Anasayfa / Sizin Sorularınız / Yüksek Lisans Başvuru Periyodunda Tecil Uzatma

Yüksek Lisans Başvuru Periyodunda Tecil Uzatma

Merhaba,

“26.06.2015 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur” belgesine sahibim. Yüksek lisansa başvurmak istiyorum, ancak 2016 güz dönemi kayıtları ağustos-eylül aylarında oluyor. Aradaki 2-3 aylık süreçte kaçak durumuna düşer miyim? Düşmemek için ne yapabilirim, durumumdan bahsetsem tecilim birkaç ay daha uzatılabilir mi acaba? Teşekkürler.

Merhaba, kaçak durumuna düşmemek için askerlik sürenizin sonuna doğru askerlik şubesine giderek askerlik tecilinizi eğitiminiz için uzatmanız gerekmektedir. Bu işlemi yaptığınızda sorun yaşamazsınız. Tecilinizi uzatıp uzatmayacaklarını kontrol edip size bilgi vereceklerdir. Sistemde göremeden bir şey söylemek zor.

yüksek-lisans-ve-askerlik

4 yorum

 1. Merhabalar

  Durumumu kısaca özetleyeyim. 2011 Eylül ayında Yüksek Lisansa Başladım ancak çeşitli gerekçelerle yüksek lisansı bitiremedim ve şimdi bakaya durumundayım. Sorum ise şu;

  2. yüksek lisansa başlarsam yeniden 3 yıl tecil alabilir miyim? Çünkü yüksek lisans başvurusu sırasında benden askerlik durum belgesi isteyecekler ve ben kaçak görüneceğim.

  Lütfen cevap veriniz 🙁

 2. Deniz Köseler

  İyi günler…
  Benim tecilim nisan ayı itibari ile bitiyor ve şu anda yüksek lisans öğrencisiyim..yüksek lisans tecil hakkımı kullanmadım.Askerlik şubesine öğrenci belgesi ile gitmem askerliğimi tecil ettirmem için yeterli mi? yoksa tecili üniversite mi yapıyor?

  • Merhabalar, Bazı üniversiteler uğraşmıyor bu tür işlemlerle öğrenciler uğraşıyor bu yüzden öğrenci belgeniz ile askerlik şubenize gitmenizi tavsiye ederiz.

 3. merhaba ben 1993 doğumluyum kaçak duruma düştüm üniversite kazandım askerlik durum belgesi istiyorlar şube sorun çıkarıyor. üniversiteye kayıt yapabilirmiyim ve askerlik tecilimi uzatabilirmiyim. lütfen bilgi verin..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*