2. Kez Üniversite Okuyacakların Askerlik Tecilleri

Sponsorlu Bağlantılar

Eğitim durumu nedeniyle yapılan askerlik tecil işlemleri özellikle farklı nedenler ile askerliğini sürekli ötelemeye çalışan kişiler için en önemli çare olarak görülmüştür. Sürekli üniversitelerde kayıt yaptırım herhangi bir bölümde aktif veya pasif öğrenci görülmek erteleme işlemlerinde etkili bir yöntemdir. Ancak bu sistem açığının önüne geçilmesi, hem eğitim hem de askerlik müessesinin ciddiyetini korunması amacı ile bir kanunda değişikliğe gidilmiştir.

Askerlik kanunu değişikliği ile ‘’ değişiklik; 22.05.2012 tarihli ve 6318/8 madde değişikliği ‘’ Herhangi bir lise, meslek yüksekokul, lisans veya master gibi seviyelerde okulu bitiren kişilerinden dengi veya daha alt seviyede ki bir öğretim kurumuna kayıt yaptırıp eğitim hayatına başlayanların askerlikleri ertelenemez.

  1. kez üniversite okuyacakların daha önceki eğitim durumları, yaşı ve kayıt yaptıracakları üniversitenin süresi ve bölümü önemlidir. Bu açıdan kriterleri maddeler halinde ele alalım.
  • 29 yaşını tamamlayan üniversite öğrencileri eğer lisans mezunu değiller ise 2. Üniversitelerinin eğitimi sırasında askerliğe alınırlar.
  • Herhangi bir üniversitenin meslek yüksekokulu ( 2 yıllık ön lisans ) bitiren kişiler YÖK denkliği bulunan yurt içi veya yurt dışında bir üniversitenin 4,5 veya 6 yıllık fakültesine kayıt yaptırıp eğitim hayatına başladıkları durumda askerlik tecil işlemlerini yapabilirler.
  • Bir üniversitenin 4 yıllık fakültelerinden birinde mezun olan ve lisans eğitimini tamamlayan kişilerin tekrar 4 yıllık bir fakülte de ( lisans ) eğitim almaya başladıkları durumda askerlik tecil hakları doğmayacak ve başka nedenler ile tecil süreleri yok ise askerliğe alınacaklardır.
  • Herhangi bir üniversitenin lisans bölümünden mezun olup yüksek lisans ( master ) ve doktora bölümlerine kayıt yaptıran kişilerin tecil işlemleri eğitim süreleri boyunca gerçekleştirilecektir.

Bir üniversitenin 4 yıllık fakültesinden mezun olan kişilerin açık öğretim fakültesinde 4 yıllık eğitim alması ve kayıt yaptırması ile askerlik tecil süresi hak kazanamayacaktır ancak bir iki yıllık ön lisans mezunu kişilerin 4 yıllık açık öğretim fakültesine kayıt yatırması ile tecil ( erteleme ) işlemleri yapılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Mezun Olduğu Okul

 

 

Kayıt Yaptırdığı Okul

2 yıllık ön lisans 4 yıllık fakülte Açık öğretim fakültesi Master ( yüksek lisans )  

Doktora

2 yıllık ön lisans Tecil olmaz Tecil olur Tecil olur
4 yıllık fakülte Tecil olmaz Tecil olmaz Tecil olmaz Tecil olur Tecil olur
Açık öğretim fakültesi Tecil olmaz Tecil olmaz Tecil olmaz Tecil olur Tecil olur
Master ( yüksek lisans ) Tecil olmaz Tecil olmaz Tecil olmaz Tecil olmaz Tecil olur

Soru Sor!