Anasayfa / Askeri Bilgiler / Uzun Dönem Askerlik Kaç Gündür?

Uzun Dönem Askerlik Kaç Gündür?

Erkek bireylerin, yirmi yaşına girdiği zaman askerlik süreci başladığından ötürü kendilerine yapılan askerlik çağrısına yanıt vermeleri gerekecektir. Bu çağrıyı yanıtlayabilmek adına kişilerin yapacağı şey, askerlik şubesine gitmek yönünde olacaktır. İçinde bulunmuş oldukları durumu, kendilerine göre değerlendiren kişilerin müsait olmadığı zamanlarda devletin vermiş olduğu tecil hakkını kullanma şansları vardır. İki yıl olan bu tecil hakkı sonunda, bireylerin tekrardan bir tecil hakkı oluşmayacaktır. Kişiler bu yüzden ötürü, bu haklarını en iyi şekilde kullanmaya dikkat etmek durumundadırlar. İki döneme ayrılan askerlik için uzun dönemin zor olacağını söylemek mümkündür. Dönemlere ayrılmasındaki faktör süreyle alakalıdır. Kısa dönem askerlik 6 ay sürer iken uzun dönem askerlik 12 ay sürmektedir. Kişilerin “Uzun dönem askerlik kaç gündür?” sorusu hakkında bilgi alabilmeleri için askerlik şubesinin yanı sıra internet kanalını kullanmaları da mümkündür. Bu şekilde izleyecekleri yol için kişilerin, ekstra bir zaman kaybetmesine gerek olmayacaktır. Ya da çevrenizde yakın bir zaman diliminde askere giden kişilere sorarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Danışacağınız kişinin yakın bir zamanda askere gitmiş olmasına dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde, sürekli olarak değişen askerlik süreleri sonucunda, yanlış bilgilerle oraya gitmeniz mümkün olacaktır. Kişilerin uzun dönem ya da kısa dönemde askere gitmesini etkileyen durum ise eğitim faktörü olmaktadır. Lise, iki yıllık üniversite ve daha az derecedeki bir eğitim kurumundan mezun olan kişiler uzun dönem askerlik yapacaklardır. Yaklaşık 12 aylık süreçten sonra teskerelerini alma şansına sahip olacaklardır. Kısa dönem askerleri ise fakülte mezunlarına verilen bir şanstır. Dört yıllık bir eğitim kurumundan mezun olmuş olan bir bireye, kısa dönem askerlik şansı verilmektedir. Kısa dönem askerlik yapan kişiler de yaklaşık 6 aylık bir süre sonunda teskerelerini alırlar. Bunun haricinde bireylere bir takım haklar da verilmektedir.

Bu haklardan bir tanesi, acemi birliğinden usta birliğine geçiş sırasında olmaktadır. Yaklaşık iki haftalık bir süre için bireylere izin verilmektedir. Buradan sonra ise bireyler usta birliklerine hareket edeceklerdir. Usta birliğinin çıktığı yeri görüntülemek isteyen kişilerin, İnternet üzerinden tercih edecekleri bir takım platformlar bulunmaktadır. Bu platformlar sayesinde kişiler, kolay bir şekilde gidecekleri yeri görme şansına sahip olurlar. Ayrıca bireylere, gidecekleri yer için yol parası ve yemek parası verilmektedir. Bu parayı alabilmek adına kişilerin yapacağı şey, askerlik şubesine giderek sülüs kağıdını alma karşılığında olacaktır.

Uzun-Donem-Askerlik-Kac-Gundur

Bir yorum

  1. 12 ay askerlik gün olarak kaç gündür ve 2016 yılında şubat ayı 29 gün olarak geciyor ve eğer 12 ay 365 gün ise bu yıl bütün tertipler 366 gün mü askerlik yapıcak ? Bunu ögrenmek istiyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*