Bakaya Kalmak Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Askerlik konusunda birçok farklı terim bulunmaktadır. Genellikle de daha öncesinde askerlik ile ilgili bir araştırma yapmayan ya da yakınlarında bu işlemleri gerçekleştirmiş bir tanıdığı olmayan kişiler bu terimlere oldukça yabancıdır. Halk arasında söylenen birçok bilginin de doğruluğu tartışıldığından kişiler en doğru bilgi için kendileri internet üzerinden araştırma yaparlar. Bakaya kalmak, askerlik konusunda oldukça sıkça lafı geçen bir söz grubudur. Kişiler 20 yaşını geçtiklerinde eğer eğitimleri devam etmiyorsa askerliklerini yapmak zorundadırlar. Benzer bir biçimde üniversite eğitimlerini tamamlayan kişilerin de artık askerliklerini yapmaları gerekmektedir. Çünkü bu kişilerin tecil durumu ortadan kalkmıştır. Eğer bu kişiler kendilerine en yakın askerlik şubesine giderek yedeklik yoklamasını yaptırmazlar ise bu kişiler için bakaya kaldı denilir. Kısaca bahsetmek gerekirse zamanı gelmesine rağmen yoklamasını yaptırmayan kişiler bakaya kalmak terimini gerçekleştirmiş olurlar.

Bakaya kalmak durumu söz konusu olduğunda kişilere idari para cezası verilmektedir. Bu para cezası kişilerin bakaya kaldıkları süre boyunca değişmektedir. Bu doğrultuda uzun süre bakaya kalan kişiler daha yüksek idari para cezaları ödemektedir. Kişiler üzerinde yapılan kontrollerde polisler ya da jandarmalar kişinin bakaya durumunda olduğunu gözlemlediklerinde kişiyi en yakın askeri şubeye teslim etme hakkında sahiptirler. Yedek subay olarak görev yapmaya aday olan kişiler, mazaretleri bulunmadan birliğe katılmazlar ise bakaya kaldıkları kabul edilmektedir. Bu durumda bu kişilerin de askerlik şubesine gittikleri anda teslim olma işlemleri başlatılmaktadır. Bu kişilere kısa süre içerisinde bir tarih verilir ve bu tarihte kişilerin gelerek teslim olmaları istenir.

Sponsorlu Bağlantılar

Halk arasında en çok tartışılan konulardan birisi bakaya kalmak durumunda olan birisinin, bu dönem içerisinde bir eğitim kurumunu kazanması ve burada tekrar eğitime başlaması durumunda ne olacağıdır. Bakaya kalmış olan kişiler sonrasında bir üniversite kazanarak ya da üniversitelerinde yüksek lisans yaparak bu durumun dışına çıkmayı amaçlarlar. Ancak bir kez bakaya durumuna düşen kişiler askerlik şubesine giderek bunu iptal edemezler. Bakaya kalmadan önce kişilerin bu işlemleri tamamlamaları gerekir. Bir kişiyi bakaya durumundayken kayıt olduğu üniversiteden öğrenci belgesini alarak dahi askerlik şubesine gitse bu kabul görmez. O anda askerlik şubesinin kişiyi askerlik için teslim alma yetkisi bulunur.

Askerlik şubesine bakaya iken gittiğinizde sizlere bir tarih verilir ve bu tarihte teslim olmanız istenir. Ancak bu tarihte de teslim olmayarak bakaya durumunu devam ettirebilirsiniz. Ancak bu durumda ödemeniz gereken ücret de sürekli artış gösterecektir. Bu aşamada birçok kişi hapis cezasının da bulunduğu söylemektedir. Ancak bunlar tamamen göz korkutmak amacıyla yapılan şeylerdir. Bakaya durumunda olan kişiler için hapis cezası söz konusu değildir. Bu kişiler yalnızca kendileri için belirlenen para cezasını ödemek zorundadırlar. Günümüzde her dönem için kişilere 250 TL ceza kesilmektedir.

Soru Sor!