Tecilsiz Yurtdışına Çıkışta Problem Olur mu?

9
63

01.01.1993 doğumluyum 2012 şubat ayında yanılmıyorsam askerliğimi tecil etmiştim 4 senelik diye 2016 da doluyor.. Fakat hangi ayda bilemiyorum.

Bu sene yine tecil etmek istedim bas vurdum açık öğretimde 13 dönem ve üstü olduğu için öğrenci olarak kabul edilmediğimden tecil edemediklerini söylediler. Fakat hanımım yurt dışında bu sene aile birleşimi gerçekleştirmeyi düşündük. Ailesi sene başında düğün olacak stresine sokunca biraz tırsmaya başladım askerlikten dolayı bu sene çıkarsam yurt dışına vede konsoloslukta bir sıkıntı çıkar mı acaba. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler hayırlı aksamlar.

Asker kaçağı durumuna düşmediyseniz yurtdışına çıkışta sorun yaşamazsınız, ancak ilerleyen zamanlarda asker kaçağı durumuna düşerseniz bu sizin için sorun olabilir. Yurt dışına çıktıktan sonra orada çalışmaya başlar ve konsolosluğa bilgi verebilirseniz askerliğinizi çalıştığınız için tecil edebilirler diye düşünüyorum. Siz yinede en net bilgiyi kendi askerlik şubenizden almalısınız. Yurt dışında belirli bir süre çalışan bireyler askerliklerini dövizli olarak yapabilme şansları vardır.

9 Adet Soru ve Cevap

  1. Merhaba.. 25 yaşındayım lise mezunuyum. 31/12/2016 ya kadar tecilim vardı çünkü aöf ogrencisiyim. Fakat bu dönem kaydimi yenilemedim. Yenilememe sebebim yurt dışına egitim için gidecek olmam. Tabiki kayıt yenilemedigim için tecilim sanırım bu yılbaşında iptal olacak. Ben okulun vize için yollayacağınız kabul evraki ile tecilimi devam ettirebilir miyim? 2.sorum ise 26yasinda Turkiyeye döndüğüm de aöf ye tekrar kaydolarak tecilimi devam ettirebilir miyim? Yorumlara soru yazmıştım ama bulamadım sonrasında

  2. Merhabalar ben 13.09.1995 dogumluyum 31.12.2017 tarihine kadar tecilim var ancak tecilimi bozup subat celbinde askere gitmek istiyorum acaba mumkunmu

    • Evet bu mümkündü ancak Şubat celp dönemi için tecil bozdurmakta geç kaldınız, en kısa sürede tecilinizi bozdurursanız Mayıs celp döneminde askere alınma ihtimaliniz olabilir.

  3. 2017e kadar tecilim var aof den dolayı. Fakat bu güz döneminde kaydimi yenilemedim. Tecilim yılbaşında bozulur mu? Ben bahar döneminde tekrar yenilemek istiyorum ama o zamana kadar tecilim bozulur diye korkuyorum. Bu arada son iki dönem sınavlara girmedim girmedim. Bir çok dersim bulunmakta. Bu sorun teşkil eder mi?

  4. tecilim 2017 e kadar ama aof kaydimi yenilemedim bu dönem. Şubatta tekrar yenileyecegim ama subata kadar tecilim bozulur mu?

  5. Aöl den tecilim vardı kayıt yenilemediğim için muayne kaçağı görünüyorum, isveçe aile birleşimi vize sonucunu bekliyorum pasaportumun süreside 10 yıllık acaba havaalanında ne gibi sıkıntılar yaşarım ?

  6. Merhaba 4 yıllık üniversiteden 2015 yılında mezun oldum ancak tecil ettirmedim..Pasaport için başvuruda bulunduğumda yoklama kaçağı çıktım..Bunun üzerine hemen 2016 haziranda tecil ettirdim ve Kasım 2017’ye kadar tecilliyim..E devletten baktığımda hala ‘en askerlik şubesine başvurmanız gerekmektedir’ diyor..Ve bu hafta yurt dışına çıkacağım..Bir sorun olur mu acaba ? Elimde tecil belgem de var…

Soru Sor!