Uzun Dönem Askerlik Nedir? Uzun Dönem Kaç Gün Sürer?

0
76

Uzun Dönem Askerlik Nedir?
Uzun dönem askerlik eskide ilkokul mezunlarının yapmış olduğu askerliğe verilen isimdi. Şimdi; lise de zorunlu olduğundan dolayı üniversite mezunu olmayan ve lise mezunu olduktan sonra askere giden TC Vatandaşı, 18 yaş sınırını geçmiş erkekler uzun dönem askerlik yapmaktadırlar. Uzun dönem askerlikte kişinin mesleğine yönelik bir yerleştirme söz konusu olmakla birlikte askerlik eğitimi kısa dönem askerlik ile karşılaştırıldığında daha zor şartlara sahip olmaktadır. Doğu görevi daha fazladır ve kısa dönem askerlikte askerlik süresi çok az olduğundan dolayı uzun dönem askerliğe gidenler sosyal ve ekonomik bağımsızlıkları daha geç kazanırlar.

Uzun Dönem Askerlik Kaç Gün Sürer?
Uzun dönem askerlik kaç gün? Sorusuna yanıt verdiğimiz yazımızda biraz eski uzun dönem askerliklerden söz etmek istiyoruz. Eskiden 36 ay yani; 3 yıla değin uzayan askerlikler vardı. Hatta eskiden iletişim ağı fazla güçlü olmadığından dolayı ve ekonomik sıkıntıların yoğun olduğu bir dönemde olunduğundan dolayı 3 yıl boyunca ailesine, dostlarına ya da sevdiklerin kavuşamama ve büyük özlem söz konusuydu. Askerlik alanında birçok değişiklik yapıldı ve bu değişiklikler son sürat yapılmaya da devam ediyor. Uzun dönem askerlik bundan 1 sene öncesine kadar 15 ay olarak belirtilmişti. Bu süreç 1 yıl 3 aydan ibaret hale gelmişti. Bununla da yetinilmedi askerlik alanında yeni indirimler de yapıldı.

Uzun Dönem Askerlik Kaç Gün Oldu?
Son yapılan değişikliklerden sonra uzun dönem askerlik kaç gün oldu? Şeklinde sorular gelmeye ve bu sorular başta askere gidecekler ve askerde olanları sararken; ardından da aileler ve sevenler açısından da bir merak konusu oldu. Bu nedenle de bu yazımızda yeni çıkan kanun sonucunda Uzun dönem askerliğin kaç gün olduğu hakkında yöneltilen soruyu cevaplayarak merakları gidermek istedik. Uzun dönem askerlik 15aydan yani; 1 yıl 3 aydan düşürülerek 12 ay yapıldı. 3 aylık bir indirimle birlikte artık askere gidecekler 12 ay askerlik yapacaklar; askerde 12 ayını dolduranlar da askerliklerine 3 ay daha devam etmek zorunda kalmadan ailelerine kavuşabilecekler.

Soru Sor!