Muayene İşlemlerinden Sonra Tekrar Askerlik Tecili

Sponsorlu Bağlantılar

Muayene işlemlerinden sonra askerlik tecili yapmak mümkündür. Öncelikle muayene sonrası tecil işlemlerinizi birkaç farklı gerekçe ile yaptırabilirsiniz.  Muayene sonrası sağlık sorunları nedeni ile tecil yaptırabileceğiniz gibi, muayene sonrası eğitimi sebebi veya muayene sonrası başka ilgili sebep ile tecil işlemleri yaptırmanız mümkündür.

Muayene sonrası sağlık sorunları nedeni ile tecil yaptırma;

Muayene olan kişilerin 1111 sayılı Askerlik kanunu 35. Madde A ve B fıkrasında detaylı olarak belirtilen askerliğe engel sağlık sorunları tanımında yer alan sağlık sorunları olan kişilerin bu sağlık sorunları yapılan muayene neticesinde değerlendirilip kurul kararı ile verilen raporda iyileşme ve düzelme olabileceği ihtimali var ise 1 yıl boyunca tecil işlemleri gerçekleşir.

Bu 1 yılsonunda tekrar muayene süreci ile 3 defa tekrarlayan bu muayene sonrası düzelme olmaz ise 3 yılsonunda yine kurul raporu ile kişi askerden muaf tutulur.

Muayene sonrası eğitim nedeni ile tecil ettirme;

Sponsorlu Bağlantılar

Askere gitmek için yaptığı başvuru neticesinde o süre de başvuru ile birlikte muayene işlemleri gerçekleşen kişilerin muayene sonrasında celp dönemi gelmeden önce ilgili kanunlar ile tecil hakkı var ise eğitim durumunu belgeleyen dokümanlar ile askerlik şubesine başvuru yaparak askerlik tecil işlemlerini gerçekleştirebilirler. Burada lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimlerine dair belgeleri askerlik şubesine sunmaları ve bu eğitimden kaynaklı tecil haklarının olması gereklidir.

Muayene sonrası bakaya kalan kişilerin askerliği tecil ettirmesi;

Muayene işlemlerini gerçekleştiren ve akabinde celp döneminde askere gitmeyerek bakaya kalan ve asker kaçağı durumuna düşen kişiler, herhangi bir sağlık gerekçesi ile kurul raporu veya herhangi bir eğitim durumu nedeni ile eğitim durumunu gösteren belge ile askerlik şubesine başvurarak askerlik tecil işlemlerini gerçekleştirebilirler. Böylelikle bakaya kaldıkları için sadece idari para cezasına çarptırılırlar.

Soru Sor!

Cevaplar

  • merhaba şimdi benim sorunum şöyle. Ben 2015 lise mezunuyum mezun olduktan sonra üniversite 2 yıllık kayıt yaptırdım 1.yıl sonunda oradan kaydımı sildirip başka bi üniversiteye kayıt yaptırdım. yeni kayıt yaptırdığım üniversitenin öğrenci sorgulamasında askerlik tecilli yazıyor ama bana dün msb den kağıt geldi 31 aralık 2016 da bitmiş ve 1 ocaktan itibaren yoklama aldırmaya gelmediğiniz görülmüştür 29 ocak 2017 ye kadar gelip yoklama aldırınz veya tecil hakkınız varsa yapınız diyor. şimdi ben lise diploması ile hiç tecil yaptırmadım. daha önce tecil yaptıran arkadaşım lise diplomanı götür diyor. götürsem 3 yıl tecil yapılırmı yoksa şuan öğrenci olarak göründüğüm üniversitenin öğrenci belgesinimi götürmem gerek. birde üniversite için güz dönemi ders kayıt yapmadım. ben ne yapıcam abicim bi yardım et. e devlet asker sorgulamasında 5.2.2017 ye kadar sorun yoktur yazıyor. hangi belge ile gidip kaç yıl tecil ettirebilirim varsa hakkım ? 07.06.1997 doğumluuyum