Tc Kimlik No İle Askerlik Sorgulama

478

Yaşı gelen ve herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan erkek asker adayların o an itibari ile içerisinde bulundukları eğitim veya çalışma durumundan askerlik tecillerinin geçerliliği konusunda endişeye düşmesi durumu, uzun yıllar boyunca büyük bir stres ve sıkıntı kaynağı olmuştur. Üniversite veya çalışılan nokta ile kişinin habersizliği sonucu çoğu askerliğini yapmamış aday, tecili olduğunu farz ederek hayatlarına devam ederken bir gün yoklama kaçağı suçlaması ile karşı karşıya kalabilmektedir. Söz konusu problemlerin yaşanmaması ve kişinin istediği zaman askerlik durumunu öğrenebilmesi için E-Devlet sistemi üzerinden Tc Kimlik No İle Askerlik Sorgulama sistemi aktif edilmiş durumda. Kamu görevlerinin ve yükümlüklerinin kişiye özel kimlik numarası ve şifre ile öğrenilmesini mümkün kılan sistem, zamanımızda her gün binlerce kişinin merak ettikleri özel detaylara erişmelerini sağlamaktadır.

E-Devlet şifresi bulunmayan kişiler nüfus cüzdanları ile birlikte bir PTT ofisine başvurmaları sonucunda kendilerine özel şifreyi edinebilmektedirler. Şifrenin ediniminden sonra sitemiz üzerinden de erişebileceğiniz bağlantıya tıklayan asker adayları Tc Kimlik No İle Askerlik Sorgulama ekranına gelerek hangi yöntem ile giriş yapmak istediklerini seçmelidirler. Vatandaşlık numaraları dışında Mobil İmza, Elektronik İmza ve henüz birkaç ilimizde deneme amaçlı kullanılan TC Kimlik Kartı bilgileri ile de giriş yapabilme olanağına sahip adayların yüzde doksan dokuzu bilgilerine TC vatandaşlık numaraları ile erişmektedirler.

Daha önceki zamanlarda PTT şubesine uğrayarak şifre alan fakat unutan kişiler E-Devlet kapısı üzerinde telefon numaralarının doğrulanmış olması halinde TC Kimlik No ile kimliğin seri numarası, cüzdan numarası ve birinci dereden yakına ait TC numarasının doğru olarak girilmeleri halinde şifrelerine anında erişebileceklerdir. Bunun dışında Tc Kimlik No İle Askerlik Sorgulama sistemini kullanmak isteyip şifrelerini hatırlamayan adayların yeniden PTT şubesine başvurarak kimlik ibrazı ile yeni şifrelerini almaları gerekmektedir.

Tc Kimlik No İle Askerlik Sorgulama sonuçları yüzde doksan dokuz oranında doğru olurken, kimi zaman sistemde oluşabilecek yavaşlıklardan ve sorunlardan etkilenmemek için söz konusu sorgunun birkaç gün arayla iki ilâ üç kez yapılması da tavsiye edilmektedir.

Tc Kimlik No ile Askerlik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Tc Kimlik numaranız ile askerlik sorgulama yapabilmek için ptt şubesinden de e-devlet şifresi almanız gerekmektedir. Şifreye sahip olduğunuzda sisteme giriş yaparak askerlik sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek askerlik yapmak zorundadır. Kişiler internet ve teknolojinin gelişmiş sistemlerinden faydalanarak artık e-devlet sistemi üzerinden askerlik işlemleri hakkında da bilgiler alabilmektedirler. Askerlik sorgulama işlemleri, acemi birliğinizin nereye düştüğünüzü öğrenmenizi sağlayan sorgulama sistemidir.

Tc Kimlik No İle Askerlik Sorgulama İşlemi

Tc Kimlik numaranız ile askerlik sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmeniz için birde size ait e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-devlet şifreniz olmadan askerlik sorgulama işleminizi gerçekleştiremezsiniz. E-devlet şifrenizi size en yakın ptt şubesine giderek alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra askerlik sorgulama işleminizi aşağıdaki videomuzu izleyerek gerçekleştirmeniz mümkündür.

tc-kimlik-no-ile-askerlik-sorgulama

478 Yorum

 1. TOLGAHAN ÇİFTÇİ /

  merhaba;

  ben 30-06-1984 dogumluyum ve suan unıversıte okuyorum. okulum henuz bıtmedı. yaş itibariyle okulum bu yıl kayıt yapmayabılır fakat agustos ayında tatıl amaçlı 1 haftalıgına yurtdısına cıkacagım. bu durum bana yurtdısı cıkısında sıkıntı yaratırmı?
  teşekkür ederim.

 2. Merhabalar ben 1987 doğumluyum, unıversıteden 17/06/2013 tarıhınde mezun oldum 20 yasındayken de 2 yıl tecıl ettırmıstım.sonrasında unversıteyı kazandım aradan 4 yıl gectı ve mezun oldum… Haberlerde 4 yıllık unverste mezunları 29 yasına karda askerliğini tecil edebilir seklınde bır haber gördum…. bu doğrumudur… ben kac yasına kadar askerlığımı tecıl ettırebılırm.. şimdiden teşekkurler.

 3. aöf dolayısıyla 2015 tecilliyim ancak okulu dondurup askere gitmek istiyorum eylülde tecili bozdursam ne zaman asker olurum
  2.sorum ise 2 yıllık myo ekeltronık haberleşme mezunuyum rütbe çavuş olurmu,meslekden dolayı rahat askerlik olurmu?

  ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER

 4. ben 91 doğumluyum okul nedenıyle 2014 sonuna kadar yeycilliyim okulum kısa surede biticek kocaeli izmitte yasıyorum yeycili kaldırdıgımda nekadar surede askere alınırım

 5. merhaba ben 91 doğumluyum tecilliydim gtmedim askere ağustosta gitmek istiyorum muayene işlemlerini falan çoktan hallettim 1 ağustosta gel olursa 12 sinde gideceksin dediler şubeden ama nüfusa kayıtlı olduğum yer 4 gönderiyo ağustosta gidermyim sizce.

  • Tecilinizi bozdurduğunuz için ve 91 doğumlu olduğunuzdan ağustosta gidebilirsiniz. Kayıtlı olduğunuz yer 93 doğumluları bu yıl 4 gönderiyor.

  • Askerlik sorgulamasını şuan yapamazsınız, yerler henüz açıklanmadı. Açıklandığında sitemizde duyurulacaktır. Sitemizi takip ediniz.

 6. Selam ben 1989 dogumluyum liseyi bitirdikten sonra askerligimi tecil ettirip yurt disina geldim ve suan da yurt disinda yasiyorum burdada her hangi bir askeri islem yaptirmadim ve tecil sürem bitti. Asker kacagi durumuna düşmüş olabilirmiyim bunu nerden öğrenebilirim ?

 7. hemoritten ameliyat oldum. 30 gün hava gdegişimi aldım .hava degişimi bittikten sonra 30 günüm kalıyor .30 günü kendi memleketimde yapa bilirmiyim.ıspartada ASKERLİK yaptıgım yer agrı

 8. 1989 doğumluyum 2 yıllık myo bitince tecil hakkımı kullandım sonradan 4 yıllık işletmeyle tamamladım lisans mezunuyum diplomamı aldım askere 2013 kasımda gitmeyi düşünüyorum bunun için yedek subay olarak gitmek için sınav yapılıyordu bu nezaman yapılır ve diplomamı aldığımdan dolayı nezaman askerlik şubesine gitmem gerekiyor gereken evraklar nelerdir

  • Yedek Subaylık sınavı kaldırılmıştır. Kısa dönem yada yedek subay olmanızı Tsk kendisi belirlemektedir. Askerlik şubesine en kısa sürede giderseniz kasım celbine yetişme ihtimaliniz yüksektir. Aksi taktirde işlemleriniz 2013 Kasım celbi ne yetişmeyecektir.

 9. Mrb 1988 doğumluyum 17/06/2013 tarihinde AÖF 4 yıllık işletme bölümünden mezun oldum,tecil hakkım olduğunu ama mazeretsiz mi değil mi bunu bilmiyorum bu 1. 2.cisi askerlik şubesine gittiğimde tecil ettirebilmem için muayene olmam söylendi bu doğrumu yoksa hiç şubeye başvurmasam lisans mezunu olduğum için otomatik olarak bana 2 yıl tecil hakkımı mazeretsiz verirlermi?3.cüsü hiç bir işlem yaptırmasam ağustos celbine mi çağırırlar yoksa kasım dönemine mi çağırırlar?ilginiz için teşekkürler

  • Askerlik şubesine başvurmadan tecil olmaz. Askerlik şubenize gidip muayene işleminizi gerçekleştirdikten sonra askerliğinizi tecil edebilirsiniz.

  • Ağustos ayı içerisinde bayramdan sonra gidecekler. Sülüsleri Ağustos ayının ilk haftası askerlik şubelerinden alabilirsiniz.

 10. 14.05.1992 doğumluyum geçen sene temmuz ayında açık liseden mezun oldum ama olmadan 1 ay önce bana bi kağıt geldi askerlik çağına girmenize rağmen son yoklamanızı yaptırmadığınız için yoklama kaçağısınız diye bu sene öniversite sınavına girdim ve tekrar kağıt gelmiş bu sefer asker kaçağısınız diye sanırım ne yapmam lazım üniversiteye başlıycam bu sene tecil ettirebilirmiyim ?

  • Askerlik şubesine giderek kaçaklık durumunuz hakkında önce işlem yapmanız ve öğrenci olduğunuzu beyan etmeniz gerekmektedir.

 11. 01.18.1994 doğumluyum bu haziran liseden mezun oldum .2 yıllık iö ye kayıt olma ihtimalim düşük tecil yapabilirmiyim?

 12. mrb ben 1993 doğumluyum 30 ocakda tecil ettıdım mayısda geri bozdurdum 12 ağustosta gıdecek dıe kayıt verdıler ama bellı olmaz 4 de gıdebılırsın dedıler tam bı cvp alabılırmıyım sıze zahmet gıdermıyım sence ayrıca gıdersemde bayrama denk gelıyo ama bayrmda mı alırlar tsk..

  • Kesin cevap veremeyiz Kasım celbinede kalabilirsiniz. 93/3 Ağustos celbinde asker olacak kişilerin yerleri Temmuz ayının son haftasında açıklanması beklenektedir. Yerler açıklandıktan sonra Ağustos ayı içerisindeki Ramazan Bayramının ardından birliklerine teslim olmaya başlayacaklar.

 13. ocak 1994 doğumluyum bu yıl liseden mezun oldum tecil yapabilirmiyim. üniversiteye gidemiyorum seneye hazırlanmayı düşünüyorum.

 14. 01.01.1984 dogumluyum üniversite son sınıftan 2 dersim kaldı ve ben şuanki durumumu merakediyorum hemen askere alınma durumu oldugundan şubeyede gidemiyorum kalan 2 dersi verip kısa dönem askerlik yapmak istiyorum bunun için 1 yıla daha ihtiyacım var acaba ben suan kaçak pozisyonundamıyım?

 15. iyi akşamlar. bu sene 4 yıllık bir fakülteden mezun oldum. hemen gitmeyi değil, tecil ettirmeyi düşünüyorum. fakülteyi aradığımda mezuniyet tarihimin 1 temmuz olarak işlendiğini söylediler. ağustosta gitmemek için hemen tecil ettirmem mi gerekiyor. yoksa hemen çağırmazlar da hemen tecil ettirmeme gerek yok mu. eğer benim şimdi bir işlem yapmama gerek yoksa tecili 1 ay sonra falan yapmayı düşünüyorum. ağustos öncesinde gitmem mecburi mi.teşekkürler.

 16. askerlik başvurumu yaklaşık 4 ay önce yaptım. okul kaydımı sildirmemiştim sağlık sigortassı devam etsin diye. başvuru yaptığım için otomatik olarak sağlık sigortası iptal olur mu. bu gün hastaneye gittiğimde sigortamın olmadığını öğrendim. bu sorunun kaynağının ne olduğunu öğrenemedim. askerlik baqşvurusu ile ilgili olabilir mi?

  • Sigorta olmadığını ve bunun neden kaynaklandığını sgk birimlerine giderek öğrenebilirsiniz. Askerlik başvurunuzla bir ilgisinin olduğunu düşünmüyorum.

 17. 85 dogumluyum aöf son sınıftayım bugun itibari ile yoklama kacagı oldugumu ogrendim ne yapmam gerek simdiden tesekkurler

 18. Muhammet Kaçan /

  Merhaba ben aol öğrencisiyim seneye askere gidicem fakar okulum bitmedi dondurmam gerekiyormu yoksa askere gidince otomatikmen donuyormu veya orda devam ettirip sınavlara girebiliyormuyuz ?

 19. Aydın mutlu /

  Merhaba yaşım 25 aof öğrencisiyim 28 temmuzda tek ders sınavına giricem ve 4 yıllık mezun olucam 29 yaşıma kadar tecil hakkım olduğunu duydum haberlerde peki 29 a kadar tecil ettim sonra 6000 euro verip bedelli yapabiliyormuyum askerliği ?

 20. Merhaba, ben yurtdışında okudum ve okulumu 1ay önce bitirdim denklik başvurusunda bulundum ve Kasım’da eğer olursa askere gitmek istiyorum amadenkliğimi alamassam eğer uzun dönem olacağı için yapmak istemiyorum ben eğer şimdi tecil ettirsem herhalukare karşı sonra da eğer denkliğim kabul olursa tecili bozdursam ve Ağustos’ta başvuru yapsam askere gitmek için kasımda gidebilir miyim acaba askere?

 21. tunahan arıcan /

  Merhaba ben açıköğretimden lise öğrencisiyim ilk önce meslek lisesinde başladığım öğrencilik hayatımda yüzyüze etimgörecegimi öğrendim fakat birde çalışıyorum ders çalışıyordum yüzyüze egtim gidemezdim kaydını normal liseye aldırdım tecilim devam edermi acaba teşekkürler

  • Sormuş olduğunuz sorudan pek bir şey anlayamadık. Askerlik şubesine giderek öğrenci belgeniz ile tecilinizi tekrar güncellettiriniz.

 22. burak yılmaz /

  merhaba ben 30.01.1992 doğumluyum.2010 yılında aöf den dolayı tecil ettirmiştim daha sonra ögün öğretimde meslek yüksek okulunu kazandım aöf ü bıraktım 2013 te meslek yüksek okulundan mezun oldum.aöf ile lisansa devam etmek istiyorum tecil hakkım varmı..bilgi verirseniz sevinirim.

 23. merhaba ben 01.07.2013 de dört yıllık fakülteden mezun oldum ne zamana kadar tecil ettirme sürem var.Bilgilendirirseniz çok memnun olurum teşekkürler.

  • Tecil süreniz yaşınıza ve geçmişteki tecil sürenize göre değişiklik göstermektedir. Sistemden bilgilerinize ulaşamadığımız için en yakın askerlik şubesine gitmeniz gerekmektedir Yücel Bey.

 24. Merhaba, Nisan 85 doğumluyum, tecilim 2013 Aralık ayında bitecek fakat iş durumumdan dolayı 2014 yazında gitmek istiyorum. Bu bana ne gibi problemler yaratır, çalışırken beklenmedik bir şekilde askere alabilirlermi? Teşekkürler

  • Askerliğinizi son ana kadar tecil ettirme şansınız bulunmaktadır. Kafanızın rahat olması için şubeye gidiniz Jeano Bey.

 25. Selamlar,ben 1990 doğumluyum,hazırlık dahil toplam 5 (beş) sene okudum ve haziran ayında mezun oldum.Benim 2 yıl tecilim olması gerekiyor diye biliyorum,doğru mu?Gidip şubeden öğrenmeli miyim?

  • Tabiki okul sürecinde teciliniz bulunmaktaydı. Ancak okulunuzdan mezun olduğunuz için askerlik şubesine giderek durumunuz hakkında bilgi almalısınız Onur Bey.

 26. Iyi gunler, Ben 1982 dogumluyum ve. 2 sene once Askere gitmek istedim fakat bedelli ve maasli askerlik cikacak gerekcesile Askere almadilar ve bana 2senede daha elini kolunu sallayarak gezebilirsin dendi yani 2013 araligina kadar fakat 29 haziranda eve bir kagit gelmis ve yoklama gelmem yaziyor fakat Ben 3 haftadir yurt disindayim ve vize icin Geri donmem Gerek agustos 20 de tekrar cikis yapmam gerekiyor evlilik icin bu yoklama bildirgesi basina bir is Acarmi acaba bilgi verebilirmisiniz.

 27. Merhabalar, 1988 doğumluyum. Önlisans okudum. Üni bitttikten sonra askerlik şubesine giderek tecil işlemi yaptırdım. 02.02.2013 tarihinde tecil işlemim bitti. Şuan asker kaçağı sayılıyor muyum ? Askerlik resmi sitesinde eğer öğrenci olduğunuz anlaşılırsa kaydınız tekrar yenilenir. Bu arada ben aöf hazırlık sınıfdayım. Geçen sene sınavlara girmediğimden kalmış olabilir.

  • Askerlik şubesine giderek işlem yaptırmanız gerekmektedir, şubat döneminde teiciliniz bozdurmuşsunuz, ancak açık öğretimden okuyorsunuz. Tecilli olabilirsiniz de. Siz askerlik şubesine kısa sürede gidiniz Kenan Bey.

 28. iyi günler. öncelikle 1987 doğumluyum, 2009 eylülde 4 yıllık lisans eğitimine başladım ve staj eksiğimden dolayı diplomamı 2013 eylülde alacağım. okula başlarken tecil yaptırmıştım…acaba benim tecil sürem ne zaman bitiyor veya ne yapmam gerekiyor

  • Askerlik şubesine gitmeniz gerekiyor. Tecil sürenizi de oradan net şekilde öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden tecil sorgulama işlemi gerçekleşmemektedir.

 29. slm bn 88 doğumluyum 4 yıllık üni bitrdm devamnda iki yıl tecil hakkımı kllndm fakat o da btii yüksek lisansa başvurmadım aradan zaman geçti bakaya kaldım. Tekrar tecil etmem mümkün mü, tecil hakkım varmıdır blglndrrsenz sevnrn hyırlı işler

 30. Bu sene iki yillik universiteyi bitirdim 93 dogumluyum burasi 93/2 aldi staj yapiyorum agustosun sonunda bitiyor sonra mezun oluyorum hemen tecilimi bozsam kasimda askere gidebilir miyim birde askere gittigimde sozlesmeli astsubay olarak kalabilir miyim

 31. 1994 doğumluyum bu sene üniye gitmeyi düşünüyorum askerliğim bu sene mi gelecek gelecekse ne zaman ve üni için nasıl erteleyebiliyoruz? Şimdiden teşekkürler.

  • Askerlik şubesine giderek tecil işlemlerinizi yaptırınız normalde 94 doğumluların askerlik zamanları 2014 yılındadır, ancak bu yıl muaynenizi olup tecil işleminizi yaptırmak zorundasınız. Kısa sürede askerlik şubesine gidiniz.

 32. Haz. 88 dogumluyum, universiteden sonra iki yil tecil hakkimi kullanmistim. Tecil Temmuz 2013 tarihinde bitti, dolayisiyla Agustos celbi icin basvurulari kacirmis oldum. Bu durumda yoklama kacagi olur muyum yoksa bir sonraki celp icin mi basvurmaliyim? Tesekkurler.

  • Kısa sürede askerlik şubesine giderek başvuruda bulunursanız herhangi bir sorun yaşamazsınız. Tavsiyemiz önümüzdeki hafta şubeye başvuru yaparak askerlik işlemlerinizi gerçekleştirmenizdir.

 33. 1988 doğumluyum bu vakte kadar hiç yoklama olmadım 2010 önlisnas mezunuyum mezun olduktan sonra yoklamaya gitmedim şimidi de açık öğretim 4 yıllık bölüme yerleştim tecil ettirme imkanm vramı yada ne yapabilirim

 34. 10.08.1986 doğumluyum şuan bir üniversitede kayıtlı öğrenci olarak bulunuyorum ancak tekrardan sınava girdim 2yıllık myo kazandım ağustos içinde kayıtlı bulunduğum okuldan kaydımı sildirip yeni kazandığım okula kayıt yaptıracağım mevcut tecilim ile ilgili herhangi bir sıkıntı doğar mı?

  • Kaydınızı sildirdikten ve yeni okula kayıt yaptırdıktan sonra askerlik şubenizi bilgilendirmelisiniz Orhan Bey.

  • Bazen edilemeyebiliyor, kaydınızı yaptırdıktan sonra öğrenci belgesi ile askerlik şubesine başvurmanız gerekiyor.

 35. merhaba ben 30.10.1990 dogumluyum ve askerlıgım 2013 yılına kadar techıllydı suan tecil suresı dolmus olması lazım ben bu sene unıverstıe hazırlanıorum acaba kacak oldugum okula kayıt aptırıken cıkarmı sorun cıkmazsa okul okudugum ıcın tekrar techılmı ettırmem gerekıyo yoksa kendı tecchhıl oluyomu

 36. merhaba tecilim 31 temmuz 2014te bitiyor bu süreyi sonuna kadar kullaanabilirmiyim yani 30 temmuzda subeye gidebilirmiyim gidersem hangi celp döneminde giderim

   • bişey daha sormak istiyorum 2012 haziranda üniversiteden mezun oldum ve temmuzda 2 senelik tecil yaptırdım 2014 temmuzda tecilim bitiyo bazı yerlerde üniversite mezunları 29 yaşına kadar tecil yapabiliyo yazıyo gerekçe göstermeksizin 29 yasına kadar tecil yapabilirmiyim

 37. Slm arkadaşlar ben Manisa kırkağaçtan Mehmet 04.11.1994 doğumluyum bu sene meslek lisesi elektrik bolumu bitirdim.universite düşünmüyorum hikametkah ettiğim adrese muayene kağıdım gelmedi.Acaba gelmicekmi? Muayene olur muyum? Yoksa 1995 lilerlenmi gideriz.ben askerlimi erteletmeden otamatik erteletme olmuyor demi? Bilgilendirirmisiniz?

 38. Mrb.bn 1994 dogumluyum muayne oldum bna kagıt verdiler şubat yazıyo ama oradaki memur kütügün 4 gönderiyor dedi ama bn ailevi nedenlerden dolayı 2014 şubat gtmek istiyorum bana bilgi verin askerlik şubesi ilgilenmiyor başından savıyor bna yardım edin ne yapcam?

 39. admin ben 17 08 1994 dogumluyum ordu fatsalıyım ne zman askere gıdıcem kac gıtcegımı de nasıl ögrenebılırıım ?

 40. Merhaba admin
  10.06.1992 dogumluyum geçen sene meslek yüksek okulundan mezun oldum fakat mezun tarihim staj yaptıgım ıcın temmuzda mezun oldum tecıl durumum nedır ne degıldır nasıl ogrenebılırım ?

  • Tecil durumunuzu net şekilde öğrenebilmeniz için askerlik şubenize başvuru yapmanız gerekmektedir. Online Askerlik Tecil sorgulama işlemi yapılmamaktadır.

 41. merhaba üniversite mezunlarının 29 yasına kadar tecil hakkı varmı ben okulu bitirdikten sonra 2 sene tecil yaptım tecilim seneye bitiyo tekrar tecil etme hakkım oluyomu

 42. slm ben 1992 dogumluyum gecen sene lıseden mezun oldum hıç tercıhte yapmadım bu sene unıversıte kazandım benım askerlık gıbı bır sıkıntım varmı

 43. Merhaba, 05/09/1984 doğumluyum, 4 yıllık üniversiteyi Ağustos ayında bitirdim. Tecil hakkım varmı ? Teşekkürler.

 44. merhaba 21.06.1993 doğumluyum myo mezunuyum okulum bu sene bitti daha önce askerlik şubesine gidip bilgi almadım muayene kağıdımda gelmedi tecilde ettirmedim bu sene askere gitmem gerekir mi konu hakkında bilgi alabilirmyim
  teşekkürler

  • Gitmeniz gerekebilir, hatta yoklama kaçağı bile olmuş olabilirsiniz. Bu yüzden askerlik şubesine uğramanız ve durumunuz hakkında net bilgiyi alıp işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 45. 91 doğumluyum 2 yıl tecil hakkımı kullandım ama üniversiteye gitmedim bu sene de ocak 2014 1 günü teslim olama gerekiyor ama tekrar tecil yaptırmam gerekiyor.üniversite kayıtlarından sonra sınav tarihi tecil süreme yetmiyor başka tecil yaptırma şansım varmı acaba teşekkürler

 46. Merhaba

  1986 doğumluyum, yüksek lisans yaptığım için askerliğim otomatik olarak Aralık 2014 kadar tecilliydi, fakat yüksek lisansımı temmuz 2013 gibi bitirdim. Doktoraya programını kazandım, bu aşamada yüksek lisans bitirdiğime dair askerlik şubesine hemen gitmeli miyim?, yoksa eylül başı kazandığım doktora yapacağım üniversitenin mi yeni tecil işlemini yapmasını bekleyeyim?

 47. merhabalar 82 doğumluyum tecilliyim.Kıbrısta 4 yıllık ünvr.te bitirdim.tecilimi kaldırıp kasım celbine başvurmayı düşünüyorum fakat elimde geçici mezuniyet belgem var askerlik başvurusu için bu yeterlimidir ve denklik işlemi yapılması gerekiyormu acill cvp verirmisiniz

 48. meraba. ben 93 dogumluyum 2011 yılında universiteye girdim okul kendisi askerligimi tecil ettirdi. bugun ise okuldan kaydımı aldırdım ogrenci olarak gozukmuyorum. ne zamana kadar tecilliyimdir?

 49. Merhaba,
  Ben 01.01.1994 doğumluyum. Şuan açıköğretim lise okuyorum 2014 yılı içerisinde bitiyor.Tecil ettirmem gerekiyor mu? Çünkü bu yıl aynı zamanda Üniversite sınavlarına da gireceğim.

 50. 19.01.1994 doğumluyum daha yeni liseden mezun oldum yoklama gelmiş ve yeni öğrendim ve üniversiteyide kazandım ne yapıcam tecil ettirebilirmiyim ? 2-6 eylül de de üni. Kayıtları baslıyor.

 51. merhaba 1987’liyim doktorum. şu an uzmanlık eğitimimi almaktayım. 2 sene sonra uzman dr. olacağım. uzman olduktan sonra bölümümde doktora yapacağım. doktorayla askerliğimi tecil ettirebilir miyim? 1 kez tecil kullandım, 1 tecil hakkım daha var mı?

 52. Bana yoklama kağıdı gelmiş kaç ay oldu bilmiyorum posta kutusunda bugun buldum 2013 subat ayında gitmem gerektiği yazıyordu fakat ben okul nedeni ile kütüğümün kayıtlı olduğu askerlik şubesine bu okul için c2 formmunu yolladım askerliğim tecil edilmiş midir yoksa kaçak mı görünüyorum bilgilendirirseniz sevinirim.

 53. merhaba , ben 1986 doğumluyum 2010 da 2yıllık üniversiteyi kazandım yalnız ailevi durumlardan iki yıl geç okulu bitirdim iki yıl tecilliydim yeni mezun oldum aöfine kaydımı Yapacam da tekrar askerliği tecil edebilir miyim bide şuan ki durumumu tam olarak bilmiyorum ve bir sıkıntı çıkar mi

 54. Merhaba, 87 doğumluyum, 4 yıllık üniversiteden haziran ayında mezun oldum, ağustos celbine diplomam yetişmediği için yetişemedim. Kasım 2013 celbine başvuru dönemini 21 ağustos tarihi itibariyle kaçırdığımı öğrendim. Sorum şu; mezuniyetimden ötürü tecilimin kalkmış olması gerekiyor, kasım 2013 celbi için benim başvuruda bulunmam gerekli miydi yoksa tecilim kalktığı için otomatikman işleme alınmış olabilir miyim_?

 55. mrb 23 yasındayım unıversıteyı yenı bıtırdım daha once hıc tecıl ettırmedım tescıller unı tarafından yapılıyo denılmıstı suan tecıllımıyım degılmıyım bunu nasıl ogrenebılırım acaba bı sorun yaratabılır mı

 56. Merhaba ben 2011-2012 öğrenim yılında üniversiteye girdim fakat 2012/2013’te kaydımı yeniletmedim. Bu sene ÖSS’ye girdim ve şimdi Eylül’de üniversiteye kayıt yapacağım. Kaydolacağım okul otomatikman 29 yaşına tecil eder mi yoksa askerlik şubesine başvurmam mı gerekiyor?

 57. Merhaba.Benim durumum biraz karisik oldugu icin uzun anlatacagim.simdiden kusura bakmayin.Ben 1988 dogumluyum.2yillik universiteyi cesitli sebeplerden dolayi bitiremedim.okulumu birakip askerligimi 2 yil tecil ettirmeyi dusunuyorum.ygs ye girip aof 4 yillik yada 2 yillik bir bolume kayit yaptirmayi dusunuyorum.kayit ile ilgili yada askerlikle ilgili sıkıntı yasarmiyim ?

 58. Ben 2011de universiteye girdim ve askerliğim tecil edildi okul tarafından. Şimdi kaydımı sildireceğim ve 1 hafta sonra baska bir üniye yazılacağım. Tecilim kalkar mı eger kalkarsa ben mi halletmeliyim yoksa okul halleder mi

  • Teciliniz 1 haftada kalkmayabilir, ama siz yinede yeni okulunuza kayıt yaptırdıktan sonra öğrenci belgeniz ile askerlik şubesine başvurarak tecilinizi garanti altına alabilirsiniz.

 59. Merhaba ben ocak 1993 doğumluyum malum bu sene 93’lüler gidiyor askere ama ben gitmedim çünkü üniversite sınavına girdim ve üniversiteyi kazandım şimdi sorum şu olacak : bana askerlikle ilgili herhangi bir kağıt gelmedi veya bizim kütük malatyada belki oraya gitti ama benim bir bilgim yok benim 1 hafta içerisinde üniversiteye kayıt olmam gerekiyor şimdi ben bu durumda kaçak olarak mı gözüküyorum veya benim ne yapmam gerekiyor üniversiteye kayıt olmadan önce ? Detaylı bir şekilde bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler.

  • Okul kaydınızı yaptırdıktan sonra Öğrenci belgeniz ile askerlik şubesine giderek askerliğinizi tecil ettirmeniz gerekmektedir.

 60. ALi Nihat Cetinkaya /

  Slm ben adana seyhadan ali nihat cetinkaya ben askere gitmek istiyorum 14,08,1989 Dogumluyum beni almiyorlar banayardimci olurmusunuz

 61. Merhaba; 1989 doğumluyum. 2 yıllık üniversite okuyordum. 2009 yılında kaydımı sildirdim. yaklaşık 4 yıldır askeriyeden herhangi bir bilgi gelmedi. ÖSYM sınavında 4 yıllık üniversite kazandım. 2 eylül tarihinde üniversite kayıtları başlıyor ancak üniversiteye kayıt olabilmek için 1 yıllık tecil almam gerekiyor. Yoklama kaçağı olduğumdan dolayı askeriyeye gitmem ile birlikte 1 yıl tecil (tabi birde idari para cezası ödeyeceğim)alabiliyor muyum? Direk askere alınmam söz konusu mu?

 62. Merhabalar, 10.02.1986 doğumluyum lisans öğretimime devam ediyorum daha önceden lisans öğretimine kayıt olurken 2010 yılında tecil ettirmiştim ve tecilim 2013 şubatta bitiyordu şuan okuluma hala devam ettiğim için üniversite benim yerime tecil eder sanıyordum ama bugün elime tebligat mektubu geldi ve zamanında başvurmadığım için bakaya kaldığım yazıyor anladığım kadarıyla. Öğrenci belgemi götürmem durumunda tecilim devam eder mi yoksa süresinde başvurmayıp bakaya kaldığım için askere mi alınırım. 29 yaşın altındayım ve üniversiteme devam ediyorum ve okul tecil ettiriyor diye bildiğim için başvuru yapmamıştım öğrenci belgemi haftabaşında götürdüğümde anlayışla karşılayıp düzeltirler mi yoksa zorluk yaşarmıyım?

 63. Hasan can safak /

  Merhaba 1994 dogumluyum. 2 yillik aof kazandim lise yeni bitti.acaba aof kayit olurken bir sorun olurmu bosuna para yatirmak istemem.

 64. Merhabalar; ben 1990 doğumluyum 2 senelik üniversitem 4 yılda bitti yani geçen dönem mezun oldum ve bana şimdiye kadar hiç bir kağıt gelmedi askerlik şubesine gidip muayene olsam beni ne zaman askere alırlar.

 65. merhaba,ben 1 Temmuz 2013 tarihinde mezun oldum ve yurtdışındayım suan,tecil ettiremedim askerligimi gümrük ve ticaret bakanlıgı memur alımı yapıyor,askerlik durumu hakkında yapmış,tecilli ve muaf secenekleri var tecilli olarak isaretlyorum ve askerlik tecil tarihi yazmam isteniyor,mezuniyet tarihim,en son tecil tarihim olur mu? veya benimle mezun arkadaslar tecil ettirdiler ve tarih 30 Eylül 2015 görünüyor onlarda, daha sonra tecil ettirdigimde aynı tarih benim icinde gecerli olur mu?

 66. Selamlar admn bey öncelikle böyle bir site hazırladığınız için teşekkür ederim size bi sorum olacak ..ben 1981 doğumluyum liseden sonra askerliğimi 3 yıl tecil ettirmiştim 2003 yılında son tecil yılımda açıköğretime 2 yıllık bi üniivrsiteye kayıt yaptırdım askerliğimi 2004 yılın 31 ekimine kadar tecil ettiler ben 2004 te össye girip 4 yıllık bi fakülte normal bi üniversite kazandım ve eylül ayında askerlikle ilişkisisz belgesi alıp yani 2 ay falan vardı tecil bitmesine eylül ayında üniversiteye kayıt oldum ve okul biz askerliğini tecil edeceğiz dedi benden yazılı belge aldı bende askerlik şubesine gitmedimokul halledecek diye 29 yaşından öncede üniversiteyi bitirip askerlik şubesine gittim askerlik kağıdımda askerlik karar maddesi 86 .yazıyordu memura bu ne dedim memur seninki yanlış olmuş 87 olacak dedi ve ben askerliğimi yaptım geldim….Şimdi içimde bi ukte var benim durumum nedir açıklık getirirseniz sevinirim…

     • NOT:admin bey yukardaki hikayemde ben 2 yıllık üniversiteyi braktım 4 yıllık üniversiteye kayıt olduğumda o arada işte şubeye gitedim zaten ben askerliği bitirdim tecili güncelleyin derken?

 67. Merhabalar.
  25 yaşında fakülte bitirmiş biri olarak yurtdışında çalışmaktayım.Okulum geçen sene bitti fakat askerlik şubesine gidip herhangi bir erteleme taleinde bulunmadım.Bi kaç aya kadar Türkiyeye kesin dönüş yapmayı planlıyorum acaba askerliği erteletme şansım bulunuyormu?

  • Evet askerliğinizi erteleme şansınız bulunmaktadır. Ancak kaçak durumuna düştüyseniz bu işlemlerde sıkıntı yaşayabilirsiniz.

 68. 2 yıllık üniversitede okumaktayım ama 2.sınıftan alttan 3 dersim var ben bu okulu bitirmeden açıköğretim fakültesine kayıt yaptırabilirmiyim ? hem okuyup hem çalıştığım için bu derslerimi veremiyorumve askerlik bu konuda ne kadar problem yaşatabilir

 69. Merhaba 26.04.1984 dogumluyum.2012 subat ayinda universiteyi bitirdim ve 2012 eylul ayinda londraya master icin geldim ancak askerlik tecili yaptirmadim.bir sureligine turkiyeye gelip geri egitimim icin londraya donucem giris cikista bir sorun yasarmiyim.
  Tesekkurler

 70. Merhaba
  Ben 1984 dogumluyum.2012 subat ayinda universiteyi bitirdim ve 2012 eylulde londraya master icin geldim ancak askerligimi tecil ettiremedim ve su anda turkiyeye giris cikis yapmam lazim bir sorun olurmu?londrada tc vatandasi olarak askerlik tecili yaptirabilirmiyim?
  Tesekkurler

 71. 2010 yılında universiteden mezun oldugumdan beri hiç askerlik subasine gitmedim. 2 yıldır yurtdısında yasıyorum. ekim ayının son haftası turkiye ye geliyorum. kasım aralık aylarında askere gitmek istiyorum. mümkünmüdür?

  • Kasım celbi için başvurular bitti, gelip başvurunuzu yaparsanız, şubat celbinde asker olma ihtimaliniz olacaktır.

 72. Levent soner demirtas /

  Merhaba 21.05.1987 dogumluyum. 22/06/2011 mezunuyum. (4 yıllık ) okul bitiminde egitim icin amerikadaydim. 2012 de 2013 de tc dondüm Eylül ayında lisan üstü programa başlayacağım. Bu arada yurtdışından dolayı askerlik şubeye gelip tecil ettirememistim. Suanda bu tecili yaparken herhangibi ceza ödeyecekmiyim? Durumumu nasıl öğrenebilirim yüksek lisans Eğitimiminde problem olurmu ? Tskler saygılarımla

 73. benim tecil hakkım ocak 2013 te biitti yoklama kacagı durumuna dusmusum 1 ay sonra ewe kagıt geldi bakaya kaldınız 70 gün 100 tl borcunuz var dye bnde sınava grcem dyee sınav sonucu bellı oldgnda askere gdcektm fakat kazandım 4 yıllık tecil hakkım varmıdır bakaya kalmak ne demektir sakıncası nedır üniversite on kayıtı yaptm tecıl yapablırmıyım

 74. 1988 doğumluyum 2 yıl tecilimi kullandım ardından 2 yıllık myo’dan mezun oldum . Aof ile bölümümü 4 yıla tamamlamak istiyorum askere çağırılma gibi bir durum olur mu? Askerlik durum belgesi almakta bir sorun yaşar mıyım? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 75. 4 yıllık lisans mezunuyum 2 yıl tecil hakkımı kullandım. tecil hakkım 30.11.2013 tarinde doluyor. askere gitmek için ne yapmamalyım hangi celp döneminde giderim teşekkürler

 76. merhaba, 1988 25 ekim doğumluyum ve 2013 ağustos ayında mezun oldum, tecil edebilmek için en geç ne zaman askerlik şubeye gitmem gerekiyor?

 77. Merhaba,
  Ocak 1984 doğumluyum. Bugüne kadar hiç askerlik şubesine gitmedim hep okulun tecil işlemlerini yaptığını düşünüyorum. 2013 yılı Ocak ayında üniversiteden mezun oldum. 1 yıl önce adresime bilgilendirme mektubu geldi cevap vermedim. Şu an için Y.Lisans yaparsam kaç yıl daha gitmeme hakkım olur?
  Ya da Y. Lisans yapmasan erteleme gibi bir imkanım var mı?

 78. 30/08/1985 doğumluyum tecilim 2014 kasım idi. son açıklana celp dönemlerinden sonra tecilim 2015 şubat ayımı oldu, ayrıca şu an başvuru yapsam ne zaman en yakın askere gidebilirim. 4 yıllık işletme mezunuyum. teşekkürler.

 79. Merhaba ben 2 mayis 1985 doğumluyum su an aof öğrenciligim devam ediyor tecil surem 31/12/2014 fakat okulum bu sure de bitmeyecek tecil suremi uzatma hakkim var mi ?

 80. benım okuyorum ama bu donemkı hacr paramı yatıramadım buyuk bı ıhtımal tecılım bozulacak .. gerı tecıl ettırme sansım warmı

 81. 2013 Haziran’da üni.den mezun oldum. Şubat celbi için askerlik şubesine evraklarımı posta ile göndersem başvurum kabul olur mu_?

 82. bi iş başvurusunda bulundum ve benden askerlik durum belgesi istediler,ancak internet üzerinden başvuru yapılıyo ve ben bu durum belgesini nasıl indirebilirim kaç gündür bulamıyorum??

 83. merhabalar… 2013 yılı basında meslek yüksek okuluna kayıt oldum fakat şartlar gereği kaydımı dondurmak zorunda kaldım.. tekrar kayıt yenileme işleminide kaçırmış bulunmaktayım… yaklaşık 4 ay önce gidip sorduğumda okulum tarafından tecil edilmiş gözüyordu askerliğim… suanda kayıt yenilemediğim için tecil im bozulmuşmudur..? bu konu hakkında bir bilgi verebilirmisiniz..?

 84. ben 17/02/1992 doğumluyum lise öğrenimimi bitirdikten sonra askerlik tecil süremi 2014 yılın kasım ayına kadar geçerli oldğunu söyledirlar bu süretle ben ne zaman askere giderim. bir ikinçici ben bu sene üniversite sınavlarına girmek istiyorum girdikten sonra askerliğimi bu süreye kadar bir tecil daha yaptırabilirmiyim…cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler…

  • 2015 Şubat celbinde askere gitme ihtimaliniz başlar. 29 Yaşınıza kadar askerliğinizi eğitiminiz için tecil ettirme hakkına sahipsiniz.

 85. Merhaba ben Haziran 91 doğumluyum, 2009’da lisans kazandım, o zaman henüz askerliğim çıkmadığından mezun olana kadar askerlikle üniversite ilgilendi, haziran 2013’te lisans mezunu oldum ve şu ana kadar askerlikle ilgili işlem yaptırmadım, geçenlerde askerlik şubesine gidip aynen durumumu anlattım ve görevli bana tecil işlemleri için aralık 31’e kadar sürem olduğunu söyledi, size sorum acaba bu bilgi doğru mudur, yoksa daha önce gidip işlem yapmam gerekir mi? Teşekkürler.

 86. Merhaba ben 30.09.1990 doğumluyum meslek lisesi mezunuyum 2009 da tecil ettmistim okula devam etmedim çalışmak zorunda kaldım simdi bir daha tecil etmek istiyorum çünkü aileme bakıyorum şubeye gittim 4 kasim askersin dedi nasil tecil ettire bilir direk universte geçiş hakkı mi kullansam okula gidemiycem

   • Ama derslere giremiycem o sıkıntı yaratır en azından önümüzdeki sinava girip açık öğretim de devam ederim

 87. Merhaba ben 2011 yılında 2 yıllık üniversiteye girdim 2013 yılında okulumun bitmesi gerekiyordu ancak okulum uzadığı için şubat ayında mezun olacağım şubat ayından sonra herhangi bir işlem yapma durumum olur mu.

 88. 94 doğum lu yum ve kasim ayin da gideceğim yerimin nere çıktığı ni ve ne zaman suls kağıdı ni alırım

 89. Ben okan 2 mayis 1985 doğumluyum aöf oğrencisiyim hala tecil sürem 31/12/2014 te bitiyor fakat okulum devam ediyor tecil süremi uzatabilir miyim ?

 90. 07.10.1984 doğumluyum ekim sonunda tecilim bitiyor ve aöf 4. sınıf ögrencisiyim yani 4.sınıfta 2. yılım geçen yıl bir kaç ders hariç bitiremedim okulu ve bu ögretim yılında kayıt yeniledim.Tecilimi uzatabilirim buna şansım var dimi ?

 91. 2 yıllık muhasebe mezunuyum,geçen sene aöfden işletme 3.sınıfa geçiş yaptım.bu sene son senem fakat kayıt yenileme işlemi yapmadım,sanırım otomatikman kaydım dondu.sorum şu,kaydım donduğu için tecilim kalktımı?yoksa bana belirtilen süreye kadar tecilim devam ediyormu?

 92. merhaba ben 20,02, 1984 doğumluyum aöf kamu 4 teyim 31/12/2013 tarihinde tecilim bitiyor fakat 2014 bahar döneminde mezunun olabilecek durumdayım alttan dersim yok ve sıkı çalışıyorum mezun olabilecek durumda olanlar ile ilgili 86 maddedeki 30 yaşından kasıt nedir benim bahar dönemi yani 2014 haziran başına kadarlık 6 ay gibi bir sıkıntım var celp tercihi yapma hakkım varmı yada ne yapabilirim mezun olarak askere gitmek için teşekkürler.

 93. Ben doktorum… 2013 yılında çocuk hastalıkları uzmanlıgımı aldım… 2014 subata kadar tecilliyim…
  Heriki gözüm de -7.25 miyop mevcut… kurallara gore muaf olmam gerekir ancak bazı duyumlarıma gore doktorların muafiyeti olmuyormus… yorumunuz nedir?? Tesekkurler…

 94. ben sakaryada muayne oldum ama kütüğüm samsun vezirköpru vezirköprü 2 aldı yai mayıs benım muayne kağıtımda 2014 şubat yazıyor ben celb donemıme goremı gıdıcem kütüğe goremi

 95. 16.08.89 doğumluyum. ocak 2012 yılına kadar tecilim vardı.bende 2010 agustosta üniversiteye başladım. bu senede ek kontenjanla başka bir üniversiteye geçme durumum var.askerlik durumum ne olur. kaydı silip 3 yada 4 gün sonra yeni üniversiteye kayıt yapıcam.ne yapmam gerekir

 96. 4 yıllık bankacılık okurken 3.yılda mezun olmadan işletme bölümüne geçtim.Yaşım 22.Askerlik tecil durumumda bir değişiklik olur mu?Teşekkürler.

  • Bölüm değiştirdiğiniz için, askerlik şubesine giderek tecil durumunuz hakkında bilgi alınız. Eğitim süresince tecil hakkınız bulunmaktadır.

 97. Merhaba; ben 23/06/1989 doğumluyum 2 yıllık meslek yüksek okulundan eylül/2013 ayında mezun oldum askerlik şubesine gitmedim ancak yarın 6 aylığına yurtdışına çıkacağım çalışma için geri döndüğümde bir sıkıntı çıkar mı? tecil işlemi yaptırabilir miyim? gelecek dönem için çünkü aöf’e kayıt olacağım. tecil durumunda otomatik okuldan sonra 1 sene gibi bir durum varmı yardımlarınız lütfen ama lütfen bekliyorum… teşekkürler iyi çalışmaalar

 98. 2 yıllık muhasebe mezunuyum,geçen sene aöfden işletme 3.sınıfa geçiş yaptım.bu sene son senem fakat kayıt yenileme işlemi yapmadım,sanırım otomatikman kaydım dondu.sorum şu,kaydım donduğu için tecilim kalktımı?yoksa bana belirtilen süreye kadar tecilim devam ediyormu? bilginiz varmı bu konu hakkında ?

 99. mrb 1 yıldır lisans mezunuyum askerliğim 2014 ağustos a kadar tecilli bugun başvurmak istersem hangi ay askerliğe gidebilirim en yakın tarih ?

 100. merhaba admin ben 2014 agustosa kadar tecillyim fakat ben kasım ayında tecilimi bozdurmayı düsünüyorum eger bozdurursam hangi ay askere alınırım

 101. Merhaba. 1990 doğumluyum. Üniversite okuyordum. Bu sene kaydımı yenilemedim. Askerlik için şimdi ne yapmam lazım? Tecilim ne zamana kadar devam eder? Cezası var mıdır varsa ne kadar sürede işleme girer. En önemli sorum da 132 kiloyum, şeker hastasıyım. Askerlikle ilişkim nasıl olur? Teşekkürler.

 102. Lise mezunuyum.27/01/1994 doğumluyum.Kütük olarak Erzincan gözüküyor.Ne zaman askere gidicem ? Bilginiz için şimdiden teşekkürler.

 103. Ben ingiltere de yaşıyorum. Kendi ilim üzerinden vize aldım ve konsolosluğa askerlik ertlemesi için ilk başvurumu yaptım. Ve ben 1 hafta içinde türkiyeye gelmeyi düşünüyorum geldiğim zaman bi sorun çıkar mı ? Ve bu başvurum ne zaman onaylanır bana bilgi ne zaman gelir ?

 104. 06.03.1987 doğumluyum 31 aralık 2013 de tecilim doluyor.tecilimi şimdi bozdursam ne zaman askere gidebilirim.

 105. askerligimi yaptım terhis belgem şu an için başvuruda bulunduğum işyerinde.şimdi internet üzerinden başvuru yapacagım bir iş için.benden terhis belgesinin tarihini soruyorlar.buradan girip bakayım bulayım dedim tarihi.tc kimlik nosuyla bulamaz mıyım .lütfen yardımccı olun.askerlik şubesine gidin demeyin de bir tarihi ögrenmek için.başka ne derseniz sevinirim..

 106. ridvan karaduman /

  Slm ben 1990 dogumluyum 2010 2011 lise mezuyum snra gittim tekrar tecil ettrdim ama tam olarak ne zaman bittigini bilmiyorum yardimci olurmusunuZ

 107. Merhaba 5 subat 1986 doğumluyum bu yıl açıköğretim 3. sınıfa kayıt oldum. gelecek yıl 4. sınıfa geçtiğimde ilk dönem için sorun yok ama 2. dönem kayıt olabilecek miyim yoksa şubatta 29 yaşımı doldurmuş olacağım için askere mi alınacam?

 108. Merhaba ben 94 dogumluyum gecen sene aof e kayıt oldum fakat bu sene kaydımı yenıletmedım. Yınede askerlıgım tecıl olmusmudur olmadıysa suanda lıse mezununun yararlandıgı tecıl hakkından yararlanabılırmıyım

 109. Merhaba ben 94 dogumluyum gecen sene aof e kayıt oldum fakat bu sene kaydımı yenıletmedım. Ynede askerlıgım tecıl olmusmudur olmadıysa suanda lıse mezununun yararlandıgı tecıl hakkından yararlanabılırmıyım.

 110. Merhaba, tecilli olup olmadığımı ya da ne zamana kadar tecilli olduğumu e-devletten öğrenebilir miyim?

 111. merhaba ben 1993 doğumluyum şimdi 2 yıllık okuyorum acaba okul otomatik tecil yaparmı yoksa ben mi tecil ettirmeliyim ?

 112. Bn 92 doğumluyum tecilliy dim tecilli mi bozdrdum 04/11/2013 sevk tarihim askere kasimin kacina giderim bide yerler belli oldumu

 113. merhaba ben 91 doğumluyum 2 yıllık üni ye 2009 da kayıt yaptırdım ve hala devam ediyor gecen sene okula kayıt yaptırmayı bıraktım ve ilk kayıt yaptırdığımda 2013 ün 10. ayına kadar tecilliydim her sene kayıt yaptırınca tecil tarihi ileriye atıyormu bunu sormak istiyorum teşekkürler..

 114. merhaba ben 28.09.1993 doğumluyum daha yeni 2 yıllık meslek yüksek okul bitirdim.şimdi dikey geçişle açık öğretim okuyacağım 2 yılda burdan işletme bölümü bitrsem ?

  1-)askerliğim kısa dönem olurmu bir bilginiz varmı ?
  2-)2yıllık bitirdiğim üniv. askerliğimi tecil ettirmişmidir acaba cünkü öyle bir duyum almıştım?
  3-)eğer tecil ettirdiyse nereden öğrenicem?
  4-)askerlik şubesine gitmemiz gerekiyorsa bu belirli biyermi yoksa herhangi bir şubeye gidip bunu sorgulatabilirmiyim.

  5kişi cevap bekliyoruz şimdiden teşekkürler .

 115. selamın aleyküm. ben 93 lüyüm lise okuyorum geçen sene 1 yıl tecil ettirdim 31 aralık 2013 e kadar. bu yıl bi daha tecil ettirmem gerekiyo hangi tarihlerde tecil ettirmem lazım cevap verirseniz çok sevinirim.

 116. yurtdısı tecillerde turkıyede 6 aydan fazla kalınırsa tecil bozulur diye duydum.bu süre asılırsa kacakmı sayılıyor? ve subeye basvurulursa hemenmi yoksa sıradaki celb dönemimi gidilir askere???

 117. merhabalar..91 dogumluyum 2014 e kadar tecilim bulunmakta 2 yıllık bı universitede okuyorum suan okul bıtınce eger dgs sınavını kazanamazsam acık ogretıme baslıcam sıze sorum okul bıttıgı zaman askeri işlemlerim baslarmı bide bu asker alımları ne zaman oluyor unıversıte kayıtlarından sonramı oluyor.. kısacası okumak ıstıyorum askere suanlık gıtmek ıstemıyorum tskkrler..

 118. ben 93/4 olarak askere gidicem yerimi öğrenemiyorum e devlet şifrem yok kayboldu tc ile öğrenemiyorum mu bir yardımcı olabilirmisiniz

 119. haziran ayında 4 yıllık okulum bitti sonrasında askerlikle ilgili herhangi bir eylemde bulunmadım şimdi işim gereği 2014 haziran ayına kadar yurt dışında olacağım. döndüğümde bu beni sıkıntıya sokar mı yoksa gittiğim ülkelerdeki konsolosluklardan işlemleri halledebilirmiyim

 120. emrah aslan /

  merhaba iyi günler ben 08.08.1994 doğumluyum üniversiteye hazırlanıyom şuan askerliğimi tecil etmezsem bi sorun çıkarmı? ve tecil etme tarihi ne zaman bitiyo yani hangi tarihe kadar tecil hakkım var ? iyi günler…

 121. MERABA BEN 1992 DOGUMLU LİSE MEZUNUYUM. MEZUN OLDUM SENE TECİL YAPTIRDIM. TECİL SÜREM NE ZAMAN DOLUYOR ÖĞRENEBİLİRMİYİM. SİMDİDEN TESEKKÜRLER

 122. merhaba ben a.ö.f. maliye okuyorum okulum biraz uzadı tecil sürem 2015 aralıkta bitiyor ama okul 2016 da bitiyor tekrar tecil ederken bi sıkıntı yaşarmıyım 1989 doğumluyum

 123. Mrb ben 03/11/1989 doğumluyum ve 3 yıl tecil ettim askerliğimi okul okuyordum tecil ettiğim zmnda ama şuan okumuyorum artık askere gidemedim yeniden öss sınavına giricem 2014 öss sınavına giricem büyük bir ihtimalle askerlikte baka durumundayım sınava gireceğim için tekrardan tecil edebilirmiyim acaba şimdiden tşkler vereceğiniz bilgiler için iyi çalışmalar

 124. 26.12.1992 dogumluyum liseyı 2010 da bıtırdım bu sene unıversıte sınavına hazırlanıyorum tecıl ettıre bılırmıyım

 125. Oncelikle burda insanlara yardimci oldugunuz tesekkurlerimi sunuyorun 1988 dogumluyum 2011 4 yillik mezunuyum aralik 2013 veya yuksek ihtimal kasim 2013 2 yillik tecilim doluyor gerekce gostermeksizin 29 yasina kadar tecil ettirme ihtimalim nedir 2 yil yurtdisinda calisma ihtimalim var ve askerlik buna engel diyor yakinlarim,ilginiz icin tesekkur ederim

  • Bz teşekkür ederiz emre bey. Gerekçe göstermeksizin tecil işlemi yapamazsınız. Yurtdışına çıkıp çalışmaya başladıktan sonra askerlik işlemlerinizi ordaki konsoloslukta yaptırarak askerliğinizi erteleyebilirsiniz. ayrıca 3 yıl yurt dışında sigortalı olarak çalışırsanız, döndüğünüzde askerliğinizi döviz karşılığı yapabilirsiniz.

   • çok aydınlatıcı oldu teşekkür ederim yalnız bir sorum daha olucak affınıza sığınarak,tecil tarihi bittikten sonra yurtdışındaki işim olumlu cevaplanırsa yurt dışına çıkabilirmiyim yani asker kaçağı gözükürken yurt dışına çıkış mümkün müdür,amacım elbette kaçmak değil ama yurt dışı iş deneyimine çok önem veriyorum burdan yanlış anlaşılmasın,teşekkürler şimdiden

 126. merhaba . 19.12.1984 dogumluyum. 4 yıllık üniversite mezunuyum. henüz askerlik subesine gitmedim hiçbir işlem için . askerlik subesine gittigimde ne gibi bir durumla karşılaşırım ? en erken ve en geç hangi zaman askere gidebilirim ?teşekkürler

 127. Ben 2 yıllık universite mezunuyum ama staj yapmadığımdan dolayı diplomamı alamıyorum. Pazartesi gun muayeneye gideceğim diplomam olmaması sıkıntı olur mu ? Tecilim bitti ve okul mezun durumunda olduğum için tecil yapmıyor. Tek çarem askerliğimi yapmak oluyor bu durumda. Şimdiden teşekkur ederim.

 128. 2 yıllık universite mezun durumundayım. Ama universite stajını yapmadığımdan dolayı diplomamı alamıyorum. Diplomam olmaması muayenede sıkıntı oluşturur mu?

 129. Merhaba. Ben 28.06.2012 lise mezunuyum, doğum tarihim de 19.10.1994. Şuan üniversiteye hazırlanıyorum, daha dün öğrendim askere gidip gitmeyeceğimi. Şubeye gittim fakat, hiçbir şey soramadım. Buradan öğrenmek istiyorum: Ben tecil ettirebilir miyim? Ve tecil ettirmenin son günü ne zaman?

 130. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Ben 82 doğumluyum ve AÖF tek ders sınavıyla 2013 ağustos mezun oldum. Tecil hakkım var mıdır varsa tecil için ne gibi bir işlem yapmam lazım? Yalnızca mezuniyet belgesi (diploma) ile askerlik şubesine başvurmak yeterli midir? Selamletle…

 131. İyi günler admin bey;

  ben 10.06.92 doğumluyum.2 yıllık üniyi sorunsuz bitirdim.Ardından aralık vermeden aöfe kayıt oldum bir yıl kaydım sürdü ama 2 yıl kayıt yenilemedim.Askerlikle ilgilide kağıt gelmedi bir yıl daha tecilli olarak mı görüneceğim yoksa dondurduğum için sorun yasarmıyım ? bunu nasıl öğreneceğim ve olası ihtimalde bir çözüm yolu var mı

 132. iyi günler admin bey;
  Ben 10.06.92 doğumluyum.2 yıllık yüksekokul sorunsuz bir şekilde bitirdim.Ardından hiç ara vermeden aöf kaydımı yaptım lisans tamamlamak için ilk yıl sınavlara girdim 2.yıl kayıt yenilemedim otomatikman dondu okulum ve bu yüzden tecille ilgili bir sıkıntı yaşarmıyım olası bir durumda normal sivil olarak 2 yıllık tecil hakkımı kullanabiliirmiyim ?

 133. ßen ßişiy Anlamadım. :/ Admin. 01.05.1994 Doğumlyum aSkerliğimi Nerde YapıCam :/ NaSıl Öğrene ßilirim. Acemi ßirlik Ve uSta ßirliği ..

 134. Yardımınız için şimdiden teşekkür ediyorum. 82 doğumluyum ve 2013 temmuzda 4 tek ders sınavını vererek mezun oldum. Diploma ile tecil hakkım var mıdır? Yoksa şu zamana kadar evime herhangi bir yoklama kağıdı gelmedi bakaya kalmış olabilir miyim? Bir diğer hususta 2014 kasıma kadar malesef askere gidemem cezası ne olur? Cevaplarsanız müteşekkirim.

 135. erhan demir /

  merhaba 86 dogumluyum.aof 3. sinifta 2 yil ust uste kaldim.bu sene sadece 2 dersim var. ve 4e gecip bitirip askere o sekilde gitmek istiyorum. 29 yasa kadar sikinti olmuyor dediler. eskiden 2 yil tekrarinda tecil bozuluyordu.bu durum degistimi

 136. şimdi ben bu sene mezun oldum ama açıkögretime kaydolcam 1 sene ara verdim seneye kayıt olcam
  askerlikten yana bi sıkıntı olur mu gidip tecil ettirmeme gerek var mı şimdiden teşekkürler.

 137. ben üniversite den geçen sene mezun oldum ama alttan bi ders kaldı. askerliği universite basinda tecil ettirdim. sanırım tecil bitti. su an alttan dersim var sizce kaçak durumda mıyım?

 138. merhabalar. ben 08/04/1984 doğumluyum şu an üniversite öğrencisiyim ben ocaktan itibaren yurtdişinda okuluma devam edeceğim. tvlerde bakayalarin yakalanmasından bahsediliyor ben şu an bakayamıyım, pasaporta başvurabilirmiyim?kazasız belasız ocakta ülke dışına çıkabilirmiyim ?

 139. Ben 02.02.1995 askere gitmek istiyorum nasıl yapılır ne zaman ne muayene olunur erken gitmek istiyorum şimdiden teşekkür ederim

 140. halit arafoğlu /

  19 yaşındayım üniversiteye sınavına hazırlanıyorum askerlik kağıdı geldi tehcir ettirebilir miyim?

 141. 1991 dogumluyum 2011 lise de yoklama kagıdım geldi okul tecil ettirmiş nekadar sure ettirdini bilmiyorum muayne olmadım ne yapmam gerek tini bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

 142. Arkadaslar ben 91 dogumluyum aof 2yillik adaleti haziranda bitirdim mayis gibi gittigimde 2018 ekadar tecilli oldugum soylendi okul bitti tecilim gecerlimi yoksa gecersizmi olur okul bitince

 143. ahmet ateş /

  kardeşim kolay gelsin.. ben 20 yaşındayım üniversite okuyordum ve şuan 2 yıllık dönemım bitti lakin alttan dersim oldugu için üniversiteye kayıt yaptırdım acaba askerligi tecili okul mu yapıyor yoksa ben mi yaptırmam gerekiyor .?

 144. Can Gülseçgin /

  merhaba ,

  1991 doğumluyum ve bazı nedenlerden dolayı askere geç gitmek zorunda kaldım .. e devlet şifrem ile sisteme giriş yaptım .. videoda bulunan seçenekleride uyguladım .. asal hizmetleri sevk edilecek eğitim merkezi başlığına tıkladım ,hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunamamaktadır yazıyor .. askerlik yapmadığım halde bunun yazması normal midir .. acil yardımınızı rica ediyorum , kolay gelsin ..

 145. ümit aslan /

  26 yaşındayım üniversitem geçen yıl bitti ama askerliğim hala tecilli mi veya değil mi bilmiyorum ! yabancı şubeye gidip sorgulama yaptırdığımda eğer tecilli değilsem bi sıkıntı yaşar mıyım ? ve de yurtdışına giriş çıkış yaparsam eğer tecilli değilsem askere alınır mıyım ? ayrıca evlilik yaptığım takdirde tecil hakkım olur mu ?

 146. Merhabalar 1988 doğumluyum açık öğretimden iki yıllık mezunuyum 2010yılında mezun oldum geçen sene açık öğretimden dört yıllık işletme bölümü aldım şuan ikinci sınıftayım askerlik tecil durumum devam eder mi yoksa bakaya mı kalmışımdır

 147. 87 dogumluyum 2009 senesinde tecilim bitti. suan yurtdisina gidip calisabilcegim bi sirket var. Eger gidersem askerligim tecil olurmu yoksa bakaya oldugum icin kacakmi sayilirim?

 148. Ben 1988 dogumluyum iki yillik bitirdim 2010 yilinda ve aof ye kayit yaptirirken benden askerlik durum belgesi istediler, askerlik subesine gittim 2 yil tecil ettiler ve durum belgesini verdiler aldim kayit yaptirdim ve ogrenci belgemi subeme tekrar gorup verdim (istedikleti icin) ve simdi kasimda atanma sansim var aof 4.sinifada geldim tecil suremde doldu atandigimda bende askerlik durum belgesi isteyecekler bu durumda benim durumum ne olur tecilli gozukurmuyum simdiden tsk ederim hocam.

 149. erhan demir /

  admin bey AOF ogrencisiyim 2yil ustuste kaldim suan tecilim devam ediyormu..yoksa 29 yasina kadar ogrencilik haklarindan yararlanabiliyormuyum

 150. Merhaba.
  Oncelikle herkese yarddımcı olduğunuz için tesekkurler. Su anda yurt dışında üniversite okuyorum 86 doğumluyum ve yoklama kaçağı veya herhangi bi problem yaşarmıyım. Çok teşekkürler kolay gelsin.

 151. Kolay gelsin ben 1994 doğumluyum açık öğretim lise okuyorum henüz muayene olmadım tecil ettirmek istiyorum 2 yıl ettirebilirmiyim bilgi almak istiyorum teşekkür ederim

 152. 26.07.1992 Doğumluyum 2 yıllık üniversite okuyorum okula başladığımda askerliğimi tecil ettirmiştim ama şuan alttan dersim olduğu için okulum devam ediyor ve bu benim 4.düncü senem bir problem yaşarmıyım acaba tecil sürem devam ediyor mudur? Teşekkür Ederim..

 153. ben 92 doğumluyum unıversıteyı bu sene kazandım ve unıversıteye devam edıyorum 2 sene tecıl ettırmedım herhangı bır borç odıyecekmıyım ?

 154. ben yurt dışında Türkiyenin sınavla denkliğine izin verdiği bir üniversitede okuyorum mezun olduktan sonra türkiye denkliğimi almadan kısa dönem askerlik yapabilirmiyim?

 155. merhaba ben 1987 dogumluyum suan üniversıte okuyorum fakat su an kacagım üniversite bıtırmeme 1 yıl var tecil etme sansımız varmı

 156. Ayhan Aydın /

  Admin ben 1990 doğumluyum çokk önceden eve bir kağıt gelmişti açık öğretim okuyordum 3 4 yıl önce felan son yoklamanızı yaptırmadınız kaçak duruma düşersiniz diye askerlik şubesine gelin diye gitmiştim ama tecil etmemişlerdi açık öğretime gitmedim etmediler diye şuanda yoklama kaçağı durumundayım acaba yeniden okula kayıt yaptırsam tecil edilme hakkım varmı daha önce hiç tecil ettirmedim liseyi bitirip gitmek istiyom çünkü askere.

 157. Gecen sene askerlik kagidim geldi lisede okudugum icin ogrenci belgemle askerlik subesine gittim tecil etirdim lise bu sene bitiyo 93 dogumluyum lise bitigi zaman tekrar tecil etirebilirmiyim? Tekrar hakkim varmi

 158. ben 88 doğumluyum ılk ıkı yıl tecılettırdım ama sonrasında herhangı buırsey yapmadım ve suan haberlerde askerlık donemının kısalmasından dolayı bakaya kalanların cezası varmıs para cezası doğrumu admın ve nasılk bı surec ıslıyo bu durumda

 159. Ben 2013 mezunuyum bu sene üniversiteye yerleşemedim.. bu seneki sınava tekrar hazırlanıyorum…şahsım adına askerliğe dair hiç bir şekilde işlem yapılmadı.. ne okuldan nede benim tarafımdan bir işlem söz konusu değil.. askerliğimi tecil ettirmem gerekiyor mu yoksa bu sene sınava tekrar gireceğim için kendiliğinden tecil oldu mu.. şimdiden teşekkürler

 160. mustafa ercan /

  ben 7 ayın 16 sında 1992 dogumluyum üni kuyodum 1 dönem okudum ikinci dnem gitmedim okulu dondurdum bi dahada gitmedim askerlik kagıdım filan da gelmedi bu yıl askere gidermiyim sizce veya ne zaman giderim

 161. Merhabalar,öncelikle bu kadar güzel şekilde konuları açıklayıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Ben üniversiteden sonra yüksek lisansa başladım ve yüksek lisansimdan dolayı askerligim 3 yıl ertelendi ama yüksek lisansi bitiremeyecegim zamamninda bu yuksek lisansi birakip başka bi üniversitede başlarsam yüksek lisansa yeniden 3 yil tecil hakkım olur mu 35 yaşına kadar, yoksa sadece bir defaya mahsus 3 yıl tecil hakkım mi var

 162. ben 83 doğumluyum 2005 te üniversite kazandım ve girdim 2009 da ekonomik nedenlerle bıraktım üniversiteyi ve hiç askerlik durumumu sorgulatmadım acaba benim şuanki durumum nedir kaçakmıyım değilmiyim

 163. ben osmaniye kütükgüne sahibim ve galiba tecil yapacagım zaman osmanıye 2. tertip olarak kaldırdıgını duydum buda galiba 4. ay oluyor, şimdi ise 2015şe kadar tecilliyim ve yurt dışına gidecem ancak bu tecil sürem 2015şin ne zamanına kadr oldugunu bilmiyorum 2015 tede dügün yapak için türkiyeye giriş yapıcam sizce bi sorun cıkabilirmi askerlik yüzünden

 164. şimdi ben geçen yıl açıköğretime kayıt yaptım 2015 e kadar tecil hakkım vardı. var yani. ama geçen yıl 2. döneminde kaydımı dondurdum. 25 yaşındayım. acaba askerlik açısından bi sıkıntı yaşarmıyım ?

 165. Merhaba. Öncelikle insanlara bilgi sağladığınız için teşekkür ederim… Ben 1991 doğumluyum.. Askerliğim tecilliydi 2012 de yoklama kaçağı olarak belirlendim. Sonradan tekrar tecil yapıldı 2014 sonuna kadar tecilliyim… Kasım’ın 15 ine kadar tecilimi kaldırısam şubatta askere gidermiyim yoksa daha önceden yoklama kaçağı teşisi konulduğu için hemen gönderirler mi?. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

 166. ben 91 dogumluyum ve açıktan üni. okuyorum ve muane olmamışım şuan tecilimi bozsam ne zamn gidebiirim askere…

 167. merhabalar,ben açıktan lise okumaktayım bu durumda askerliğimi tecil ettirdim okula gitmiyorum tecilimin durumunda bir değişiklik olurmu teşekkürler

 168. Yüksek lisansım kasım 15 gibi bitecek,kasım başvuruları da 15 de bitiyor sonuçta,fakat tecilim aralığa kadar,ben mezun olduktansonra yani 15 kasımdan sonra şubeye gidip tecil bozdursam şubat celbine kısa dönem gidermiyim sizce ya da hangi celbe gitme ihtimalim daha yüksek ? yardımcı olursanız sevinirim

 169. merhaba ben 1986 doğumluyum 2007 de meslek yüksek okuluna kayıt yaptırdım okulu bitirmedim 2010 dan bu yana harcımı yatırmadım şuan için tecilli olup olmadığımı öğrenebilirmiyim…

 170. ben 1990duğumluyom ben liseden terk etmiştim ben busene açık öğretime kayıt yaptım ve tecil olabilirmiyim teşekkürler

 171. Kubilay Arslan /

  Merhaba.. Bir cep numarasından arandım. asker kaçağı olarak göründüğümü ve 2 gün içinde askerlik şubesine gitmem gerektiği söylendi. Böyle bir şey var mı cidden? yani bir görevli cep telefonumdan beni arayıp bu bilgileri verebilir mi bana yoksa biri beni mi işletiyor.. teşekkürler şimdiden

  • Son zamanlarda asker kaçaklarının üzerine çok düşüyorlar, ancak siz yinede emin olmadan hareket etmeyin. En kısa sürede askerlik şubesine giderek hem durumunuzu öğrenin hem bu durumu onlara da anlatın.

 172. yunus şevki çevikel /

  merhaba ben 93 doğumluyum bu yıl mezun oldum ağustos ayında askerlik şubesine gittim bana kasım 30’a kadar süre verdiler ben kasımın son haftasında gitcem şubeye.beni şubatta gönderirlermi yoksa dk olarak mı giderim. teşekkürler

 173. merhaba.ben onlisans mezunuyum ve dgs sınavına gırdım tercih yaptım ama bi yer gelmedi 91 dogumluyum tecilim yanılmıyosam 2014 haziranda bitiyo.bundan sonra tekrar tecil ettirebilirmiyim çünkü dört yıllığı bitirip öyle gitmk istiyorum zaten şu andada imam hatip olarak görev yapmaktayım .teşekkür ederim

 174. ben 4yıllık fakülte mezunuyum bu sene 4yıllık bi üniye kayıt yaptırdım ve şuan 24 yaşındayım 2. ünide tecil geçerli mi acaba? şimdiden teşekkürler.

 175. 92 dogumlym . açık liseye gidiyordum tecil etme hakkım vardı kulandım 1 yıl teciliyim tecilim bitigi zaman uzatabilirmiyim bunun için ne yapmam lazım bakaya durumunda olanlar tecil yapabiliyoomu

 176. merhaba.. benim tecilim 31,12,2013 tarihinde bitiyor ve ben hala üniversitede kaydım var ocakta 2014 de kayıt yenileme hakkım var yenilersem askerliğimi tekrar tecil ettirebilirmiyim..

 177. şu anda kampüste 2 senelik yük. okul okuyorum bölümüm muhasebe ve vergı uygulamaları myo bıttıkten sonra aöfde 2 sene daha okusam 4 yıllık mezun olur muyum ve bu şekılde yedek subay olarak gıdebılır mıyım ? lütfen bılgılendırsın

 178. Abdullah Karakaya /

  Merhaba, ben 3 yıl önce üniversiteye hazırlanırken askerliğimi ilk kez tecil ettirdim, o zaman okumuyordum tecil ettirdikten sonra adalet myo kazandım örgün olarak. bu sene okul bitti, şimdi hukuka geçebilmek için dgs sınavına hazırlanıyorum gene dershaneye kayıt oldum 2014 ün ilk ayında tecilim bitiyor 2. kez tecil ettirebilirmiyim, okumuyorum ama dgs için hazırlanıyorum, okul olmadan 2. kez tecil ettiremessin diyenler var yardımcı olursanız sevinirim.

 179. slm admin oncelikle tskler simdiden ben 1990 dogumluyum simdiye kadar asker kacagiydim 1 hafta once halk egitime yazildim benim askerligi tecil edebilirlermi belgeyi aldiktan sonra askerlik subesinede gitmem lazim degilmi

 180. slm admin ben 1990 dogumluyum simdiye kadar askere gitmedim 1 hafta once halk egitime yazildim beni tecil edebilirlermi ben onlara bir sey demedim yalniz bengeyi 6 sinda alacam aldiktan sonra uzatabilirmiyim tecilimi tskler simdiden saygilar

 181. 2015 tarihe kadar tecilim var açık öğretim fakültesi fakat bu sene Üniversite kaydını yaptırmadım tecilim düşmüşmüdür bununla ilgili elime herhangi bir belge gelmedi . Şimdiden teşekkürler .

 182. Merhaba. Ben 17/01/1992 dogumluyum. 2 yıllık Myo okuluna 2010 da gırdım okul askerlıgı tecıl ettıgını söylemıstı bıze bu tecıl suresı 4 yıl mı oluyor toplamda ? eger 4 yılsa 2014 un basındamı bozuluyor yoksa sonundamı bilgileriniz için teşekkur ederım sımdıden.

 183. tecilim 01.01.2013te bıttı hıçbr okula kayt olmadım lise mezunu oldugm ıcın 3yıl tecıl ettıler suan tekrar tecıl ettırebılırmıyım bunun yanı sıra bı cezayla karsılasırmıyım

 184. merhaba 86 lıyım 2006 da üniv.ye başladım 8.yılım ocak ayında mezun olacam.bir iş için askerlik tecil belgesi istiyorlar alabilirmiyim tecil hakkım var mı?tşk

 185. günay kaçan /

  Merhaba. 27.03.1993 doğumluyum. Bu yil üniversiteye ders kaydi yaptirmadim. Askerlik durumum nedir öğrenenilirmiyim. Tesekkur ederim

 186. merhaba 92 doğumluyum üni mezunuyum aralık 2013 te askerlik şubesine başvursam şubat 2014 te askere gidebilirmiyim

 187. iyi günler,2011 ogrencı affı ile unıversıteye gerı dondum.1982 dogumluyum ve asker kacagıyım,kıbrısta 4yıllık lisans okuyorum.turkıyeye dondugumde asker kacagı durumnda oldugum ıcın kısa donem mı yaparım ? yoksa uzun donem er olarak mı yaparım?

 188. merhaba ben şu an yurtdışında okuyorum 90 doğumluyum tecil için konsoloslukta öğrenci dosyası açmam gerek fakat buradaki prosedüre göre 1. dönemin ders notları gerekiyor hazırlık sınıfının notlarıyla dosya açmıyorlar bu yüzden tecil edemedim 2 senelik tecil geçen sene bitti türkiyeye giriş yapsam beni direk askeriyeyemi sevk ederler elimde öğrenci belgem konsolosluk onaylı bulunuyor bu işe yararmı

 189. Merhabalar ben bu sene üniversiteye başladım.1991 doğumluyum askerliğimin tecil süresi bu ay sona eriyor..18.06.2010 tarihinde liseden mezun oldum ve 13.01.2011 tarihinde askerlik muayenesine gittim,sanırım 2,5 aylık gecikme sonucunda bakaya durumuna düştüm ve 2 ay sonra 25 liralık ceza geldim onu hemen ödedim ancak aynı ceza ödenmemiş gibi tekrardan geldi..ödediğim makbuz yanımda..bu bakaya durumu ve ceza okul durumum için sorun oluştururmu? yanıtlarsanız sevinirim

 190. 21.10.2013 tarihinde muayene oldum 1993 dogumluyum şubat yazıyor celp döemimde şubatta gidermiyim..tercihimi bozdum bu arada onuda soyliyeyim

 191. 2013 Haziran da lisans eğitimimi tamamladım. Son sınıftayken AOF’ye kaydoldum. An itibariyle 2. sınıftayım. Askerlik durumum, örgün eğitimimdeki gibi otomatikman tecil ediliyor mu? Benim yapmam gerekeb şey nedir şu an için?

 192. merhaba .arkadaşım 89 doğumlu tecil işlemi yapmamış daha önce . şimdi orta okul dışardan devam ediyor . kaçak sayılıyormu tecil ettirebilir mi ?.. teşekkürler

 193. merhaba ben 94 dogumluyum bir tertiplerden gidiyorum nere düştügümü nasıl ögrenebilirim ve de sünüs ümü ne zaman alabilirim

 194. Merhabalar ben şimdi. E devletten askerlik durumuma baktım birşey göremedim neyse ben aöf kayıt yaptırdım gecen yıl sınava girmedim o arada askerliğimi üç yıl ertelediler şimdi benim. Öğrenciliğim donmuş durumda Şubat’ta yeniletirsem askerlik ertelemem sürem devam ederi mi tşkler

 195. İbrahim Asama /

  Merhaba. Ben 1989 doğumluyum ve ön lisans kaydım var ama bu dönem harcımı yatıramadım.üniversiteye 2008 kayıtlıyım ama hala bitirmek nasip olmadı. Bu durum beni asker kaçağı durumuna düşürür mü? Sanırım gbt ye yansılatacakmış ve ben çok uçuş yapıyorum havalimanlarında herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım bu konu hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim. Askeriye ye açıkcası gidip sormaya çekiniyorum. Yardımlarınız için şimdiden çok Teşşekürler..

 196. merhaba ben 1993 dogumluyum yaklaşık bir ay önce tecilimi kaldırdım şubatta askere gitmek istiyorum ama bana en erken agustos ayında gidebilecigimi söylediler daha erken gidebilmek için ne yapmam gerekiyor dilekçe yazsam faydası olurmu
  teşekkürler

  • Dilekçe yazmakta geç kaldınız, Şubat celbi için Kasım ayının 15’ine kadar dilekçeyi yazmanız gerekmekteydi.

 197. Merhabalar,
  29.12.1985 doğumluyum. İlk etapta Aöf ile askerlik techilimi yaptırdım. 2008 yılından beri yurtdışında çalışıyorum.2008 – 2011 yılları arasında Libyada çalışmaktaydım,mücbir sebeplerden dolayı Türkiyeye dönmek zorunda kaldık.. dövizli askerlik hakkı kazanmama 68 gün kalmıştı. Türkiyeye döndüm ve 6 aydan fazla kalmak zorunda kalıp günlerimin yanmasına sebep oldum. Akabinde 2011 Aralık ayında yoklama kaçağı olmama rağmen yurtdışına çıktım ve o tarihten beri çalışma izni ile bir türk firmasında çalışmaktayım. Ayrıca bulunduğum ülke vatandaşı ile evlilik yaptım hatta bir çocuğumuz oldu. Sizce askerliğimi techil ettirmem konusunda bir sıkıntı olucakmıdır?

 198. okulum bu ocak 20 de bitiyo ben muayenede olmadım tecil de yaptırmadım okul yaptırmışmıdır ve yaptırdı ise ne zamana kadar yaptırmıştır

 199. mrb ben maöl de okuyorum yoklama kagıdı geldiginde tecil işlemi yaptım fakat 2 senedir sınavlara giriyorum her sene tecil etmem gerekirmi yoksa okul bilgi veriyormu subeye vereceginiz bilgiler için tesekkurler

 200. selam 1994 doğumluyum muayne olmadım lise mezunu değilim askerliği tecil ettireblirmiyim yada tecil ettirme bittimi ben amatör bi takıma transfer olucam askere gıtmemem lazım…

 201. Ben 2012 mezunnuyum 20 yasına yeni girdim sınava hazırlanıyorum diplomanla 3 yıl tecil verirlermi arkadaslarma lise sonda gelmişti 3 yıl aldılar

 202. Merhabalar, ben 2011 yılında aöf sosyoloji bölümüne kayıt yaptırdım ve bir takım sorunlardan kaynaklı ilk dönem sonu okulu dondurdum, daha sonra askerlikle ilgili bir kaç şey kafama takıldı en son kayıtlı olduğum şubeyi aradım ve durumu anlattım, onlarda donmuşta olsa 4 yıllık okul olduğu için 7 yıl otomatik tecil edilmiş dedi. Tekrar kafama takıldı bu mümkün mü? Herhangi bir sorun yaşar mıyım?

 203. Asker kaçağı konumundayım, Şubat ayında askere gideceğim ancak bugünlerde Kıbrıs’a gitmem gerekiyor,Kıbrıs’a girişte veya Türkiye’den çıkışta askeri alınmam ya da yakalanmam gibi bir sorun olur mu?

 204. 2010 meslek lisesi mezunuyum ve unv kayıt yaptırdım ilk dönem gittim sonra calısmaya basladım kaydım hala duruyo hiç bişey yaptırmadım gecen dönem basıda harc parasını yatırdım okul tecil ettirirmi benm askerligimi

 205. 2010 2011 YILINDA AKDENİZ ÜNİ 2YIL MYO NA KAYIT OLDU M AZAMİ ÖGRENİM SÜREM BU SENE BİTİYOR TECİLİM 31.12.2014 TARİHİNDEMİ BİTİYOR

 206. merhabalar, tecilim 31 ekim 2013 te bitti.askerlik şubesine sordurduğum zaman marta kadar bakaya kalmayacağım söylenmişti,şu an askerlik kararı aldırsam , 25 ocak-9 şubat tarihleri arasında yurtdışına gitmek için vize aldım, havalanında bir sorun çıkar mı? ayrıca askerlik şubesine bu gün gittiğimde bakaya kaldığımı söylediler ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. yurtdışına iş gereği mutlaka gitmem gerekiyor, fakat bir problem olmasından oldukça endişeliyim.yardımcı olursanız çok memnun olurum.

 207. Uğur Aydın /

  Merhabalar liseyi bitirdikten sonra ask.şubesine gittim ve üniversite okumak için 4 yıl tecil ettirdim.Fakat sınavda kazanamadım ve daha sonrada sınava giremedim.önümüzdeki ay 4 yıllık tecilim bitiyor ben suan okumuyorum ama sınava hazırlanıyorum ve üniversite sınavına girmek için kayıt yaptırdım.Sınava giriş belgem ile tekrar tecil ettirme şansım var mı?

 208. slm ben 91 dogumluyum 3 yıl önce liseyi bitirdim liseyi bitirdiğimde tecil için şubeye gittim kütüğüm başka ile kayıtlı oldugu için ordaki görevliler ptt yoluyla gönder dediler bende ptt ile ögrenim belgesi gönderdim muayene olmadım ve bidaha şubeye gitmedim şuan 2 yıllık aöf adalet okuyorum son sınıfım acaba benim durumum nedir eve hiç tebliğ gelmedi gbt sorgulamasında sorun çıkmıyo

 209. merhaba ben 87 dogumluyum tecil im 15.01.2014 te bitmekte ve açık ögretim üniversitesi 3 sınıf okumaktayım ve 2 sene 3 sınıfta tekrar yaptım tecil etmek istiyorum ne yapmalıyım ? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 210. gökhan barutcu /

  Merhaba ben acik ogretim ogrencisiyim 2014 e kadar askerligim tecilliydi henuz okulum bitmedi bugun kayit yeniledim askerligim otomatik olarak tecil olurmu şubeye gitmem gerekmi

 211. iyi günler..1987 doğumluyum..yurtdışındaki bir üniversiteden daha yeni mezun oldum..bu ay içinde denklik başvurusunda bulunmayı dusunuyorum..askerlik ertelemesi için konsoloslukta imzaladıgım bir belgede 31 aralık 2015 tarihine kadar ertelendiği yazıyor..ama bu belgede yer alan bir maddede bu tarihten önce mezun olmam halinde mezun olduktan sonra hemen bır askerlık şubesıne basvurup askerlık ıslemlerımı yapmam gerektıgı yazıyor..denklik işlemleri uzun sürüyor,denklık sınavına gırmem gerekıyor..ne kadar süreyle askerlğimi erteleyebilirim?

 212. 1993 luyum bu sene mezun oldum simdi gitsem tecil ederler mi daha oncesinde kagıt yollamıstım okuduguma daır

 213. merhaba ben 1991 doğumluyum.meslek y.okulu okuduğum için 2014 ün ekim ayına kadar tecilliyim okulum bu haziran ayında bitecek.okulum bitince açık öğretime yazılsam kaç yıl daha tecil ettirme hakkım olabilir?ayrıca cevaplarınız için şimdiden teşekkkür ederim allah razı olsun

 214. Merhabalar ben 2012 üniversiteden mezun oldum öğretmenlik ayni yil ASKERLİĞİMİ 2yil tecil ettirdim tecilim bu yol haziranin 26 sina bitiyor ben KPSS sinavina hazirlaniyorum sinavim temmuzda tercihler atama bunlarda ağustosta bide şuan nisanliyim ağustosta dugunum olacak ben ne yapmaliyim askerliği tecil sansim var mi bi yanda evlilik sinav gelecek nasil yapmaliyim

 215. mrb ben 89 doğumluyum ve 4 yıllık üniversite eğitimimi yeni bitirdim.Sağlık koşulları hakkında nereden bilgi alabilirim kulağımın birtanesi hiç duymuyor ve sol kolumdada yamukluk var bana çürük verirlermi acaba ???

 216. Merhaba, ben alman vatandasiyim ancak baba dogdugumda türk nüfusu da cikarmis. ben türkiyede askerlik yapmak zorundamiyim? Almanya da saglik neeniyle askerlijkten muaf tutuldum. Bu türkiyede de gecerlimidir? Ayrica Tatile Türkiye ye gelecegim gümrük kapisinda sorunla karsilasirmiyim.

  tesekkürler

 217. ben 1991 liyim okulum bitmedi fakat bu döemin harcını yatırmadım örgün eğitim artı öğrenciyim 2012 de mezun olmam grekiyordu bu yılda tecil ettirilmişmidir ? edevlet şifrem olmadıgından bakamıyorum . iyi aksamlar

 218. merhaba ben 2012nin temmuzunda 2 yıl tecil ettirdim askerligi acaba tecilim ne zman btiyo bana verilen kagıt kayboldu hatırlamıyorumda süreyi bağlı oldugum ilçe mayısta yolluyo acaba temmuzdamı mayıstamı bitiyo tecilim

 219. Merhaba, sayın admin ben myo okuyorum ve bu dönem harç parası yatırmadığım için evime “yoklama kaçağı” olduğumu bildiren bir yazı geldi. Askerlik şubesine gittim ve benden ek-c2 belgesi yani öğrenci durum belgesi istediler. Harç yatırmadığım için alamıyorum bu belgeyi. Askerlik şubesi bana GBT sorgulamaya yakalanma gelecek dönem getir belgeni dedi. Bu şekilde tecil işlemi yapa bilir miyim? Ayrıca,sabıkam hiç olmadı inşallah olmazda bu bizim sicilimize suç olarak işleniyormu ? Şimdiden teşekkürler

 220. Iyi gunler ben 1994 dogumluyum samsunluyum agustos gibi muayene olmustum annem hasta olduğu için martta acik ogretim lisesine yazildim ve ekc-2 belgemi samsun askerlik subesine gonderdim sevkime 2 ay var sizce askerligimi okudugum icin tecil ederler mi?

 221. Osman Yılmaz /

  SelamunAleyküm. 30.06.1994 doğumluyum daha askerlik şubesiyle görüşmedim iletişime geçmedim.Doğal olarak şuan yoklama kaçağı gözüküyorum.Orta okul mezunuyum 1 senede olsa tecil ettirme hakkım varmı bilgi verirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

 222. Merhaba ,

  Eylül ayında 31.12.2015 tarihine kadar tecilli olduğuma dair askerlik durum belgesi aldım.Sorum şu ki ; verilen tecil hakkı kendi isteğim dışında bozulur mu ?
  Teşekkürler

 223. Slm ben 87 doğumluyum askeeligimi 2 defa tehcil ettim tehcilim bitti askere gitmem gerek ama durumum yok acaba subeye gitsem 6 ay sure verirleemi sezonluk çalisiyorum yaz geldi kışın gitmek istiyorum bana yardimci olun. Bide beddelli cikacakmi

 224. merhabalar ben Yurt disinda yasiyorum,1976 dogumluyum almanyada yasadigim icin hep tecil yaptim ve bu sene tecilim ekimde bitiyor.ben bu sene türkiyeye geldigimde tecilimi öldürüp yoklama olmak istiyorum benim kilom 130 kg bu kiloda askerlik yapamazmisim cürük alirmisim,sayet cürük alamasam tecilimi öldürdügüm icin tekrar Yurt disina cika bilirmiyim?veya 130 kg cürük olabilirmiyim veya tekrar tecilmi ederler lütfen cevaplayin cok önemli tesekkürler.

 225. Ben 1988 doğumluyum.Açıköğretim işletme bölümünden lisans olarak haziranda mezun oluyorum.Ağustos celp döneminde askere alınmak istiyorum.Kasıma kalma ihtimalim var mı.Ben biran önce gidip gelmek istiyorum.

 226. merhaba ben 91 doğumluyum açık öğretim okuyordum ama bu dönem kayıt yaptıramadım şimdi öğrenci belgesi istiyolar benim napmam gerekiyo acil cvp veririseniz sevinirim . teşekkürler

 227. Merhaba Ben yurtdısında Ingiltere’de eğitimimi tamamladım 2012 Temmuz mezunu gözüküyorum fakat diplomam elime 2013 Mart ayında geldi. Turkiyeye 2013 Ocak’ta kesin dönüş yaptım ve herhangi bir tecil veya denklik yaptırmadım. Denklik için basvuru belgelerimi ahzırlarken emniyetten pasaport giriş çıkışlarımı aldım o sırada bakaya kacağı olarak gözüktüm ve tutanak imzalattılar. 15 gün içinde askerlik subesine gitmem gerekiyor. Askerliğimi hangi yolla olursa olsun erteletmek istiyorum. SECENEKLERİM NELERDİR? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 228. Mrb ben 1988 doğumluyum 2012 de okuduğum iki yıllık önisans programına kayıt yaptırmadım aradan ıkı sene geçtı jandarma gbt lerde bıle asker kacagı olarak gozukmuyorm ama iki gün önce eve kagıt yollamıslar 15 gun ıcınde yoklama yaptırmazsanız para cezası falan var dıye yoklamayı en son 2009 da yaptırmıştım şuan yoklama kaçağı olarak mı gorunuyodurum mayıs celbınde askere gitmek istiyorum ama şubeye şimdi yoklamaya gıdersem pat dıye goturup devre kaybı ıstemıyorum ne yapmayalım

 229. Merhaba. Ben 19 yaşındayım. 2 yıllık üni okuyorum.1. sınıftayım.Bugune kadar hiç askerlikle ilgili işlem yapmadım kaçak mıyım ne yapmam gerekiyor

 230. Merhabalar 94 dogumluyum 07.30 askerlık sorusturması yapacagım hangı sıteden veyahut nezaman cagırırlar.!

 231. ben 2014 yılının ocak 1987 doğumluyum ilk üniversitemi bırakıp 2.sine hemen başladım ve 2014 yılının ocak ayında mezun oldum..tecil sürem ne kadardır bir bilginiz var mı bu konuda?son mezun olduğum üniversite kaç yılına kadar tecil ettirmiştir?

 232. ben 1987 doğumluyum ilk üniversitemi bırakıp 2.sine hemen başladım ve 2014 yılının ocak ayında mezun oldum..tecil sürem ne kadardır bir bilginiz var mı bu konuda?son mezun olduğum üniversite kaç yılına kadar tecil ettirmiştir?

 233. benim abim şuan asker abim evli iki çocugu var ve bn aileme bakıyorm acaba ben nezaman askere gidecem 1994 dogumluyum abim askerde oldugu için bn gidemiyorm ne zman askere gidecem ?

 234. kadir tarhan /

  merhabalar. ben yurt disinda universite egitimi aliyorum ve okul ocak ayinda bitecek. 02/temmuz/1984 dogumluyum. 30 yasinda oldugum icin merak ettim.kasim gibi turkiyeye ailemi ziyarete gidecegim. 3 hafta durup geri donecegim. ancak diplomami 2015 subatta alacagim. turkiyeye giris yapmam halinde askerlikle ilgili bir problem olurmu?

  Not: ozel ogrencilik belgemi almistim.
  cok tesekkurler.

 235. önlisans mezunuyum askerlik şubesine diploma ile gidip okumak için 2 yıl askerliği tecil ettirdim ancak tecilin 1. yılında üniversite sınavına bazı nedenlerden dolayı giremedim yani üniversite tercihinde bulunamadım. tecil hakkım 2 yıl olduğu için sınava 2. sene girsem veya gireyip askere gitsem problem olur mu? yani üniversite okumak için tecil ettirip okumadan tecil süresi bitmeden tecili bozdurup askere gitsem niye okumadın derler mi?

 236. ben şubat 2014 te lisans mezunu oldum tecil otomatik oluyor diye askerlik şubesine gitmedim ama öyle olmuyormuş.şimdi şubeye gitsem bi sıkıntı olmadan 2 yıl tecil hakkımı kullanabilirmiyim? teşekkürler

 237. Merhaba,

  20 Ekim 1985 dogumluyum. Açık öğretim 2.sınıftayım.Ekim ayında 29 yaşını doldurmuş olacağım. Askere Şubat 2015’te gitme şansım var mıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 238. merhaba 2011 haziran ayında kktc de 4 yıllık okurken 2 yıllık m.y.o dan mezun oldum 1987 doğumluyum herhangi gibi bir aramam yada kaçak durumum gözükmüyor sanırım. kasım celbi için askere başvurmak istiyorum eğer şubeye gidersem direk silah altına alınırmıyım.

 239. ön lisans okuyordum kaydımı bugün aldırdım. bir ay sonra da ek tercihle herhengi bir okula kayıt yaptırmayı düşünüyorum askerlik şubesine gidip tecil yaptırmam gerekli mi okuldan bilgi vermediler tecil tarihini söylemediller.

 240. merhaba ben yurt dışında öğrenim görüyorum Askerlikyaş sınırı ise 29 ama benim geriye 2 senem daha kalıyor. fizik tedavi okuyorum ne yapmalıyım bir yolu varmı yardımcı olbilirmisiniz tşk ederim

 241. merhabalar yurt dışında öğrenim görüyorum. 1987 doğumluyum ve yurt dışı askerlik tecili 29 yaş sınırı ile ama benim 2 senem kalıyor. bu durumda ne yapmalıyım okulu tamamlayabilmek için oradamı yaşamalıyım

 242. 2013 lisans mezunuyum. Mezun olunca tecil ettim, 2015 eylul ayina kadar tecilliydim. Fakat agustos 2014 te tecilimi bozdum askere gitmeye karar verdim, kasim celbinde askere gidecegim soylendi. Ancak soyle bir durum var, bir kurumun yazili sinavini kazandim ve bir ay kadar sonra mulakata katilacagim. Tecilimi tekrar devam ettirme sansim var mi? Nasil yapmaliyim? Saygilar.

 243. Slm, ben Eray belcikada kaliyiorum bura dogumluyum 30/09/95 ve askere gitmek istiyiorum onun icin biraz bilgilere ihtiyacim var mesala bu sene okulum bitiyior inslh ondan sonra gunumu kendim secme ihtimalem varmi acaba .simdi den cok tskr

 244. Merhaba
  28 yaşındayım askerlik tecili için anadolu üniversitesi uzaktan online tezsiz yüksek lisans yapıyorum ve şubat 2017 e kadar tecilliyim bedelli askerlik çıkma ihtimaline göre 1 dönem okul kaydını yaptırmasam okul kaydım veya tecilim bozulurmu saygılarımla

 245. mrb ben 92 doğumluyum ve bu yıl okulum bitti fakat alttan dersim var bü yüzden askerlik tecil olurmu olmazmı merak ediyorum yada yapmam gerekn bişey varmı ?

 246. Selamun Aleyküm .. Ben 14 kasım 1995 dogumluyum Ne zaman şubeye gitmeliyim ? Sizce ne zaman vatani görevimi yapmaya götürürler beni ? Şimdiden çok teşekkür ederim Selam ve dua ile ..

 247. 1990 doğumluyum.2007 lise mezunuyum.Bu sene üniversite kazandım.Ancak askerlik şubesinden askerlik durum belgesi alamıyorum.Bana 2012 ye kadar hiç bir kaydım olmadığı için öğrenci olamıyacağımı ve askerlik durum belgesi alamayacağımı söylediler.Mecbur askere gitmek zorundasın dediler.Öğrencilik hakkım yok mudur ? Bu şartlarda askerlik şubesinden okula kayıt olabilmek için askerlik durum belgesi alamaz mıyım ?

 248. ERDEM DEMİREL /

  merhaba ben erdem 2014 haziran ayında üniversiteden mezun oldum tecil işlemi yaptırmadım. Ne zamana kadar gitmeme sürem var. istediğm zaman tecil ettirebilir miyim?

 249. Ahmet Selim SARI /

  Kuzey irakta calistigim icin askerligimi tecil ettirdim tr de alti aydan fazla bulunmamam gerekiyormus herhalde bu surecte tr de calisan ssk yatirsam tecilime bi sikinti olur mu tesekkurler

 250. yusuf esken /

  merhaba ben yusuf 95 doğumluyum haziran ayında muayne oldum muayne olduğuma dai kağıt vermediler ve kütüğüm kasım gidecek şubede şubat tercihi yaptım ve 1 hafta önce askerlik şubesini aradım ne zaman gidecem diye dedim tc no mu verdim şubat dediler doğrumudur acaba acil cevap bekliyorum

 251. merhaba ben unıversıte mezunuyum 25 yasındayı askerlık subesıne gıttım yıne tecıl yaptırmak ıstedıgımı soyledım yedek subaylık formu doldurttular ve onun uzerınde statum yedek subay olarak gecıyordu. acaba ben yedek subay olarak mı gıdecegım. ve bır sonrakı celbe tabı yedek subay adayı dıye kırmızı bır muhur bastılar. bu ne anlama gelıyor?

 252. Merhaba. Benim 04/02/2015 tarihinde askere sevk tarihim açıklandı. Bu tarihte bana askerliğimin nereye çıktığı ile ilgili bir kağıt mı gelecek.Nasıl öğreneceğim, askerlik nereye çıkmış. Teşekkürler.

 253. Muayenemi oldum 4 şubat 2015 de muhtemel gideceğim yaziyor aksilik durumunda agustosa kalacakmis muhtemel tarihtemi giderim sizce ??

 254. Merhaba ben 93 doqumluyum askerligimi yurt disinda calistigim firma tarafindan doviz ile tecil hakkimi kullandim lakin 6 aylik sureyi geckin Türkiye deyim ve tecil surem aralık ayınin sonunda bitiyor tekrar yurtdisina cikmam gerekiyor askerligimi tekrar tecil ettirebilirmiyim

 255. ARKADAŞLAR KESİN YARDIMIZA İHTİYACIM VAR BEN GECEN SENE TECİL ETTİM ASKERLİGİ SONRA 1 KEGAT VERDİLER OCAK 2015 TE GERİ GEL TECİL ET DEDİLER BENDE OCAK 12 Sİ GİTTİM SEN ASKER KAÇAGI GÖZÜKÜYORSUN AYNI ŞUBEDE O ZAMAN TECİL KEGADINI VERMİŞTİM YARDIM YARDIM ali_varhan.002@outlook.com burdan ulaşın bana arkadaşlar destekkkkk

 256. merhaba ben 92 dogumluyum 2 sene önlisans bölümü okudum. okul bittikten sonra ara vermeden açıkögretime yazıldım benden askerlik durum belgesi istemediler bu yasıma kadar askeriyeye gitmedim. bana ulaşan herhangi bir kagıtta olmadı. acaba tecilim ne durumdadır

 257. Selam
  Benim tecil hakkım 31.12.2014 tarihinde bitti şuanda da hiç şubeye gitmedim ne kadar süre zarfında kaçak durumuna düşebilirim ?
  Bir sorum daha olucak şubeye gidersem eğer ilk çelp döneminde değilde son celp döneminde gitme gibi bir ihtimalim varmı form veya dilekçe doldurup yapabilirmiyim bunu

 258. Merhaba ben 96 doğumluyum. Ankara Myo öğrencisiyim. 20 0cak tarihinde askerlik ilk muayenemi yaptırdım. okula bir şey danışmadım. okul otomatik olarak iptal olurmu. yoksa okula müracaad etmelimiyim askerlik muayenemi yaptırdım diye?

 259. nedir bu bizim cektigmiz yahu! Kucuk yastan beri yurt disinda yasiyorum. 25 senedir TR ile yakindan uzaktan ilgim yok. Yasadigim ulkede vergimi veriyorum zaten. Niye ben yillarca calisipta biriktidigm parami, Basbakanin oglu, yigeni yeni araba alacak diye onlara vereyim? Nicin disarda yasanlar zaten cok para yapiyorlardir muammelesi yapiliyor? 10,000 euro mu 6,000 euro mi, kac paraysa artik, kolaymi kazaniliyor saniyorlar? Baziliarimiz icin TR’den daha zor para kazanmak. Hukumetin yuzunden yillarca akrabalarimi ziyaret edemiyorum. Bence eger bir ulkede 10 senin uzerinde vatandassaniz, Askerlikten muaf olmaniz gerekiyor.

 260. Merhaba, askere mart ayında gitmem gerekirken ağustos ayında gittim askerliğimi bitirdim fakat askere geç gittiğim için idari para cezası gelecek. Ben bu cezayı nereden öğrenebilirim? Askerlik şubesine gittiğimde bana ” evine kağıt gelecek” dediler. Eve kağıt falan geldiği yok. Ne yapmam lazım?

 261. merhaba ben 1992 ocak doğumluyum 2012 yılında 3 yıllık tecil yaptırdım tecilim 21 şubat 2015 te bitiyor 2 yıllık myo okudum o da uzatmalı olarak 2015 in şubatında bitti . beni askere alırlar mı tekrar nasıl uzatabilirim.

 262. Merhaba ben 95liyim geçen sene muayne olmam gerekiyordu ama geçen sene lise son sınıfta okuyordum askerliğim tecil edilmişmidir . Ben gidip bi yecil işlemi veya okuduğumu belirtmedim onlar sistemden görürler mi ?

 263. Merhaba ben yurtdisina cikmadan once askerligimi 2014 e kadar erteledim. Simdi benim 2017 ye kadar calsma vizem var. Askerligimi amerikadan nasil erteleyebilirim gerekli evraklar nelerdir. Acaba turkiyeye gelirken, giris yaparken askerlik icin yakalanirmiyim, kacak durumundamiyim.

 264. ben okumuyorum ama tecıl ettırmek istıyorum aleme ben bakıyorum oyuzden gıtmemem lazım oyuzden ne yap mam lazım

 265. Ferhat Oğuz /

  1111 sayılı askerlik kanununun 35/G maddesi gereğince askerlik işlemim son olarak 31.12.2015 tarihine kadar ertelenmiştir bu tarihe kadar türkiye’ye giriş ve çıkış yapabilirmiyim kanunen bir engel varmıdır acaba beni bu konuda bilgilendirmenizi rica ediyorum sevgi ve saygılarımla Ferhat Oğuz.

 266. 25.03.1995 dogumluyum askere nezaman gidecegim bide b.2 düşük unutkanlık uyuşmalar ve ayak parmaklarımda kanburlaşmalar var askere gitmeme mani olurmu ??

 267. açık öğretimden üniversite okuyorum 93 doğumluyum 2015in şubat ayında okul harcımı ödemedim dolayısıyla kayıt yenilemem yapılmadı ağustosta askere gitmeyi düşünüyom ama onun önünde mayıs alımları var ağustosta gidebilirmiyim yoksa mayısta mecburi alırlarmı

 268. Merhabalar ben 92 doğumluyum askerliğim 2017 yılına kadar tecilliydi. bir an önce askerliğimi yapıp geleyim diye tecili ocak 3 gibi bozdurdum ve bana orada verilen kağıdı kaybettim bir daha gerekli oluyor mu o kağıtlar? acil bilgi verirseniz sevinirim.

  • Merhaba hakan bey e devlet şifresini türkiye sınırları içerisindeki ptt şubelerinden tc kimlik numaranız ile birebir giderek olabilirsiniz onun dışında tc kimlik numaranızı başkasına vererek e devlet şifrenizi alamazsınız.

 269. bi asker kaçagı ihbar edicem ben ama bilgilerimiz gizli kalıyo nasıl olucak bi yardımcı olur musunuz bana

 270. merhaba ben1 ergul dogum tarihim 01.10.1987 suanda kosovada yasiyorum ben aslinda kosova vatandasiyim ama 2003 yilinda turkiye vadandasi oldum iki yill once beni skere cagirdilar faka ben yurdisinda yasadigim icin turkiyeye gitmadim fakat ben skerligimi zaten burda yani sirbistanda yaptim simdi bu durumda benim ne yapmam gerekiyor eskerligimi yaptigima dagir belgeyi kosovadaki konsolosliga gondersem olurmu bana bir yol soylerseniz sevinirim tesekurler

 271. ben esasen lefkoşa kktc doğumluyum ve orada vatandaşım. ama köken olarak mersinliyim. babam da mersinli ancak o mersin doğumlu olmasına rağmen kıbrısta vatandaşlığı var. hem babam hem bende türkiye vatandaşıyız. ben kıbrısta askerliğimi tecil ettiriyorum peki türkiyede yoklama yapılır mı ? türkiyede askere çağrılırmıyım?
  doğum tarihim mart 96

 272. Merhaba Ben okuduğum için tecil ettirdim 1995 doğumluyum bu tecil kaç sene geçerlidir askerlik şubesinde bana söylemediler bilgi verirmisiniz ?

 273. Amerikada yaşıyorum, şubat ayında new york konsolosluğundan bedelli askerliğe başvurdum. Tezkerem hala gelmedi, ne zaman gelir acaba?

 274. mrblar kolay gelsin 93 dogumluyum 2015 in 12 ayın tecılim sonA ERİYOR şuan asaletini almış bi devlet memuruyum tecilim işlem yapmazsam biterse 2016 kacıncı ayında gönderilirim

 275. Ben 3yil once liseyi bitirdim ve askerligimi tecil ettirdim fakat hala bi universite okumuyorum bu sene universte sinavina da giremedim. Bi sonraki seneye hazirlanip mart ayinda sinava gircem ve haziran temmuz gibi de universteye kayit yaptircamsubat ayinda tecilim bitti diye biliyorum subat ya da mayis ayi olmasi gerekio. Simdi ben onuzmdeki universte sinavina girip uuniversteye kayit yaptirablrsem askerlik kacagi durumum ortadan kalkar mi?

 276. 93 doğumluyum 2 yıllık ön lisans mezunuyum snra açık öğretime yazıldım ama bitiremedim tecili ağustos ayının sonlarına doğru bozdurdum kasımda alırlar dediler ama emin değilim kesin bişey söleyebilir misiniz ?

Alt Kısımdan Yönetime Soru Sor!