Anasayfa / Askeri Bilgiler / Uzman Erbaşlık Sınav Tarihleri

Uzman Erbaşlık Sınav Tarihleri

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, belirli dönemlerde uzman erbaş açığını kapatmak için personel alımı yapmaktadır. Bu kişilerde aranan şartlarda bakılan ilk özellik eğitim durumudur. Kişilerin lise eğitimini ya da bu seviyeye denk bir okulu tamamlamış olması gerekmektedir. Yurt dışında okuyan kişilerin de denkliği sağlamaları gerekir. Uzman erbaşlık için bakılan diğer şart ise kişilerin, askerlik hizmetini er ya da erbaş olarak tamamlamış veya hala silah altında bulunuyor olması gerekir. Askerlik görevini tamamlamış kişilerin ise, 1 Ocak 2015 tarihi baz alınarak askerliğini bitireli 3 sene geçmemiş olması gerekmektedir. Ayrıca adayların 25 yaşın üzerinde olmaması gerekir.

Uzman erbaş olmak isteyen kişiler, sınav ile belirlenmektedir. 2015 senesi içerisinde yapılan sınav başvurularından sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın belirlediği tarihlerde bu sınavlar gerçekleştirilmektedir. Ön başvuru yapmış adayların tamamı yıl içinde yapılacak olan ilk sınava çağrılmayabilir. Bu adayların ön başvuruları devam etmektedir. Komutanlık tarafından yıl içerisinde yapılacak olan diğer sınava çağrılırlar. Bu süreç içerisinde tekrar kayıt olmaları gerekmemektedir. Sınava girecek olan her adayın yıl içerisinde tek bir sınava katılma hakları vardır. İlk sınava giren kişilerin onu takip eden sınavlara girme hakkı bulunmaz.Bu adaylar aynı sene içerisinde ikinci bir önbaşvuru dahi yapamazlar.

Şuanda uzman erbaş sınavları için yapılan başvurular internet aracılığıyla yapılmaktadır. Resmi site üzerinden doldurulan başvuru formları ile kişiler sınavın başvurusunu gerçekleştirebilirler. Bu formun doldurulmasının ardından asıl başvuru aşaması gelecektir. Bu başvuru aşamasında kişilerin kendisinden istenen belgeleri tamamlaması ve teslim etmesi gerekir. Ön başvurular sonrasında uygun görülen adayların, adaylıklarının onaylanması ve sonrasında sınavların yapılması aynı gün içerisinde gerçekleşen olaylardır. Bu kabul ve sınav işlemleri Ankara’nın Cebeci ilçesinde yer alan Merkez Komutanlığı’nda yapılacaktır. Tüm aşamalar aynı gün içerisinde tamamlandıktan sonra, başarılı olan kişiler askeri rapor almak için hastaneye sevk edilir.

Adaylar bu aşamada her yönden incelenmektedir. İlk olarak ön başvuru sırasında teslim edilen belgeler incelenir ve kabulleri yapılır. Sonrasında uzman erbaş adayları yazılı sınavdan geçirilmektedir. Bu sınav sonrasında ön sağlık muayenesi ve fiziki yeterlilik testi uygulanır. Son olarak kişiler mülakata çağrılır ve süreç tamamlanır. Kişilerin bu aşamaların tamamını geçmesi gerekmektedir. Bu sene yazılı sınavlar 29 Eylül 2015 ile 27 Ekim 2015 tarihinde gerçekleştirilecektir. Bu tarihte gerçekleştirilecek olan sınavlardan başarıyla ayrılan kişiler, diploma bilgileri, ayrıca yanlarında getirerek teslim ettikleri sertifikalar ve genel yeteneklerine göre sınıflandırılarak yerleştirilecektir. Sınav hakkında tüm bilgilendirmeler adaylara telefon ve internet yoluyla aktarılmaktadır. Ön başvuru sonrasında sınav tarihleri, sınav sonrası başarı durumu gibi bilgiler kişilerin veridkleri telefon numaraları ve e-posta bilgileri ile kişilere aktarılır. Bu aşamada adayların hiçbirine posta yoluyla ulaşım gerçekleşmeyecektir. Bu sebeple en azından telefon numaralarının kullanılabilmesi gerekir.

uzman-erbaslik-sinav-tarihleri

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*