Anasayfa / Sizin Sorularınız / Yüksek Lisans Mezuniyeti Sonrası Askerlik Erteleme

Yüksek Lisans Mezuniyeti Sonrası Askerlik Erteleme

Merhaba, ben eylül 2015 tarihi itibariyle yüksek lisans dan mezun oldum. Tecilim eylül 2016 yılına kadardı. Ancak mezun olduğum için üniversite tecilimin iptalini istedi ve şubat 2016 da sevkim gerçekleşecekti. Yüksek lisans mezuniyeti sonrası öğrenci olmadığım halde askere alınma süresini bir müddet daha (1-2 yıl civarı) erteleme hakkım var mı dır?

Merhaba, askerlik erteleme hakkınızın olup olmadığını askerlik şubelerinden öğrenebilirsiniz, genelde 1 yıl tecil ettirme hakkı bulunmaktadır. Bunu şubeye giderek uygulamaya koydurabilirsiniz.

Yüksek lisans mezuniyet belgeleriniz ile şubeye başvuru da bulunabilirsiniz. Ancak Şubat ayında sevk gerçekleşecekti demişsiniz, hiç bir şekilde askerlik şubesine gitmediniz mi? Kaçak durumuna düşmüş bile olabilirsiniz.

Size tavsiyemiz askerlik işlemlerinizi geç yaptırmayınız, biran önce askerlik ile ilgili tüm işlemlerinizi yaptırmalı ve askerliğinizi tecil ettirmeli veya askere giderek vatani görevinizi yapmanız gerekmektedir.

yuksek-lisans-sonrasi-askerlik-tecili

11 yorum

 1. Merhabalar 23 yaşında hukuk fakültesi mezunuyum şuan stajyer avukatım…Haziran 2015’te mezun oldum ve Kasım 2017’ye kadar tecilliyim…Bu süre zarfında açıköğretime kaydolsam veya yeniden 4 yıllık herhangi bir üniversiteye girsem askere gitmeyebiliyor muyum ?

 2. 1990dogumluyum ve 31.12.2016tarihine kadar tecilliyim.2012yilinda isletme acikogretim fakultesine basvurdum ve simdi tek dersim kaldi.bu dersi veremezsem tecil surem uzar mi ..yardimlarinizi bekliyorum

 3. Merhaba,

  Kilo fazlalığından dolayı 01.2017 tarihine kadar erteleme verdiler. Şuan zayıflamış durumdayım ve askere gitmek için şubeye gittiğimde erteleme tarihinde gelmemi söylediler. Bunun öncesinde askere gitme imkanım var mıdır?

 4. süleyman çetin

  oğlum.edirne..devlet.hastanesin de. kasık.fıtığı.ameliyatı.oldu..hava.değişimine..göndermiyorlar.üstelik.çorlu.askeri.hastaneyede.göndermiyorlar. oğlum.ağrı.sızı.içinde.olduğu.halde.niçin.gönderilmiyor.gereğinin.yapılmasnı.rica.ediyorum.edirne.merkez.subay .gazinosunda.asker

 5. seyhmus ayyildiz

  Ben 20:10’1995 dogumluyum 2014 tecil etim ama simdi bozdurmak istiyorum ama subat ayinda gitmek istiyorumnsl olacak

 6. 10/15Kasım 1997 yılında uzman çavuşluğu kazandım fakat açıkamalı hiçbir haber gelmeksizin beni görevime çağurmadılar.çok arştırdm ama açıklmaları olmadı.ve ben şimdi yinede hakkımı aramak istiyorm ne gibi bir hak talep edebilirim .yada neyapabilirim elimde haln belgelerimi saklıyorum.cevabınızı bekliyorum.

 7. Merhaba, Lisans mezunuyum.Tecilim 30 eylülde bitiyor. celp dönemi kasım yazıyor. Şubat celbinde gitmek istiyorum.Gidebilir miyim ?yada kasım celbinde gideceksem B grubunda gidebilir miyim ? A ,B grubu nasıl belirleniyor. Öğrenebilir miyim ? Teşekkürler.

 8. asker kaçagı olanların üniversiteye kayıt hakkı kazandıgı zaman kaydı yapılırmı kayıt yaparken sorun cıkarılırmı ben kaçak görünüyorum ama okul kazandım tecili yaparlarmı yaşım 25

 9. Oğlumun birgözü 6 2 askere gidébilrmi

 10. Merhaba ben kasım 2017 kadar tecilliyim tehcilimi bozdursam kasım 2016 sevkine gidebilir miyim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*