Tek Tip Askerlik Nedir? Ne Zaman Başlayacak?

2
82

Askerlik süresi hakkında hemen hemen her gün yeni bir tez ortaya sürülürken bugün meydana çıkan bir haber ise askerlik vakti gelmiş olan kişileri bir yandan üzerken bir yandan da mutlu etti. Kısa dönem erliğin kalkacağı ve her insanın dokuz ay askerlik yapacağı ortaya atılırken yedek subaylık konsepti de literatürden kalkmış olacak. Profesyonel askerlik konseptinin gelmesine hemen hemen kati gözüyle bakılırken Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ ise bu mevzu ile alakalı hiçbir bir duyuru yapmadı. İşte askerlik düzenlemesi hakkında son dakika haberleri ve ayrıntıları. .

Bugün bile uzun dönem askerlik, kısa dönem askerlik, yedek subay, bedelli askerlik, dövizli ve bazen de kamuda iş tarzında yapılan askerliğin, tek tipe, daha kolay ve yalın hale getirilmesi planlanıyor. Gerçekleştirilen çalışmalarda “vatan hizmetinin tüm kişiler için eşit koşullar da olması, eğitimli birey kuvvetimizden daha uzun süre ve daha etkin biçimde faydalanılması” prensibinden yola çıkıldı.

tek-tip-askerlik-cikacak-mi

Seçenekler Masada;

Bu durum, terörle mücadele ve ülkemizin arasında bulunduğu koşullar hesaba katılarak revize edilme yoluna gidiliyor. Seçenekler şu şekildedir :

9 ay erlik: askerlik profesyonel askerlik sistemine geçilene dek tüm kişiler için 9 ay şeklinde tek tip olacak. Bu sürecin 3 ayı temel eğitim şeklinde gerçekleştirilecek. Geriye kalan 6 ay kıtada yapılacak. 4 senelik lisans mezunlarının yararlanmış olduğu kısa dönem erlik ortadan kalkacak. Yedek subaylık da son bulacak. Bu sistem profesyonel askeri gücüne geçilene dek bu şekilde sürecek.

Asgari ücretli askerlik: profesyonel askeri güce geçilip silah altındaki uzman erbaş sayısı istenilen düzeye geldiğinde, askerlik sorumluluğu her vatandaş için yine mecburi olacak ve 3 ay temel eğitim gerçekleştirilecek. Askerliğin geri kalan altı aylık vakti ise bedelli şeklinde yapılacak. Kalan vakit için aylık asgari ücreti ödeme yapan terhis olacak. Askerde kalan kişilere ise her ay asgari ücret tutarında ücret verilecek. Ülke içi bedelli askerlik gündem olmayacak.

TSK, vakit bünyesinde “profesyonel askerlik ile zorunlu askerlikten meydana gelen bir sisteme” geçecek. Daha evvel tümen-alay temelini esas alan güç yapısını, tugay-tabur temeline döndürdü. Subay ve astsubaylara ek olarak uzman erbaş sistemi ile de profesyonel askeri güce geçişte gelişme gösterildi.

Konseptte Değişime Doğru Gidiliyor

Türk Silahlı Kuvvetlerindeki değişim çalışmalarının ilk evresi askerlik süresinin düşürülmesi ve profesyonel askeri güç çalışmaları oldu. 18 aylık uzun dönem erlik süreci 15 aya, 16 aylık yedek subaylık süreci 12 aya, 8 aylık kısa dönem erlik süresi de 6 aya düşürüldü. Bundan sonra asker ve erbaşlara bir takım birliklerde vazife verilmiyor. İç güvenlik ve komando taburlarında vazife alacak olan askerler, Eğirdir Dağ ve Komando Okulu’nda eğitim görecek.

Olumsuz Yanları da Mevcut

Uygulanan çalışmalarda tek tip askerliğin olumsuz yanları da tespit edilerek gündeme oturtuldu. Tek tip askerlik sisteminde, eğitimliler ile eğitimsizler arasında bir ayrım olmayacak. 4 senelik yüksek okulundan mezun, üstelik yüksek lisansı gerçekleştiren bir kişi ile ilkokulu bitirmemiş bile olan kişi, aynı süreyle askerlik görevini tamamlayacak. Bireyler hızlı bir şekilde yaşama atılmak maksadıyla ve askerlikte de bir yarar sağlaması sebebiyle üniversite öğrenimini arka plana atacak. Eğitimli bireylerin sayısında düşüş olacak.

Genelkurmay ve Milli savunma Bakanlığı’nın üstünde çalıştığı ‘tek tip askerlik düzenlemesine göre, tüm kişiler 2 yahut 3 ay temel eğitim görecek. Geriye kalan askerlik kısmınsa ise arzulayan aylık asgari ücret miktarında bir ödeme gerçekleştirmesi bedelinde izinli sayılacak.

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in haberine göre, meydana getirildiği 1935 senesinden bu yana birçok değişiklik gerçekleştirilen ve yoğun olarak tartışma mevzusu olan askerlik kanunu için Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı yeni bir tasarı üstünde çalışmaya başladı.

tek-tip-askerlik-basliyor-mu

Tek Tip Askerlik Konsepti

tek tip askerlik taslağı’ , askerlik görevi olan her Türkiye cumhuriyeti vatandaş ı için 2 yahut 3 aylık bir temel eğitim düşünülüyor. Bu temel eğitimin ardından kalan askerlik vakti için ise arzu edenler her ay için asgari ücret tutarında bir miktarı yatırmaları halinde izinli olacaklar. Askerliklerinin temel eğitim kısmı haricinde kalan bölümünü izinli şekilde geçiren askerler de tezkere alacak.

Asgari ücret ödeyerek askerlik yapamayacak durumda olanlar ya da gönüllüler ise temel eğitim kısmı haricindeki zamanlarda her ay asgari ücret tutarında maaş alacak. Askere olan gereksinime göre, bu meblağ daha sonra ayarlanabilecek.

2 Adet Soru ve Cevap

  1. İyi geceler öncelikle ben istanbul bayrampaşadan görüşlerimi bildirmekteyim. 1 inci söyleyeceğim şu bu sisteme hemen acil birşekilde ne zaman geçilecek. 2 inci söyleyecem şu belki ilk söylediğim şeyden biraz farklı olabilir, yaşım 26 bende yararlanabilirmiyim.

Soru Sor!