Askerlik Düşecek Mi? Düştü mü? Kısaldı mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Güncelleme: Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklaması. Mevzu ile ilgili açıklama gerçekleştiren başbakan binali yıldırım askerlik vaktinin kısaltılabileceği bilgisini verdi. Binali yıldırım, “askere, tabanca altına çekme işi devam edecek. Orada bir ilinti oluşması gerekir ancak bunun yalnızca askerlik iklimine alımmak için olması, onun ötesinde bir rolünün olmaması gerekir. Ek olarak değerlendireceğiz; şu anda onun kararını vermiş değiliz. Büyük olasılıkla süreler daha kısalacak, rakam azalacak. Jandarma dahil, düzenli bir takvim bünyesinde tabanca altına alınmış askerlik hizmetini gerçekleştiren hiç bir askeri, terörle mücadelede, askerlik, emniyet işinde çalıştırmayacağız. Kadro gereksinimi azalıyor, harp okulları kapatılıyor, msb tekrar yapılandırılıyor, bilirkişi orduya geçiliyor.” ifadelerinde bulunmuş oldu.

Daha şekilde bu mevzuyla alakalı sorulara ulusal savunma göz atanlığı (msb) da kayıtsız kalmamıştı. Göz atanlık vasıtasıyla uygulanan açıklamada, ulusal savunma göz at hatıra Fikri Işık’ın ağzından çıkmışcasına yazılan “askerlik müddeti kısalacak” seçimi haberlerin mutlaka doğruluk payının olmadığı, bu çeşitli bilgilere saygınlık edilmemesi icap ettiği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“söz mevzusu haberlerde sayın bakan’ın katılmış olduğu tv yayınları referans gösterilerek askerliğin kısalacağı malumatı sunulmaktadır. Ulusal savunma bakan Fikri Işık, katılmış olduğu diri yayınlarda askerliğin kısalacağına ilişik herhangi bir açıklama yapmamış yada askerliğin kısalacağı anlamını içeren herhangi bir ifadede bulunmamıştır.”

Askerlik konusunda yapılan tartışmalar son hızla devam ediyor. Askerlik süresinin düşmesini bekleyen birçok asker olma adayı için askerlik süresinin düşüp düşmediği konusunda tartışmalar yapılmaya devam ediyor. Askerlik için ağır şartlarda bulunulduğunu düşünen askere gidecek olan erkekler bedelli askerlik müjdesinden sonra bir de askerlik süresinin düşüp düşmeyeceği konusunda tartışmalara başladı bile.

Askerlik yaşının yükselmesi konusunda da haber bekleyen kişiler oldukça fazla. Bu nedenle de Genel Kurmay Başkanlığı’ndan gelen açıklamayı merakla bekleyenler bir hayli fazla olmaktadır. Henüz kesin bir bilgi verilmemiş olmasına rağmen sokağın nabzını dinlediğimizde herkes ikiye ayrılmış durumda. Bazı kişiler bedelli askerliğin olduğunu ve tekrardan bu indirimin yapılmasının askerlik kavramının değerini yitirdiğini söylerken; bazı kişiler ise; sosyal hayata girmenin askerlik ve okul birleştiğinde geciktiğini belirtmektedir.

Genel Kurmay Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada; her Türk Vatandaşı bedelli askerlik imkanından yararlanabiliyor. Buna rağmen maddi sıkıntı yaşayan ve bu nedenle de bedelli askerlik alternatifini kullanamayan Türk Cumhuriyeti Vatandaşları olabiliyor. Bu noktada bir adaletsizlik meydana geliyor. Ortaya çıkan adalesizliği ortadan kaldırmak için de böyle bir hak öne çıkarılıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Genel Kurmay Başkanlığı en baştan beri bedelli askerlik olayına olumlu bakmayarak yandaş bir taraf sergilemiyor. Bu nedenle de ek bir plan öne sürüyor. Askerlik süresinin düşürülmesi yönünde belirlenen bu planda 6 ay olan üniversite mezunlarına verilen askerlik süresi aynen kalacak. 12 aylık askerlik süresinde de 9 aya kadar inebilen bir alternatif uygulanacak. Böylece herhangi bir para ödeyip bedelli askerlik yapamayan asker adayları 9 aya düşen askerlik süresi ile daha erken sosyal ve çalışma hayatına katılabileceklerini düşünüyorlar.

Bedelli askerlik konusunda da müallaklar bulunuyor. Bedelli askerliğin bu durumda kaldırılması ve aynı zamanda da gündemden çıkarılmasının ön planda olması söyleniyor. Tabi kesin bir hükümet kurulmadan bu kararın çıkmasının da imkansız olduğu söyleniyor. MHP’ nin koalisyonda yer alması durumunda sürenin düşmesi konusunda da herhangi olumlu durum beklenmiyor. Koalisyon kurulmadığı ve henüz kesin çizgiler belirlenmediği için askerlik süresinin düşmesi ya da bedelli askerliğin iptali gibi bir kaldırılmanın söz konusu olmadığı söyleniyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisine Askerlik Süresinin Düşürülmesi ile ilgili sunulan teklif şu şekilde.

Türkiye Büyük Millet Meclisine askerliğin kısalması ile ilgili sunulan teklifte er ve erbaşlar için zorunlu olan askerlik süresi9 ay, yedek subay olarak askerlik yapacak kişiler için de 6 ay olarak belirlenmesi istendi. Sunulan teklifi ile, Bakanlar Kurulana bu süreyi kısaltma yetkisi de verildi.

Cumhuriyet Halk Partisi yani CHP milletvekili ve emekli Büyükelçi Osman Korutürk ile 35 CHP’li vekilin imzasını taşıyan askerlik kısaltılması kanununun teklifinde, barış döneminde zorunlu askerlik yapan genç bireylerin, terörle mücadelenin de dışında, idari ve harekat görevlerinde çalıştırılmaması da isteniyor.

Kanun teklifinin bir maddesi ile de askerlik süreleri yeniden düzenleniyor. Buna göre zorunlu süresi askerlik er ve erbaşlar için 9 ay olacak. Bu süre Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tamamen profesyonel orduya geçmesinin ardından, 6 aya inecek şekilde ayarlanacak.

Yedek Subay olarak askerlik yapacak bireyler için ise 6 ay olacak ve profesyonel ordu sonrasında askerlik yedek subaylar için 4 aya inecek.

Korutürk, askerlik süresinin düşürülmesi ile ilgili kanun teklifinin gerekçesinde zorunlu askerliğin barış zamanı sadece eğitim ile sınırlandırılmasını, silah altına alınan askerin terör operasyonları, cephanelik nöbeti, bomba-silah sayımı gibi işlerde çalıştırılmaması gerektiğini bildirdi.

Afyon’daki 25 askerin ölümü ile sonuçlanan talihsiz cephanelik olayını da tekrardan gündeme taşıdı.

Soru Sor!