Hava Değişimi Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Sponsorlu Bağlantılar

1111 sayılı askerlik kanununa göre silahaltında bulunan er ve erbaşların askeri hastaneler veya tam teşekküllü hastanelerin sağlık kurulları tarafından verilen 20 günün üstünde ki izin süresine ‘’ hava değişimi ‘’ adı verilmektedir. Bu sağlık raporu kişinin fiziki, biyolojik veya ruhsal problemlerinden herhangi biri nedeni ile iş görmemezlik sonucu verilmektedir. Hava değişim süresi 21 – 90 gün arasında olan er ve erbaşların bu süreleri askerlik hizmetinden sayılacaktır. Bu hava değişimi neticesinde er ve erbaşlar için ava değişimi parası ödenmektedir. Örneğin 120 gün hava değişimi alan bir askerin 90 günü için hava değişim bedeli ödenecek olup kalan 30 gün askerlik hizmetleri olarak sayılmamaktadır.

Peki, hava değişim parası nasıl alınır?

Sponsorlu Bağlantılar

İster Kara Kuvvetleri, İster Deniz Kuvvetleri veya Hava Kuvvetleri, İsterseniz Jandarma Genel Komutanlığı olsun hava değişimi ücreti hava değişiminin geçirildiği ikamet yerinde bulunan askerlik şubeleri tarafından ödenmektedir. Hava değişimi alan er ve erbaşlar için 3 nüsha rapor düzenlenmekte olup rapor tarihi hava değişimin başlangıcı olarak kabul edilir.

Hava değişim ücretinin hesaplanması;

Hava değişim ücreti =  Gün sayısı * Günlük İaşe Bedeli + Yol Ücreti

Gün sayısı hava değişim gün süresi olup 21 – 90 gün arasında bir değerdir.

Günlük iaşe bedeli 2016 yılı için… TL olarak belirlenmiştir.

Yol ücreti 2016 yılı için 800 km ye kadar. TL ve 800 km üstü için. TL olarak belirlenmiştir.

Hava değişim parasını almak için gerekli belgeler;

Hava değişimi için hazırlanan rapor ( 3 nüsha )

TC kimliği aslı ( 3 adet fotokopi )

Daha önce hava değişimi alınmadığına dair bir rapor ( 3 adet fotokopi )

Ziraat Bankası Iban numaranızı gösteren bir hesap belgesi ( 3 adet fotokopi )

Soru Sor!

Cevaplar

  • 2015 şubat ayında aldığım hava değişimi raporunu kaybettim. Halada bulamadım. Ve rapor parasinida raporumu bulamadigim için alamadım. Benim bu parayı nasıl bir şekilde alabilirim. Raporu göstermek zorunlu mu. Rapor haricinde yapcak olduğum başka bisey varmı.

    • Net bir bilgimiz olmamakla birlikte muhtemelen hava değişimi raporunu isteyeceklerdir. En net bilgiyi ilgili kurumlardan alabilirsiniz.

  • S.a acemiligimin bitiminde eve izne geldigimde rahatsizlandim 05.01.2017 tarihinde hava degisimi aldim 2 ay rapor verdiler askerlim şubesine gittim işlem yapmadilar birliginden alicaksin dediler paranı parayi birligimden nasil alabilirm yardimci olurmusunuz ??

    • 3 ocakta hava degisimi aldim 30 gün ve hava degisimi parasini birliginden alacwksin dedileer birlige aradim ve şubeden alman gerekior dedi ben bu parayi nerden alicam şimdi?

  • Ben butun hava degisim evraklarimi askerlik subeme biraktim ama hava degisim parami alamadim heve degisim parami nasil alabilirim bana yardimci olabilir misiniz

  • 6 ay hava deyiğşimi aldım 6 ay içinde kaç ay hava deyişimi parası alırım…ve istanbulda çürük alabilirmiyim tşk