Anasayfa / Sizin Sorularınız / Yüksek Lisans Okurken Bakaya Kalmak

Yüksek Lisans Okurken Bakaya Kalmak

Soru: Merhaba, Yüksek Lisans eğitimim bitmek üzere, savunma tarihi alacağım fakat, 31 mart 2015’e kadar askerlik şubesine askerlik işlemleri için başvurmam gerekiyormuş. ben bu dönemde askere gidersem yüksek lisans eğitimim yarım kalacak. çıkış yolu bulamadım

Cevap: Merhaba, askerlik şubesine giderek durumunuzu anlatmalısınız, sizi hemen askere almazlar. Askeriyeye bilgi verirseniz, sizin askerlik durumunuzu erteleyebilirler.

Soru: 2015 Haziranda 2 yıllık tecil sürem bitiyor, 2015 kasım teslim gözüküyor. Ales’e girdim bir üniversitede yüksek lisansa başlayacağım ama kayıtlar 2015 ağustosta başlıyor. Yüksek Lisans’a başlayabilir miyim, bir engel var mı

Cevap: Merhaba, öncelikle şubeye gidip askerlik durumunuzu ertelemeniz gerekmektedir. Askerlikle ilgili işlem yapmazsanız eğitiminize başladığınızda askerlik durumunuz kaçak pozisyonuna düşebilir.

Soru: Askerlik durum belgesinde 25 ocak 2015 e kadar askerlikle ilişiği yoktur yazıyor.askerlik şubesindekilere sorduğumda 15 şubata kadar yüksek lisans a başvurup askerliğini tecil ettirebilirsin dediler. 15 şubattan sonra bakaya olacağımı dediler. Bende yüksek lisans için tezsiz arayışlara girdim fakat bulduğum bir üniversite 12 ocakta kesin kayıt fakat askerlik sevk tehir işlemlerini 18 şubatta olacağını söylediler. Bu durumda ben 3 gün bakaya düşmüş olucam okulun belgelerimi geç göndermesi sonucu. Sorum şu bu durumda benim bakaya durumum kalkar mı ve askerliğim tecil edilir mi? Çok sıkışık bir durumdayım kazandığım bir sınavın mülakatı var ve benim askerliğimi tecil ettirmem gerekiyor.

Cevap: Sizin durumunuza cevap net olarak şube tarafından verilebilir.

Soru: iyi günler benim sorum. Benim şuan 25.01.2015 e kadar askerlikle ilişiğim yoktur.bugün askerlik şubesindekilerle görüştüm 15 şubata kadar yüksek lisans başvurusu yapabilirsin dediler.yüksek lisan için başvurduğum üniversitenin kesin kayıt tarihi 12 ocak olmasına rağmen askerlik sevk tehir işlemlerimi 18 şubattan sonra yapacağını öğrendim.bu süre zarfında bakaya düşmüş olacağım.bu durumda ben bakaya kaldıktan sonra öğrenci belgemi götürsem şubeye bakaya durumum kalkar mı?

Cevap: Merhaba, kesin konuşmak çok zor, ancak kalkar diye umuyoruz.

Soru: Merhaba, yüksek lisansımı uzattım, askerliğin tecili kaç yaşına kadar mümkündür. Doktoraya başlarsam tecil durumum nasıl olacaktır? İyi çalışmalar

Cevap: Merhaba,  eğitim için tecil yaşı 29’dur.

yuksek-lisans-askerlik-durumu

3 yorum

  1. Merhaba kolay gelsin. 2009 yilinda universiteye girdim. Bu haziran ayinda mezun oluyorum. Yani 6 sene okumus oldum. Acaba 2 sene tecil ettirebiliyor muyum ?

  2. Selamlar iyi calismalar benim 31-12-2015 tarihinde tecilim bitiyor fakat denizcilik mezunuyum ve stajimi tamamlamam lazim mutlaka stajim 2016 nin ocak subati gibi biticek neler yapmam lazim 2016 da oss sinavina girsem acik ogretimden tecil ettirebilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim.

  3. Eylül de öğretmen olarak atandım bakaya durumundayım asker öğretmen olamama bakaya durumu sorun çıkartır mı?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*