Celp Dönemi Nedir ?

Sponsorlu Bağlantılar

Askerlik yaşına gelmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, askerliklerini yapmaları için kütüklerinin bağlı olduğu askerlik şubeleri tarafından askere alınmalarına celp dönemi denir. Askerlik yapmak üzere son yoklamaya girenler celbe tabi olur.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının doğum yılları ve aylarına göre askere alınmaları kararlaştırılınca sevk pusulaları hazırlanır ve celp dönemleri geldiğinde askere sevk işlemleri gerçekleşmesi sağlanır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Celp Dönemleri Şu Şekilde Sıralanır;

1. Celp Dönemi Şubat Ayı
2. Celp Dönemi Mayıs Ayı
3. Celp Dönemi Ağustos Ayı
4. Celp Dönemi Kasım Ayı

Celp Dönemi Nedir ? sorusu ile ilgili olarak sitemiz üzerinden gelen bazı askerlik celp dönemi soruları;

Memleketim Çankırı 2014 mayıs gönderiyor ama benim ağustos olarak geldi celp dönemim ağustosun kaçında ve nereye düştüğüm ne zaman belli olacak.

Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba 1997 doğumluyum. 2016 mayıs ayında askerlikten yoklama kağıdı geldi. Ağustos 2016’da muayene olsam acaba Kasım 2016’daki celp dönemine çağırırlar mı? yoksa bir daha ki Yani Şubat 2017 celp dönemine mi çağırırlar cevaplarsanız sevinirim ; Şimdiden Teşekkürler.

Merhaba, 29/07/2016 tarihinde tecilim bitiyor,tezsiz yüksek lisans yapmak istiyorum ancak 1.5 yıl uzatabiliyor tecilimi (yeni çıkan yasa sayesinde).Duyduğum kadarıyla Askeriyeden 1 celp dönemi daha uzatabilme durumu olabiliyormuş yüksek lisansa başvurmak için.Bu durumda tecilimin daha geç bitmesi için eylül ayında mı yoksa ocak ayında mı başvurmamı tavsiye edersiniz ?

29 temmuz da tecilim bitiyor fakat askerlik şubesinden tecil sırasında aldığım evrakta kasım celp dönemi olarak görünüyor.Tecilin bitiş tarihinden Kasım’a kadar olan süre içerisinde bakaya mı kalmış oluyorum yoksa Kasım dan sonra mı ?

Soru Sor!

Cevaplar

 • Erkek arkadaşım 4 yıllık üniversite mezunu.tecilini 2016 kasımda bozdurdu 2017 şubata yetismek icin fakat kağıdında celp dönemi 2017 Kasım yazıyor ne zaman gidicek

 • 08/07/2017 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden sakıncası yoktur yazıyor, ben yüksek lisans yapmayı istiyorum ara dönemde çoğu üniversitenin başvuruları bitti, bende güz başvurularına başvurmak istiyorum, oda ağustos eylül zamanlarında oluyor, sizce böyle bi imkanım olabilir mi ?

 • Şubeden aldığım kağıtta 04/11/2017 yazıyor bunu Ağustos ayı celp dönemi yaptırabilirmiyim erken gitmek için

 • Açık liseden okuduğum için askerliği uzatmıştım
  celp dönemi 2018 ağustos yazıyor fakat görevli 2017 mayısta gideceksin diyor ? 97 doğumluyum.

  • Teciliniz devam ediyorsa gitmezsiniz, ancak teciliniz herhangi bir nedenden ötürü kalktı ise 2017 yılı celp dönemlerinde askere alınırsınız.

 • Merhaba,
  Şubat ayı asker alma dönemine tabiiyim. Sevk kağıdı almadan önce hipertansiyon ve dalak imda kist olduğu için tekrar muayene talebinde bulundum. Sağlık ocağı devlet Hastanesi’ne sevk etti. Bugün asker alma daire başkanlığındaki memur 1 Şubat a kadar muhayene işlemimi tamamlamazsam bakaya kalacağımı söyledi. Doktor a soyle işlemini çabuk halletsin dedi. Benim muayenelerim tamamlanır tamamlanmaz askere gitmek zorunda mıyım yoksa bir sonraki gruba yani marta mı kalırım. Yoksa bir sonraki celbe mı? Askerlik şube hiç bişey söylemiyor ellerinden gelse saglamsin diyip apar topar göndericekler. Tesekkur ederim iyi geceler…

 • 2018 Yılı celp dönemleri ne zaman belli olacak ?
  Büyük ihtimalle 3 celp dönemiyle askere gitmekteyim ailevi sıkıntılar sebebiyetiyle 1.celp dönemiyle gidebilr miyim?

  Teşekkürler.

 • Merhaba ben yunus sıze bır soru olacak, acıkogretım kayydımı yapttırmadım bu sene ve teblıgat geldı bana, Ben şmdı acıkogretım unıersıte 2 donem kaydımı yaptırırsamm askerıgımı tecıl edebılırmıyım 1991 dogumuyum