Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı – Etimesgut / Ankara

24
217

Başkent Ankara’nın Etimesgut ilçesi içerisinde yer alan Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı, Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise en büyük ikinci Tümen Komutanlığı niteliğini taşımaktadır. Şehir merkezine uzak olsa da toplu taşıma olanakları bakımından son derece kolay biçimde erişimin sağlanabilindiği birlik, bu açıdan acemi askerleri teslim olma aşamasında dahi memnun edebilmektedir. Şehir merkezi üzerinden Etimesgut otobüslerine binecek asker adayları birliğin tam önünde inebilecekler gibi, bunun yanı sıra havayolu ile Ankara’ya gelmiş kişiler de şehir merkezi üzerinden aktarmalarını gerçekleştirebilmektedirler. Tren yolu kullanıldığında ise gardan Etimesgut yönüne gitmekte olan Banliyö Trenleri’ne  binilerek kısa bir tren veya dolmuş yolculuğunun ardından birliğe varmak mümkün olmaktadır.

Her ne kadar başkentte bulunmasından dolayı rahat bir askerlik süreci geçirileceği düşünülebilinse de son derece zorlayıcı ve sıkı bir eğitimi içerisinde barındıran Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı, acemilik döneminin son derece zorlu geçmesinin ardından ustalık döneminde ise rahat bir görev sürecinin oluşmasını mümkün kılmaktadır.

Elli ilâ altmış kişilik koğuşlar içerisinde ikamet eden askerlerin kişisel hijyenlerini sağlayabilecekleri tuvalet ve banyolarda herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Bunun yanı sıra koğuşlara yakın mesafede olan kantinler sayesinde telefon kartı, yiyecek içecek ve benzeri özel ihtiyaçlarını giderebilecek olan er ve erbaşlar, huzurlu ve mutlu bir acemilik dönemi için gözle görünür bir sıkıntı ile karşılaşmayacaklardır.

Gerek acemilik gerekse ustalık dönemleri için en öğretici noktalardan birisi olarak kabul edilen Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı, her askerin zaman geçirmek isteyeceği en kaliteli birliklerden birisi olarak hayatına uzun yıllardır olduğu gibi başarılar ile devam edecektir.

Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı Hakkında Bilgiler

Ülkemizin başkenti olması nedeniyle siyasi hayatın oldukça hareketli olduğu Ankara da nüfus da oldukça yoğundur. Şehirde gelişen ekonomik faaliyetler çevre şehirlerden Ankara’ya yaşanan göç hareketini hızlandırmıştır. Şehrin tarihi açıdan da büyük bir öneme sahip olması bu hareketi daha da hızlandırmıştır. Cumhuriyet döneminden itibaren başkent olarak seçilen Ankara tarih boyunca birçok medeniyetin hâkim olduğu bir bölgede bulunmaktadır. Bu nedenle şehirde birçok tarihi ve kültürel alan da yer almaktadır. Yıl içinde bu alanlar genel olarak yerli turistler tarafından ziyaret edilir. Ankara ülkenin ortasında bulunması nedeniyle de ulaşım yollarının kavşak noktası niteliğindedir. Bu özelliği ve çeşitli ulaşım şekillerine uygun altyapıya sahip olması nedeniyle kolay ulaşılabilir şehirlerin başında gelmektedir. Ankara’nın siyasi hayatta sahip olduğu önem askeri hayatta da devam etmektedir. Kuvvet komutanlıklarının ve birçok eğitim birliğinin şehirde bulunması askeri anlamda şehrin önemli bir yere sahip olmasını sağlamıştır.

Şehirde yer alan birliklerden biri olan Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı Etimesgut ilçesinde bulunmaktadır. Ulaşım konusunda oldukça kolay bir bölgede yer alan komutanlığa şehir içi otobüs, banliyö tren gibi hizmet seçenekleriyle ulaşılabilmektedir. Ayrıca taksi ve kişisel araçlarla da askerler ve asker yakınları birliğe ulaşabilirler. Çeşitli ulaşım seçeneklerinin yanında birlik içinde sunulan hizmetler de askerlerin iyi eğitim alabilmeleri için yapılandırılmıştır. Ustalık aşamasına geçmeden gerekli eğitimlerin verildiği Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı’nda sosyal alanların da var olması askerlerin psikolojik açıdan oldukça rahat bir alanda acemi birliklerini tamamlayabilmektedirler. Futbol ve basketbol sahaları askerlerin faydalanabilecekleri spor alanlarını oluşturmaktadır. Spor yaparken ya da çeşitli nedenlerden dolayı sağlık sorunu yaşayan kişilerin başvurabilecekleri sağlık tesisleri de etkin olarak çalışmaktadır. Fiziksel ve ruhsal sağlık sorunlarına yardımcı olabilmek amacıyla Muayene Merkezi ve Rehberlik ve Danışma Merkezi yer almaktadır. Özellikle psikolojik sorunların meydana gelebileceği askerlik hayatında bu sorunlar ortaya çıkmadan önce de danışmanlık merkezinde hizmet verilmektedir. Çoğu zaman ailesinden ilk defa ayrılan 20 yaşında askerlerin görevlendirildiği acemi birliklerinde bu tür çalışmaların yürütülmesi gereklidir. Böylece askerlerin sağlıklı ve başarılı bir acemi birliği deneyimi yaşamaları sağlanmaktadır.

Birlik içinde askerlerin kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için kantin ve istirahatlarda kullanabilecekleri gazinolar yer almaktadır. Askerlik hayatı boyunca ihtiyacı olan temel tüketim maddelerine askerler bu kantinden ulaşabilir ve izin ya da istirahat zamanlarında gazinolarda zamanlarını geçirebilirler. Bu tür alanlarda er ve rütbeli askerlerin birlikte vakit geçirerek sosyalleşmeleri de sağlanmaktadır.

24 Adet Soru ve Cevap

  1. Merhaba bn edirneden yaziyorum kesan ilcesinde acemi birligi ankara etimesgut subat 3 teslim olucam acemi birligi kac gun em trakya tarafinda jandarmanin tanki varmi yokza sadece jandarma dog tarafindami var bn jandarma tank nisancisi olarak gitiyorum usta birligi nereye dusme sansi var em acemi birligi kac gun ?
    3 gun snra gtiyorum cewap hemn gelirse sevinirim

  2. Merhaba, 4 mayıs da Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı – Etimesgut / Ankara m-48 tank soförü jandarma olarak teslim olacam kaç gün acemi sürem olacak?

  3. merhaba acemi birliğim etimesgut 4 mayısta teslim olacağım acemi birlikte kaç gün askerlik yaparım ve usta birliğim nerelere çıkar

  4. meraba acemi birligim ankara etimesgut zırhlı bırlıkler ulastırma acemı bırlık kac gun surer bılgı verırmısınız agustos 4 te teslım olacagım

  5. Merahaba 4 ağustota ankara etimesgut zırhlı birlikler okulu ve eğitim konutanlıgında acemi birliğimi yapıcam acemi birligi kaç gün acaba bilgisi olan varmı

  6. Merhaba benim acemiligim etimesgut tank şöförü olarak çıktı ne kadar süre acemilik yaparım ve usta birligim nerelere çıkabilir il olarak. Önlisans mezunuyum uzun dönem askerlik yapıcam 3 ağustos 2016 da teslim olacağım. Herkese hayırlı teskereler.

  7. benim oglum 96 4 kısadönem su an ankara etimesgut da asker usta birligi diyarbakır görünüyor ankarada kalma ihtimali varmıdır

Soru Sor!