Yeni Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar Kimdir?

0
53

Türk Silahlı Kuvvetlerinin komuta kademesi yenilendi. Yenilenen komuta kademesinde Genel Kurmak Başkanı Hulusi Akar getirilirken Kara Kuvvetleri Komutanlığına da Salih Zeki Çolak geldi. Askeri çevrede konuşulanlara göre Hava ve Deniz Kuvvetlerine de sürpriz isimler geldi.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, hem yaşı hem de Or’luk düzeyinde daha 2 yılı olması nedeni ile YAŞ üyesi olarak kalmasına karar verildi. Akın Öztürk yerine de Orgeneral Abidin Ünal geldi. Or sıkıntısı yaşamakta olan Deniz Kuvvetlerinde ise komutan Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun görev süresi de bir yıl uzadı. İzmir Askeri Casusluk Davası’nda sanık olarak dinlenen, 2012 tarihinde 5 gün tutuklu kalan ve ilk itirazda da serbest kalan Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele de terfi aldı ve Oramiral oldu. YAŞ’ın dün yapılan 2. oturum toplantısı ardından TSK komuta kademesi de şekillenmiş oldu.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak atandı. Akar, yaşı nedeniye 2019 tarihine kadar dört yıl Genelkurmay Başkanı olacağı için Çolak’ın Akar’ın ardından Genelkurmay Başkanı olmasının da önü kesilmiş oldu. Bunun sebebi ise kuvvet komutanlığında görev sürelerinin 2 yıl olması. Genelkurmak 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in de görev süresi bir yıl uzadı, bununla birlikte de Güler’in Akar’ın ardından Genelkurmay Başkanı olabilmesinin de yolu açılmış oldu. Güler’in gelecek yıl bir seneliğine Jandarma Genel Komutanı ve ardından da 2 seneliğe Kara Kuvvetleri Komutanı olabileceği tahmin ediliyor. Bu durumun sürmesi durumunda da Güler, 2019 yılında Genelkurmay Başkanlığı’nı Akar’dan alacak. Çolak’tan boşalacak olan 1. Ordu Komutanlığına da Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Başkanlığına Orgeneral Kamil Başoğlu’nun geldiği yapılan bildirimler arasında.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda yapılan değişimde ise Kuvvet Komutanlığına Eskişehir Muharip Hava Kuvveti ile Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Abidin Ünal geldi. Hala komutan olan Orgeneral Akın Öztürk de hem yaşı hem de or’lukta henüz 2 yılı olduğu için YAŞ’ta kalacak. Öztürk’ün de bu gelişmelerden sonra emeklilik isteyebileceği konuşulanlar arasında.

Soru Sor!