Anasayfa / Askeri Bilgiler / Uzun Dönem Askerlerin İzin Süresi Kaç Gündür?

Uzun Dönem Askerlerin İzin Süresi Kaç Gündür?

Ülkemizde yirmi yaşına girmiş olan erkek bireyler, askere çağrılmaktadır. Ancak bazı durumlarda kişilerin askere çağrılmadığı görülmüştür. Bu durumun bireylerin görmüş olduğu eğitim ile alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle üniversite öğrenimi gören kişilerin başına bu durum daha fazla gelmektedir. Arada yıl kaybı olmayan ve liseden direk üniversiteye giden bireylerin kendiliğinden tecil hakları oluşacaktır. Fakat araya yıl giren bir lise mezunu, üniversiteye gideceği zaman durumunu beyan etmesi gerekecektir. Tecil hakkını kullanarak bu süreyi uzatacaktır. Liseden mezun olarak, direk askere gitme tercihinde bulunan kişilerin yapacağı askerlik uzun dönem olacaktır. Uzun dönem olarak belirtilen süre, askerler için 12 aydır. Askerlik sonunda teskeresini alan bir bireyin, askerlik görevini tamamlamış olduğunuz söyleyebiliriz. Ancak; kişileri bu süreç içinde izin hakları da bulunmaktadır. Uzun dönem askerlik yapacak olan kişilerin aklında “Uzun dönem askerlerin izin süresi kaç gündür?” gibi sorular yer almaktadır.

Uzun dönem erlerinin ayda 2 kez olmak üzere, 12 ayda toplam 24 izin hakkı bulunmaktadır. Yalnız bu izin haklarının hepsini kafasına göre kullanamayacaktır. Yirmi dört izin gününden 3 tanesi mazeretli izin olacaktır. Yani asker bireylerin, bir mazeretleri olmadığı takdirde bu izin hakkını kullanamayacaklarını bilmeleri gerekir. Kalan 21 tane izin hakkını ise, hiçbir mazeret kullanmadan kafalarına göre kullanmaları mümkün olacaktır. Kişilerin izin konusunda çok fazla dikkatli olmaları gerekecektir. İzin konusunda dikkatsiz olarak hareket eden bir kişinin ceza alması mümkün olacaktır. Almış oldukları bu izinler, kişilerin askerlik günlerinden düşülmektedir. Bireylerin internet üzerinden yapacakları “Uzun dönem askerlerin izin süresi kaç gündür?” aramasını gerçekleştirdikleri zaman kolay bir şekilde bilgi edinmeleri mümkün olacaktır. Devlet bu konuda askerlere karşı katı kurallar izlememektedir.

Çıkmış oldukları izinlerde, gittikleri yeri de hesaba katarak yol izni de ilave etmektedir. Bu izin yaklaşık 2 ile 4 gün arasında değişmektedir. 2 ile 4 gün arasında birliğine dönmeyen bireye tekrardan çağrı yapılacaktır. Çağrı yanıtsız kaldığı takdirde birey hakkında arama kararı çıkarılacaktır. Polis ya da asker tarafından görüldüğü yerde birliğine getirilecektir. Bundan sonra ise almış olduğu cezaları çekecektir. Askerliğinin bir takım nedenlerden uzaması da yine bu şekilde olacaktır. Bireylerin bu tür konularda özellikle dikkat etmeleri gerekecektir. Bu tür konularda dikkatsiz olan kişilerin, böyle bir durumun başlarına gelmesi mümkün olacaktır. Çıkmış oldukları izinden bireylerin kötü dönmesi onların üzülmesine sebep olacaktır.

uzun-donem-askerlerin-izin-sureleri

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*