Anasayfa / Askerlik Yeri Sorgulama / Yedek Subay Askerlik Sorgulama

Yedek Subay Askerlik Sorgulama

Askerliğini yedek subay olarak yapmaya hazırlanan Fakülte mezunları için bir kaç önemli husus ve Yedek Subay Askerlik Sorgulama işleminin nasıl yapılacağın anlatmak istiyoruz.

Yedek Subay adayı olarak askerlik yapmaya hazırlanan adaylar yaklaşık 12 ay olarak vatani görevlerini yerine getirecekler. Yedek subaylar bu süre zarfında maaş ta alacaklardır. Ayrıca normal erlerden farklı olarak kendi odaları, rütbeleri ve emir alan değil, emir veren pozisyonda görev yapacaklardır.

Yedek Subay Askerlik Sorgulama İşlemi

Yedek subay askerlik sorgulama işlemini yapabilmek için bireyler ptt şubelerinden e-devlet şifresi almaları gerekmektedir. Şifreyi alan yedek subay adayları askerlik sorgulama işlemlerini rahatlıkla sistem üzerinden gerçekleştirebilirler. Sorgulama işlemi her zaman aktif olmaz, askerlik yeri açıklanma tarihleri vardır. Bu tarihler asal tarafından belirlenir. Sorgulama işlemleri bu tarihlerde gerçekleştirilebilir. Bu sorgulama tarihleri celp döneminden yaklaşık 1 hafta 10 gün öncesidir.

Yedek Subay Askerlik Sorgulama ile ilgili olarak askerlik sorgulama sitemiz üzerinden sorulan sorulara alt kısımdan ulaşabilirsiniz.

Soru: Ben gazi üniversitesi teknik eğitim fakültesi metal öğretmenliği bölümü mezunuyum ayrıca E sınıfı ehliyetimde var bana uzun dönem çıkma ihtimali nedir. Yedek subay olarak askere gidebilir miyim?

Cevap: Merhaba, askerliğinizi yedek subay olarak askerlik yapmak için işlemlerinizi ona göre yaptırmanız ve fakülte diplomanızı askerlik işlemleriniz sırasında göstermek zorundasınız. İşlemlerinizi bu şekilde yaparsanız, kısa dönem yada yedek subay olarak askerlik yapabilirsiniz

Soru: İyi günler. Yedek subay olarak askerlik yapmaktayım. 52 gün rapor aldım. Yedek subay rapor hakkı kaç gün. Eğer 30 gün ise askerliğim uzuyor mu. Bütün kanunlara baktım yedek subaylar için sıhhi izin süresi 30 gün ibaresine rastlamadım. Bölüğüme sordum cevap alamadım Ankarayı aradım bilmiyoruz dediler. Hiç kimse bu sorunun cevabını bilmiyor.1076 nolu kanunda yedek subaylar muvazzaf subaylar gibi sıhhi izine tabi tutulurlar ibaresi var. Fakat 30 gün maddesi yok. Herkes bir şey söylüyor. Lütfen siz yardımcı olun. 30 günden fazla alınan raporla yedek subayların askerliği uzar mı? Teşekkürler..

Cevap: Merhaba, üzülerek söylüyoruz ki, net bilgimiz bulunmamaktadır. Sizi yanlış yönlendirmek ve bilgilendirmek istemeyiz.

Yedek subaylık ve sorgulama işlemleriniz ile ilgili konular hakkında alt kısımdan sorularınızı bize iletebilir, sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

yedek-subay-askerlik-sorgulama

9 yorum

 1. MEB’de kadrolu öğretmenim.Samsun çarşamba nüfusuna kayıtlıyim. Tecilim 30 haziran 2015 te bitiyor.
  1.sorum:en geç ne zaman askere giderim?
  Ayrıca önümüzdeki yıl yüksek lisans yapmayi düşünüyorum. Yüksek lisans başvuruları da eylül gibi sonuçlanıyor. Eylül e kadar şubelerde ne gibi işlem yapmam gerekir.?

 2. merhaba arkadaslar acemilik İKM.MLY.OKL. VE EĞT.MRK.K.LIĞI / İSTANBUL MALTEPE / İSTANBUL

  usta birligide K.K. LİSAN OKL.K.LIĞI KH. VE KH.TK. / İSTANBUL MALTEPE / İSTANBUL cikti bilgisi olan var mı? herkese hayırlı gunler dilerim

 3. ben meslek lisesi mezunuyum,teğmen veya subay olarak askerlik yapmak istiyorum tabi devamlı yani memur gibi yalnız bunun için 4 yıllık üniversite okumam gerekiyormuş ama ben 4 yıllığı kazanamadım; ygs puanım iyi geldi ve ben açıköğretime geçip 4 yıllık üniversiteyi bitirmeyi ve ondan sonra subay veya teğmenlik yapmayı düşünü yorum.Acaba bu mümkünmü,mümkünse de olma olasılığı yüzde kaçtır

 4. merhaba 91 dogumluyum ve haziran sonuçları itibariyle aöften mezun oldum,tecilim 2015 31 aralık,ne yapmayalıyım yedek subay olarak uzun dönem yapmak istiyorum

  • Merhabalar, 2016 ocak ayında veya tecilinizi bozarak askerlik şubenize gidip muayane olunuz, TSK ihtiyaçlara göre asker alımı yapmaktadır statünüzü TSK belirleyecektir.

 5. 4 yıllık mezunları isterlerse yedek subay olabiliyormu yoksa başvuranlar arasından seçiliyorlarmı

 6. 2015 Mayıs Ayında 4 Yıllık fakülteden mezun oldum. Kasım Celp döneminde Yedek Subay olarak gitmek için başvurumu yaptım. Eğer yedek subay olamayacaksam 1 hafta on gün önce mi belli olur yoksa kısa dönem olacaksa daha erken belli olur mu sorgulamayı ne zaman yapabiliyoruz? işyerine çıkış tarihi vermem gerekiyor da ?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*