Askerlik Tecil Sorgulama

Sponsorlu Bağlantılar

İçerisinde bulunulan senede yirmi yaşından gün almaya başlamış her birey askerlik görevini yerine getirmek için gerekli yaş kriterini sağlamaya başlamış durumdadır. Her ne kadar durum böyle ise de söz konusu yükümlülüğü başladığında üniversite eğitimine devam eden, herhangi bir sebeple yurtdışında bulunan veya aşırı ya da az kilo gibi düzeltilebilir sağlık koşulları sebebi ile askerlik görevini yapmaya uygun olmayan kişiler, belirli süreler boyunca tecil işlemlerini gerçekleştirerek 29 yaşına kadar söz konusu yükümlülük zamanlarını erteleyebilmektedirler. Her ne kadar söz konusu senelik tecil işlemi kişinin kendi sorumluluğunda bulunsa da çoğu üniversite öğrencileri için bu işlemleri otomatik olarak gerçekleştirmekte ve kişinin her sene ayrı ayrı müracaatlar yapmasını öncelemektedir.

Bunun yanı sıra yine de söz konusu durumu kontrol etmek ve tecilinin hali hazırda geçerli olduğundan emin olmak isteyen kişiler de internet üzerinden Askerlik Tecil Sorgulama sistemi kullanmayı istemektedirler. E-Devlet Kapısı üzerinden an itibari ile hizmet veren Askerlik Durum Sorgulama sistemi yalnızca kişinin askerliği ile ilişiğinin bulunmadığı durumlarda bu konuyu kanıtlayan belgeye ulaşılmasına izin verirken, herhangi bir Askerlik Tecil Sorgulama isteğine hizmet vermemektedir. Kişinin söz konusu bilgiye ulaşması için kati suretle bağlı bulunduğu askerlik şubesini ziyaret ederek bireysel başvuru yapması ve eğer tecili yenilenmemiş ise gerekli belgelerini ibraz ederek mümkün olan uzatma süresini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Askerlik Tecil Sorgulama sisteminin gelecek yıllar içerisinde söz konusu E-Devlet Kapısı ile gerçekleşen askerlik işlemlerinin yapı olarak ilerlemesi sonucunda aktif edilip edilmeyeceği konusu halen bilinmezliğini korurken, sistemi suistimal edebilecek kişilerin varlığından dolayı bu sorgunun bilinçli olarak aktif edilmediği de yaygın olan düşünceler arasındadır. Askerlik Tecil Sorgulama konusunda aklına takılan kişilerin ancak tecil ettirecek durumlara sahip olduklarında şubeleri ziyaret etmelerini mümkün kılan birebir başvuru sistemi, bilinçli olarak yoklamalarından kaçan kişilere de huzursuzluk vererek dolaylı yoldan kayıt yaptırması için zorlama gerçekleştirmektedir. Askerlik Tecil Sorgulama ve benzeri tüm sistemler hakkındaki sorularınızı sitemizin güncel içeriklerinden cevaplandırabilir veya yöneticilerimize daha net yanıtlar almak üzere iletebilirsiniz.

Not: E-Devlet sistemi üzerinden askerlik tecil sorgulama ana başlığı yoktur. Ancak Askerlik Durum Belgesi Sorgulama işleminizi e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Alt kısımda bulunan bağlantıları kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Ülkemizde 20 yaşını geçmiş tüm erkekler ilk etapta askere çağrılmaktadır. Askere alımlar sağlık sorunları ya da farklı sebeplerden dolayı olmayabilir. Ancak bu olumsuz şartlarda bulunmayan kişilerin askerliklerini 20 yaşında yapmaları gerekmektedir. Bunun yanında kişiler askerlik görevlerini erteleyebilirler. Bu durum tecil ettirmek şeklinde kullanılmaktadır. Kişiler okul ya da farklı sebepleri öne sunarak askerliklerini tecil ettirebilirler. Kişilerin okudukları dönemde ve sonrasındaki dönemde askerliklerini tecil ettirme hakları bulunmaktadır. Okullardan mezun olduktan sonra kişiler iş şartları sebebiyle tecilli olmaya devam edebilirler. Kişiler tecilli olup olmadıkları konusunda tereddüt yaşarlarsa bunu kontrol edebilirler. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ile Askerlik tecili sorgulama işlemi ile kişiler kendi askeri durumlarını kontrol etme imkanı bulurlar.

Geçmiş dönemlerde askerlik konusunda yapılan tüm başvurular ve alınan tüm bilgiler askerlik şubelerinden yapılmaktaydı. Ancak günümüzde internetin gelişimi sayesinde kişiler birçok işini internet siteleri üzerinden gerçekleştirmeye başladılar. Tc Kimlik No ile Askerlik tecili sorgulama işlemi de bu işlemlerden bir tanesi. Kişiler artık internet bağlantısı bulunan her yerden askerlik tecili sorgulatabilirler. Bunun için kişilerin Askerlik Sorgulama sitesinden bilgi almaları gerekmektedir. Sitenin kullanımı her yaştan insanın rahatça kullanabileceği şekilde tasarlandığından kişiler bu alanda hiçbir zorluk çekmemektedirler.

Siteye giriş yaptığınızda karşınıza gelen ekranda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonu yer almaktadır. Bu butona basarak kimlik bilgilerinizin girilebileceği bir alan karşınıza çıkar. Bu alanda kimliğiniz doğrulayabileceğiniz farklı yollar sizlere sunulmaktadır. İlk olarak kişiler e-devlet şifresi ile kimlik doğrulama işlemini yapabilirler. Eğer kişiler e-devlet şifresine sahip değillerse çok küçük bir ücret karşılığında bu şifreyi en yakın postaneden alabilirler. Bu işlem sonrasında bu alana TC. kimlik numarası ve e-devlet şifresi girilerek askerlik tecili sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. İkinci seçenek olarak kişiler mobil imza ile kişisel bilgilerini doğrulayabilirler. Bu işlemde de telefon numaranızı ve TC. kimlik numaranızı girmeniz gerekmektedir. Sonrasında hattınızın operatörünü de belirleyerek mobil imza ile işlem gerçekleştirebilirsiniz. Üçüncü yöntem olarak kişilere elektronik imza sunulmaktadır. Eğer daha öncesinde bir elektronik imza kartı almışsanız bu alanda kullanabilirsiniz. Ancak genellikle kişiler bu karta sahip olmadıklarından bu seçenek en az tercih edilen seçenektir.

Dördüncü askerlik tecili sorgulama seçeneği olarak nüfus cüzdanı bilgileri kullanılmaktadır. Bu alanda nüfus cüzdanınızdan istenen tüm bilgilerin eksiksiz bir biçimde girilmesi gerekmektedir. Nüfus cüzdanları kişilerin her zaman yanında olduğundan genellikle en çok bu seçenek tercih edilmektedir. Nüfus cüzdanındaki bilgiler sayesinde kişiler kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirebilirler. Son seçenek olarak internet bankacılığı seçeneği sunulmaktadır. Bu seçenek de nadiren tercih edilen seçenekler arasında yer alır. Garanti ya da Denizbank içerisinde bir hesabınız var ise bu hesap sayesinde bu alanı kullanarak giriş yapabilirsiniz. Bu seçeneklerden herhangi birisini kullandıktan sonra sorgulamanızın sonucu net bir şekilde karşınıza çıkacaktır.

Soru Sor!