Celp Dönemi Nedir ?

Sponsorlu Bağlantılar

Askerlik yaşına gelmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, askerliklerini yapmaları için kütüklerinin bağlı olduğu askerlik şubeleri tarafından askere alınmalarına celp dönemi denir. Askerlik yapmak üzere son yoklamaya girenler celbe tabi olur.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının doğum yılları ve aylarına göre askere alınmaları kararlaştırılınca sevk pusulaları hazırlanır ve celp dönemleri geldiğinde askere sevk işlemleri gerçekleşmesi sağlanır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Celp Dönemleri Şu Şekilde Sıralanır;

1. Celp Dönemi Şubat Ayı
2. Celp Dönemi Mayıs Ayı
3. Celp Dönemi Ağustos Ayı
4. Celp Dönemi Kasım Ayı

Celp Dönemi Nedir ? sorusu ile ilgili olarak sitemiz üzerinden gelen bazı askerlik celp dönemi soruları;

Memleketim Çankırı 2014 mayıs gönderiyor ama benim ağustos olarak geldi celp dönemim ağustosun kaçında ve nereye düştüğüm ne zaman belli olacak.

Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba 1997 doğumluyum. 2016 mayıs ayında askerlikten yoklama kağıdı geldi. Ağustos 2016’da muayene olsam acaba Kasım 2016’daki celp dönemine çağırırlar mı? yoksa bir daha ki Yani Şubat 2017 celp dönemine mi çağırırlar cevaplarsanız sevinirim ; Şimdiden Teşekkürler.

Merhaba, 29/07/2016 tarihinde tecilim bitiyor,tezsiz yüksek lisans yapmak istiyorum ancak 1.5 yıl uzatabiliyor tecilimi (yeni çıkan yasa sayesinde).Duyduğum kadarıyla Askeriyeden 1 celp dönemi daha uzatabilme durumu olabiliyormuş yüksek lisansa başvurmak için.Bu durumda tecilimin daha geç bitmesi için eylül ayında mı yoksa ocak ayında mı başvurmamı tavsiye edersiniz ?

29 temmuz da tecilim bitiyor fakat askerlik şubesinden tecil sırasında aldığım evrakta kasım celp dönemi olarak görünüyor.Tecilin bitiş tarihinden Kasım’a kadar olan süre içerisinde bakaya mı kalmış oluyorum yoksa Kasım dan sonra mı ?

Soru Sor!

Cevaplar

  • Erkek arkadaşım 4 yıllık üniversite mezunu.tecilini 2016 kasımda bozdurdu 2017 şubata yetismek icin fakat kağıdında celp dönemi 2017 Kasım yazıyor ne zaman gidicek