Yeni Yedek Subay Celp Dönemleri

yedek-subay-yeni-celpp-donemleri

ASKERLİK DURUM BELGELERİNİN GÜNCELLENMESİNE AİT TRT DUYURUSU

1.   AĞUSTOS 2013 YEDEK SUBAY CELBİNDEN İTİBAREN TEST VE MÜLAKAT FAALİYETLERİ KALDIRILMIŞ VE YEDEK SUBAY CELP DÖNEMLERİ, ER CELP DÖNEMLERİYLE AYNI ZAMANDA OLACAK ŞEKİLDE ŞUBAT, MAYIS, AĞUSTOS, KASIM OLARAK DÜZENLENMİŞTİR.

2.   BU KAPSAMDA; YOKLAMASINI YAPTIRARAK ASKERLİK DURUM BELGESİ ALAN VEYA ASKERE SEVKLERİ TEHİR EDİLEN YEDEK SUBAY ADAY ADAYLARININ CELP DÖNEMLERİ DEĞİŞTİĞİNDEN, 15 MAYIS 2013 TARİHİNDEN ÖNCE VERİLEN ASKERLİK DURUM BELGELERİNİN YENİDEN DÜZENLENMESİ GEREKMEKTEDİR.

3. BU DURUMDAKİ YÜKÜMLÜLERİN YENİ CELP DÖNEMLERİNE GÖRE CELP VE SEVK İŞLEMLERİNDE MAĞDUR OLMAMASI İÇİN SON DURUMLARINI GÖSTERİR ASKERLİK DURUM BELGELERİNİ, YURTİÇİNDE ASKERLİK ŞUBESİ BAŞKANLIKLARINDAN, YABANCI ÜLKELERDE İSE BULUNDUKLARI YERİN ELÇİLİK VEYA KONSOLOSLUKLARI ARACILIĞIYLA ALMALARI GEREKMEKTEDİR.

4.   1076 SAYILI YEDEK SUBAY VE YEDEK ASKERÎ MEMURLAR KANUNU’NUN EK-6’NCI MADDESİ GEREĞİNCE BU DUYURU YÜKÜMLÜLERE TEBLİĞ MAHİYETİNDEDİR.

5.   YÜKÜMLÜLER BU DUYURU METNİNE VE KONUYLA İLGİLİ DAHA FAZLA BİLGİYE KAYNAK: www.asal.msb.gov.tr. İNTERNET ADRESİNİN ANA SAYFASINDAN ULAŞABİLECEKTİR.

yedek-subay-yeni-celpp-donemleri


Önemli Konular

193 Soru Soruldu ve Cevaplandı

 1. kasım güven

  bir sorum olacak 1 aylık eğitime tabi tutulacak yedek subay adayları ne zaman kışlada olacaklar?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Sülüslerinde belirtilen sevk tarihlerinde.

   Cevapla
   1. kasım güven

    yani bu sitede yazan 25-29 temmuz tarihleri ne demek oluyor tam anlamadım üstad

    Cevapla
 2. emre

  iyi günler ben bir proje kapsamında yurt dışına çıkıyorum bu yıl ğretmenlikten mezun oldum ve askerliğimi 2 yıl tecil ettirdim . proje 30 mart 2014 te son bulacak ve ben gelir gelmez askerlik görevimi yerine getirmek istiyorum. eğer mayıs döneminde gitmek istersem askerliğim en geç ne zaman başlar yani ne zaman teslim olmam gerekir yada şubat alımına başvurursam ne zaman teslim olmam gerekir. askerliğim bitince eğitimime devam etmek istiyorum bu nedenle askerliğimin ne zaman biteceği benim için çok önemli.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   En geç mayıs celbine 3 ay kala başvurularınızı yapmış olmanız gerekmektedir.

   Cevapla
 3. ilhan

  İyi akşamlar.. ben iş güvenliği uzmanlığı sınavına hazırlanıyorum sınavı 23 kasımda yapılacak ve kasımda askere gitmek istiyorum…kasım için başvuru yapsam 23 kasımdan sonramı askere giderim yoksa daha erkenmi tam öğrenemedim herkes farklı bişey söyledi… bir de kasım dönemimde askere gitsem bile izinli olarak İSG sınavına 23 kasımda girebilirmiyim .. Teşekkürler

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Kasım asker alımları kasımın ilk haftasında gerçekleşmektedir. İlk ayda izin almakta çok zorlanırsınız İlhan bey.

   Cevapla
  2. kadir

   meraba benim tecilim 15 kasım 2015 ama ben mayıs ayında askere gitmek istiyorum şuan.ne yapmam gerekiyo mayısta gidebilir miyim ? 4 senelik üni mezunuyum bu arada

   Cevapla
 4. mehmet

  tecilim 18 ağustosta doluyor ve tecil hakkım da kalmadı üstüne üstlük herhangi bir başvuru da yapmadım. bu durumda hangi dönemde askere alınırım. Yaşadığım yer ile kütüğümün buluduğu yerin farklı olması değerlendirme dönemler vs yi etkiler mi?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Hayır etkilemez, askerlik şubesine giderek işlemlerinizi yaptırın, en erken kasım celbinde alınma ihtimaliniz olacaktır.

   Cevapla
 5. okan

  Kasìm celbi icin müracat ettim kasimin kacinda teslim olurum yardimci olurmusunuz

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Kasımın ilk haftasında teslim olursunuz Okan Bey.

   Cevapla
 6. Erkan

  Merhaba sevk tarihleri kasim 1. Grup aralik 2. Grup olarak belirtilmis lisans mezunu olarak kisa donem cikmasi durumunda sevk tarihi araliga kalabiliyor mu yoksa 25 ekimde sonuclar aciklandiktan sonra kasim 10-12 arasimi teslim olunuyor.tesekkurler

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Evet kayma ihtimali var Erkan bey.

   Cevapla
 7. yusuf

  1982 doğumluyum.fakülteden yeni mezun oldum.bu zamana kadar hiç askerlik şubesine gitmedim.yani yoklama kaçağıyım.yedek subay olma ihtimalim varmıdır?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerlik şubesine giderek işlemlerinizi yaptırabilir ve yedek subay olmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Ancak askerlik sınıflandırmanızı TSK belirleyeceğinden kesin olarak yedek subay olabilirsiniz diyemiyoruz.

   Cevapla
 8. muhammed

  Eylül ayını ilk haftası felan 4 yıllık fakülteden mezun oluyorum ve dıplomayla dkrek askerlık subesıne gıdıp tecılımı bozduracagım bu durumda kasım celbı ıcın yedek subay olma ıhtımalım varmı 16 agustos gibi bi tarih vermisler trt duyurusunda pek birsey anlamadım yardımcı olursanız sevınırım

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Hayır Şubat Celbine Kalırsınız Muhammed bey.

   Cevapla
 9. özgür

  kasım askerlık donemınde askere gıdecegım,23 kasımdakı isg sınavı için izin alabiliyor muyum?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   İzin alamasınız.

   Cevapla
 10. ömer

  iyi günler bir sorum olacak. haziranın 27 sinde açıköğretimden mezun oldum vee aralık ayında tecilim bitiyo fakat ben en kısa zamanda askere gitmek istiyorum..bu mümkünmü bunun için son gün 15 ağustos diye duydum daha yeni duydum bugünde ayın 15 i bunun için ne yapmam gerekir yardımcı olursanız çok memnun olurum..şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 11. GKNH

  merhabalar, 1981 doğumluyum üniversiteyi birkaç defa bırakıp yeniden başladım, hala daha öğrenciliğim devam ediyor. bildiğim kadarıyla şuan yoklama kaçağı olarak gözüküyorum, aralık ayında şubeye gidip yoklamaya girmeyi düşünüyorum. şubat ayında mı teslim olmam gerekir, daha erken olma ihtimali var mı?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Şuan kaçak durumunda iseniz hemen gidip askerliğiniz için işlemlerinizi yaptırabilir ve askere gidebilirsiniz.

   Cevapla
 12. sfyn

  askerlik tecil sürem 30.11.2013 tarihinde bitiyor eskiye göre celp dönemimde aralık yeni çıkan yasayla celp dönemimi şubata yoksa mayısa mı aldırmalıyım
  ? bu konuda yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Şubattır Sfyn Bey.

   Cevapla
 13. burak.

  merhabalar ben Veteriner Hekimim kasım dönemi gittiğimizde kasımın kaçında askere çağırılıyoruz birde astek olursak ne kadar acemilik sürüyo..

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Kasımın ilk haftası askere alınırsınız. Kısa dönem olarak askerlik yaparsanız 6 ay, uzun dönem yedek subay yaparsanız 12 ay, normal olarak askerlik yaparsanız 15 ay sürer.

   Cevapla
 14. cem

  benim tecilim 2014 temmuzda bitiyor.bu durumda benim durumumda ne gibi bir değişiklik olmutur

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Herhangi bir değişiklik olmamıştır.

   Cevapla
 15. Arda

  merhaba,
  2013 mart ayında dövizli askerlik sebebiyle erteleme tecil başvurusu yapmıştım. elime ulaşan kağıtta 2014 31 ekime kadar tecilli olduğum yazıyor. ancak ben şu anda türkiye’ye kesin dönüş yaptım. 2013 yılında 6 aydan fazla süre ile yurtdışındaydım.
  Tecil durumum hangi tarih itibariyle son bulur? 2014 Ekimine kadar devam eder mi?
  ben 2014 şubatta yüksek lisansa kayıt yaparsam askerliğimi tecil ettirebilir miyim?
  tşk

  Cevapla
 16. Enver

  üniversite mezunuyum eylül ayı içerisinde şubeye başvurursam askere ne zaman giderim.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Şuubat celp döneminde gitme ihtimaliniz olur Enver bey.

   Cevapla
 17. afatsum

  merhaba, kasım celbinde askere gitmek istiorum yalnız 15 ağustosdaki başvuru sürecini kacırdım şimdi askerlik subesi en erken subatta gidebilirsin diyor kasım celbinde kesinlikle gidemezmiyim?

  Cevapla
 18. sannn

  abi benim askerlik aralık 2013 e kadar tecilli dediler yeni yasaya gore değşştimi noldu ne yapmalıyım

  Cevapla
 19. deniz

  31.12.2013 tecil tarihim doluyor ben hangi dönem askere giderim tecil sürem doluyor bu yüzden askerligi erteleme şansım var mı ?

  Cevapla
 20. ahmet

  ben lisans mezunuyum 2 yıllık tecil hakkım bitti işim gereği 2-3 ay daha askere gitmemem lazım ne yapbilrim.yas 27

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Zaten şuan askerlik işlemlerinizi yaptırsanız en erken Şubat celbinde giderbilirsiniz.

   Cevapla
 21. ömer

  Merhaba ben 85 doğumluyum ve bu ayın (eylül) sonunda tezimi verip yüksek lisanstan mezun olacağım. Ardından en kısa sürede askere gitmek istiyorum. kasım dönemine gitme şansım olur mu, bir de memur olduğum için soruyorum; kurumumun askere gitmeme izin vermeme gibi bir durumu söz konusu olabilir mi.

  Cevapla
 22. osman

  kasımda asker olacağım şubatta öğretmen ataması olursa başvurup atanabilir miyim ve asker iken ösym sınavlarına katılabiliyor muyuz

  Cevapla
 23. ömer

  merhabalar normal tecilim 29/09/2013 de bitiyor ve muhtemel sevk tarihim 30/11/2013. ne zaman askerlik şubesine gidip işlem yaptırmam gerekmektedir.

  Cevapla
 24. cahit

  bitlıs tatvan kac kaldırıyor acaba bılen varmı

  Cevapla
 25. Mustafa

  01.04.1986 doğumluyum. Tecil sürem 30.11.2013 te sona eriyor. Bu durumda ne zaman askere gitmem lazım? Çünkü aralık sonuna kadar askere gitmemem gerekiyor. Girmem gereken sınavım olacak.

  Cevapla
 26. Cengizhan

  4 yillik fakülte mezunuyum tecilim 2014 ağustos da doluyor. ama ben tecili bozdurup ilk devre şubat 2014 le gitmek istiyorum. ne zaman başvurmam gerekir.

  bir de yedek subay olmak istersek de mi aynı celp dönemlerinde alım yapıyorlar. oyle birsey duydum normal celp dönemleriyle aynı yapılmış yedek subay celp dönemleri ?

  Cevapla
 27. Saltuk

  Merhabalar lisans mezunuyum 12 ay yedek subay olarak yapsam subayliga gecisim mumkun mudur ve bundada yas siniri varmi.tskrler.

  Cevapla
 28. tolga

  ben önümüzde ki dönemde askere gideceğim. 4 senelik üni mezunuyum fakat kasım yada aralık diyorlar. gidersem kasımın kaçında askere giderim.

  Cevapla
 29. Selami

  İyi günler,
  Askerliği mi tecil ettirdim 2015 ağustos a kadar ancak tecilimi 2013 ekim ayında bozdurduğum takdirde kasım 2013 celp döneminde gidebilirmiyim? yoksa şubat 2014 ü mü bekleyeceğim?

  Cevapla
 30. Ahmt

  Mrb 31.03.2014 tarihine kadar tecilliyim. Yedek subay olarak askerlik yapacam. En yakın hangi sevke tabi olurum

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Büyük ihtimalle 2014 Ağustos celbine tabi olursunuz Ahmet bey.

   Cevapla
 31. İBRAHİM

  Mrb ben 1.72 boyunda 95 kiloyum acaba askere alırlar mı? beni Teşekkürler

  Cevapla
 32. kerem

  iyi günler, benim tecil sürem 20.11.2013 de doluyor, doktorum, uzmanlık okuyorum, uzmanlık sınavına ocakta gireceğim, mecburi hizmet atamam martta olacak, tecili uzatmam gerekir mi yoksa direk şubat dönemine mi girerim. önce mecburi hizmeti yapmam mümkün mü

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerlik şubeye gidip tecilinizi uzattırmanız gerekir. İşinizi garantiye almış olursunuz.

   Cevapla
 33. İBRAHİM

  mrb.ben 172 boyunda 95 kiloyum askere alırlarmı beni teşekkürler

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Evet Askere alırlar.

   Cevapla
 34. emrah

  ya ben muyane oldum şehitkamil antep şubata kesin gidersin dediler…dogrumu???

  Cevapla
 35. Burak Bolat

  Merhaba,

  Lisans mezunuyum. 26 Nisan 2012’de askerlik durumunu gösteren belge almıştım. Belgede “aşağıda kimliği yazılı yükümlünün 31.03.2014 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur” yazıyor. Belgedeki diğer tarihler:
  celp dönemi: nisan 2014
  mezuniyet/terk tarihi: 01.02.2012
  muhtemel sevk tarihi: 31.03.2014
  erteleme bitim tarihi: 01.02.2014

  Yeni tarihler nasıl olacak? Ocak-şubat 2014’te yüksek lisans başvurusu yapacağım. Mağdur olmak istemiyorum. Askerlik şubesini aradığımda kesin bir şey söylemediler. Celp dönemi olarak “mayıs 2014 de olabilir şubat 2014 de” dediler.
  Şubat 2014 olursa yüksek lisans yapacağımdan mağdur oluyorum. yasada da CELP VE SEVK İŞLEMLERİNDE MAĞDUR OLMAMASI İÇİN” yazıyor. burada yasal ya da bir prosedür boşluğuna düşüp şubat 2014 celbinde askere alınma tehlikesi var mı benim için?
  Sabrınız ve yanıtınız için çok teşekkürler

  Cevapla
 36. hüseyin

  ben 19.10.2013 tarihinde tecilim bitiyor acaba beni subat dönemine askere alırlar il celp tarihinde şubat ayı yazıyor

  Cevapla
 37. hasan aydın

  merhaba ben 1986 doğumluyum tecilim geçen ayın sonunda bitti şubeye gittiğimde bana 25 ekimde gel ne zaman gideceğim belli olur dediler kasım yada aralık ayı olur yüksek ihtimal verdiler. ben ne zaman giderim acemi birliğine.

  Cevapla
 38. mehmet zeki

  mrb ben öğretmenim aralık 2013 te tecil sürem doluyor 83 doğumluyum celp dönemi eğitim dönemine denk geliyor erteleme durumum varmı. ve yedek subay olma durumu varmı tşkler

  Cevapla
 39. kamil koç

  mrb. ekim 25 de askerlik yerim belli olacak. ama ben lisans mezunu olduğum halde kısa dönem için bir evrak götürmedim ve doldurmadım. en son bi kaç ay önce askerlik şubesine tecil için gittiğimde bir dönem tecil ettim ve ordaki memur raporumu aldı ve benden habersiz sevk işlemlerimi yapmış. ben askere gideceğimi 11 ekimde öğrendim bu durumda ben kısa dönem mi yaparım uzun dönem mi. şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 40. fatih

  Merhaba ben ocakta mezun olacagim ve subatta da tecilimi bozdurup askerlik icin basvurumu yapacagim subatta basvurursam nezaman askerlige cagrilirim ve yedek subay olmak istiyorum yedek subay olma olasiligim nedir bilgi verirseniz cok sevinirim tesekkurler…

  Cevapla
 41. kadir

  iyi günler, benim tecilim kasım 2014 de bitiyor. Ben mayıs 2014 de askere gitmek istiyorum tecilimi ne kadar zaman önce bozdurmam gerekir? tecil bozdurma işleminde istenen belgeler var mı? Teşekkürler…

  Cevapla
 42. idris

  merhaba benim tecilim haziran 2013 tarihinde sona erdi. işim geregi hala basvurmadım askerlik subesine şimdi basvurursam ne zaman gidebilirim askere ve sınava tabi tutulmuyormuyuz teşekkürler

  Cevapla
 43. zafer

  kısa dönem askerlik yerlerleri 25 ekimde kesin belli olacak değilmi? bana 4-7 kasım arasında gideceksin dedndi bu süre askerlikten sayılıyormu.. net tarihi ne zaman öğreneceğiz…

  Cevapla
 44. alik

  merhabalar sayın admin, lisans mezunuyum yaşım 28 2 yıl tanınan tecil hakkım şubatta bitiyor, kpss sınavımız 2 yılda 1 olduğundan temmuz ayındaki kpss sınavına kadar erteletebilir miyim? veya bakaya kalsam ve bakaya kaldığım süre zarfında atanırsam bakaya kaldığım için atamam iptal olurmu?

  Cevapla
 45. berkay

  merhaba benim 12 aralık 2014 tarihine kadar tecil hakkım vardı ben bozdurup gitmek istiyorum en erken hangi tarihte gidebilirim teşekkürler

  Cevapla
 46. cihan

  yaa ben bakayı kaldırmak için evrakları götürdüm bugün gittigimde bana 25 ekımde askerlık yerın bellı olacak dedi. gitmeme durumunda ne olur nasıl ceza alırım..

  Cevapla
 47. Dogan

  Merhaba tecilim 31.12.2013 tarihinde bitiyor subat doneminde askere gitmek istemiyorum zaten bildifim kadariyla subat donemi hazirliklari aralik ayi icerisinde oluyor ve ben tecilliyim o donemde mayis ayina mi kalmis oluyorum?

  Cevapla
 48. EMRAH

  mrb benim tecil sürem doldu 15.09.2013 e kadardı 28/11/2013 muhtemel sevk tarihi yazıyor en erken nezaman giderim neyapmam gerekiyor. şubeyemi gitmeliyim gidersem süren dolmuş diye alırlarmı beni hemen size zahmet cvp verirmisiniz teşekkürler..

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerlik işlemlerinizi yaptırmadıysanız işlemleriniz yapılır ve şubat celbine kalırsınız.

   Cevapla
 49. emrah

  askerlik tecil sürem 15.09.2013 te bitti en erken nezaman askere alırlar beni korkuyorum şubeyede gidemiyorum

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Şubeye gidip başvurunuzu yapınız, korkmayınız. Mayıs celbinden önce askere alınmazsınız.

   Cevapla
 50. Dogan

  Merhabalar,lisans mezunuyum tecil surem 31.12.2013 tarihinde bitiyor.Şubat doneminde askere gitmek istemiyorum bakaya kalirmiyim?fakat subat doneminin hazirlik asamasi aralik ayi icinde oldugu icin bende tecilli oldugumdan dolayi direk mayis celbine kalmis olmuyormuyum.Asker kacaklarini ve bakayayi artik polis arayacakmis bakaya kalirsam subatta 4 ay korkarak mi yasayacagim:(

  Cevapla
 51. burak

  2013 kasım ayı için 4-7 kasım ve 10-13 aralık olarak verilmişti teslim tarihleri.teslim tarihi doğrumudur yoksa sadece 4 kasımmıdır? bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
 52. Erkan

  Lisans mezunuyum,2 yıllık tecil sürem 30/11/2013 te doluyor,normal şartlarda şubat celbinde askere gitmek için 15 kasım’a kadar askerlik şubesine başvuruda bulunmam gerekiyor.Ben yurtdışına gidip bedelli askerlikten faydalanmak istiyorum.Vize için başvurdum vizemin gelmesi 20-25 günlük bir süreç konsolosluğa gidip askerlik başvurusu yapabilmek 15 kasımı geçiyor bakaya kalırmıyım yada yanlış birşey yapmamam için nasıl bir yol izlemem gerekiyor gümrükte alıkonulurmuyum yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla..

  Cevapla
 53. deniz

  aralıkta askerlik subesine giderek evraklarımı vereceğim…askerlik için ne zaman bana sıra gelir? şubatta mı giderim mayısa sarkabilir mi?

  Cevapla
 54. MURAT

  MERHABALAR BEN 4 YILLIK ÜNİVERSİTE MEZUNUYUM 2009 DA MEZUN OLDUM
  HİÇ ŞUBEYE GİTMEDİM TECİL İÇİN FELAN NEDE MUAYENEYE GİTTİM
  KİMSEDE ARAYIP SORMADI
  LAKİN YAKALANMADAN SUBEYE GİTMEM GEREK GİDERSEM KASIM CELBİNEMİ ALIRLAR YOKSA ŞUBATAMI?

  Cevapla
 55. MURAT

  EK OLARAK
  CELP DÖNEMİNİ SEÇME LÜKSÜM OLURMU ? YOKSA KACAKSIN KARDEŞİM DEYİP HEMEN Mİ ALIRLAR SİLAH ALTINA?
  4 YILLIK UNİVERSİTE 2009 MEZUNUYUM HİÇ SUBEYE GİTMEDİM MUAYENE İÇİN

  Cevapla
 56. Onur

  Merhabalar,

  18.04.2014 te askerlik durum belgesi aldim ve belgeye gore 31.03.2014 tarihine kadar askerlik yonunden bir sakincam olmadigini ogrendim. 10.02.2014 te yurtdisinda doktora egitimine baslayacagim. Fakat bugun yeni askerlik durum belgesi aldim ve tarih 13.12.2013 olarak gozukuyor. Yani okul baslamadan once tecilim bitiyor. Ne yapmam lazim, bilgilendirirseniz cok sevinirim.

  Saygilar

  Cevapla
 57. Onur

  18.04.2013 olacakti, yanlis yazdim ilk tarihi…

  Cevapla
 58. barış

  Merhabalar benim sevk tarihim 30.11.2013 tarihine kadar herhangi bir sorun yoktur şeklinde yazıyor eski kağıtta yani sistem değişmeden önce.. Celp dönemi ise aralık olarak yazıyor.. Bana da 1-30 kasım arasında askerlik şubesine gelip son yoklamamı yaptırmam söylenmişti.. Ama bu sistemin değişiminden haberim olmadı hatta ben askerlik şubesini birkaç kere aradım ve durumumu sordum eylül ayında ve bana kağıtta ne yazıyolarsa o doğrudur başkalarının söylediklerine inanmayın aralık ayında askere gideceksiniz denildi.. Ben de bunlara inanarak şubeye gitmedim ve geçen cuma günü sevkiyatım nereye yapılmış diye bekliyorken askere gidemeyeceğimi ve sistemin değiştiğini öğrendim.. Özel sektörde çalışıyorum ve öğretmenliğimi bıraktım askere bu dönemde gitmek istediğim için.. Bide ceza ödeyecekmişim kaçak olarak gözüktüğüm için.. Dilekçe yazıp versem herhangi bir değişim olur mu ?? Askere gitme konusu sanırım şubata kaldı ama ceza bari ödemiyim bu çok saçma !!

  Cevapla
 59. murat

  Merhaba. Mayıs celbinde askere gidebilmek için en geç ne zaman şubeye başvurmak gerekir?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   En geç şubat ayının 15ine kadar şubeye başvuru yapmanız gerekmektedir.

   Cevapla
 60. Ercan

  tecilimi bozdurup şubatta uzun dönem subay olarak askere gitmek istiyorum. uzun dönem için subatta alım oluyor mu yoksa belirli dönemlerde mi alınıyor. bide ben tecilimi bozdursam bi iş için başvurmam gerekse tekrardan tecil ettirebiliyor muyum? eger ettirebiliyorsam askerlik yerim belli olana kadar yapabilirmiyim yani belirli bi zamanı var mı?

  Cevapla
 61. murat

  öğretmenim şubatta askere gitmek için ne zaman başvuru yapmam gerekiyor?

  Cevapla
 62. Recep

  Merhaba lisans mezunuyum tecili bozdurup askere gitmek istiyorum tecili şu an bozarsam şubat a olan askerliğe yetişebilirmiyim

  Cevapla
 63. alper

  yoklama kaçakları yoklamasını yaptırdıktan sonra yoklama kaçaklığı drumu düşer mi?yani bu sırada bir kurum askerlikle ilgili bi belge isediklerinde sorn olur mu?ADMİN LÜTFEN CEVAP VERİN?

  Cevapla
 64. mehmet

  merhaba.benim okul bitti ve tecil bozdurdum aslen “1991” liyim zamanında gitmediğim için devre kaybıyım askerlikle ilgili işlerimi hallettim bağlı olduğum şube ağustos olarak alıyor ama ben işlerim ve aile içi nedenlerle şubat ta gitmek istiyorum yani daha erken bu konu hakkında nasıl bir yol izlerim konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim tşk.

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Merhaba,

   Şubat celbinde gidebilmek için Askerlik şubesine erken sevk dilekçesi vermeniz gerekmektedir.

   Cevapla
   1. mehmet

    (Öncelikle Teşekkür Ederim). Peki ya bu erken sevk dilekçesini yabancı şubeye mi kendi şubeme mi vermem gerekir kütük burada değil. Bir de erken sevk dilekçesinden kesin sonuç alabilirmiyim.

    Cevapla
 65. Ümit

  01,08,1993 Doğum Tarihim Benim Ne Zaman Gitmem Gerekiyor ilginiz İçin Şimdiden TşkLerrrrr

  Cevapla
 66. Gökhan

  İyi günler.
  http://www.asal.msb.gov.tr/ sitesinde Şubat 2014 Celbinde Silah Altına Alınacak Yedek Subay Aday Adaylarına Ait TRT Duyurusu için yazıyor diğer geçmiş olan yazıda ise Kasım 2013 Er Celbinde Silah Altına Alınacak Yükümlülere Ait TRT Duyurusu yazıyor yani birinde ER DİĞERİNDE yeden subay yazıyor şimdi 15 kasıma kadar başvurursak fakülte mezunları uzun dönem mı başvurmuş sayılıyor
  tşkler şimdiden

  Cevapla
 67. Tayfun

  Merhaba.
  Okulum yarım dönem uzadığı için en erken ocak 20’de bitiyor.Mayıs celbi’inde kısa dönem ya da yedek subay olabilmek için erken sevk dilekçesi yazabilir miyim?

  Cevapla
 68. müslüm

  Merhaba.ben kasım 2014 celpinde askere gidip uzun dönem yanı yedek subay olarak yapmak istiyorum..yedek subaylık için koşullar nelerdir bilgi verirseniz sevinirim şimdiden tşk.ler

  Cevapla
 69. Tayfun

  Merhaba.
  Okulum yarım dönem uzadığı için en erken ocak 20’de geçici diploma alabiliyorum.Kısa dönem ya da yedek subaylığa mayıs ayında gidebilmek için erken sevk dilekçesi yazabilir miyim?

  Cevapla
 70. Murat

  Mayısta askere gitmek için şubatın kaçına kadar dilekçe yazmak lazım?

  Cevapla
 71. arınç

  Merhaba, Aralık 2013’e kadar tecilim vardı, aralık celbi kalktığından dolayı Şubat 2014 celbine gideceğim. Yedek subay aday adayıyım, ancak kısa dönem yapmak istiyorum. Adresime askerlikten herhangi bir kağıt gelmedi. Bu kağıt gelecek mi? Yoksa aralık ayı içinde şubeye gitsem yeterli midir? tşk.

  Cevapla
 72. Mert

  merhaba. 6 haziran 2012 tarihinde lisans mezunu oldum. 29 ağustos 2012 tarihinde askerliğimi 31.07.2014 tarihine kadar tecil ettirdim. daha sonra ise malum celp dönemleri değişti
  tekrar askerlik şubesine gidip yeniden askerlik durum belgesi almama gerek var mı ?
  peki yeniden temmuz-ağustos celbinde mi askere gideceğim ?
  ve son olarak temmuz celp dönemi temmuz ayının hangi günlerini kapsıyor? teşekkürler.

  Cevapla
 73. mehmet

  (Öncelikle Teşekkür Ederim). Peki ya bu erken sevk dilekçesini yabancı şubeye mi kendi şubeme mi vermem gerekir
  kütük burada değil. Bir de erken sevk dilekçesiyle kesin sonuç alabilirmiyim.

  Cevapla
 74. emre

  merhaba, celp dönemi değişikliğinden maalesef yeni haberim oldu. lisans mezunuyum, üniversiteden 15.09.2011’de mezun oldum. 2 sene tecil hakkımı kullandım. kağıtta yazanları aynen aktarıyorum: “30.11.2013 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur.” – “erteleme bitim tarihi: 15.09.2013” – “muhtemel sevk tarihi: 30.11.2013” – “celp dönemi: aralık 2013” – ben yeni düzene göre kasım 2013’e mi çekildim (yani geç kaldım) yoksa şubat 2014’e mi ötelendim? cevabınızı bekliyorum. teşekkür ederim.

  Cevapla
 75. Levent AKKUŞ

  Merhaba,

  15 mayıs öncesi tecil hakkımı kullanarak, askerlik görevimi 31/03/2014 tarihine kadar tecil ettirerek, 31/03/2014 tarihine kadar askerlikle ilişiği yoktur belgesi aldım. Bugün (13/11/2013) beni bağlı olduğum askerlik şubesinden arayarak tecilim 2 ay öne alındığını ve şubat döneminde gitmezsem bakaya durumuna düşeceğim söylendi. Elimde askerlik şubesinden aldığım resmi bir evrak olmasına rağmen böyle bir durum mümkünmüdür acaba ?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Merhaba,
   Evet son zamanlarda gerçekleşen askerliğin kısalması sonucu bu tarz durumlar söz konusu olabilir. Askerlik şubesine başvuru yaparak durumunuzu netleştirebilirsiniz.

   Cevapla
 76. mehmet

  mrb tecil sürem eylül 12 de bitti aralıkta sevke tabi olmam gerekiyordu normalde celp dönemi değiştiği için ne zaman giderm ben. kasım mı şubat mı.

  Cevapla
 77. Ahmet Akın

  Merhaba,

  Ben şubat ayında askere gideceğim, kaydım kuydum tamam sadece sınıflandırma işlemim kaldı fakat kişisel veya iş durumundan dolayı şubatta askere gitmeden önce, mesela aralık ayı içinde durumumu tecile çevirebilme imkanım olur mu? Teşekkürler..

  Cevapla
 78. abdullah

  MERHABA,
  MEB’de öğretmen olarak çalışıyorum. Şubat’ta askere gitmeyi düşünüyorum hocam.Askeri şubeye ne zaman gitmem gerekiyor ve hangi işlemleri yapacağız? Yardımcı olursanız çok sevinirim…

  Cevapla
 79. ahmet yaşar

  Benim kütüğüm izmir konak 1994 doğumluyum mayıs ayında gönderiyor ama ben şubat ayı gitmek istiyorum bu mümkünmüdür

  Cevapla
 80. Bartu

  Merhaba, subat 2014 doneminde asker olacak gozukuyorum, sevk tarihim 1-31.12.2013. Yuksek lisans programindan EK-C2 alip tekrar tecil hakkimi kullanmak istiyorum, ne zamana kadar basvurabilirim, yoksa gec mi kaldim? İlgilenirseniz sevinirim.

  Cevapla
 81. Emir

  subat 2013te yüksek lisansımı bitirip nisan 2014’e kadar tecil almıstım. askerlik subemin celp donemi agustos 2014 diyor. en erken ne zaman askere cagrılırım? ve doktorayla egitimimi sürdürmek istedigimde 2014 eylülde kayıt yapmak istersem buna tsk yardımcı olur mu? tesekkür ederim.

  Cevapla
 82. bilal

  üstat kolay gelsin.ben 2 celp dönemi için bakaya kalmışım. şimdi 25 kasımda bir üniversitede y.lisans için internet üzerinden başvuru yaptım. gerekli evraklar içerisinde askerlik durum belgesi isteniyor. yalnız ben hangi zaman aralığında askerlik şubesine gideceğimi bilmiyorum. yani bir sonraki celp dönemi ne zaman ve ben ne kadar zaman öncesinde askerlik şubesine gidip o belgeyi alabilirim. yardımcı olabilirsen çok sevinirim üstat kolay gelsin

  Cevapla
 83. semih ertan

  Yüksek lisans dolayısıyla yaptığım tehir 14.01.2014 yalında bitiyor. Bu tarihten sonra ilave olarak bir tehir başvurusu yapmasam ne zaman askere giderim? mayıs celbine dahil olabilirmiyim? yoksa şubat celbi ile mi giderim? doğum tarihim 15.05.1985

  Cevapla
 84. Mustafa Dural

  Merhaba
  mayıs 2014 celp döneminde askerliğimi yapmak istiyorum PDR mezunuyum. Mayıs ta gitmemden dolayı kısa dönem çıkar mı? celp dönemlerinde bizim bölümden alınan yedek subay sayılarına ulaşamadım sizin bir bilginiz var mı?

  Cevapla
 85. fikret

  1975 dogumluyum almanyada yasiyorum ama bende 12 ay yapmak istiyorum kasim 2013 bas vursam nezaman askere gidebilirim ben cevap versebiz sevinirim tskr saygilarla

  Cevapla
 86. Bilal

  Merhaba. Dört yıllık fakülte mezunuyum, 1 yıldır bakaya durumundayım. askerlik şubesi Şubat’ta alınacağımı söylüyor fakat Şubat ayında kadro alma durumum var. Bu yüzden Şubat’ta gitmek istemiyorum. Ne yapabilirim? Teşekkürler..

  Cevapla
 87. İbrahim

  Merhaba bugün askerlik şubesine gittim ve kısa dönem askere gitmek için bvaşvuru yaptım. Daha önce iki defa gitmiş olmama rağmen doktor olmamasından dolayı yoklamaya alınamadım. Bu gün ise Şubat celbini kaçırdığımı öğrendim. Şubat ayında asker olabilmemin hiçbir yolu yok mudur? Dilekçe falan versek bununla ilgili birşey yapılır mı. Birde evraklara yedek subay adayı olarak kayıt aldılar. Bu 12 ay yapacağım anlamına mı gelir 6 ay ya da 1 ay biz seçebiliyor muyuz. Teşekkürler.

  Cevapla
 88. İbrahim

  Merhaba,
  Bu gün askerlik şubasine gidip kısa dönem askerlik için başvuru yaptım. Daha önce iki defa gidip doktor olmadığı için yoklamamı gerçekleştiremedim. Bu gün gittiğimde şubat celbinin geçtiğini öğrendim. Öncelikle şubatta askere gidebilmem için yapabileceğim herhangi birşey var mı? Dilekçe yada şubat ayında şubeye gidip başvuru yapabilme gibi bir yol var mı? Ayrıca şubede evraklara yedek subay adayı yazıldı . Bu 12 ay askerlik yapacağım anlamına mı gelmekte. Bununla ilgili bize bir seçim bırakıyorlar mı? 1 ya da 6 ay yapılıp yapılmayacağaını Ankaradan belirlendiği söylendi doğru mudur? Teşekkürler.

  Cevapla
 89. selim

  2014 Ocak ayında tecilimi bozsam hangi dönemde askere gidebilirim.Tşk

  Cevapla
 90. yasin

  aksaray güzelyurt askere hangi celp döneminde alınıo

  Cevapla
 91. Coşkun Özgür

  Selamlar,

  Mayıs ayındaki 2. celbe yetişmek için, Ocak ayında başvuru yaparsam, Mayıs’a kadar yurtdışına çıkabiliyor muyum?

  Bir de, başvuruyu yapabilmem için, yurtdışındaki doktora dosyamı kapatmam gerekiyor mu (doktora savunmam, yüksek ihtimalle Şubat ayında olacak)?

  Cevapla
 92. Caner

  Ocak 2014 te tecilim bitiyor ve ben 2014 kasım celbinde askere gitmek istiyorum.Yedek subay adayı olarak hangi sürede müracaat etmem lazım ki kasım celbine kalayım?bakaya kalma durumum olacak sanırım

  Cevapla
 93. oguzhan

  Erzurum kaç gidecek

  Cevapla
 94. ahmet

  benim 31 aralıkta tecilim bitiyor ve 29 yasını da doldurmuş oluyorum… ne zaman muayneye gitmem gerekiyor ve ne zaman askere alınırım?

  Cevapla
 95. bigthunder

  yükseklisans öğrencisiyim aralık 31e kadar tecilimi bozdurursam en erken ne zaman askere gidebilirim?

  Cevapla
 96. MEHMET GEDİK

  BEN 05/12/1988 DOĞUMLUYUM 2012 YILINDA LİSANS MEZUNU OLDUM VE ASKERLİĞİMİ 2 YIL TECİL ETTİRDİM.TECİL BELGESİNDE CELP DÖNEMİ 11 AĞUSTOS 2014 YAZIYOR.FAKAT BEN BU YIL (05 TEMMUZ 2014) TE OLAN KPSS YE GİRECEĞİM VE POLİS OLACAĞIM BUNUN İÇİN ÇOK ÇALIŞIYORUM VE BAŞARACAĞIM.ZATEN POLİSLİGİN PUAN DÜŞÜK VE POLİSLER ASKERLİK YAPMIYOR ASKERE GİTMEDEN POLİSLİK MÜLAKATINA GİRECEĞİM.CELP DÖNEMİNİ ERTELETME İHTİMALİMİZ VAR MI ACABA ?? VEYA POLİS OLMAK İÇİN ASKERE GİTMEYİP KAÇAK DURUMUNA DÜŞMEYE VE CEZAYI ÖDEMEYE RAZIYIM.BÖYLE BİR DURUM OLABİLİR Mİ? BİLGİ VERİRİSENİZ YADA BU KONUDA NE YAPMAM GERKTİĞİNİ SÖYLERSENİZ SEVİNİRİM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM….

  Cevapla
 97. bünyamin

  yedek subay adayıyım…bölümüm rehberlik ve psikolojik danışmanlık. şubat celbinde askerim ama ayın kaçı gibi teslim olurum tam olarak cevaplarsanız sevinirim.

  Cevapla
 98. mehmet

  1984 dogumluyum. Tecil surem doldu simdi basvursam en erken ne zaman gidebilirim

  Cevapla
 99. özgür

  1995 ne zaman muhayene ve askere gdckler

  Cevapla
 100. serhat

  1993 doğumluyum 21.10.2013 tarhinde tercihimi bozdum muane oldum celp dönemim şubat yazıyor sek tarihim .04.02.2014 kesin gidermiyim

  Cevapla
 101. mestan yaşar

  merhaba,

  ben 89 doğumluyum tecilimi bozdurdum ve 2014 şubat için başvuru yaptım.
  kısa dönem olarak askerlik yapacağım fakat şuan da izmir ve kütahya 2014 celp dönemlerinde mayıs ayında gönderiyor. ben şubatta gidebilir miyim yoksa mayısa mı kalıyor.?
  teşekkür ederim.

  Cevapla
 102. fatih selim ince

  merhaba 31 12 2014 tarihine kadar tecilim var ve okulum haziran temmuz arası bitmiş oluyor tecili hemen bozup basvursam ne zaman askere alınırım tesekürler

  Cevapla
 103. mustafa

  merhaba, ben 2014 haziran ayında 4 yıllık fakülteden mezun olcağım. ben agustos celbınde askere gıtmek istiyorum.acaba bu mumkun mu yada ne yapmam gerekıyor. teşekkür ederim….

  Cevapla
 104. erhan

  01.12.1984 doğumluyum şubatın ılk haftası 4 yıllık fakulteden mezun olacam şimdi şubeye gitsem beni hemen alırlarmı yoklama kaçağısın dıye yardımcı olurmusunuz teşekkurler…

  Cevapla
 105. Taygun

  Merhaba,tecilimi 30.09.2014e kadar uzattım.
  Ancak mayıs ayında askere gitmek istiyorum.
  Ne yapmam gerekiyor?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Şubat 15’e kadar tecilinizi kaldırmanız gerekmektedir.

   Cevapla
 106. UĞUR

  merhaba tecilim ağustos ayında bitti ve bakaya kaldım mayıs ta gitmek istiyorum.ocak ayı içerisinde başvurursam ne zaman askere giderimi?alacağım ceza nasıl olur?birde transkiript götürmem gerekiyor mu?

  Cevapla
 107. murat turan

  26 yaşındayım 4 yıllık fakülte mezunuyum tecilim 30 aralık 2013 te bitti ne zaman askerliğe başvurabilirim hangi celbde gidebilirim?

  Cevapla
 108. bekir

  Merhaba ben 2015 kasıma kadar askerliğimi tecil ettirmiştim. fakat şubat celp dönemi tecilimi bozdurup askere gitmek istedim.Askerliğimin nereye çıkacağı 25 ocakta belli olacak. fakat işe girme imkanım var 25 ocaktan sonra tekrar tecil ettirebilirmiyim?

  Cevapla
 109. ahmet

  Taygun arkadaş gibi bir problemim var şubat 15 kadar teslim edersem evraklarımı kesin mayısa alırlarmı teşekkürler

  Cevapla
 110. Emin Taşdemir

  Merhaba,
  Ben 1983 doğumluyum. Yoklama kaçağı olarak görünüyorum. En son iş için gittiğim yerde polis yoklama kaçağı formu doldurttu ve en geç 15 gün içinde başvurmam gerektiği yazıyor. Başvurumu yaptığımda askere hemen mi alırlar.Ben işlerimden dolayı kasımdan önce gitmek benim bütün işleri bozar. Yardım edin lütfen
  Saygılar

  Cevapla
 111. abdullah

  tecilimi bozdurup mayıs 2014 te askere gitmeyi düşünüyorum 2. grup çıkma durumu nasıl oluyor 2. grup çıkarsa itiraz etme şansımız oluyormu?

  Cevapla
 112. samet samet

  Merhabalar. 4 yıllık lisans mezunuyum 2012/haziran ayında mezun oldum. ancak askeriyeye tecil ve muayene için gitmedim. 2013’te iş başvurusu için askeriyeden aldığım kağıtta 2016 yılına kadar tecilli olduğum gözükmekte. Okul mezun olduğuma dair kağıtmı göndermemiş tam olarak anlamadım. Şimdi ben askeriyeye gidip diplomamla tecil yaparsam mezun olduğum 2012 tarihimi geçerli olur? Çünkü işlerim dolayısıyla bu yıl askere gitmeyi düşünmüyorum. 2015-2016 gibi düşünmekteyim. Ne yapmam gerekiyor. Şuanki durumum nedir tam olarak bilmiyorum.

  Cevapla
 113. harun

  slm benim sorunum biraz farkli ben yuksek lisans mezunuyum. temmuz ayinda 2012 de yurt disina ciktim normalde benim tecilim bitti. simdi bursa dil okullarinda aldigimiz ogrenci durum belgesini gondersek bile bu yeni sistemde parasal cezalar sozz konusu bu konu hakkinda bilgilendiriseniz sevinirim.. veyaa turkiyee geldigimizde havaalainda ne gibi sorunlar yasayabiliriz

  Cevapla
 114. Uygar

  Merhaba Mayis 2014 celbinde askere gideceğim.Ancak yedek subay adaylarından artık transkript istiyorlar. Benimkini şube kabul etmedi. Eğer Mart ayına kadar transkript götüremezsem ne olur?

  Cevapla
 115. Hasan Hüseyin

  Merhabalar Lisans Mezunuyum Ağsstos Dönemi Uzun Dönem için başvuracağım en son başvuru tarihi ne zaman ve Askerlik kaçında başlar tam olarak?

  Cevapla
 116. Erdal ALKAN

  askerde kpss veya öğretmenlik sınavlarına izin veriliyor mu?

  Cevapla
 117. ceyhun

  Merhaba, (tıp doktoruyum, yedek subay adayıyım) Aralık 2013 yoklamasına katılmadığım (Aralığın son haftası raporum var) için 24.01.2014 tarihi sabah 05:00’da tarafıma yoklama kaçağı olduğuma dair bir belge tebliğ edildi.15 gün içinde askerlik şubesine gidip yoklamamı yaptırmam gerektiği belirtildi.Bu süre içerisinde yoklama için gittiğim takdirde Şubat celbiyle askere alınırmıyım (ben istemiyorum).Yoksa bana mayıs celbinde mi gel mi derler? Bu süreci uzatmam için ne yapabilirim? (Bedelli çıkana kadar)

  Cevapla
 118. Mustafa

  Merhaba,Tecilim temmuz 2014te bitiyor.Temmuzda öğretmenlik için kpss’ye gireceğim açıklanması 2-3 ay bulur ağustos değilde kasım celp dönemine gidebilirim ancak askere.bu süreçte bakaya mı kalırım veya ne gibi bir işlem yapmalıyım sizce?

  Cevapla
 119. Engin

  Selamun Aleykum Allah razı olsun şimdiden vereceğiniz bilgiler için. ben 1982 Doğumluyum ve unıversıtemı gecen sene bıtırdım yurtdısında ve 4 aydır dıplomamın denklıgını beklıyorum ancak son asamaya geldı ve ben sanırım 2014 subat 15 tarıhını kacırmıs bulunacagım. bakaya durumumdan dolayı subat 15 ten ılerıkı bır tarıhte basvurmam sonucu acaba mayıs donemıne gıdermıyım yoksa agustosa kadar uzarmı askerlıgım? cok tesekkur ederım.

  Cevapla
 120. mesut artun

  öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler admin. ben meb de rehber öğretmenim öğrenmek istediğim şey bizde genelde uzun dönem çıkıyor ben mayısta askere gitmeyi düşünüyorum ağustos ayında uzun dönem çıkma ihtimalı daha yüksek diyorlar celp dönemleri uzun dönem çıkma ihtimalini nasıl etkiliyor ?

  Cevapla
 121. mesut artun

  iyi akşamlar yazdığım mesaj silinmiş tekrar yazayım dedim ben MEB de rehber öğretmeni olarak çalışıyorum mayıs da askere gideceğim uzun dönem çıkması için ağustos da gitmen gerek diye duydum ağustos da uzun dönem çıkma ihtimalı daha çokmuş doğru mu bu bilgi cevabınız için sagolun..

  Cevapla
 122. cihangir

  mrb. yuksek lisans yapıyorum. bu donem 7. donemim. yuksek lisansa kayıt yaptrdıgım tarih subat 2011 ve tecıl bıtıs tarıhım subat 2014. yuksek lisansım devam ediyor. tecıl tarıhım bıtsede 29 yaşıma kadar öğrenci olma hakkımdan yararlanıp askere gitmeme hakkım varmı? not: yuksek lisansta 6 dönem sonra grencılık hakkımın bıttıgı söylenıyor. 7. donemımdeyım ve hala tezımı yazmadım ve mezun olmadım.budurumda askerlık durumum ne?

  Cevapla
 123. Emre

  Merhabalar,
  Açıköğretim son sınıftayım haziranın 7-8 inde sınavlar var ve sonuçları 21i gibi açıklanıyor.15 gün içinde de diplomam geliyor temmuzun 6si gibi askerlik şubesine başvursam agustos celphine yetişir miyim alırlar mi beni ?

  Cevapla
 124. Ali Rıza

  iyi günler ben haziran ayının sonunda lisans mezunu olacağım bu durumda hangi celb döneminde ve nezaman askere gidebilirim simdiden teşekkür ederm.

  Cevapla
 125. tayfun mekikli

  ben şimdi tecilimi bozdursam kısa dönem olarak ne zaman askere gidebilirim

  Cevapla
 126. Mehmet

  Merhaba, 87 doğumluyum ve tecilliydim, Mayıs doneminde askere gitmek için tecilimi bozup 13 Şubat da Mayıs ayında askere gitmek için başvurumu gerçekleştirdim,( Mayıs Celbi için son basvurular 15 Şubat idi ) fakat kutugum olan yer Erzincan AGustos gonderiyormus, bu durumda ben hangi dönemde asker olurum

  Cevapla
 127. Berker

  Merhaba, ben mayis donemi icin tecil bozdum 4 yillik mezunu olarak. Sorum su ki kisa yada uzun donem hangisi cikarsa teslim olma tarihleri ne zamandir

  Cevapla
 128. erhan

  merhaba bn 1995 doğumluyum …askerliğin 21 yaşına çıkması bizim 2015 te askere gitmemize mani oluyor mu…..

  Cevapla
 129. Ahmet Umut

  Öncelikle merhaba arkadaşlar.
  Ben şubat 15 ten önce tecilimi bozdurdum mayıs celbine gitmek için yedek subay adayıyım. (su ürünleri Müh. ) olarak kısa dönem ya da uzun dönem çıkıp çıkmayacağı ne zaman belli olur acaba ? ve tekrar götürmem gereken evrak belge var mıdır varsa ne zamana kadar götürmeliyim ?

  Cevapla
 130. EMRE

  Merhaba,lisans mezunuyum ve eylül 2015 e kadar tecilliyim ama 2014 kasım ayında askere gitmek istiyorum yedek subay olarak tecilimi ne zaman bozdurmam grekiyor. Teşekkürler…

  Cevapla
  1. burhan

   Lisans mezunu oldugum icin yedek subay statüsündeyim mezuniyet sonrasi 2 yil tecil hakkindan sonra kardeşimin askerligi nedeniyle de mayis 2014 e kadar tekrar tecil almistim ancak temmuz ayinda yapilacak olan kpss sinavindan sonra askere gitmem gerekiyor dolayisiyla agustos celbine katilmaliyim bildigim kadariyla. Sorum su agustos celbine kadar tecil veya yapilmasi gereken islem neyse nasil ve ne zaman yapmaliyim. Yardimci olursaniz sevinirim

   Cevapla
   1. Admin (Cevapladı)

    Merhaba en kısa sürede askerlik şubesine giderek tecilinizi kaldırınız, tecilinizi kaldırdıktan sonraki celp döneminde askere gitme ihtimaliniz olur. Ancak bu kesin değildi, en geç 15 Temmuza kadar tecil kaldırma işleminizi yapmanızı tavsiye ederiz.

    Cevapla
 131. Oğulcan Orakci

  25 Temmuz 2014 de askerliğimi uzunmu kısamı yapıcagım ve nerede yapıcagım belli olacak yer ve süre belli olduktan sonra agustos da celp dönemi nezaman ?

  Cevapla
 132. ugur

  austosta askere gıdecegım ama tam olarak hangı gun gıdecegım bellı deıl austosun kaçında gıdecegımı nasıl ogrenebılırım…???

  Cevapla
 133. ahmet

  Merhaba benim tecilim 2014 ağustos ayında bitiyor büyük ihtimal kısa dönem olarak yapıcam sormak istediğim ağustos ayında askere gitmezsem bi sonraki celpte gidersem hangi ayda giderim ve nasıl bir problem yaşarım bir sonraki celp gittiğim için bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 134. kenan

  kolay gelsin yükseklisansın 4. yılındayım. ağustos celbinde askere gitmem gerekiyor. haziran sonu sonunda ise kadrolu olarak üniversitede işe başlayacağım.bu durumda ne yapmam gerekiyor.kütfen aydınlatır mısınız.

  Cevapla
 135. thetaner

  nisanda yerim belli olacak askere teslim tarihi ne zaman acaba?

  Cevapla
 136. saltuk

  askerde lisans mezunu bırının yedek subaylıktan subay olarak kalbılmesının şartları nedır yaş sınırı varmırdır yardımcı olursanız sevınırım teşekkurler

  Cevapla
 137. Fırat

  Merhaba Ben yurt dışı tecilli olan askerliğimin tecilini bozdurdum ve ocak ayında askere gitmek için başvuruda bulundum ,En erken mayısta gidebileceğim söylendi ve mayısta gitmek üzere işlemlerimi tamamladım ,Fakat dün öğrendiğim üzere haziran 21-26 haziran tarihleri hava yedek subayı olarak gideceğim söylendi ,Ben celp dönemimi değiştirmek istiyorum daha erken mayıs ayında gitmem gerekli tüm işlerim hayatım buna bağlı ,bu konuda başvuruda bulunacağım ,bu konuyla ilgili bir bilginiz var mı ne yapmam gerekiyor bu mümkün müdür ?Teşekkürler..

  Cevapla
 138. Erdem

  Merhabalar,
  1984 doğumluyum. 31/07/2014 tarihinde tecil sürem doluyor. Okul bittikten sonra 2 yıl daha tecil hakkımı kullandım ve başka bir tecil hakkım yok olduğunu biliyorum.
  İşim sebebi ile ağustos döneminde değil 1 dönem geç gitmek istiyorum askere.
  Böyle bir işlemi nasıl yapabilirim bana yol göstermenizi rica ederim.
  Teşekkür ederim.

  Cevapla
 139. kemal yaren

  selamlar kısa bir soru soracağım. Ağutosta askerim. Yedek subaymı yoksa ermi olarak gideceğimi şimdiden e devletten öğrenebilirmiyim? Teşekkürler

  Cevapla
 140. zek...

  askere ağustos 2014 de gidecem yedek subay olarak gitme ihtimalim nedir?

  Cevapla
 141. weys

  ağustos celbine tabiyim ve sev öncesi hazırlıklarımı yaptırdım. ağustos un kaçında teslim olunuyor bu yıl ?

  Cevapla
 142. orhan adanmış

  merhabalar. bakaya durumundayken askerliğe basvurdum , agostos celp döneminde teslim olmam gerekiyor. celp dönemimi bir sonraki celp dönemine nasıl sarkıtabilirim .rapor alıp celp dönemimi kasım ayına alma durumum var mı. yada gitmesem ne gibi sonuclar dogabilir.

  Cevapla
 143. Eray

  Selam 1992 doğumluyum açıkögretim okuyorum tecilimi şimdi bozdursam yani temmuzda nezaman askere giderim ?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Kasım celbinde gitme ihtimaliniz olur.

   Cevapla
 144. TaHa

  Mrb. Bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. Ben fakülte mezunuyum ve daha önce askere gitmek için başvuruda bulunmuştum. Bu ayın 25 inde yerlerimiz belli olacakmış. Ama ben pedagojik formasyon almaya hak kazandım.Şuan okuyorum. Acaba askerliğimi bir celp dönemi geriye atabilme ihtimalim var mı?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Askerlik şubesine giderek durumunuzu anlatınız, askerlik tecil hakkınız var ise kullanabilirsiniz.

   Cevapla
 145. Onur

  Merhaba, 2015 haziran ayında lisans eğitimim bitiyor, muhtemelen temmuz ayı içinde diplomami alırım. Bağlı oldugum şube 2015-Mayıs celbinde asker alımı yapıyor, benim ağustosta askere gitmem mümkün müdür? Mümkünse ne zaman tecilimi bozdurmaliyim? (diplomami da almamış olmam sorun yaratır mı?)

  Cevapla
 146. eray

  merhaba. ben lisans mezunu bir hemşireyim.. kasım da askere gitmek için başvurdum uzun dönem çıkma şansım nedir?

  Cevapla
 147. Ahmet Aykut

  Lisans mezunuyum. 2016 0cak’a kadar tecilliyim.
  Ağustos’ta tecili bozdurcam kasımda askere gitmek için. Ama daha öncesinde Eylül ayında Pomem mülakatına gircem.sonuçları ekimde açıklanacak.bu arada da askerliğin nereye çıkacağı belli olacak.eğer Pomemi kazanırsam beni askere alırlar mı?

  Cevapla
 148. muharrem çelik

  kasım celbinde askere gitmek istiyorum fakat öğretmenlikte adaylıgım 2 aralıkta kalkıyor kasım celbinde 2. grup aralıkta gidiyormuş aralıkta gitme ihtimalim nedir teşekkür ederim

  Cevapla
 149. hakan

  askerlik döneminde acemi veya usta birliğinde kpss tercihlerimi yapabilir miyim? kolaylık sağlanır mı?

  Cevapla
 150. Nuri

  merhabalar!

  Biligisayar öğretmenliğininden mezunum.askerliğimi yedek subay olarak yapmak istiyorum. sonrasında ise sınavlarına girip askeri personel olarak çalışmak istiyorum .Çoğu forumda okudum lakin, beni tatmin eden bir cevap bulamadım. Eğer ilgilenirseniz bilgilenmel istiyorum.
  Hangi celp dönemde gitmem yedek subay olma şansımı artırır?
  Yedek subay sınavlarına ne zaman başvurabilirim?

  Cevapla
 151. TOLGA K.

  lisans mezunuyum subaylık veya ast. subaylık için başvurdumuzda tecili bozdurmaya gerek var mı?

  Cevapla
 152. mustafa

  merhabalar..
  tecil tarihim 30.09.2014 tarihine kadar geçerli ve 4 yıllık fakülte mezunuyum askeri şubeye henüz herhangi bir başvuruda bulunmadım acaba bir sıkıntı olur mu ve hangi celp döneminde giderim yardımcı olursanız çok sevinirim…

  Cevapla
 153. bilal d

  lisans işletme mezunuyum askerlik şubesine gidip yoklama oldum kasım da askerliğe gidecem bu tarihten önce atamam olursa tecil ettirebilir miyim

  Cevapla
 154. mustafakurt

  mrb,ben 2012 de lisansdan mezun oldum askerlik tecilim 2014 temmuz ayında bitiyordu ikamet adresime hiçbir belge gelmediği için bişey yapmadım.Şuan 2014 de yapılan kpss ile öğretmen oldugumda benden istenecek askerlik belgesi için askerlik şubesine gittigimde askere mi alırlar yoksa celb dönemini mi beklerim?

  Cevapla
 155. ibrahim yiğit

  tecilim 24 ocak 2015 te bitiyor.muthemal sevk tarihi mart 31 2015 yazıyor mayıs celbinde askere gitmek istemiyorum sınavlar var mayısta gireceğim agustosa nasıl sarkabilir ne yapmam gerekir şimdidem teşekkür ettim.

  Cevapla
 156. deniz

  30.11.2014 tarihinde tecilim bitti eğer şimdi askerlik şubesine gidersem ne zaman askere gönderirler beni

  Cevapla
 157. Bünyamin

  94 doğumluyum tecilim bitti şube ye baş vursam ne askere giderim

  Cevapla
 158. Aycan k

  Merhaba admin celp donemim Mayıs olarak gözüküyor mayısta kesin askere gidebilirmiyim ? Tecili mi bozdurup yedek subay olarak gitmek istiyorum Mayıs ayında gidebilirmiyim diye merak ediyorum teşekkürler

  Cevapla
 159. Ahmet Güneş

  Merhaba admin bey ;
  Benim askerlik durumum 31 aralık 2016 a kadar devam etmekte ancak benim kütüğüm Malatya ve ben en erken bi şekilde hangi celp döneminde askere alınırım? Birde 2 yıllık üniversite mezunuyum, hangi rütbeye başvurabilirim?

  Cevapla
  1. Admin (Cevapladı)

   Erken sevk dilekçesi verip işlemlerinizi yaptırırsanız, önünüzdeki celp dönemlerinde askere alınma ihtimaliniz olur. Ancak 95 yılı sonrası doğumlu iseniz, 2016 yılı ve sonrasında askere alınırsınız.

   Cevapla
 160. memet turan

  Merhaba admin ben tarih fen edebiyat mezunuyum ve formasyon aldım öğretmen adayıyim aynı zamanda kamu çalışanıyım ben yedek yani uzun dönem askerlik düşünüyorum hangi celp döneminde başvuru yapsam gitme şansım daha yüksek olur

  Cevapla
 161. mehmet

  merhaba admin öncelikle kolay gelsin ve yardımlarınız için size minnetarız benm sorum şöyledir:
  benim okulum bu hafta bitti ve ben makina mühendisliğinden mezunum gaziantep doğumluyum hemen askere gitmem için tecili bozdursam olur mu ve astegmen yapmam için ne gibi şart gereklidir acaba tesekür ederim

  Cevapla

Alt Kısımdan Konu ile İlgili Sorunuzu Sorabilirsiniz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir