Anasayfa / Askeri Bilgiler / Türkiye’de Askerlik Kalkar mı?

Türkiye’de Askerlik Kalkar mı?

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Profesyonel orduya askerliğe geçildiği zorunlu askerlik nasıl olacak ? sorusuna cevap olarak bizlere şu açıklamalarda bulundu; Fransa askeri düzeni hakkında bizlere örnek verdi, Fransa askeri gücü hem gönüllü hemde profesyonel askerlerden oluşmaktadır. Türkiye askeri gücünde de gönüllü askerliğe kapılarının her zaman açık olduğunu söyleyen Sayın Yılmaz durum ile alakalı açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, Profesyonel ordunun kuruluş vizyonu öğretmen,doktor,mühendis gibi meslek standartları seviyesindeki kişilerden oluşturacağını profesyonel askerlik için şu yorumu yapan Profesyonel askerkiği sükse,fantazi haline getirmemeliyiz. Güçlü Türkiye, Güçlü ordu amacımız olduğunu birkez daha tekrarladı.

Gelen sorulara cevaben konuşan bakanımız, zorunlu askerliğin kaldırılması söz konusu olmadığını vurgulayan ama profesyonel askerlikte daha hızlı ilerleyeceklerini 2023 hedeflerine doğru çalışmaların neticelerini göreceklerini belirten Milli Savunma Başkanımız, Türk ordusunun profesyonel askerliğe geçen bir Türkiye ek olarak gönüllü olarak askerlik yapmak isteyenlere ise açık bir kapı bırakacaklarını belirtmiştir. Bu yapıyı kavuşma süresinde 2023 hedeflerini tekrar üzerine basarak söyleyen Savunma başkanı Faruk Özlü, Profesyonellik tecrübe ister diyerek konuşmasına son verdi.

Savunma Harcamalarının artmasını belirten Milla savunma başkanı Faruk Özlü, Patriot, S-300 ve FD-200 füzelerinin muadili hava savunma sistemini, yerli milli imkânlarla geliştirmek üzere proje başlattıklarını belirtti. Türkiye’nin dünya devletleri arasında en az bütçe ayıran ülke olduğunu belirten savunma sanayisinde en az bütçe ile bu kadar ilerlemenin son derece gayret ve azim olduğunu söylemektedir. Patriot, S-300 ve FD-200 üretimi ve tasarımı türk mühendisler tarafından her aşaması bizim kontrolümüzde olan savunma gücümüzü 60 ay içerisinde tamamlayacaklarını belirtirken harcamalara vurgu yapan başkan özlü savunma harcamalarını arttırma konusunda yetkililere mesaj gönderdi.

NATO’nun savunma sanayi de harcamaların hasılatın %2 aşağısında harcama olmamasını gösteren tablo da biz Türk savunma sanayisinde harcamalarımız %1,7 ile %1,9 arasında değişmektedir.

turkiyede-askerlik-kalkar-mi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*