Askerlik Boy Kilo Oranı Hesaplama

Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba, Askere alınmak yada askerden muaf olunma durumlarının en başında boy ve kilo sorunları gelmektedir. Askeriye için alt kısımda bulunan bilgilerden boy ve kilo oranı hesaplama işleminizi yapabilirsiniz.
Boyunuzun son 2 rakamından 3 çıkartın, yani boyunuz 180 ise; 80-3=77
Kalan rakama 30 ekleyin, yani: 77+30=107

Bulduğunuz rakam (107) olmanız gereken en yüksek kiloyu göstermektedir. Kilonuz bulduğunuz rakamın üzerinde ise askeri hastaneye sek edilirsiniz ve sağlık kontrolüne tabi tutulursunuz. Askeri heyet tarafından 1 yıl sonrasına erteleme alırsınız ve 1 yıl sonrasında tekrar muayeneye tabi tutulursunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Alt kısımda bulunan Kilo ve Boy orantısı tablosundan kırmızı renkte olan rakamlar askerlikten muaflık durumunu gerektirir. Örneğin; Boyunuz 150 Cm ise kilo 85 üzeri veyahut 33 altındaysa askerliğiniz erteleme alır ve sonrasında bu oran yine aynı durumda ise askerlikten muaf edilirsiniz.

askerlik_boyagorestandartagirlikcizelgesi

Soru Sor!

Cevaplar

 • Merhaba 23 yaşındayım tarih son sınıf öğrencisiyim atamam yok ikinci bir üniversite düşünüyorum askerliğimi arada mı yapmam lazım yoksa ikinci üniversiteyi bitirdikten sonra da yapabilir miyim ?teşekkürler.

 • merhaba 26 yaşındayım.boyum 1,92 kılo 135 askere alıırmıyım veya muaf mı olurum?
  yardımçı olursanız sevınırım.teşekürler…

 • Ben 3 ay hava degisimi adim kilo sorunumdan dolayi ve geri donuste askerlik yapmiyicagimi ve curuk raporuda almiyicagim soyendi 50 gün n askerligim kalmisti tekrar cagiritlarmi kalan gunleri yapmam icin

 • Merhaba,
  Ben asker kaçağı durumundaymışım. Geçen gün kimlik kontrolü sırasında polis memuru söyledi. Salı (17.01.2017) günü şubeye gideceğim. Boyum 178 kilom 120. Askere alınır mıyım yoksa muaf mı olurum?

 • merhabalar boyum 182 kilom 120 hali hazirda egitim gordugum icin yurt disinda ikamet etmekteyim saniyorum yoklama kacagi olarak gozukuyorum askeriye ye nasiil basvurmam gerekli beni nasil askeri hastaneye sevk edebilirler ilk olcum nerede yapiliyor? tesekkurler

 • Merhabalar boyum 1.81 kilom 113 askerlik için bir engel teşkil edermi yoksa askere alınırmıyım ?

 • boyum1.71 kilom 102 şuan askerim ma revir hastaneye sevk etti. muaf alırmıyım ? şimdiden teşekkür ederim

 • mrb. ben 30 yaşındayım. boy 178 cm kilo 145 üniversiteden geçtiğimiz yaz mezun oldum. askerlik yoklama kağıdım geldi. askere alınma şansım var mı ? teşekkürler..

 • Merhaba benim karacigerde yaglanma ve buyume var . astım baslangici icinde ilac kullaniyorum . boyum 158 ve kilo 99 kilo yaşim 27 yoklama kacagi durumundayim 2 senedir . şubat 15 e kadar gitmem gerekiyormus muayene icin . erteleme olurmu ?

 • Merabalar. Ben Mustafa. 1989 Bingöl doğumluyum . 183 boyundayım. Kilom 110 civarı. Tecil bitim 31.12.2018. Ben tecili bozup gitsem muayene sonrası 1 yıl erteleme ve sonrası muaf olur muyum ?