Yeni Yedek Subay Celp Dönemleri

193

ASKERLİK DURUM BELGELERİNİN GÜNCELLENMESİNE AİT TRT DUYURUSU

1.   AĞUSTOS 2013 YEDEK SUBAY CELBİNDEN İTİBAREN TEST VE MÜLAKAT FAALİYETLERİ KALDIRILMIŞ VE YEDEK SUBAY CELP DÖNEMLERİ, ER CELP DÖNEMLERİYLE AYNI ZAMANDA OLACAK ŞEKİLDE ŞUBAT, MAYIS, AĞUSTOS, KASIM OLARAK DÜZENLENMİŞTİR.

2.   BU KAPSAMDA; YOKLAMASINI YAPTIRARAK ASKERLİK DURUM BELGESİ ALAN VEYA ASKERE SEVKLERİ TEHİR EDİLEN YEDEK SUBAY ADAY ADAYLARININ CELP DÖNEMLERİ DEĞİŞTİĞİNDEN, 15 MAYIS 2013 TARİHİNDEN ÖNCE VERİLEN ASKERLİK DURUM BELGELERİNİN YENİDEN DÜZENLENMESİ GEREKMEKTEDİR.

3. BU DURUMDAKİ YÜKÜMLÜLERİN YENİ CELP DÖNEMLERİNE GÖRE CELP VE SEVK İŞLEMLERİNDE MAĞDUR OLMAMASI İÇİN SON DURUMLARINI GÖSTERİR ASKERLİK DURUM BELGELERİNİ, YURTİÇİNDE ASKERLİK ŞUBESİ BAŞKANLIKLARINDAN, YABANCI ÜLKELERDE İSE BULUNDUKLARI YERİN ELÇİLİK VEYA KONSOLOSLUKLARI ARACILIĞIYLA ALMALARI GEREKMEKTEDİR.

4.   1076 SAYILI YEDEK SUBAY VE YEDEK ASKERÎ MEMURLAR KANUNU’NUN EK-6’NCI MADDESİ GEREĞİNCE BU DUYURU YÜKÜMLÜLERE TEBLİĞ MAHİYETİNDEDİR.

5.   YÜKÜMLÜLER BU DUYURU METNİNE VE KONUYLA İLGİLİ DAHA FAZLA BİLGİYE KAYNAK: www.asal.msb.gov.tr. İNTERNET ADRESİNİN ANA SAYFASINDAN ULAŞABİLECEKTİR.

yedek-subay-yeni-celpp-donemleri

193 Yorum

 1. iyi günler ben bir proje kapsamında yurt dışına çıkıyorum bu yıl ğretmenlikten mezun oldum ve askerliğimi 2 yıl tecil ettirdim . proje 30 mart 2014 te son bulacak ve ben gelir gelmez askerlik görevimi yerine getirmek istiyorum. eğer mayıs döneminde gitmek istersem askerliğim en geç ne zaman başlar yani ne zaman teslim olmam gerekir yada şubat alımına başvurursam ne zaman teslim olmam gerekir. askerliğim bitince eğitimime devam etmek istiyorum bu nedenle askerliğimin ne zaman biteceği benim için çok önemli.

 2. İyi akşamlar.. ben iş güvenliği uzmanlığı sınavına hazırlanıyorum sınavı 23 kasımda yapılacak ve kasımda askere gitmek istiyorum…kasım için başvuru yapsam 23 kasımdan sonramı askere giderim yoksa daha erkenmi tam öğrenemedim herkes farklı bişey söyledi… bir de kasım dönemimde askere gitsem bile izinli olarak İSG sınavına 23 kasımda girebilirmiyim .. Teşekkürler

  • Kasım asker alımları kasımın ilk haftasında gerçekleşmektedir. İlk ayda izin almakta çok zorlanırsınız İlhan bey.

  • meraba benim tecilim 15 kasım 2015 ama ben mayıs ayında askere gitmek istiyorum şuan.ne yapmam gerekiyo mayısta gidebilir miyim ? 4 senelik üni mezunuyum bu arada

 3. tecilim 18 ağustosta doluyor ve tecil hakkım da kalmadı üstüne üstlük herhangi bir başvuru da yapmadım. bu durumda hangi dönemde askere alınırım. Yaşadığım yer ile kütüğümün buluduğu yerin farklı olması değerlendirme dönemler vs yi etkiler mi?

  • Hayır etkilemez, askerlik şubesine giderek işlemlerinizi yaptırın, en erken kasım celbinde alınma ihtimaliniz olacaktır.

 4. Merhaba sevk tarihleri kasim 1. Grup aralik 2. Grup olarak belirtilmis lisans mezunu olarak kisa donem cikmasi durumunda sevk tarihi araliga kalabiliyor mu yoksa 25 ekimde sonuclar aciklandiktan sonra kasim 10-12 arasimi teslim olunuyor.tesekkurler

 5. 1982 doğumluyum.fakülteden yeni mezun oldum.bu zamana kadar hiç askerlik şubesine gitmedim.yani yoklama kaçağıyım.yedek subay olma ihtimalim varmıdır?

  • Askerlik şubesine giderek işlemlerinizi yaptırabilir ve yedek subay olmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Ancak askerlik sınıflandırmanızı TSK belirleyeceğinden kesin olarak yedek subay olabilirsiniz diyemiyoruz.

 6. Eylül ayını ilk haftası felan 4 yıllık fakülteden mezun oluyorum ve dıplomayla dkrek askerlık subesıne gıdıp tecılımı bozduracagım bu durumda kasım celbı ıcın yedek subay olma ıhtımalım varmı 16 agustos gibi bi tarih vermisler trt duyurusunda pek birsey anlamadım yardımcı olursanız sevınırım

 7. iyi günler bir sorum olacak. haziranın 27 sinde açıköğretimden mezun oldum vee aralık ayında tecilim bitiyo fakat ben en kısa zamanda askere gitmek istiyorum..bu mümkünmü bunun için son gün 15 ağustos diye duydum daha yeni duydum bugünde ayın 15 i bunun için ne yapmam gerekir yardımcı olursanız çok memnun olurum..şimdiden teşekkürler

 8. merhabalar, 1981 doğumluyum üniversiteyi birkaç defa bırakıp yeniden başladım, hala daha öğrenciliğim devam ediyor. bildiğim kadarıyla şuan yoklama kaçağı olarak gözüküyorum, aralık ayında şubeye gidip yoklamaya girmeyi düşünüyorum. şubat ayında mı teslim olmam gerekir, daha erken olma ihtimali var mı?

 9. askerlik tecil sürem 30.11.2013 tarihinde bitiyor eskiye göre celp dönemimde aralık yeni çıkan yasayla celp dönemimi şubata yoksa mayısa mı aldırmalıyım
  ? bu konuda yardımcı olur musunuz?

 10. merhabalar ben Veteriner Hekimim kasım dönemi gittiğimizde kasımın kaçında askere çağırılıyoruz birde astek olursak ne kadar acemilik sürüyo..

  • Kasımın ilk haftası askere alınırsınız. Kısa dönem olarak askerlik yaparsanız 6 ay, uzun dönem yedek subay yaparsanız 12 ay, normal olarak askerlik yaparsanız 15 ay sürer.

 11. merhaba,
  2013 mart ayında dövizli askerlik sebebiyle erteleme tecil başvurusu yapmıştım. elime ulaşan kağıtta 2014 31 ekime kadar tecilli olduğum yazıyor. ancak ben şu anda türkiye’ye kesin dönüş yaptım. 2013 yılında 6 aydan fazla süre ile yurtdışındaydım.
  Tecil durumum hangi tarih itibariyle son bulur? 2014 Ekimine kadar devam eder mi?
  ben 2014 şubatta yüksek lisansa kayıt yaparsam askerliğimi tecil ettirebilir miyim?
  tşk

 12. merhaba, kasım celbinde askere gitmek istiorum yalnız 15 ağustosdaki başvuru sürecini kacırdım şimdi askerlik subesi en erken subatta gidebilirsin diyor kasım celbinde kesinlikle gidemezmiyim?

 13. 31.12.2013 tecil tarihim doluyor ben hangi dönem askere giderim tecil sürem doluyor bu yüzden askerligi erteleme şansım var mı ?

 14. ben lisans mezunuyum 2 yıllık tecil hakkım bitti işim gereği 2-3 ay daha askere gitmemem lazım ne yapbilrim.yas 27

 15. Merhaba ben 85 doğumluyum ve bu ayın (eylül) sonunda tezimi verip yüksek lisanstan mezun olacağım. Ardından en kısa sürede askere gitmek istiyorum. kasım dönemine gitme şansım olur mu, bir de memur olduğum için soruyorum; kurumumun askere gitmeme izin vermeme gibi bir durumu söz konusu olabilir mi.

 16. kasımda asker olacağım şubatta öğretmen ataması olursa başvurup atanabilir miyim ve asker iken ösym sınavlarına katılabiliyor muyuz

 17. merhabalar normal tecilim 29/09/2013 de bitiyor ve muhtemel sevk tarihim 30/11/2013. ne zaman askerlik şubesine gidip işlem yaptırmam gerekmektedir.

 18. 01.04.1986 doğumluyum. Tecil sürem 30.11.2013 te sona eriyor. Bu durumda ne zaman askere gitmem lazım? Çünkü aralık sonuna kadar askere gitmemem gerekiyor. Girmem gereken sınavım olacak.

 19. 4 yillik fakülte mezunuyum tecilim 2014 ağustos da doluyor. ama ben tecili bozdurup ilk devre şubat 2014 le gitmek istiyorum. ne zaman başvurmam gerekir.

  bir de yedek subay olmak istersek de mi aynı celp dönemlerinde alım yapıyorlar. oyle birsey duydum normal celp dönemleriyle aynı yapılmış yedek subay celp dönemleri ?

 20. Merhabalar lisans mezunuyum 12 ay yedek subay olarak yapsam subayliga gecisim mumkun mudur ve bundada yas siniri varmi.tskrler.

 21. ben önümüzde ki dönemde askere gideceğim. 4 senelik üni mezunuyum fakat kasım yada aralık diyorlar. gidersem kasımın kaçında askere giderim.

 22. İyi günler,
  Askerliği mi tecil ettirdim 2015 ağustos a kadar ancak tecilimi 2013 ekim ayında bozdurduğum takdirde kasım 2013 celp döneminde gidebilirmiyim? yoksa şubat 2014 ü mü bekleyeceğim?

 23. Mrb 31.03.2014 tarihine kadar tecilliyim. Yedek subay olarak askerlik yapacam. En yakın hangi sevke tabi olurum

 24. iyi günler, benim tecil sürem 20.11.2013 de doluyor, doktorum, uzmanlık okuyorum, uzmanlık sınavına ocakta gireceğim, mecburi hizmet atamam martta olacak, tecili uzatmam gerekir mi yoksa direk şubat dönemine mi girerim. önce mecburi hizmeti yapmam mümkün mü

 25. Burak Bolat /

  Merhaba,

  Lisans mezunuyum. 26 Nisan 2012’de askerlik durumunu gösteren belge almıştım. Belgede “aşağıda kimliği yazılı yükümlünün 31.03.2014 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur” yazıyor. Belgedeki diğer tarihler:
  celp dönemi: nisan 2014
  mezuniyet/terk tarihi: 01.02.2012
  muhtemel sevk tarihi: 31.03.2014
  erteleme bitim tarihi: 01.02.2014

  Yeni tarihler nasıl olacak? Ocak-şubat 2014’te yüksek lisans başvurusu yapacağım. Mağdur olmak istemiyorum. Askerlik şubesini aradığımda kesin bir şey söylemediler. Celp dönemi olarak “mayıs 2014 de olabilir şubat 2014 de” dediler.
  Şubat 2014 olursa yüksek lisans yapacağımdan mağdur oluyorum. yasada da CELP VE SEVK İŞLEMLERİNDE MAĞDUR OLMAMASI İÇİN” yazıyor. burada yasal ya da bir prosedür boşluğuna düşüp şubat 2014 celbinde askere alınma tehlikesi var mı benim için?
  Sabrınız ve yanıtınız için çok teşekkürler

 26. ben 19.10.2013 tarihinde tecilim bitiyor acaba beni subat dönemine askere alırlar il celp tarihinde şubat ayı yazıyor

 27. hasan aydın /

  merhaba ben 1986 doğumluyum tecilim geçen ayın sonunda bitti şubeye gittiğimde bana 25 ekimde gel ne zaman gideceğim belli olur dediler kasım yada aralık ayı olur yüksek ihtimal verdiler. ben ne zaman giderim acemi birliğine.

 28. mehmet zeki /

  mrb ben öğretmenim aralık 2013 te tecil sürem doluyor 83 doğumluyum celp dönemi eğitim dönemine denk geliyor erteleme durumum varmı. ve yedek subay olma durumu varmı tşkler

 29. mrb. ekim 25 de askerlik yerim belli olacak. ama ben lisans mezunu olduğum halde kısa dönem için bir evrak götürmedim ve doldurmadım. en son bi kaç ay önce askerlik şubesine tecil için gittiğimde bir dönem tecil ettim ve ordaki memur raporumu aldı ve benden habersiz sevk işlemlerimi yapmış. ben askere gideceğimi 11 ekimde öğrendim bu durumda ben kısa dönem mi yaparım uzun dönem mi. şimdiden teşekkürler.

 30. Merhaba ben ocakta mezun olacagim ve subatta da tecilimi bozdurup askerlik icin basvurumu yapacagim subatta basvurursam nezaman askerlige cagrilirim ve yedek subay olmak istiyorum yedek subay olma olasiligim nedir bilgi verirseniz cok sevinirim tesekkurler…

 31. iyi günler, benim tecilim kasım 2014 de bitiyor. Ben mayıs 2014 de askere gitmek istiyorum tecilimi ne kadar zaman önce bozdurmam gerekir? tecil bozdurma işleminde istenen belgeler var mı? Teşekkürler…

 32. merhaba benim tecilim haziran 2013 tarihinde sona erdi. işim geregi hala basvurmadım askerlik subesine şimdi basvurursam ne zaman gidebilirim askere ve sınava tabi tutulmuyormuyuz teşekkürler

 33. kısa dönem askerlik yerlerleri 25 ekimde kesin belli olacak değilmi? bana 4-7 kasım arasında gideceksin dedndi bu süre askerlikten sayılıyormu.. net tarihi ne zaman öğreneceğiz…

 34. merhabalar sayın admin, lisans mezunuyum yaşım 28 2 yıl tanınan tecil hakkım şubatta bitiyor, kpss sınavımız 2 yılda 1 olduğundan temmuz ayındaki kpss sınavına kadar erteletebilir miyim? veya bakaya kalsam ve bakaya kaldığım süre zarfında atanırsam bakaya kaldığım için atamam iptal olurmu?

 35. merhaba benim 12 aralık 2014 tarihine kadar tecil hakkım vardı ben bozdurup gitmek istiyorum en erken hangi tarihte gidebilirim teşekkürler

 36. yaa ben bakayı kaldırmak için evrakları götürdüm bugün gittigimde bana 25 ekımde askerlık yerın bellı olacak dedi. gitmeme durumunda ne olur nasıl ceza alırım..

 37. Merhaba tecilim 31.12.2013 tarihinde bitiyor subat doneminde askere gitmek istemiyorum zaten bildifim kadariyla subat donemi hazirliklari aralik ayi icerisinde oluyor ve ben tecilliyim o donemde mayis ayina mi kalmis oluyorum?

 38. mrb benim tecil sürem doldu 15.09.2013 e kadardı 28/11/2013 muhtemel sevk tarihi yazıyor en erken nezaman giderim neyapmam gerekiyor. şubeyemi gitmeliyim gidersem süren dolmuş diye alırlarmı beni hemen size zahmet cvp verirmisiniz teşekkürler..

 39. askerlik tecil sürem 15.09.2013 te bitti en erken nezaman askere alırlar beni korkuyorum şubeyede gidemiyorum

 40. Merhabalar,lisans mezunuyum tecil surem 31.12.2013 tarihinde bitiyor.Şubat doneminde askere gitmek istemiyorum bakaya kalirmiyim?fakat subat doneminin hazirlik asamasi aralik ayi icinde oldugu icin bende tecilli oldugumdan dolayi direk mayis celbine kalmis olmuyormuyum.Asker kacaklarini ve bakayayi artik polis arayacakmis bakaya kalirsam subatta 4 ay korkarak mi yasayacagim:(

 41. 2013 kasım ayı için 4-7 kasım ve 10-13 aralık olarak verilmişti teslim tarihleri.teslim tarihi doğrumudur yoksa sadece 4 kasımmıdır? bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim

 42. Lisans mezunuyum,2 yıllık tecil sürem 30/11/2013 te doluyor,normal şartlarda şubat celbinde askere gitmek için 15 kasım’a kadar askerlik şubesine başvuruda bulunmam gerekiyor.Ben yurtdışına gidip bedelli askerlikten faydalanmak istiyorum.Vize için başvurdum vizemin gelmesi 20-25 günlük bir süreç konsolosluğa gidip askerlik başvurusu yapabilmek 15 kasımı geçiyor bakaya kalırmıyım yada yanlış birşey yapmamam için nasıl bir yol izlemem gerekiyor gümrükte alıkonulurmuyum yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla..

 43. aralıkta askerlik subesine giderek evraklarımı vereceğim…askerlik için ne zaman bana sıra gelir? şubatta mı giderim mayısa sarkabilir mi?

 44. MERHABALAR BEN 4 YILLIK ÜNİVERSİTE MEZUNUYUM 2009 DA MEZUN OLDUM
  HİÇ ŞUBEYE GİTMEDİM TECİL İÇİN FELAN NEDE MUAYENEYE GİTTİM
  KİMSEDE ARAYIP SORMADI
  LAKİN YAKALANMADAN SUBEYE GİTMEM GEREK GİDERSEM KASIM CELBİNEMİ ALIRLAR YOKSA ŞUBATAMI?

 45. EK OLARAK
  CELP DÖNEMİNİ SEÇME LÜKSÜM OLURMU ? YOKSA KACAKSIN KARDEŞİM DEYİP HEMEN Mİ ALIRLAR SİLAH ALTINA?
  4 YILLIK UNİVERSİTE 2009 MEZUNUYUM HİÇ SUBEYE GİTMEDİM MUAYENE İÇİN

 46. Merhabalar,

  18.04.2014 te askerlik durum belgesi aldim ve belgeye gore 31.03.2014 tarihine kadar askerlik yonunden bir sakincam olmadigini ogrendim. 10.02.2014 te yurtdisinda doktora egitimine baslayacagim. Fakat bugun yeni askerlik durum belgesi aldim ve tarih 13.12.2013 olarak gozukuyor. Yani okul baslamadan once tecilim bitiyor. Ne yapmam lazim, bilgilendirirseniz cok sevinirim.

  Saygilar

 47. Merhabalar benim sevk tarihim 30.11.2013 tarihine kadar herhangi bir sorun yoktur şeklinde yazıyor eski kağıtta yani sistem değişmeden önce.. Celp dönemi ise aralık olarak yazıyor.. Bana da 1-30 kasım arasında askerlik şubesine gelip son yoklamamı yaptırmam söylenmişti.. Ama bu sistemin değişiminden haberim olmadı hatta ben askerlik şubesini birkaç kere aradım ve durumumu sordum eylül ayında ve bana kağıtta ne yazıyolarsa o doğrudur başkalarının söylediklerine inanmayın aralık ayında askere gideceksiniz denildi.. Ben de bunlara inanarak şubeye gitmedim ve geçen cuma günü sevkiyatım nereye yapılmış diye bekliyorken askere gidemeyeceğimi ve sistemin değiştiğini öğrendim.. Özel sektörde çalışıyorum ve öğretmenliğimi bıraktım askere bu dönemde gitmek istediğim için.. Bide ceza ödeyecekmişim kaçak olarak gözüktüğüm için.. Dilekçe yazıp versem herhangi bir değişim olur mu ?? Askere gitme konusu sanırım şubata kaldı ama ceza bari ödemiyim bu çok saçma !!

 48. tecilimi bozdurup şubatta uzun dönem subay olarak askere gitmek istiyorum. uzun dönem için subatta alım oluyor mu yoksa belirli dönemlerde mi alınıyor. bide ben tecilimi bozdursam bi iş için başvurmam gerekse tekrardan tecil ettirebiliyor muyum? eger ettirebiliyorsam askerlik yerim belli olana kadar yapabilirmiyim yani belirli bi zamanı var mı?

 49. Merhaba lisans mezunuyum tecili bozdurup askere gitmek istiyorum tecili şu an bozarsam şubat a olan askerliğe yetişebilirmiyim

 50. yoklama kaçakları yoklamasını yaptırdıktan sonra yoklama kaçaklığı drumu düşer mi?yani bu sırada bir kurum askerlikle ilgili bi belge isediklerinde sorn olur mu?ADMİN LÜTFEN CEVAP VERİN?

 51. merhaba.benim okul bitti ve tecil bozdurdum aslen “1991” liyim zamanında gitmediğim için devre kaybıyım askerlikle ilgili işlerimi hallettim bağlı olduğum şube ağustos olarak alıyor ama ben işlerim ve aile içi nedenlerle şubat ta gitmek istiyorum yani daha erken bu konu hakkında nasıl bir yol izlerim konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim tşk.

   • (Öncelikle Teşekkür Ederim). Peki ya bu erken sevk dilekçesini yabancı şubeye mi kendi şubeme mi vermem gerekir kütük burada değil. Bir de erken sevk dilekçesinden kesin sonuç alabilirmiyim.

 52. İyi günler.
  http://www.asal.msb.gov.tr/ sitesinde Şubat 2014 Celbinde Silah Altına Alınacak Yedek Subay Aday Adaylarına Ait TRT Duyurusu için yazıyor diğer geçmiş olan yazıda ise Kasım 2013 Er Celbinde Silah Altına Alınacak Yükümlülere Ait TRT Duyurusu yazıyor yani birinde ER DİĞERİNDE yeden subay yazıyor şimdi 15 kasıma kadar başvurursak fakülte mezunları uzun dönem mı başvurmuş sayılıyor
  tşkler şimdiden

 53. Merhaba.
  Okulum yarım dönem uzadığı için en erken ocak 20’de bitiyor.Mayıs celbi’inde kısa dönem ya da yedek subay olabilmek için erken sevk dilekçesi yazabilir miyim?

 54. Merhaba.ben kasım 2014 celpinde askere gidip uzun dönem yanı yedek subay olarak yapmak istiyorum..yedek subaylık için koşullar nelerdir bilgi verirseniz sevinirim şimdiden tşk.ler

 55. Merhaba.
  Okulum yarım dönem uzadığı için en erken ocak 20’de geçici diploma alabiliyorum.Kısa dönem ya da yedek subaylığa mayıs ayında gidebilmek için erken sevk dilekçesi yazabilir miyim?

 56. Merhaba, Aralık 2013’e kadar tecilim vardı, aralık celbi kalktığından dolayı Şubat 2014 celbine gideceğim. Yedek subay aday adayıyım, ancak kısa dönem yapmak istiyorum. Adresime askerlikten herhangi bir kağıt gelmedi. Bu kağıt gelecek mi? Yoksa aralık ayı içinde şubeye gitsem yeterli midir? tşk.

 57. merhaba. 6 haziran 2012 tarihinde lisans mezunu oldum. 29 ağustos 2012 tarihinde askerliğimi 31.07.2014 tarihine kadar tecil ettirdim. daha sonra ise malum celp dönemleri değişti
  tekrar askerlik şubesine gidip yeniden askerlik durum belgesi almama gerek var mı ?
  peki yeniden temmuz-ağustos celbinde mi askere gideceğim ?
  ve son olarak temmuz celp dönemi temmuz ayının hangi günlerini kapsıyor? teşekkürler.

 58. (Öncelikle Teşekkür Ederim). Peki ya bu erken sevk dilekçesini yabancı şubeye mi kendi şubeme mi vermem gerekir
  kütük burada değil. Bir de erken sevk dilekçesiyle kesin sonuç alabilirmiyim.

 59. merhaba, celp dönemi değişikliğinden maalesef yeni haberim oldu. lisans mezunuyum, üniversiteden 15.09.2011’de mezun oldum. 2 sene tecil hakkımı kullandım. kağıtta yazanları aynen aktarıyorum: “30.11.2013 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur.” – “erteleme bitim tarihi: 15.09.2013” – “muhtemel sevk tarihi: 30.11.2013” – “celp dönemi: aralık 2013” – ben yeni düzene göre kasım 2013’e mi çekildim (yani geç kaldım) yoksa şubat 2014’e mi ötelendim? cevabınızı bekliyorum. teşekkür ederim.

 60. Levent AKKUŞ /

  Merhaba,

  15 mayıs öncesi tecil hakkımı kullanarak, askerlik görevimi 31/03/2014 tarihine kadar tecil ettirerek, 31/03/2014 tarihine kadar askerlikle ilişiği yoktur belgesi aldım. Bugün (13/11/2013) beni bağlı olduğum askerlik şubesinden arayarak tecilim 2 ay öne alındığını ve şubat döneminde gitmezsem bakaya durumuna düşeceğim söylendi. Elimde askerlik şubesinden aldığım resmi bir evrak olmasına rağmen böyle bir durum mümkünmüdür acaba ?

  • Merhaba,
   Evet son zamanlarda gerçekleşen askerliğin kısalması sonucu bu tarz durumlar söz konusu olabilir. Askerlik şubesine başvuru yaparak durumunuzu netleştirebilirsiniz.

 61. mrb tecil sürem eylül 12 de bitti aralıkta sevke tabi olmam gerekiyordu normalde celp dönemi değiştiği için ne zaman giderm ben. kasım mı şubat mı.

 62. Merhaba,

  Ben şubat ayında askere gideceğim, kaydım kuydum tamam sadece sınıflandırma işlemim kaldı fakat kişisel veya iş durumundan dolayı şubatta askere gitmeden önce, mesela aralık ayı içinde durumumu tecile çevirebilme imkanım olur mu? Teşekkürler..

 63. MERHABA,
  MEB’de öğretmen olarak çalışıyorum. Şubat’ta askere gitmeyi düşünüyorum hocam.Askeri şubeye ne zaman gitmem gerekiyor ve hangi işlemleri yapacağız? Yardımcı olursanız çok sevinirim…

 64. ahmet yaşar /

  Benim kütüğüm izmir konak 1994 doğumluyum mayıs ayında gönderiyor ama ben şubat ayı gitmek istiyorum bu mümkünmüdür

 65. Merhaba, subat 2014 doneminde asker olacak gozukuyorum, sevk tarihim 1-31.12.2013. Yuksek lisans programindan EK-C2 alip tekrar tecil hakkimi kullanmak istiyorum, ne zamana kadar basvurabilirim, yoksa gec mi kaldim? İlgilenirseniz sevinirim.

 66. subat 2013te yüksek lisansımı bitirip nisan 2014’e kadar tecil almıstım. askerlik subemin celp donemi agustos 2014 diyor. en erken ne zaman askere cagrılırım? ve doktorayla egitimimi sürdürmek istedigimde 2014 eylülde kayıt yapmak istersem buna tsk yardımcı olur mu? tesekkür ederim.

 67. üstat kolay gelsin.ben 2 celp dönemi için bakaya kalmışım. şimdi 25 kasımda bir üniversitede y.lisans için internet üzerinden başvuru yaptım. gerekli evraklar içerisinde askerlik durum belgesi isteniyor. yalnız ben hangi zaman aralığında askerlik şubesine gideceğimi bilmiyorum. yani bir sonraki celp dönemi ne zaman ve ben ne kadar zaman öncesinde askerlik şubesine gidip o belgeyi alabilirim. yardımcı olabilirsen çok sevinirim üstat kolay gelsin

 68. Yüksek lisans dolayısıyla yaptığım tehir 14.01.2014 yalında bitiyor. Bu tarihten sonra ilave olarak bir tehir başvurusu yapmasam ne zaman askere giderim? mayıs celbine dahil olabilirmiyim? yoksa şubat celbi ile mi giderim? doğum tarihim 15.05.1985

 69. Mustafa Dural /

  Merhaba
  mayıs 2014 celp döneminde askerliğimi yapmak istiyorum PDR mezunuyum. Mayıs ta gitmemden dolayı kısa dönem çıkar mı? celp dönemlerinde bizim bölümden alınan yedek subay sayılarına ulaşamadım sizin bir bilginiz var mı?

 70. 1975 dogumluyum almanyada yasiyorum ama bende 12 ay yapmak istiyorum kasim 2013 bas vursam nezaman askere gidebilirim ben cevap versebiz sevinirim tskr saygilarla

 71. Merhaba. Dört yıllık fakülte mezunuyum, 1 yıldır bakaya durumundayım. askerlik şubesi Şubat’ta alınacağımı söylüyor fakat Şubat ayında kadro alma durumum var. Bu yüzden Şubat’ta gitmek istemiyorum. Ne yapabilirim? Teşekkürler..

 72. Merhaba bugün askerlik şubesine gittim ve kısa dönem askere gitmek için bvaşvuru yaptım. Daha önce iki defa gitmiş olmama rağmen doktor olmamasından dolayı yoklamaya alınamadım. Bu gün ise Şubat celbini kaçırdığımı öğrendim. Şubat ayında asker olabilmemin hiçbir yolu yok mudur? Dilekçe falan versek bununla ilgili birşey yapılır mı. Birde evraklara yedek subay adayı olarak kayıt aldılar. Bu 12 ay yapacağım anlamına mı gelir 6 ay ya da 1 ay biz seçebiliyor muyuz. Teşekkürler.

 73. Merhaba,
  Bu gün askerlik şubasine gidip kısa dönem askerlik için başvuru yaptım. Daha önce iki defa gidip doktor olmadığı için yoklamamı gerçekleştiremedim. Bu gün gittiğimde şubat celbinin geçtiğini öğrendim. Öncelikle şubatta askere gidebilmem için yapabileceğim herhangi birşey var mı? Dilekçe yada şubat ayında şubeye gidip başvuru yapabilme gibi bir yol var mı? Ayrıca şubede evraklara yedek subay adayı yazıldı . Bu 12 ay askerlik yapacağım anlamına mı gelmekte. Bununla ilgili bize bir seçim bırakıyorlar mı? 1 ya da 6 ay yapılıp yapılmayacağaını Ankaradan belirlendiği söylendi doğru mudur? Teşekkürler.

 74. Coşkun Özgür /

  Selamlar,

  Mayıs ayındaki 2. celbe yetişmek için, Ocak ayında başvuru yaparsam, Mayıs’a kadar yurtdışına çıkabiliyor muyum?

  Bir de, başvuruyu yapabilmem için, yurtdışındaki doktora dosyamı kapatmam gerekiyor mu (doktora savunmam, yüksek ihtimalle Şubat ayında olacak)?

 75. Ocak 2014 te tecilim bitiyor ve ben 2014 kasım celbinde askere gitmek istiyorum.Yedek subay adayı olarak hangi sürede müracaat etmem lazım ki kasım celbine kalayım?bakaya kalma durumum olacak sanırım

 76. benim 31 aralıkta tecilim bitiyor ve 29 yasını da doldurmuş oluyorum… ne zaman muayneye gitmem gerekiyor ve ne zaman askere alınırım?

 77. MEHMET GEDİK /

  BEN 05/12/1988 DOĞUMLUYUM 2012 YILINDA LİSANS MEZUNU OLDUM VE ASKERLİĞİMİ 2 YIL TECİL ETTİRDİM.TECİL BELGESİNDE CELP DÖNEMİ 11 AĞUSTOS 2014 YAZIYOR.FAKAT BEN BU YIL (05 TEMMUZ 2014) TE OLAN KPSS YE GİRECEĞİM VE POLİS OLACAĞIM BUNUN İÇİN ÇOK ÇALIŞIYORUM VE BAŞARACAĞIM.ZATEN POLİSLİGİN PUAN DÜŞÜK VE POLİSLER ASKERLİK YAPMIYOR ASKERE GİTMEDEN POLİSLİK MÜLAKATINA GİRECEĞİM.CELP DÖNEMİNİ ERTELETME İHTİMALİMİZ VAR MI ACABA ?? VEYA POLİS OLMAK İÇİN ASKERE GİTMEYİP KAÇAK DURUMUNA DÜŞMEYE VE CEZAYI ÖDEMEYE RAZIYIM.BÖYLE BİR DURUM OLABİLİR Mİ? BİLGİ VERİRİSENİZ YADA BU KONUDA NE YAPMAM GERKTİĞİNİ SÖYLERSENİZ SEVİNİRİM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM….

 78. yedek subay adayıyım…bölümüm rehberlik ve psikolojik danışmanlık. şubat celbinde askerim ama ayın kaçı gibi teslim olurum tam olarak cevaplarsanız sevinirim.

 79. 1993 doğumluyum 21.10.2013 tarhinde tercihimi bozdum muane oldum celp dönemim şubat yazıyor sek tarihim .04.02.2014 kesin gidermiyim

 80. mestan yaşar /

  merhaba,

  ben 89 doğumluyum tecilimi bozdurdum ve 2014 şubat için başvuru yaptım.
  kısa dönem olarak askerlik yapacağım fakat şuan da izmir ve kütahya 2014 celp dönemlerinde mayıs ayında gönderiyor. ben şubatta gidebilir miyim yoksa mayısa mı kalıyor.?
  teşekkür ederim.

 81. fatih selim ince /

  merhaba 31 12 2014 tarihine kadar tecilim var ve okulum haziran temmuz arası bitmiş oluyor tecili hemen bozup basvursam ne zaman askere alınırım tesekürler

 82. merhaba, ben 2014 haziran ayında 4 yıllık fakülteden mezun olcağım. ben agustos celbınde askere gıtmek istiyorum.acaba bu mumkun mu yada ne yapmam gerekıyor. teşekkür ederim….

 83. 01.12.1984 doğumluyum şubatın ılk haftası 4 yıllık fakulteden mezun olacam şimdi şubeye gitsem beni hemen alırlarmı yoklama kaçağısın dıye yardımcı olurmusunuz teşekkurler…

 84. Merhaba,tecilimi 30.09.2014e kadar uzattım.
  Ancak mayıs ayında askere gitmek istiyorum.
  Ne yapmam gerekiyor?

 85. merhaba tecilim ağustos ayında bitti ve bakaya kaldım mayıs ta gitmek istiyorum.ocak ayı içerisinde başvurursam ne zaman askere giderimi?alacağım ceza nasıl olur?birde transkiript götürmem gerekiyor mu?

 86. murat turan /

  26 yaşındayım 4 yıllık fakülte mezunuyum tecilim 30 aralık 2013 te bitti ne zaman askerliğe başvurabilirim hangi celbde gidebilirim?

 87. Merhaba ben 2015 kasıma kadar askerliğimi tecil ettirmiştim. fakat şubat celp dönemi tecilimi bozdurup askere gitmek istedim.Askerliğimin nereye çıkacağı 25 ocakta belli olacak. fakat işe girme imkanım var 25 ocaktan sonra tekrar tecil ettirebilirmiyim?

 88. Taygun arkadaş gibi bir problemim var şubat 15 kadar teslim edersem evraklarımı kesin mayısa alırlarmı teşekkürler

 89. Emin Taşdemir /

  Merhaba,
  Ben 1983 doğumluyum. Yoklama kaçağı olarak görünüyorum. En son iş için gittiğim yerde polis yoklama kaçağı formu doldurttu ve en geç 15 gün içinde başvurmam gerektiği yazıyor. Başvurumu yaptığımda askere hemen mi alırlar.Ben işlerimden dolayı kasımdan önce gitmek benim bütün işleri bozar. Yardım edin lütfen
  Saygılar

 90. tecilimi bozdurup mayıs 2014 te askere gitmeyi düşünüyorum 2. grup çıkma durumu nasıl oluyor 2. grup çıkarsa itiraz etme şansımız oluyormu?

 91. samet samet /

  Merhabalar. 4 yıllık lisans mezunuyum 2012/haziran ayında mezun oldum. ancak askeriyeye tecil ve muayene için gitmedim. 2013’te iş başvurusu için askeriyeden aldığım kağıtta 2016 yılına kadar tecilli olduğum gözükmekte. Okul mezun olduğuma dair kağıtmı göndermemiş tam olarak anlamadım. Şimdi ben askeriyeye gidip diplomamla tecil yaparsam mezun olduğum 2012 tarihimi geçerli olur? Çünkü işlerim dolayısıyla bu yıl askere gitmeyi düşünmüyorum. 2015-2016 gibi düşünmekteyim. Ne yapmam gerekiyor. Şuanki durumum nedir tam olarak bilmiyorum.

 92. slm benim sorunum biraz farkli ben yuksek lisans mezunuyum. temmuz ayinda 2012 de yurt disina ciktim normalde benim tecilim bitti. simdi bursa dil okullarinda aldigimiz ogrenci durum belgesini gondersek bile bu yeni sistemde parasal cezalar sozz konusu bu konu hakkinda bilgilendiriseniz sevinirim.. veyaa turkiyee geldigimizde havaalainda ne gibi sorunlar yasayabiliriz

 93. Merhaba Mayis 2014 celbinde askere gideceğim.Ancak yedek subay adaylarından artık transkript istiyorlar. Benimkini şube kabul etmedi. Eğer Mart ayına kadar transkript götüremezsem ne olur?

 94. Hasan Hüseyin /

  Merhabalar Lisans Mezunuyum Ağsstos Dönemi Uzun Dönem için başvuracağım en son başvuru tarihi ne zaman ve Askerlik kaçında başlar tam olarak?

 95. Merhaba, (tıp doktoruyum, yedek subay adayıyım) Aralık 2013 yoklamasına katılmadığım (Aralığın son haftası raporum var) için 24.01.2014 tarihi sabah 05:00’da tarafıma yoklama kaçağı olduğuma dair bir belge tebliğ edildi.15 gün içinde askerlik şubesine gidip yoklamamı yaptırmam gerektiği belirtildi.Bu süre içerisinde yoklama için gittiğim takdirde Şubat celbiyle askere alınırmıyım (ben istemiyorum).Yoksa bana mayıs celbinde mi gel mi derler? Bu süreci uzatmam için ne yapabilirim? (Bedelli çıkana kadar)

 96. Merhaba,Tecilim temmuz 2014te bitiyor.Temmuzda öğretmenlik için kpss’ye gireceğim açıklanması 2-3 ay bulur ağustos değilde kasım celp dönemine gidebilirim ancak askere.bu süreçte bakaya mı kalırım veya ne gibi bir işlem yapmalıyım sizce?

 97. Selamun Aleykum Allah razı olsun şimdiden vereceğiniz bilgiler için. ben 1982 Doğumluyum ve unıversıtemı gecen sene bıtırdım yurtdısında ve 4 aydır dıplomamın denklıgını beklıyorum ancak son asamaya geldı ve ben sanırım 2014 subat 15 tarıhını kacırmıs bulunacagım. bakaya durumumdan dolayı subat 15 ten ılerıkı bır tarıhte basvurmam sonucu acaba mayıs donemıne gıdermıyım yoksa agustosa kadar uzarmı askerlıgım? cok tesekkur ederım.

 98. öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler admin. ben meb de rehber öğretmenim öğrenmek istediğim şey bizde genelde uzun dönem çıkıyor ben mayısta askere gitmeyi düşünüyorum ağustos ayında uzun dönem çıkma ihtimalı daha yüksek diyorlar celp dönemleri uzun dönem çıkma ihtimalini nasıl etkiliyor ?

 99. iyi akşamlar yazdığım mesaj silinmiş tekrar yazayım dedim ben MEB de rehber öğretmeni olarak çalışıyorum mayıs da askere gideceğim uzun dönem çıkması için ağustos da gitmen gerek diye duydum ağustos da uzun dönem çıkma ihtimalı daha çokmuş doğru mu bu bilgi cevabınız için sagolun..

 100. mrb. yuksek lisans yapıyorum. bu donem 7. donemim. yuksek lisansa kayıt yaptrdıgım tarih subat 2011 ve tecıl bıtıs tarıhım subat 2014. yuksek lisansım devam ediyor. tecıl tarıhım bıtsede 29 yaşıma kadar öğrenci olma hakkımdan yararlanıp askere gitmeme hakkım varmı? not: yuksek lisansta 6 dönem sonra grencılık hakkımın bıttıgı söylenıyor. 7. donemımdeyım ve hala tezımı yazmadım ve mezun olmadım.budurumda askerlık durumum ne?

 101. Merhabalar,
  Açıköğretim son sınıftayım haziranın 7-8 inde sınavlar var ve sonuçları 21i gibi açıklanıyor.15 gün içinde de diplomam geliyor temmuzun 6si gibi askerlik şubesine başvursam agustos celphine yetişir miyim alırlar mi beni ?

 102. iyi günler ben haziran ayının sonunda lisans mezunu olacağım bu durumda hangi celb döneminde ve nezaman askere gidebilirim simdiden teşekkür ederm.

 103. Merhaba, 87 doğumluyum ve tecilliydim, Mayıs doneminde askere gitmek için tecilimi bozup 13 Şubat da Mayıs ayında askere gitmek için başvurumu gerçekleştirdim,( Mayıs Celbi için son basvurular 15 Şubat idi ) fakat kutugum olan yer Erzincan AGustos gonderiyormus, bu durumda ben hangi dönemde asker olurum

 104. Merhaba, ben mayis donemi icin tecil bozdum 4 yillik mezunu olarak. Sorum su ki kisa yada uzun donem hangisi cikarsa teslim olma tarihleri ne zamandir

 105. merhaba bn 1995 doğumluyum …askerliğin 21 yaşına çıkması bizim 2015 te askere gitmemize mani oluyor mu…..

 106. Öncelikle merhaba arkadaşlar.
  Ben şubat 15 ten önce tecilimi bozdurdum mayıs celbine gitmek için yedek subay adayıyım. (su ürünleri Müh. ) olarak kısa dönem ya da uzun dönem çıkıp çıkmayacağı ne zaman belli olur acaba ? ve tekrar götürmem gereken evrak belge var mıdır varsa ne zamana kadar götürmeliyim ?

 107. Merhaba,lisans mezunuyum ve eylül 2015 e kadar tecilliyim ama 2014 kasım ayında askere gitmek istiyorum yedek subay olarak tecilimi ne zaman bozdurmam grekiyor. Teşekkürler…

  • Lisans mezunu oldugum icin yedek subay statüsündeyim mezuniyet sonrasi 2 yil tecil hakkindan sonra kardeşimin askerligi nedeniyle de mayis 2014 e kadar tekrar tecil almistim ancak temmuz ayinda yapilacak olan kpss sinavindan sonra askere gitmem gerekiyor dolayisiyla agustos celbine katilmaliyim bildigim kadariyla. Sorum su agustos celbine kadar tecil veya yapilmasi gereken islem neyse nasil ve ne zaman yapmaliyim. Yardimci olursaniz sevinirim

   • Merhaba en kısa sürede askerlik şubesine giderek tecilinizi kaldırınız, tecilinizi kaldırdıktan sonraki celp döneminde askere gitme ihtimaliniz olur. Ancak bu kesin değildi, en geç 15 Temmuza kadar tecil kaldırma işleminizi yapmanızı tavsiye ederiz.

 108. Oğulcan Orakci /

  25 Temmuz 2014 de askerliğimi uzunmu kısamı yapıcagım ve nerede yapıcagım belli olacak yer ve süre belli olduktan sonra agustos da celp dönemi nezaman ?

 109. austosta askere gıdecegım ama tam olarak hangı gun gıdecegım bellı deıl austosun kaçında gıdecegımı nasıl ogrenebılırım…???

 110. Merhaba benim tecilim 2014 ağustos ayında bitiyor büyük ihtimal kısa dönem olarak yapıcam sormak istediğim ağustos ayında askere gitmezsem bi sonraki celpte gidersem hangi ayda giderim ve nasıl bir problem yaşarım bir sonraki celp gittiğim için bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 111. kolay gelsin yükseklisansın 4. yılındayım. ağustos celbinde askere gitmem gerekiyor. haziran sonu sonunda ise kadrolu olarak üniversitede işe başlayacağım.bu durumda ne yapmam gerekiyor.kütfen aydınlatır mısınız.

 112. askerde lisans mezunu bırının yedek subaylıktan subay olarak kalbılmesının şartları nedır yaş sınırı varmırdır yardımcı olursanız sevınırım teşekkurler

 113. Merhaba Ben yurt dışı tecilli olan askerliğimin tecilini bozdurdum ve ocak ayında askere gitmek için başvuruda bulundum ,En erken mayısta gidebileceğim söylendi ve mayısta gitmek üzere işlemlerimi tamamladım ,Fakat dün öğrendiğim üzere haziran 21-26 haziran tarihleri hava yedek subayı olarak gideceğim söylendi ,Ben celp dönemimi değiştirmek istiyorum daha erken mayıs ayında gitmem gerekli tüm işlerim hayatım buna bağlı ,bu konuda başvuruda bulunacağım ,bu konuyla ilgili bir bilginiz var mı ne yapmam gerekiyor bu mümkün müdür ?Teşekkürler..

 114. Merhabalar,
  1984 doğumluyum. 31/07/2014 tarihinde tecil sürem doluyor. Okul bittikten sonra 2 yıl daha tecil hakkımı kullandım ve başka bir tecil hakkım yok olduğunu biliyorum.
  İşim sebebi ile ağustos döneminde değil 1 dönem geç gitmek istiyorum askere.
  Böyle bir işlemi nasıl yapabilirim bana yol göstermenizi rica ederim.
  Teşekkür ederim.

 115. selamlar kısa bir soru soracağım. Ağutosta askerim. Yedek subaymı yoksa ermi olarak gideceğimi şimdiden e devletten öğrenebilirmiyim? Teşekkürler

 116. ağustos celbine tabiyim ve sev öncesi hazırlıklarımı yaptırdım. ağustos un kaçında teslim olunuyor bu yıl ?

 117. orhan adanmış /

  merhabalar. bakaya durumundayken askerliğe basvurdum , agostos celp döneminde teslim olmam gerekiyor. celp dönemimi bir sonraki celp dönemine nasıl sarkıtabilirim .rapor alıp celp dönemimi kasım ayına alma durumum var mı. yada gitmesem ne gibi sonuclar dogabilir.

 118. Mrb. Bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. Ben fakülte mezunuyum ve daha önce askere gitmek için başvuruda bulunmuştum. Bu ayın 25 inde yerlerimiz belli olacakmış. Ama ben pedagojik formasyon almaya hak kazandım.Şuan okuyorum. Acaba askerliğimi bir celp dönemi geriye atabilme ihtimalim var mı?

 119. Merhaba, 2015 haziran ayında lisans eğitimim bitiyor, muhtemelen temmuz ayı içinde diplomami alırım. Bağlı oldugum şube 2015-Mayıs celbinde asker alımı yapıyor, benim ağustosta askere gitmem mümkün müdür? Mümkünse ne zaman tecilimi bozdurmaliyim? (diplomami da almamış olmam sorun yaratır mı?)

 120. merhaba. ben lisans mezunu bir hemşireyim.. kasım da askere gitmek için başvurdum uzun dönem çıkma şansım nedir?

 121. Lisans mezunuyum. 2016 0cak’a kadar tecilliyim.
  Ağustos’ta tecili bozdurcam kasımda askere gitmek için. Ama daha öncesinde Eylül ayında Pomem mülakatına gircem.sonuçları ekimde açıklanacak.bu arada da askerliğin nereye çıkacağı belli olacak.eğer Pomemi kazanırsam beni askere alırlar mı?

 122. muharrem çelik /

  kasım celbinde askere gitmek istiyorum fakat öğretmenlikte adaylıgım 2 aralıkta kalkıyor kasım celbinde 2. grup aralıkta gidiyormuş aralıkta gitme ihtimalim nedir teşekkür ederim

 123. merhabalar!

  Biligisayar öğretmenliğininden mezunum.askerliğimi yedek subay olarak yapmak istiyorum. sonrasında ise sınavlarına girip askeri personel olarak çalışmak istiyorum .Çoğu forumda okudum lakin, beni tatmin eden bir cevap bulamadım. Eğer ilgilenirseniz bilgilenmel istiyorum.
  Hangi celp dönemde gitmem yedek subay olma şansımı artırır?
  Yedek subay sınavlarına ne zaman başvurabilirim?

 124. merhabalar..
  tecil tarihim 30.09.2014 tarihine kadar geçerli ve 4 yıllık fakülte mezunuyum askeri şubeye henüz herhangi bir başvuruda bulunmadım acaba bir sıkıntı olur mu ve hangi celp döneminde giderim yardımcı olursanız çok sevinirim…

 125. lisans işletme mezunuyum askerlik şubesine gidip yoklama oldum kasım da askerliğe gidecem bu tarihten önce atamam olursa tecil ettirebilir miyim

 126. mrb,ben 2012 de lisansdan mezun oldum askerlik tecilim 2014 temmuz ayında bitiyordu ikamet adresime hiçbir belge gelmediği için bişey yapmadım.Şuan 2014 de yapılan kpss ile öğretmen oldugumda benden istenecek askerlik belgesi için askerlik şubesine gittigimde askere mi alırlar yoksa celb dönemini mi beklerim?

 127. ibrahim yiğit /

  tecilim 24 ocak 2015 te bitiyor.muthemal sevk tarihi mart 31 2015 yazıyor mayıs celbinde askere gitmek istemiyorum sınavlar var mayısta gireceğim agustosa nasıl sarkabilir ne yapmam gerekir şimdidem teşekkür ettim.

 128. Merhaba admin celp donemim Mayıs olarak gözüküyor mayısta kesin askere gidebilirmiyim ? Tecili mi bozdurup yedek subay olarak gitmek istiyorum Mayıs ayında gidebilirmiyim diye merak ediyorum teşekkürler

 129. Ahmet Güneş /

  Merhaba admin bey ;
  Benim askerlik durumum 31 aralık 2016 a kadar devam etmekte ancak benim kütüğüm Malatya ve ben en erken bi şekilde hangi celp döneminde askere alınırım? Birde 2 yıllık üniversite mezunuyum, hangi rütbeye başvurabilirim?

  • Erken sevk dilekçesi verip işlemlerinizi yaptırırsanız, önünüzdeki celp dönemlerinde askere alınma ihtimaliniz olur. Ancak 95 yılı sonrası doğumlu iseniz, 2016 yılı ve sonrasında askere alınırsınız.

 130. memet turan /

  Merhaba admin ben tarih fen edebiyat mezunuyum ve formasyon aldım öğretmen adayıyim aynı zamanda kamu çalışanıyım ben yedek yani uzun dönem askerlik düşünüyorum hangi celp döneminde başvuru yapsam gitme şansım daha yüksek olur

 131. merhaba admin öncelikle kolay gelsin ve yardımlarınız için size minnetarız benm sorum şöyledir:
  benim okulum bu hafta bitti ve ben makina mühendisliğinden mezunum gaziantep doğumluyum hemen askere gitmem için tecili bozdursam olur mu ve astegmen yapmam için ne gibi şart gereklidir acaba tesekür ederim

Alt Kısımdan Yönetime Soru Sor!