Yedek Subay Olma Şartları Nelerdir ?

80
343

Yedek subay olarak askerlik görevini yapacak olan asker adaylarımızın akıllarını karıştıran tek soru ” Yedek Subay Olma Şartları“‘dır. Yedek subaylık şartları için Kaynak olarak asal sitesinde bulunan bilgilerin sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Yedek Subay Olma Şartları;

Dört yıl ve daha fazla süreli fakülte, akademi, yüksekokul ve enstitüler ile Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığınca (YÖK) bunların dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu olup ta Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre askerliğe elverişli olanlar arasından TSK’nın ihtiyacı kadar yedek subay adayı 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu 3’üncü maddesi (c) ve (d) bentleri esaslarına göre ayrılır.

Yedek subayların hizmet süresi 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu 3’üncü maddesi f fıkrasına göre düzenlenir. 23 Haziran 2003 tarihli ve 2003/5795 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereği yedek subayların hizmet süresi 12 aydır. Buna göre 12 ayın; karışık sınıf yedek subayların için 3 ayı, sağlık sınıfı ile ihtiyaç fazlası olduklarından Millî Eğitim Bakanlığı emrine öğretmen olarak verilen yedek subayların 1 ayı sınıf okullarında yedek subay yetiştirmek için geçmektedir.

Ağustos 2013 yedek subay celbinden itibaren geçerli olmak üzere 25 Ocak 2012 tarihli ve 2012/2788 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile karışık sınıf yedek subay yetiştirme süresi üç aydan iki buçuk aya indirilmiştir.

yedek-subay-olma-sartlariYedek Subay Olarak Askere Gitmek

Soru: İyi günler. Ben normal şartlar alında 30.09.2015 tarihine kadar tecilliyim. Sevk tarihi de Kasım 2015 yazıyor. Ancak yedek subay olarak 2015 Şubat celbinde askere gitmek istiyorum. Tecilimi ne zaman iptal ettirmeliyim. Ve yapmam gereken işlemler nelerdir? 1- Tecil iptali 2- …. Yardımlarınız için teşekkürler.

Cevap: Merhaba, yedek subay olarak askere gitmenin tek ve en önemli şartı 4 yıllık füniversiteden mezun olmaktır. Siz 4 yıllık fakülte mezunu iseniz askerlik şubesine gidip işlemlerinizi yaptırmalı ve sınıflandırma sonuçlarını beklemelisiniz. Eğer uygun görülürseniz Kısa dönem yada yedek subay olarak askerlik yapabilirsiniz.

 

80 Adet Soru ve Cevap

 1. Hayirli günler..benim rahatsizligim var. Gecen yıl kurul tarafindan askerlik durumu icin bir yıl sevk ertele geciktirme verildi.bu yįl tekrar kontrole gidecegim. Hastaligimla alakali tekrar yeni rapor almam lazim mi? Bana verilen bilgi kagidinda şu vakitte tekrar kontrole gelmem gerektigi yaziyor.herhangi birsey istenmiyor. Hastaligim gecici bir rahatsizlik degil.ne yapmaliyim?tesekkürler. .

 2. Merhaba 4 yıllık üniversite mezunuyum , 2 sene askerliğimi tecil ettirmiştim şubeye gidip 15 mayıs günü tecili bozdurup gitmeye karar verdim işlemlerimi yaptırdım . Askerlik öncesi hazırlık işlemleri 30 hazirana kadarmıydı ? ben başka bi işlem yaptırtırmadım … Bu durumda ne yapmam gerekir

 3. diyelimki ben 4 yıllık üniversiteyi açıktan okudum yine de asteğmen olarak askerlik yapabilirmiyim birde askeriyede kalmak istiyorum asteğmen olursam bunun için neler yapmam gerekir.

   • Yönetici yani kısa dönem çıktı hadi benim asteğmen olmuyor kısa dönemler o zaman ben ne yapacağım. Asteğmen olarak nasıl kalacağım bu konuda beni bilgilendirmenizi istiyorum. Yani kısa dönem askerlik çıktı 6 ay işte böyle bir durumda ne yapacağım ben kalma imkanım yok mu asteğmen olarak.

   • 4 yıllık işletme mezunuyum kasımda askerliğime başlıcam isteğe bağlı olarak yedek subay olarak kalabilirmiyim, her hangi yaş kanunu var mı 27 yaşındayım suan

 4. Yönetici sana bir sorum var ve benim için gerçekten çok önemli bu. Ben sadece asker olmak için 4 yıllık üniversite okuyorum 4. sınıfa geçtim. Orta okul yıllarımda çok istiyordum askeri lise sınavlarına girdim ama kazanamadım ben de üniversite sınavına çalıştım kazandım 4 yıllık fakülteyi. Tek amacım asteğmen olmak ve bunun için üniversite okudum seneye okul bitiyor ve ben asteğmen olarak gitmem gerekiyor uzun dönem çıkmasını istiyorum bunun için ne yapmalıyım? Eğer kısa dönem çıkarsa dünya başıma yıkılır ben askere kalıcı gitmek istiyorum var mıdır bunun bir çaresi? Kısa dönem çıkarsa eğer ben ne yapacağım askerde kalma şansım olmaz mı o zaman?

 5. 4 yıllık üniversite bitirdim başvursam kesin gelir mi yoksa olmama ihtimali varmı. birde olursa askerde kalmak istiyorum yine kesin kalabilirmiyim yoksa olmama ihtimali varmı. redlerde gerekçe nedir teşekkür ederim

 6. selam admin.tecilimi 2015 senesine kadar uzamıştım ama gidip bozdurdum.askerlikle ilgili belgemi aldim celp dönemi olarak ağustos 2014 yazıyo ama grup numarasına göre celp dönemi olarakta 2013\10(kasım 2014) yazıyo..ben bu durumu anlamadım hangisi gecerli acaba?

 7. 4 yıllık iletişim fakültesi mezunuyum yedek subaylık yapmak istiyorum;

  hangi belgelerle askerlik şubesine başvurmalıyım
  hangi tarihler arasında yapmalıyım (en yakın tarih olarak)
  hangi dönemde giderim

 8. Merhaba 21.10.1986 doğumluyum..2015/07 ye kadar tecilim bulunuyor.Lisans iktisat bölümü mezunuyum.Tecilimi yarın bozdursam tam olarak ne zaman askere giderim…Ve yedek subay olabilme ihtimalim varmıdır.tşkrler

 9. meraba admin kadir, ahmet ve can arkadaşlarımızın sorularının aynısını bende soruyorum sayın admin. ek olaraktan yaş sınırı yada sorunu var mı?.şimdiden teşekkürler.

 10. kilo dan dolayı askerliğe elverişsizdir raporum var ve kamu yönetimi 3.sınıfım kilo vermem ve fakülteyi bitirmem halinde tekrar asal a başvurup asteğmen olma hakkım varmıdır teşekkür ederim

 11. /mrb ben bırsey soracam ben astsubaylıgı 1.sınıfta bıraktımm sımdı 4 yıllık mekatronık bolumunu okuyorum askerlıkte asttegmen olarak yapma sartım varmı

 12. Merhaba iktisat mezunuyum 2015 e kadar tecilliyim bozmak istiyorum. Kasımda gitme ihtimalim var mı ? şayet varsa yedek subay olabilir miyim. yedek subay olmazsam orada daimi kalma ihtimalim var mı ? yedek subay olarak gidersem sonra devam edersem kurumlar arası geçişten nasıl faydalanırım öyle bir hak var mı ? Çok soru sordum af eyleyin…

 13. mrh benım sorum şu olucktı. ben hudut kartalı olarak karakolda askerlık yapmak uzereyım ve ıkı yıllık unıversıte mezunuyum assubay olark kalmak ıstıyorum kalmakda bır sıkıntı varmı yokmu yanı rahat sekılde kalabılırmıyım bilginizi beklıyorum..

 14. merhaba, 4+1 yıllık Gümrük işletme bölümünden mezun oldum. askerliğimi asteğmen olarak yapmak istiyorum. kesin asteğmen olablilmem için aranan şartlar var mı ? asteğmen olmayı çok istiyorum neler yapabilirim? lütfen yardımcı olur musunuz?

 15. mrh ben birşey sorucktım ben askerlıgımı şuan yapmaktayım ve hudut olark yapıyorum karakolda ve ıkı yıllık unıversıte mezunuyum. gırmıiş olucagım assubaylık sınavını rahat şekılde gırıp kalabılırmıyım. şimdiden tesekkurler.

 16. merhaba iyi günler benim şöyle bir sorum size olcaktı ben geçenlerde tecilli bozdurup kasımda askerliğe gitmek istiyorum. orda bulunan memur bana uzun dönem yapmak istiyormusun diye sordu (yani yedek subay olmak için ) bende evet dedim şimdi yedek subay olmazsam kaç ay askerlik yapacağım? bu arada lisans muzunuyum bilgilendirilmesinizden şimdiden tşk ederim.

 17. merhabalar ben önlisan bitirdim 2 yılda dışardan işletme bitirdim.ve denizkuvvetleri komutanlığında işçi memurum. askerre asteğmen olarak gitmek istiyorum nedir durum gidebilirmiyim açıklama yaparsanız çok sevinirim.

 18. merhabalar. ben ingilizce öğretmenliği bölümünden önümüzdeki sene mezun oluyorum. askerliğimi yedek subay olarak yapıp askeriyede kadrolu personel sıfatında ingilizce öğretmeni olarak kalmak istiyorum. bu mümkün müdür mümkünse şartları nelerdir? ilginize teşekkürler

 19. Merhabalar ben de şunu merak ettim, simdi ben de 4 yillik uni mezunuyum (elektrik-elektronik muh) basvurularimi yaptim kasimda askere gidicem, subede sorduklarinda yedek subay olarak uzun donem askerlik yapmak istedigimi belirttim. Simdi yedek subay olabilmek icin yapmam gerekn birsey var mi? Bunun icin herhangi bir sinav vb sey var mi ? Yoksa rasgele onlar mi seciyorlar ?

  • kardeşim askeriye genelde tıp muhendisleri astek olarak almakta.Bölümün buna uyumlu.Yani tam kesin birşey yok ama seni yedek subak(astek) olarak alma ihtimalleri yüksek.12 ay yaparsın su an 2800 lira gibi bi tutar da para alırsın.

 20. 01,01,1982 dogumluyum fakülte mezunuyum aralıkta tecilim bitiyor askere gitsem astek olarak yedek subay olakar kalabilirmiyim yaşım tutar mı yaş şartı kaç.teşekürler

 21. Iyi gunler admin. Önlisans mezunuyum, askerde astsubay olarak kamış olsam ve aynı zamanda açıköğretimden lisansa tamamlayarak subaylar kategorisine geçiş şansım varmı? Teşekkür ederim..

 22. Ben 4 yıl önce akcigerimde bulunan kist bulunması üzerine ameliyat oldum ve kisti aldırdım şu an 4 yıllık makina müh. bölümü mezunuyum askere gitme olasılığım ne gidersemde uzun dönem gidebilirmiyim.teşekkürler.

 23. merhaba aof ıkı yıllık hukuk ve aof dort yıllık kamu yonetımı bıtırdım bırde ılk yardım gorevlısı sertıfıkam var astegmen olma sansım nedır yardımcı olurmusunuz

 24. Hocam merhaba. Çok acil cvplayın lütfen. Şu an kardeşim askerde. Asteğmen eğitiminde ve subay olarak kalmak istiyor. 13 Eylül 1988 doğumlu. Subay olarak kalabilir mi sınava girip? Ve komandoya gitmesinin faydası olur mu lütfen bilgilendirin

 25. admin yedek subay olarak başvurumu yaptım işletme fakultesi mezunuyum ama dövmem var , dövmeyle ılgılı bir soru sormadılar kafama takılıyor , eğer ydk subaylık çıkarsa silerler mı acaba beni ?

 26. aöf den 2 yıllık eğitimimi tamamlayınca 4 yıllık mezun olduğum zaman askere uzun dönem yedek subay olarak gitmek ve tezkere bırakmak istiyorum. bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

 27. Selamun aleykum ben yeni tarla bitkileri ziraat muhendisligi 3 sinifim eger atama olmazsa askerde astsubay olarak kalabilir miyim saglikta sikintim yok boy 163 sikinti olabilir mi bilgilendirirseniz sevinirim. ..

 28. hemşirelik 4 yıllık mezunuyum astegmen olrk yapmk ıstıyorum ama myısta cıkma ıhtımalı nedir. astegmen olma ıhtımalım yuksek mıdır

  • öncelikle geçmiş olsun yedek subaylık için muayene işlemleri sırasında gerekli olan testleri geçebilirseniz olabilirsiniz.

 29. Ben almanyada 2 yillik makine mühendisliği okudum trde askerde kalmayi düşünüyorum ne gibi imkanim var yani askerde ne olarak kalabilirim hedefim astsubay veya astegmen

 30. Ben 2 yıllık üniversite mezunuyum astsubay veya ast teğmen olarak askeriyede kalabiliyormuyum ? illa 4 yıllık fakülte bitirmemiz mi gerekiyor ?

 31. Merhaba. 4 yıllık lisans mezunuyum. Yedek subay olarak askerlik yapmak ve hatta mümkünse hayatımı bu şekilde idame ettirmek istiyorum. Bunun için yapmam gereken ve katılmam gereken sınav vs. varmıdır ? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

 32. Lise mezunuyum askeri mülakatlar girdim gözden elendim. Ama benim tek hedefim Askeriyede kalmak. 4 yıllık üniversitede hangi bölümü bitirip nasıl askeriyede kalırım? Ozaman da göz sorun olurmu? Gözü çizdirmek işe yararmı?

 33. Admin 4 yıllık acil yardım ve afet yönetimi okuyorum okulda bi nevi komando okulu gibidir dağa tırmanma doğa şartlarıyla mücadele vs asteğmen olma olasılığım nedir

 34. 2 yıllık makine okudum ve 2 yılda açıktan kamu yönetimi okudum ve astek olarak kalmak istiyorum şansım ne kadar kalabilir miyim?

 35. 07.06.1988 doğumluyum.2016 mayıs ayında fakülte mezunu olucam.subay yada uzman çavuş olmama yaşım engel teşkil eder mi?
  yani askerde kalabilir miyim?

 36. asteğmenlik okulunda kilo boy oranı çok fazla önem teşkil ediyor mu? bundan dolayı sıkıntı yaratırlar mı

 37. Merhabalar ben 4 yıllık maliye mezunuyum askeriyede uzun dönem yapmak istiyorum bunu nasıl belirtmem gerekli muanede ve teskere bırakabilir miyim kilo ve boy önemli mi bunun için ?

   • Teşekkür ederim değerli vaktinizi ayırdığınız için minnettarım. Peki şubede uzun dönem istediğimi söylesem kesin 12 ay yapar mıyım ? Ve 12 ay bitince teskere bırakabiliyor muyum ?

    • Merhabalar, hiç bir şey için kesin dememiz doğru değildir, fakat sizin isteğiniz ve talebiniz üzere yapabilirsiniz. Teskere bırakma da iki seçenek var Sözleşmeli er veya Uzman erbaş olarak kalabilirsiniz. Konu ile detaylı bilgiyi sitemizden ulaşabilirsiniz.

   • 12 ay bittikten sonra teskere bırakabilir miyim askeriyede kalmak için ?
    Ve boks lisansı bir işe yarar mı _?

    • Merhabalar, Sporcu lisansı ile 33 yaşına kadar tecil hakkınız vardır. Asker de kalma durumu ise sözleşmeli er ve uzman erbaş olarak kalabilirsiniz, Tabii bunların belirli sınav ve mülakatları var başarılı olduğunuz takdirde.

 38. Denizcilik fakültesi okuyacam 4 yıllık bitirdikden sonra deniz yedek subayı olma ve yedek subay gitme olasılığım nedir acaba ?

 39. Merhaba,

  Birkaç sorum var, bir tanesi de bu başlıkla ilgili olduğu için buraya yazmayı uygun gördüm. Cevaplarsanız sevinirim. Kısmetse Mayıs 2016 celbinde askere gidiyorum.

  1- YDS 2015’ten 85 puanım var. Yabancı dili iyi olanların yurt dışında askerlik yapma şansı oluyormuş. Sizce bu puanla NATO misyonlarında görev yapma şansım var mıdır ?
  2- NATO misyonlarına uzun dönem askerleri mi alınıyor ? Ben kısa dönem için başvuru yaptım, şubede uzun dönem olarak gitmek istiyor musun diye sorduklarında Hayır cevabını verdim.
  3- Kolumda kısa kollu giydiğim zaman görünecek şekilde dövme var. Yedek subay olmaya engel midir ?

  Teşekkür Ederim.

 40. denizci yedek subay olabılmek ıcın oncelıkle lısans programı onemlı bunu bılıyorum ama ııbf den mezun ve tssf den 2 yıldızlı dalıcı belgesı ,bronz cankurtaran belgesı ve 17 metrelık tekne kullanım belgelerıne sahıbım bunun bır yardımı dokunurmu acaba ?
  sımdıden tesekkur ederım

 41. Efendim iyi günler.4 yıllkö bitti ve askerlik geldi..sorum şu : askerlik şubesine gidip yedek subay olmak istediğimi yada kısa dönem gitmek istediğimi mi söyleyeceğim? Uzun dönem normal er gibi gitme durumum yok değilmi?

 42. Merhaba

  2 yıl önlisans örgün okuduktan sonra 2 yılda açıktan işletme bitirdim.(Lisans)Askerlik için başvuru yaptım ve kasım da askere gideceğim.Bende birçok insan gibi Asteğmen olarak gitmek istediğimi söyledim.
  Şansım çok mu düşük acaba?

 43. Ben iktisat okuyorum ve çoğu yerde astek olarak yapmam zor diyor sınavdan iyi bir şeyler yapsamda gene mi imkansız kesin bir şey diyende yok beni bilgilendirir misinzi

 44. Merhaba
  Ben Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Psikoloji bölümüne ÖSYM’ce yerşetiririldim ve Haziran 2016’da mezun oldum. Denklik başvurusunda bulundum ama denkliğim Ocak 2017 tarihinde çıkacak. Ama ben Kasım Celbinde askere gitmek istiyorum. Denkliğim henüz çıkmamışsa da lisans mezunu olduğum için bana uzun dönem(yedek subaylık) veya kısa dönem çıkar mı?

 45. Merhaba ben 2 yıllık üniversite okudum ama okulu bitirmeden kaydimı dondurdum ve askerliğe başvurdum ve statu olarak yedek subay yazıyor şimdi yedek subay olarakmi askere başlıyacagim

 46. Merabalar ben tecilimi bozsam uzun dönem istesem ve uzun dönem çıkmazsa tecilimi geri düzeltebiliyor muyum ?şimdiden teşekkürler

 47. Merhaba, pdr mezunuyum. Uzun dönem ihtimali fazla diyorlar ama benim çene problemim var. Bu durum ne derece etkili olur? Teşekkürler

Soru Sor!