Anasayfa / Askeri Bilgiler / Uzman Çavuşluk Sınavları

Uzman Çavuşluk Sınavları

Ülkemizde beklenmedik bir sorun ortaya çıkmaz ise her sene uzman çavuşluk sınavları yapılmaktadır. Bu sınavlara meslek edinmek için giren kişilerde belirli şartlar aranmaktadır. Eğer kişi bu şartları sağlıyor ise uzman çavuşluk için önbaşvuru yapabilir. Bu başvuru sonrasında şartlarının kontrol yapılır ve uygun ise aday, sınav tarihleri belirtilerek sınavlara çağrılır. Ön başvuru için kişilerin ilk etapta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları ve erkek olmaları gerekmektedir. Uzman çavuşluk için başvuru yapmayı düşünen kişiler için bu şartlar genellikle sağlanmaktadır. İkinci şart olarak eğitim düzeyi belirlenmiştir. Kişilerin lise ya da dengi eğitim düzeyinden mezun olmuş olması gerekir. Yurt dışında lise eğitimini tamamlamış kişiler de bu sınav için ön başvuru yapabilirler.

Askeri şartlara gelindiğinde, adaylardan askerliğini er ya da erbaş olarak yapmış olma şartı aranmaktadır. Askerlik görevi sırasında da kişiler bu başvuruları yapabilirler. Eğer başvuru işlemlerini askerlikleri bittikten sonra yapmayı düşünen adaylar var ise bu adaylar için 3 yıl gibi bir süre belirlenmiştir. Askerlik görevini tamamladıktan sonra 3 seneyi geçiren geçiren kişiler bu başvuruyu yapma hakkı elde edemezler. Ayrıca kişilerden 25 yaş sınırının üzerinde olmaması da istenmektedir. Bu sene yapılan müracaatlar 01 Ocak 2015 tarihinden itibaren yapılmaktadır. 01 Ocak 2012 tarihinden daha öncesinde askerlik görevini tamamlamış olan kişiler bu sene uzman çavuşluk sınavları için başvuruda bulunamazlar. Ayrıca 01 Ocak 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğan kişiler yalnızca sınav için başvuru yapabilmektedir.

uzman-cavus-sinavlari

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde daha öncesinde subay, uzman erbaş ya da uzman jandarma gibi görevlerde çalışmamış olmak da sınavın başvuru şartları arasında yer almaktadır. Bu sebeple askerliğini yedek subay ya da astsubay olarak geçirmiş olan kişiler uzman çavuşluk sınavı başvurusunda bulunamazlar. Sınavın diğer başvuru şartlarından birisi de taksirli suçlardan daha öncesinde hüküm almamaktır. Bu suçlardan hüküm giyen kişiler, bu başvurulardan geçemezler. Ceza olarak para cezasına çevrilmiş suçlar dahi kabul edilmemektedir. Yıkıcı ya da bölücü eylemlere katılan, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni kötüleyecek eylemlerde bulunan kişiler de bu sınavlara katılma hakkı elde edemezler. Uzman çavuşluk sınavları için kişilerin askerlik dönemlerindeki davranışları da önemlidir. Kişilerin askerlik sırasında üste hakaret ya da itaatsizlik etmiş olmak sınava giriş hakkını kişilerin elinden almaktadır. Askeriye içerisinde fesat ya da isyan suçları almış kişiler kesinlikle bu sınavlara başvuru yapamazlar.

Bu şartların tamamını sağlayan kişiler ön başvuru yapabilirler. Bu başvurular sonrasında kişiler bir sıra sınava tabi tutulacaktır. İlk olarak yazılı sınava giren kişiler, fiziki yeterlilik konusunda da belirli testlere tabi tutulurlar. Son olarak kişiler mülakata çağrılarak kesin sonuç belli olmaktadır. Bu sınavların tarihleri ve sonuç bilgileri adaylara telefon numaralarına mesaj yoluyla ya da e-posta yoluyla bildirilmektedir.

uzman-cavusluk-sinavlari

3 yorum

  1. Merhaba ben açıkögretim lisesinde okuyorum askere gidip orda uzman çavuş sınavlarına girebilirmiyim? benim arkadaşımda açıkögretimde okuyordu liseyi bitirmeden askerde okuduga dahi bi belge verdi ve uzman çavuşluga başvurdu ve şuan uzman çavuş benimde öyle bi ihtimalim varmı acaba

  2. merhaba uzman çavuşluk sınavına askere gitmedende müracaat edebilir miyiz askerdemi mürecaat etmemiz gerekiyor ?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*