhaba.ben onlisans mezunuyum ve dgs sınavına gırdım tercih yaptım ama bi yer gelmedi 91 dogumluyum tecilim yanılmıyosam 2014 haziranda bitiyo.bundan sonra tekrar tecil ettirebilirmiyim çünkü dört yıllığı bitirip öyle gitmk istiyorum zaten şu andada imam hatip olarak görev yapmaktayım .teşekkür ederim

  Cevapla
 228. murat kara

  ben 4yıllık fakülte mezunuyum bu sene 4yıllık bi üniye kayıt yaptırdım ve şuan 24 yaşındayım 2. ünide tecil geçerli mi acaba? şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 229. murat okmen

  92 dogumlym . açık liseye gidiyordum tecil etme hakkım vardı kulandım 1 yıl teciliyim tecilim bitigi zaman uzatabilirmiyim bunun için ne yapmam lazım bakaya durumunda olanlar tecil yapabiliyoomu

  Cevapla
 230. ERCAN

  merhaba.. benim tecilim 31,12,2013 tarihinde bitiyor ve ben hala üniversitede kaydım var ocakta 2014 de kayıt yenileme hakkım var yenilersem askerliğimi tekrar tecil ettirebilirmiyim..

  Cevapla
 231. Emirhan

  şu anda kampüste 2 senelik yük. okul okuyorum bölümüm muhasebe ve vergı uygulamaları myo bıttıkten sonra aöfde 2 sene daha okusam 4 yıllık mezun olur muyum ve bu şekılde yedek subay olarak gıdebılır mıyım ? lütfen bılgılendırsın

  Cevapla
 232. Abdullah Karakaya

  Merhaba, ben 3 yıl önce üniversiteye hazırlanırken askerliğimi ilk kez tecil ettirdim, o zaman okumuyordum tecil ettirdikten sonra adalet myo kazandım örgün olarak. bu sene okul bitti, şimdi hukuka geçebilmek için dgs sınavına hazırlanıyorum gene dershaneye kayıt oldum 2014 ün ilk ayında tecilim bitiyor 2. kez tecil ettirebilirmiyim, okumuyorum ama dgs için hazırlanıyorum, okul olmadan 2. kez tecil ettiremessin diyenler var yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 233. gokhan

  slm admin oncelikle tskler simdiden ben 1990 dogumluyum simdiye kadar asker kacagiydim 1 hafta once halk egitime yazildim benim askerligi tecil edebilirlermi belgeyi aldiktan sonra askerlik subesinede gitmem lazim degilmi

  Cevapla
 234. gokhan

  slm admin ben 1990 dogumluyum simdiye kadar askere gitmedim 1 hafta once halk egitime yazildim beni tecil edebilirlermi ben onlara bir sey demedim yalniz bengeyi 6 sinda alacam aldiktan sonra uzatabilirmiyim tecilimi tskler simdiden saygilar

  Cevapla
 235. Oğuz Altay

  2015 tarihe kadar tecilim var açık öğretim fakültesi fakat bu sene Üniversite kaydını yaptırmadım tecilim düşmüşmüdür bununla ilgili elime herhangi bir belge gelmedi . Şimdiden teşekkürler .

  Cevapla
 236. Mustafa

  Merhaba. Ben 17/01/1992 dogumluyum. 2 yıllık Myo okuluna 2010 da gırdım okul askerlıgı tecıl ettıgını söylemıstı bıze bu tecıl suresı 4 yıl mı oluyor toplamda ? eger 4 yılsa 2014 un basındamı bozuluyor yoksa sonundamı bilgileriniz için teşekkur ederım sımdıden.

  Cevapla
 237. gökhan

  tecilim 01.01.2013te bıttı hıçbr okula kayt olmadım lise mezunu oldugm ıcın 3yıl tecıl ettıler suan tekrar tecıl ettırebılırmıyım bunun yanı sıra bı cezayla karsılasırmıyım

  Cevapla
 238. demir

  merhaba 86 lıyım 2006 da üniv.ye başladım 8.yılım ocak ayında mezun olacam.bir iş için askerlik tecil belgesi istiyorlar alabilirmiyim tecil hakkım var mı?tşk

  Cevapla
 239. günay kaçan

  Merhaba. 27.03.1993 doğumluyum. Bu yil üniversiteye ders kaydi yaptirmadim. Askerlik durumum nedir öğrenenilirmiyim. Tesekkur ederim

  Cevapla
 240. ahmet

  merhaba 92 doğumluyum üni mezunuyum aralık 2013 te askerlik şubesine başvursam şubat 2014 te askere gidebilirmiyim

  Cevapla
 241. ALİ

  iyi günler,2011 ogrencı affı ile unıversıteye gerı dondum.1982 dogumluyum ve asker kacagıyım,kıbrısta 4yıllık lisans okuyorum.turkıyeye dondugumde asker kacagı durumnda oldugum ıcın kısa donem mı yaparım ? yoksa uzun donem er olarak mı yaparım?

  Cevapla
 242. sezer

  merhaba ben şu an yurtdışında okuyorum 90 doğumluyum tecil için konsoloslukta öğrenci dosyası açmam gerek fakat buradaki prosedüre göre 1. dönemin ders notları gerekiyor hazırlık sınıfının notlarıyla dosya açmıyorlar bu yüzden tecil edemedim 2 senelik tecil geçen sene bitti türkiyeye giriş yapsam beni direk askeriyeyemi sevk ederler elimde öğrenci belgem konsolosluk onaylı bulunuyor bu işe yararmı

  Cevapla
 243. Bahadır

  Merhabalar ben bu sene üniversiteye başladım.1991 doğumluyum askerliğimin tecil süresi bu ay sona eriyor..18.06.2010 tarihinde liseden mezun oldum ve 13.01.2011 tarihinde askerlik muayenesine gittim,sanırım 2,5 aylık gecikme sonucunda bakaya durumuna düştüm ve 2 ay sonra 25 liralık ceza geldim onu hemen ödedim ancak aynı ceza ödenmemiş gibi tekrardan geldi..ödediğim makbuz yanımda..bu bakaya durumu ve ceza okul durumum için sorun oluştururmu? yanıtlarsanız sevinirim

  Cevapla
 244. davut yalvarıcı

  sulus tarıhımı ogrenmek ısdıyorum

  Cevapla
 245. barış

  21.10.2013 tarihinde muayene oldum 1993 dogumluyum şubat yazıyor celp döemimde şubatta gidermiyim..tercihimi bozdum bu arada onuda soyliyeyim

  Cevapla
 246. ugur

  2013 Haziran da lisans eğitimimi tamamladım. Son sınıftayken AOF’ye kaydoldum. An itibariyle 2. sınıftayım. Askerlik durumum, örgün eğitimimdeki gibi otomatikman tecil ediliyor mu? Benim yapmam gerekeb şey nedir şu an için?

  Cevapla
 247. YALÇIN

  merhaba .arkadaşım 89 doğumlu tecil işlemi yapmamış daha önce . şimdi orta okul dışardan devam ediyor . kaçak sayılıyormu tecil ettirebilir mi ?.. teşekkürler

  Cevapla
 248. erhan yıldırım

  1994 doğumluyum acemi birliğinin nereye çıktığını öğrenmek istiyorum

  Cevapla
 249. halil

  merhaba ben 94 dogumluyum bir tertiplerden gidiyorum nere düştügümü nasıl ögrenebilirim ve de sünüs ümü ne zaman alabilirim

  Cevapla
 250. Özi

  Merhabalar ben şimdi. E devletten askerlik durumuma baktım birşey göremedim neyse ben aöf kayıt yaptırdım gecen yıl sınava girmedim o arada askerliğimi üç yıl ertelediler şimdi benim. Öğrenciliğim donmuş durumda Şubat’ta yeniletirsem askerlik ertelemem sürem devam ederi mi tşkler

  Cevapla
 251. İbrahim Asama

  Merhaba. Ben 1989 doğumluyum ve ön lisans kaydım var ama bu dönem harcımı yatıramadım.üniversiteye 2008 kayıtlıyım ama hala bitirmek nasip olmadı. Bu durum beni asker kaçağı durumuna düşürür mü? Sanırım gbt ye yansılatacakmış ve ben çok uçuş yapıyorum havalimanlarında herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım bu konu hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim. Askeriye ye açıkcası gidip sormaya çekiniyorum. Yardımlarınız için şimdiden çok Teşşekürler..

  Cevapla
 252. yasin baş

  merhaba ben 1993 dogumluyum yaklaşık bir ay önce tecilimi kaldırdım şubatta askere gitmek istiyorum ama bana en erken agustos ayında gidebilecigimi söylediler daha erken gidebilmek için ne yapmam gerekiyor dilekçe yazsam faydası olurmu
  teşekkürler

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Dilekçe yazmakta geç kaldınız, Şubat celbi için Kasım ayının 15’ine kadar dilekçeyi yazmanız gerekmekteydi.

   Cevapla
 253. ahmet

  ben nezaman gidecem asker dom tarihim 7 10

  Cevapla
 254. Gürkan

  Merhabalar,
  29.12.1985 doğumluyum. İlk etapta Aöf ile askerlik techilimi yaptırdım. 2008 yılından beri yurtdışında çalışıyorum.2008 – 2011 yılları arasında Libyada çalışmaktaydım,mücbir sebeplerden dolayı Türkiyeye dönmek zorunda kaldık.. dövizli askerlik hakkı kazanmama 68 gün kalmıştı. Türkiyeye döndüm ve 6 aydan fazla kalmak zorunda kalıp günlerimin yanmasına sebep oldum. Akabinde 2011 Aralık ayında yoklama kaçağı olmama rağmen yurtdışına çıktım ve o tarihten beri çalışma izni ile bir türk firmasında çalışmaktayım. Ayrıca bulunduğum ülke vatandaşı ile evlilik yaptım hatta bir çocuğumuz oldu. Sizce askerliğimi techil ettirmem konusunda bir sıkıntı olucakmıdır?

  Cevapla
 255. ali

  okulum bu ocak 20 de bitiyo ben muayenede olmadım tecil de yaptırmadım okul yaptırmışmıdır ve yaptırdı ise ne zamana kadar yaptırmıştır

  Cevapla
 256. engin

  mrb ben maöl de okuyorum yoklama kagıdı geldiginde tecil işlemi yaptım fakat 2 senedir sınavlara giriyorum her sene tecil etmem gerekirmi yoksa okul bilgi veriyormu subeye vereceginiz bilgiler için tesekkurler

  Cevapla
 257. faruk

  selam 1994 doğumluyum muayne olmadım lise mezunu değilim askerliği tecil ettireblirmiyim yada tecil ettirme bittimi ben amatör bi takıma transfer olucam askere gıtmemem lazım…

  Cevapla
 258. Oguz

  Ben 2012 mezunnuyum 20 yasına yeni girdim sınava hazırlanıyorum diplomanla 3 yıl tecil verirlermi arkadaslarma lise sonda gelmişti 3 yıl aldılar

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Verme ihtimalleri var Oğuz bey, askerlik şubesine başvurunuz.

   Cevapla
 259. fatih

  ben 2014 te 20 yaşına giridm ve askerliğimi tecil ettim bu sene muayne olup gidibilirmiyim

  Cevapla
 260. Osman

  Merhabalar, ben 2011 yılında aöf sosyoloji bölümüne kayıt yaptırdım ve bir takım sorunlardan kaynaklı ilk dönem sonu okulu dondurdum, daha sonra askerlikle ilgili bir kaç şey kafama takıldı en son kayıtlı olduğum şubeyi aradım ve durumu anlattım, onlarda donmuşta olsa 4 yıllık okul olduğu için 7 yıl otomatik tecil edilmiş dedi. Tekrar kafama takıldı bu mümkün mü? Herhangi bir sorun yaşar mıyım?

  Cevapla
 261. Burak

  Asker kaçağı konumundayım, Şubat ayında askere gideceğim ancak bugünlerde Kıbrıs’a gitmem gerekiyor,Kıbrıs’a girişte veya Türkiye’den çıkışta askeri alınmam ya da yakalanmam gibi bir sorun olur mu?

  Cevapla
 262. murat

  2010 meslek lisesi mezunuyum ve unv kayıt yaptırdım ilk dönem gittim sonra calısmaya basladım kaydım hala duruyo hiç bişey yaptırmadım gecen dönem basıda harc parasını yatırdım okul tecil ettirirmi benm askerligimi

  Cevapla
 263. ALİ

  2010 2011 YILINDA AKDENİZ ÜNİ 2YIL MYO NA KAYIT OLDU M AZAMİ ÖGRENİM SÜREM BU SENE BİTİYOR TECİLİM 31.12.2014 TARİHİNDEMİ BİTİYOR

  Cevapla
 264. fatih kaya

  merhabalar, tecilim 31 ekim 2013 te bitti.askerlik şubesine sordurduğum zaman marta kadar bakaya kalmayacağım söylenmişti,şu an askerlik kararı aldırsam , 25 ocak-9 şubat tarihleri arasında yurtdışına gitmek için vize aldım, havalanında bir sorun çıkar mı? ayrıca askerlik şubesine bu gün gittiğimde bakaya kaldığımı söylediler ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. yurtdışına iş gereği mutlaka gitmem gerekiyor, fakat bir problem olmasından oldukça endişeliyim.yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  Cevapla
 265. Uğur Aydın

  Merhabalar liseyi bitirdikten sonra ask.şubesine gittim ve üniversite okumak için 4 yıl tecil ettirdim.Fakat sınavda kazanamadım ve daha sonrada sınava giremedim.önümüzdeki ay 4 yıllık tecilim bitiyor ben suan okumuyorum ama sınava hazırlanıyorum ve üniversite sınavına girmek için kayıt yaptırdım.Sınava giriş belgem ile tekrar tecil ettirme şansım var mı?

  Cevapla
 266. celal

  slm ben 91 dogumluyum 3 yıl önce liseyi bitirdim liseyi bitirdiğimde tecil için şubeye gittim kütüğüm başka ile kayıtlı oldugu için ordaki görevliler ptt yoluyla gönder dediler bende ptt ile ögrenim belgesi gönderdim muayene olmadım ve bidaha şubeye gitmedim şuan 2 yıllık aöf adalet okuyorum son sınıfım acaba benim durumum nedir eve hiç tebliğ gelmedi gbt sorgulamasında sorun çıkmıyo

  Cevapla
 267. Emrah

  merhaba ben 87 dogumluyum tecil im 15.01.2014 te bitmekte ve açık ögretim üniversitesi 3 sınıf okumaktayım ve 2 sene 3 sınıfta tekrar yaptım tecil etmek istiyorum ne yapmalıyım ? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 268. gökhan barutcu

  Merhaba ben acik ogretim ogrencisiyim 2014 e kadar askerligim tecilliydi henuz okulum bitmedi bugun kayit yeniledim askerligim otomatik olarak tecil olurmu şubeye gitmem gerekmi

  Cevapla
 269. osman

  iyi günler..1987 doğumluyum..yurtdışındaki bir üniversiteden daha yeni mezun oldum..bu ay içinde denklik başvurusunda bulunmayı dusunuyorum..askerlik ertelemesi için konsoloslukta imzaladıgım bir belgede 31 aralık 2015 tarihine kadar ertelendiği yazıyor..ama bu belgede yer alan bir maddede bu tarihten önce mezun olmam halinde mezun olduktan sonra hemen bır askerlık şubesıne basvurup askerlık ıslemlerımı yapmam gerektıgı yazıyor..denklik işlemleri uzun sürüyor,denklık sınavına gırmem gerekıyor..ne kadar süreyle askerlğimi erteleyebilirim?

  Cevapla
 270. fatih

  1993 dogumluyum yeni mezun oldum suan tecil ettire bilir miyim oncesinde okuldan kagıt yollamıstım

  Cevapla
 271. fatih

  1993 luyum bu sene mezun oldum simdi gitsem tecil ederler mi daha oncesinde kagıt yollamıstım okuduguma daır

  Cevapla
 272. Alp

  94 Doğumluyum ağustos’un 9u kaçak olarakmı görünürüm tecil yok lise bitti

  Cevapla
 273. mustafa

  merhaba ben 1991 doğumluyum.meslek y.okulu okuduğum için 2014 ün ekim ayına kadar tecilliyim okulum bu haziran ayında bitecek.okulum bitince açık öğretime yazılsam kaç yıl daha tecil ettirme hakkım olabilir?ayrıca cevaplarınız için şimdiden teşekkkür ederim allah razı olsun

  Cevapla
 274. Sercan

  Merhabalar ben 2012 üniversiteden mezun oldum öğretmenlik ayni yil ASKERLİĞİMİ 2yil tecil ettirdim tecilim bu yol haziranin 26 sina bitiyor ben KPSS sinavina hazirlaniyorum sinavim temmuzda tercihler atama bunlarda ağustosta bide şuan nisanliyim ağustosta dugunum olacak ben ne yapmaliyim askerliği tecil sansim var mi bi yanda evlilik sinav gelecek nasil yapmaliyim

  Cevapla
 275. tayfun

  mrb ben 89 doğumluyum ve 4 yıllık üniversite eğitimimi yeni bitirdim.Sağlık koşulları hakkında nereden bilgi alabilirim kulağımın birtanesi hiç duymuyor ve sol kolumdada yamukluk var bana çürük verirlermi acaba ???

  Cevapla
 276. Erol Markus

  Merhaba, ben alman vatandasiyim ancak baba dogdugumda türk nüfusu da cikarmis. ben türkiyede askerlik yapmak zorundamiyim? Almanya da saglik neeniyle askerlijkten muaf tutuldum. Bu türkiyede de gecerlimidir? Ayrica Tatile Türkiye ye gelecegim gümrük kapisinda sorunla karsilasirmiyim.

  tesekkürler

  Cevapla
 277. Köksal

  Merhabalar tecilimn ne zaman biteceğini nerden sorgulaya bılırım

  Cevapla
 278. umut

  ben 02.27.1995
  Doğumluyum yok lamam gelmiş midir acaba?
  şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
 279. ismail

  ben 1991 liyim okulum bitmedi fakat bu döemin harcını yatırmadım örgün eğitim artı öğrenciyim 2012 de mezun olmam grekiyordu bu yılda tecil ettirilmişmidir ? edevlet şifrem olmadıgından bakamıyorum . iyi aksamlar

  Cevapla
 280. hakan

  merhaba ben 2012nin temmuzunda 2 yıl tecil ettirdim askerligi acaba tecilim ne zman btiyo bana verilen kagıt kayboldu hatırlamıyorumda süreyi bağlı oldugum ilçe mayısta yolluyo acaba temmuzdamı mayıstamı bitiyo tecilim

  Cevapla
 281. Emin

  Merhaba, sayın admin ben myo okuyorum ve bu dönem harç parası yatırmadığım için evime “yoklama kaçağı” olduğumu bildiren bir yazı geldi. Askerlik şubesine gittim ve benden ek-c2 belgesi yani öğrenci durum belgesi istediler. Harç yatırmadığım için alamıyorum bu belgeyi. Askerlik şubesi bana GBT sorgulamaya yakalanma gelecek dönem getir belgeni dedi. Bu şekilde tecil işlemi yapa bilir miyim? Ayrıca,sabıkam hiç olmadı inşallah olmazda bu bizim sicilimize suç olarak işleniyormu ? Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 282. Okan

  ben tecilliyim ama bır n once askere gıtmek ıstıyorum nasıl yapmam lazım bılgı verırsenız sevırım

  Cevapla
 283. okan

  eger sımdı muyane olursam ne zaman gıderım askere ?

  Cevapla
 284. ahmet

  Iyi gunler ben 1994 dogumluyum samsunluyum agustos gibi muayene olmustum annem hasta olduğu için martta acik ogretim lisesine yazildim ve ekc-2 belgemi samsun askerlik subesine gonderdim sevkime 2 ay var sizce askerligimi okudugum icin tecil ederler mi?

  Cevapla
 285. Osman Yılmaz

  SelamunAleyküm. 30.06.1994 doğumluyum daha askerlik şubesiyle görüşmedim iletişime geçmedim.Doğal olarak şuan yoklama kaçağı gözüküyorum.Orta okul mezunuyum 1 senede olsa tecil ettirme hakkım varmı bilgi verirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

  Cevapla
 286. cenk

  Merhaba ,

  Eylül ayında 31.12.2015 tarihine kadar tecilli olduğuma dair askerlik durum belgesi aldım.Sorum şu ki ; verilen tecil hakkı kendi isteğim dışında bozulur mu ?
  Teşekkürler

  Cevapla
 287. ali

  Slm ben 87 doğumluyum askeeligimi 2 defa tehcil ettim tehcilim bitti askere gitmem gerek ama durumum yok acaba subeye gitsem 6 ay sure verirleemi sezonluk çalisiyorum yaz geldi kışın gitmek istiyorum bana yardimci olun. Bide beddelli cikacakmi

  Cevapla
 288. özcan

  merhabalar ben Yurt disinda yasiyorum,1976 dogumluyum almanyada yasadigim icin hep tecil yaptim ve bu sene tecilim ekimde bitiyor.ben bu sene türkiyeye geldigimde tecilimi öldürüp yoklama olmak istiyorum benim kilom 130 kg bu kiloda askerlik yapamazmisim cürük alirmisim,sayet cürük alamasam tecilimi öldürdügüm icin tekrar Yurt disina cika bilirmiyim?veya 130 kg cürük olabilirmiyim veya tekrar tecilmi ederler lütfen cevaplayin cok önemli tesekkürler.

  Cevapla
 289. ABDULLAH

  Ben 1988 doğumluyum.Açıköğretim işletme bölümünden lisans olarak haziranda mezun oluyorum.Ağustos celp döneminde askere alınmak istiyorum.Kasıma kalma ihtimalim var mı.Ben biran önce gidip gelmek istiyorum.

  Cevapla
 290. ahmet

  merhaba ben 91 doğumluyum açık öğretim okuyordum ama bu dönem kayıt yaptıramadım şimdi öğrenci belgesi istiyolar benim napmam gerekiyo acil cvp veririseniz sevinirim . teşekkürler

  Cevapla
 291. Berk Okay

  Merhaba Ben yurtdısında Ingiltere’de eğitimimi tamamladım 2012 Temmuz mezunu gözüküyorum fakat diplomam elime 2013 Mart ayında geldi. Turkiyeye 2013 Ocak’ta kesin dönüş yaptım ve herhangi bir tecil veya denklik yaptırmadım. Denklik için basvuru belgelerimi ahzırlarken emniyetten pasaport giriş çıkışlarımı aldım o sırada bakaya kacağı olarak gözüktüm ve tutanak imzalattılar. 15 gün içinde askerlik subesine gitmem gerekiyor. Askerliğimi hangi yolla olursa olsun erteletmek istiyorum. SECENEKLERİM NELERDİR? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Cevapla
 292. Mirza

  Mrb ben 1988 doğumluyum 2012 de okuduğum iki yıllık önisans programına kayıt yaptırmadım aradan ıkı sene geçtı jandarma gbt lerde bıle asker kacagı olarak gozukmuyorm ama iki gün önce eve kagıt yollamıslar 15 gun ıcınde yoklama yaptırmazsanız para cezası falan var dıye yoklamayı en son 2009 da yaptırmıştım şuan yoklama kaçağı olarak mı gorunuyodurum mayıs celbınde askere gitmek istiyorum ama şubeye şimdi yoklamaya gıdersem pat dıye goturup devre kaybı ıstemıyorum ne yapmayalım

  Cevapla
 293. osman

  Merhaba. Ben 19 yaşındayım. 2 yıllık üni okuyorum.1. sınıftayım.Bugune kadar hiç askerlikle ilgili işlem yapmadım kaçak mıyım ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
 294. Burak

  Merhabalar 94 dogumluyum 07.30 askerlık sorusturması yapacagım hangı sıteden veyahut nezaman cagırırlar.!

  Cevapla
 295. erdi babat

  ben 2014 yılının ocak 1987 doğumluyum ilk üniversitemi bırakıp 2.sine hemen başladım ve 2014 yılının ocak ayında mezun oldum..tecil sürem ne kadardır bir bilginiz var mı bu konuda?son mezun olduğum üniversite kaç yılına kadar tecil ettirmiştir?

  Cevapla
 296. erdi babat

  ben 1987 doğumluyum ilk üniversitemi bırakıp 2.sine hemen başladım ve 2014 yılının ocak ayında mezun oldum..tecil sürem ne kadardır bir bilginiz var mı bu konuda?son mezun olduğum üniversite kaç yılına kadar tecil ettirmiştir?

  Cevapla
 297. Nevzat

  01 11 1995 doğumluyum askere ne zaman giderim Bitlis liyim

  Cevapla
 298. mehmet

  benim abim şuan asker abim evli iki çocugu var ve bn aileme bakıyorm acaba ben nezaman askere gidecem 1994 dogumluyum abim askerde oldugu için bn gidemiyorm ne zman askere gidecem ?

  Cevapla
 299. ibrahim

  ben 1995 dogumluyum muayene kagıdım gelmişmidir

  Cevapla
  1. metin meşeci

   oglum 1995 dogumlu ne zaman muhanne olcak

   Cevapla
 300. murat

  aöf okuyorun kaç kere sınıf tekrarı yaparsam tecil edemem askere alırlaAR

  Cevapla
 301. şahin

  erken sevkin kabul edilip edilmedigin nasıl ögrenirim

  Cevapla
 302. ali

  slm admin bedelli askerlik çıktımı..25 ve 28 yaş arası bedelli askerlik ne zaman yasaya sürülecek

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Henüz net bir açıklama gelmemiştir.

   Cevapla
 303. kadir tarhan

  merhabalar. ben yurt disinda universite egitimi aliyorum ve okul ocak ayinda bitecek. 02/temmuz/1984 dogumluyum. 30 yasinda oldugum icin merak ettim.kasim gibi turkiyeye ailemi ziyarete gidecegim. 3 hafta durup geri donecegim. ancak diplomami 2015 subatta alacagim. turkiyeye giris yapmam halinde askerlikle ilgili bir problem olurmu?

  Not: ozel ogrencilik belgemi almistim.
  cok tesekkurler.

  Cevapla
 304. Abdullah

  önlisans mezunuyum askerlik şubesine diploma ile gidip okumak için 2 yıl askerliği tecil ettirdim ancak tecilin 1. yılında üniversite sınavına bazı nedenlerden dolayı giremedim yani üniversite tercihinde bulunamadım. tecil hakkım 2 yıl olduğu için sınava 2. sene girsem veya gireyip askere gitsem problem olur mu? yani üniversite okumak için tecil ettirip okumadan tecil süresi bitmeden tecili bozdurup askere gitsem niye okumadın derler mi?

  Cevapla
 305. ibrahim

  ben şubat 2014 te lisans mezunu oldum tecil otomatik oluyor diye askerlik şubesine gitmedim ama öyle olmuyormuş.şimdi şubeye gitsem bi sıkıntı olmadan 2 yıl tecil hakkımı kullanabilirmiyim? teşekkürler

  Cevapla
 306. Serhat

  Merhaba,

  20 Ekim 1985 dogumluyum. Açık öğretim 2.sınıftayım.Ekim ayında 29 yaşını doldurmuş olacağım. Askere Şubat 2015’te gitme şansım var mıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 307. KAAN

  merhaba 2011 haziran ayında kktc de 4 yıllık okurken 2 yıllık m.y.o dan mezun oldum 1987 doğumluyum herhangi gibi bir aramam yada kaçak durumum gözükmüyor sanırım. kasım celbi için askere başvurmak istiyorum eğer şubeye gidersem direk silah altına alınırmıyım.

  Cevapla
 308. fatih

  ön lisans okuyordum kaydımı bugün aldırdım. bir ay sonra da ek tercihle herhengi bir okula kayıt yaptırmayı düşünüyorum askerlik şubesine gidip tecil yaptırmam gerekli mi okuldan bilgi vermediler tecil tarihini söylemediller.

  Cevapla
 309. emrah

  merhaba ben yurt dışında öğrenim görüyorum Askerlikyaş sınırı ise 29 ama benim geriye 2 senem daha kalıyor. fizik tedavi okuyorum ne yapmalıyım bir yolu varmı yardımcı olbilirmisiniz tşk ederim

  Cevapla
 310. serkan

  merhabalar yurt dışında öğrenim görüyorum. 1987 doğumluyum ve yurt dışı askerlik tecili 29 yaş sınırı ile ama benim 2 senem kalıyor. bu durumda ne yapmalıyım okulu tamamlayabilmek için oradamı yaşamalıyım

  Cevapla
 311. Serhat

  2013 lisans mezunuyum. Mezun olunca tecil ettim, 2015 eylul ayina kadar tecilliydim. Fakat agustos 2014 te tecilimi bozdum askere gitmeye karar verdim, kasim celbinde askere gidecegim soylendi. Ancak soyle bir durum var, bir kurumun yazili sinavini kazandim ve bir ay kadar sonra mulakata katilacagim. Tecilimi tekrar devam ettirme sansim var mi? Nasil yapmaliyim? Saygilar.

  Cevapla
 312. Eray

  Slm, ben Eray belcikada kaliyiorum bura dogumluyum 30/09/95 ve askere gitmek istiyiorum onun icin biraz bilgilere ihtiyacim var mesala bu sene okulum bitiyior inslh ondan sonra gunumu kendim secme ihtimalem varmi acaba .simdi den cok tskr

  Cevapla
 313. Burak

  Merhaba
  28 yaşındayım askerlik tecili için anadolu üniversitesi uzaktan online tezsiz yüksek lisans yapıyorum ve şubat 2017 e kadar tecilliyim bedelli askerlik çıkma ihtimaline göre 1 dönem okul kaydını yaptırmasam okul kaydım veya tecilim bozulurmu saygılarımla

  Cevapla
 314. turgay

  mrb ben 92 doğumluyum ve bu yıl okulum bitti fakat alttan dersim var bü yüzden askerlik tecil olurmu olmazmı merak ediyorum yada yapmam gerekn bişey varmı ?

  Cevapla
 315. Emre

  Selamun Aleyküm .. Ben 14 kasım 1995 dogumluyum Ne zaman şubeye gitmeliyim ? Sizce ne zaman vatani görevimi yapmaya götürürler beni ? Şimdiden çok teşekkür ederim Selam ve dua ile ..

  Cevapla
 316. nazım

  1990 doğumluyum.2007 lise mezunuyum.Bu sene üniversite kazandım.Ancak askerlik şubesinden askerlik durum belgesi alamıyorum.Bana 2012 ye kadar hiç bir kaydım olmadığı için öğrenci olamıyacağımı ve askerlik durum belgesi alamayacağımı söylediler.Mecbur askere gitmek zorundasın dediler.Öğrencilik hakkım yok mudur ? Bu şartlarda askerlik şubesinden okula kayıt olabilmek için askerlik durum belgesi alamaz mıyım ?

  Cevapla
 317. Süleyman

  Ben 1995 doğumluyum askerliğimin geldiğini nasıl öğrenebilirim

  Cevapla
 318. ERDEM DEMİREL

  merhaba ben erdem 2014 haziran ayında üniversiteden mezun oldum tecil işlemi yaptırmadım. Ne zamana kadar gitmeme sürem var. istediğm zaman tecil ettirebilir miyim?

  Cevapla
 319. Ahmet Selim SARI

  Kuzey irakta calistigim icin askerligimi tecil ettirdim tr de alti aydan fazla bulunmamam gerekiyormus herhalde bu surecte tr de calisan ssk yatirsam tecilime bi sikinti olur mu tesekkurler

  Cevapla
 320. yusuf esken

  merhaba ben yusuf 95 doğumluyum haziran ayında muayne oldum muayne olduğuma dai kağıt vermediler ve kütüğüm kasım gidecek şubede şubat tercihi yaptım ve 1 hafta önce askerlik şubesini aradım ne zaman gidecem diye dedim tc no mu verdim şubat dediler doğrumudur acaba acil cevap bekliyorum

  Cevapla
 321. ıbrahım

  merhaba ben unıversıte mezunuyum 25 yasındayı askerlık subesıne gıttım yıne tecıl yaptırmak ıstedıgımı soyledım yedek subaylık formu doldurttular ve onun uzerınde statum yedek subay olarak gecıyordu. acaba ben yedek subay olarak mı gıdecegım. ve bır sonrakı celbe tabı yedek subay adayı dıye kırmızı bır muhur bastılar. bu ne anlama gelıyor?

  Cevapla
 322. OnUR

  Merhaba. Benim 04/02/2015 tarihinde askere sevk tarihim açıklandı. Bu tarihte bana askerliğimin nereye çıktığı ile ilgili bir kağıt mı gelecek.Nasıl öğreneceğim, askerlik nereye çıkmış. Teşekkürler.

  Cevapla
 323. tolga

  Muayenemi oldum 4 şubat 2015 de muhtemel gideceğim yaziyor aksilik durumunda agustosa kalacakmis muhtemel tarihtemi giderim sizce ??

  Cevapla
 324. sinan

  Merhaba ben 93 doqumluyum askerligimi yurt disinda calistigim firma tarafindan doviz ile tecil hakkimi kullandim lakin 6 aylik sureyi geckin Türkiye deyim ve tecil surem aralık ayınin sonunda bitiyor tekrar yurtdisina cikmam gerekiyor askerligimi tekrar tecil ettirebilirmiyim

  Cevapla
 325. ali

  ARKADAŞLAR KESİN YARDIMIZA İHTİYACIM VAR BEN GECEN SENE TECİL ETTİM ASKERLİGİ SONRA 1 KEGAT VERDİLER OCAK 2015 TE GERİ GEL TECİL ET DEDİLER BENDE OCAK 12 Sİ GİTTİM SEN ASKER KAÇAGI GÖZÜKÜYORSUN AYNI ŞUBEDE O ZAMAN TECİL KEGADINI VERMİŞTİM YARDIM YARDIM ali_varhan.002@outlook.com burdan ulaşın bana arkadaşlar destekkkkk

  Cevapla
 326. murat

  merhaba ben 92 dogumluyum 2 sene önlisans bölümü okudum. okul bittikten sonra ara vermeden açıkögretime yazıldım benden askerlik durum belgesi istemediler bu yasıma kadar askeriyeye gitmedim. bana ulaşan herhangi bir kagıtta olmadı. acaba tecilim ne durumdadır

  Cevapla
 327. Emre

  Selam
  Benim tecil hakkım 31.12.2014 tarihinde bitti şuanda da hiç şubeye gitmedim ne kadar süre zarfında kaçak durumuna düşebilirim ?
  Bir sorum daha olucak şubeye gidersem eğer ilk çelp döneminde değilde son celp döneminde gitme gibi bir ihtimalim varmı form veya dilekçe doldurup yapabilirmiyim bunu

  Cevapla
 328. ünal

  Merhaba ben 96 doğumluyum. Ankara Myo öğrencisiyim. 20 0cak tarihinde askerlik ilk muayenemi yaptırdım. okula bir şey danışmadım. okul otomatik olarak iptal olurmu. yoksa okula müracaad etmelimiyim askerlik muayenemi yaptırdım diye?

  Cevapla
 329. Mehmet

  nedir bu bizim cektigmiz yahu! Kucuk yastan beri yurt disinda yasiyorum. 25 senedir TR ile yakindan uzaktan ilgim yok. Yasadigim ulkede vergimi veriyorum zaten. Niye ben yillarca calisipta biriktidigm parami, Basbakanin oglu, yigeni yeni araba alacak diye onlara vereyim? Nicin disarda yasanlar zaten cok para yapiyorlardir muammelesi yapiliyor? 10,000 euro mu 6,000 euro mi, kac paraysa artik, kolaymi kazaniliyor saniyorlar? Baziliarimiz icin TR’den daha zor para kazanmak. Hukumetin yuzunden yillarca akrabalarimi ziyaret edemiyorum. Bence eger bir ulkede 10 senin uzerinde vatandassaniz, Askerlikten muaf olmaniz gerekiyor.

  Cevapla
 330. hamdi

  Merhaba, askere mart ayında gitmem gerekirken ağustos ayında gittim askerliğimi bitirdim fakat askere geç gittiğim için idari para cezası gelecek. Ben bu cezayı nereden öğrenebilirim? Askerlik şubesine gittiğimde bana ” evine kağıt gelecek” dediler. Eve kağıt falan geldiği yok. Ne yapmam lazım?

  Cevapla
 331. esat

  merhaba ben 1992 ocak doğumluyum 2012 yılında 3 yıllık tecil yaptırdım tecilim 21 şubat 2015 te bitiyor 2 yıllık myo okudum o da uzatmalı olarak 2015 in şubatında bitti . beni askere alırlar mı tekrar nasıl uzatabilirim.

  Cevapla
 332. okan

  Merhaba ben 95liyim geçen sene muayne olmam gerekiyordu ama geçen sene lise son sınıfta okuyordum askerliğim tecil edilmişmidir . Ben gidip bi yecil işlemi veya okuduğumu belirtmedim onlar sistemden görürler mi ?

  Cevapla
 333. dervis

  Merhaba ben yurtdisina cikmadan once askerligimi 2014 e kadar erteledim. Simdi benim 2017 ye kadar calsma vizem var. Askerligimi amerikadan nasil erteleyebilirim gerekli evraklar nelerdir. Acaba turkiyeye gelirken, giris yaparken askerlik icin yakalanirmiyim, kacak durumundamiyim.

  Cevapla
 334. ali

  ben okumuyorum ama tecıl ettırmek istıyorum aleme ben bakıyorum oyuzden gıtmemem lazım oyuzden ne yap mam lazım

  Cevapla
 335. Ferhat Oğuz

  1111 sayılı askerlik kanununun 35/G maddesi gereğince askerlik işlemim son olarak 31.12.2015 tarihine kadar ertelenmiştir bu tarihe kadar türkiye’ye giriş ve çıkış yapabilirmiyim kanunen bir engel varmıdır acaba beni bu konuda bilgilendirmenizi rica ediyorum sevgi ve saygılarımla Ferhat Oğuz.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Herhangi bir engel yoktur, giriş çıkış yapabilirsiniz.

   Cevapla
 336. furkan canpolat

  03. 11. 1996 doğumluyum acaba askere kac yıl sonra gidecem

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   2016 yılında askere gideceksiniz Furkan bey.

   Cevapla
 337. muhammet

  93doğumluuyum tecilim yok askerlik şubesine gitsem ne zaman alırlar

  Cevapla
 338. burak

  25.03.1995 dogumluyum askere nezaman gidecegim bide b.2 düşük unutkanlık uyuşmalar ve ayak parmaklarımda kanburlaşmalar var askere gitmeme mani olurmu ??

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Herhangi bir engel olmaz, askere memleketinizin celp döneminde gideceksiniz.

   Cevapla
 339. zafer

  açık öğretimden üniversite okuyorum 93 doğumluyum 2015in şubat ayında okul harcımı ödemedim dolayısıyla kayıt yenilemem yapılmadı ağustosta askere gitmeyi düşünüyom ama onun önünde mayıs alımları var ağustosta gidebilirmiyim yoksa mayısta mecburi alırlarmı

  Cevapla
 340. Selçuk

  Merhabalar ben 92 doğumluyum askerliğim 2017 yılına kadar tecilliydi. bir an önce askerliğimi yapıp geleyim diye tecili ocak 3 gibi bozdurdum ve bana orada verilen kağıdı kaybettim bir daha gerekli oluyor mu o kağıtlar? acil bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 341. Hakan

  Merhaba,
  ben Berlinde okuyorum şu an, e devlet şifresini nerden alabilirim ?
  saygılar

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Merhaba hakan bey e devlet şifresini türkiye sınırları içerisindeki ptt şubelerinden tc kimlik numaranız ile birebir giderek olabilirsiniz onun dışında tc kimlik numaranızı başkasına vererek e devlet şifrenizi alamazsınız.

   Cevapla
 342. misafir

  bi asker kaçagı ihbar edicem ben ama bilgilerimiz gizli kalıyo nasıl olucak bi yardımcı olur musunuz bana

  Cevapla
 343. ergul

  merhaba ben1 ergul dogum tarihim 01.10.1987 suanda kosovada yasiyorum ben aslinda kosova vatandasiyim ama 2003 yilinda turkiye vadandasi oldum iki yill once beni skere cagirdilar faka ben yurdisinda yasadigim icin turkiyeye gitmadim fakat ben skerligimi zaten burda yani sirbistanda yaptim simdi bu durumda benim ne yapmam gerekiyor eskerligimi yaptigima dagir belgeyi kosovadaki konsolosliga gondersem olurmu bana bir yol soylerseniz sevinirim tesekurler

  Cevapla
 344. ertuğrul

  ben esasen lefkoşa kktc doğumluyum ve orada vatandaşım. ama köken olarak mersinliyim. babam da mersinli ancak o mersin doğumlu olmasına rağmen kıbrısta vatandaşlığı var. hem babam hem bende türkiye vatandaşıyız. ben kıbrısta askerliğimi tecil ettiriyorum peki türkiyede yoklama yapılır mı ? türkiyede askere çağrılırmıyım?
  doğum tarihim mart 96

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Kıbrıstaki Türk konsolosluğundan bilgi almanız gerekmektedir.

   Cevapla
 345. Hüseyin

  Merhaba Ben okuduğum için tecil ettirdim 1995 doğumluyum bu tecil kaç sene geçerlidir askerlik şubesinde bana söylemediler bilgi verirmisiniz ?

  Cevapla
 346. Sultan

  Amerikada yaşıyorum, şubat ayında new york konsolosluğundan bedelli askerliğe başvurdum. Tezkerem hala gelmedi, ne zaman gelir acaba?

  Cevapla
  1. Subay

   Merhabalar, 6 ay içerisinde teskereniz gelebilir, Siz konsoloslukla iletişimi bırakmayınız.

   Cevapla
 347. iskemder

  mrblar kolay gelsin 93 dogumluyum 2015 in 12 ayın tecılim sonA ERİYOR şuan asaletini almış bi devlet memuruyum tecilim işlem yapmazsam biterse 2016 kacıncı ayında gönderilirim

  Cevapla
  1. Subay

   Merhabalar, 2016 şubat ayında gidebilirsiniz.

   Cevapla

Alt Kısımdan Konu ile İlgili Sorunuzu Sorabilirsiniz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir