Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Sponsorlu Bağlantılar

Askerlik Durum Belgesi Nedir ?
E Devlet Askerlik durum belgesi, asker adayının askerlik kararı alındıktan sonra üzerinde celp döneminin sevk tarihinin belirtildiği belgedir. Bu belge genelde eğitim kurumları, iş yerleri tarafından istenmektedir.

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama;
Askerlik Durum Belgenizi artık e-Devlet Kapısı üzerinden kendiniz oluşturabilir, barkodlu belgenizi diğer kurum ve kuruluşlar ile paylaşabilirsiniz. Belgeyi verdiğiniz kurum ise, “Askerlik Durum Belgesi Doğrulama” hizmetini kullanarak verilen belgenin gerçekliğini kolayca kontrol edebilir.

Not: Bu hizmetten sadece askerlik ile ilişiği kalmamış vatandaşlar faydalanabilir. Tecil v.b. durumlarda belgenin Askerlik Şubeleri’nden alınması gereklidir.

Askerlik durum belgesi sorgulama işlemi yapabilmek için Ptt şubelerinden alacağınız kişisel e-devlet şifresi gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra askerlik durum belgenizi Barkodlu şekilde kolayca çıktısını alabilir ve istenen kuruma verebilirsiniz.

Sn. Adaylar

e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan “E-Devlet Askerlik Durum Belgesi” hizmeti içeriği ve kapsamı genişletilerek yeni haliyle kullanıma açılmıştır.

Daha önce yalnızca askerlik görevini tamamlamış olan kişilerin faydalanabildiği bir hizmet iken yenilenmiş haliyle, askerlik görevini ifâ etmiş, askerlik görevinden muaf olmuş ve askerlik yükümlülüğü olduğu halde çeşitli nedenlerle ertelenmiş olan vatandaşların bu bilgilerini daha detaylı olarak görüntüleyebileceği, Askerlik Durum Belgesinin barkodlu çıktısını alabileceği, ilgili makamlara ibraz edilmesi halinde e-Devlet Kapısı üzerinden doğrulamasının yapılabileceği bir hizmet olarak tekrar tasarlanmış ve uygulamaya konulmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilmiş olduğunuz gibi E-Devlet üzerinden birçok hizmetlerimizi gerçekleştirebiliyoruz ve aynı zamanda da resmi olan birçok yasal işlemlerimizi de bu site üzerinden kontrol altına alabiliyoruz. Üzerimiz e ait olan birçok telefon hatlarından tutun mevcut tapularımıza kadar da mal varlıklarımızı da bu site üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Emeklilik durumlarından sigorta hizmet dökümlerine kadar oldukça büyük bir alan da adli gelişmeleri dahi raporlayarak E-devlet sitesi aynı zamanda da askerlik yoklama işlemlerinde de bizlere büyük ölçek de bir katkı sunacaktır.

20 yaşını doldurmuş her genç erkeğin yapmış olduğu ve vatani görev olarak adlandırılan askerlik hizmetinin ne zaman başlayacağı konusun da E-Devlet sitesi üzerinden sizler de sorgulama yapabilecek bu alanda da sizler de bu durumlarda ki olası gelişmeleri de beraberin de getirebileceksiniz. Sizler de ne zaman askere gidereceksiniz ya da ne zaman muayene zamanınız geldiğini de artık E-devler üzerinden daha kolay bir şekilde sorgulayarak öğrenebileceksiniz.

E- Devlet sitesi içerisin de sizler de artık Askerlik görev yerini öğrenme, tecil durum belgesi alma, sevk tarihinizi şifresiz TC kimlik numaranız ile kolayca öğrenebiliyorsunuz. Böylelikle de bütün gününüzü askerlik şubesine ayırmak yerine de daha kolay bir şekilde tek tıklama sayesinde de bu hizmetten sizler de yararlanabileceksiniz. Bu durumda da daha kolay bir şekilde zahmetsizce sizler de E- Devlet sitesinin bu muhteşem avantajlarını da elde etmiş olabileceksiniz.

Soru Sor!

Cevaplar

  • Askerlik şubesine kasım ayında askere gideceğim söylendi ben ise mayıs ayında askere gitmek istiyorum ne yapmam gerek

    • Merhaba, askerlik işlemlerinizi yaptırıp erken sevk dilekçesi vermeniz gerekmektedir. Bu dilekçesi verseniz bile erken askere gitmeniz kesin değil, muhtemeldir. Size verilecek olan askerlik durum belgesinde muhtemel sevk tarihi olarak gözükecektir.

  • Ben İstanbul gata askeri şubeden bana askere elverişli değildir diye bana bi belge verdiler ben bu belgeye itiraz etmek istiyom ama zamanım geçmiş diyorlar bende askere gitmek istiyom bana yardım edin nolur nereye gitmem gerekirse söyleyin giderim yeterki vatanı görevimi yaparım