Anasayfa / Sizin Sorularınız / Yedek Subay Olmak İçin Ne Yapmam Lazım ?

Yedek Subay Olmak İçin Ne Yapmam Lazım ?

Soru: 4 yıllık işletme fakultesi mezunuyum. Yedek subay olarak askerlik yapmam mümkün mü ve askerde kalmam ?

Cevap: Merhaba Can Bey,

Yedek subay olarak askerlik yapmanız tabi ki mümkün, ancak geçtiğimiz aylarda yıllık fakülte mezunlarının  askerlik sınıflandırmaları için düzenlenen sınav kaldırıldı. Eskiden adaylar sınava girip sınav sonuçlarına göre, kısa dönem asker yada yedek subay olma şansı yakalaya biliyorlardı. 6 ay kısa dönem er-erbaş olarak yada 12 ay yedek subay olarak askerlik yapıyorlardı. Şimdilerde ise bu tercihi tamamen MSB Asker Alma Daire Başkanlığı yapmakta. Sınıflandırma sonuçları MSB Asker Alma Daire Başkanlığı tarafından belirleniyor. Siz yinede askerlik şubesine giderek yedek subay olmak istediğinizi dile getirerek dilekçe doldurunuz.

Askerde kalma durumunuza gelirsek, birliğinizde düzenlenecek olan sınav haberlerini takip edersiniz. Başarı gösterme durumunuzda askerde kalabilirsiniz. Askerde kalma konusunda net bilgileri askerlik şubelerinden ayrıntılı şekilde alabilirsiniz.

İlgili Konu:

Yedek Subaylık Sınavı Kalktı

İyi Günler.

yedek-subey-olmak

Bir yorum

  1. Merhaba ben 4 yıllık lisans mezunuyum. Askere giderken astegmenolarak gitmek istiyorum acaba bu mümkünmudur acaba mümkünse ne yapmam lazim. Bu astegmen olmak için ne gibi şartlaristiyorlar yas sınırı nedir. Bana bu konu hakkında yardimci olur mu sun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*