Okul Askerliği Tecil Eder mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Öğrencilerin ülkemizde faaliyet gösteren yerli veya YÖK denkliği verilen yabancı herhangi bir özel, kamu veya vakıf üniversiteler veya liselerinden birinde eğitime başladıklarında askerlik tecil işlemleri için tecil hakları doğmaktadır. Bu tecil süresi kişinin mezuniyet tarihine kadar devam edecektir.

Askerlik çağına henüz gelmemiş kişiler;

Askerlik çağına henüz gelmeyen ve 20 yaşından küçük olan öğrenciler için üniversiteye kayıt yaptırması ile birlikte bu kayıt bilgileri üniversitenin öğrenci işleri daire başkanlığı tarafından ilgili şehirde ki askerlik şubesine gönderilir. Bu açıdan okul askerliği tecil ettirir. Ve her yılbaşında hala öğrenci olan kişilerin listesi ile birlikte kayıt yenilemeyen veya kayıt silinen öğrencilerinde listesini ayrı bir başlık ile askerlik şubesine gönderir.

Askerlik çağını geçmiş, yoklama veya bakaya kalan kişiler;

Sponsorlu Bağlantılar

Askerlik çağına gelmiş, bakaya kalmış veya celp dönemi ile askerlik kaçağı pozisyonuna düşmüş kişilerin askerlik tecil işlemlerini okul yaptırmaz. Öncelikle okula kayıt yaptırmak için okul sizlerden askerlik ile ilişkisi bulunmadığına dair ( muaf, tecil veya yapmış ) bir belge isteyecektir. Okula bu belgeyi verip okul kaydı yaptırmak için askerlik şubesine giderek, bir okulda eğitim görmek için hak kazandıklarını belirten belgeleri verdiklerinde ( LGS, Yüksek lisans kazandı belgesi veya doktora programına giriş belgesi ) isteğe bağlı olarak bir belge verilmektedir.

Askerlik şubesinden alınan bu belge ile kişiler üniversiteye kayıt yaptırabilirler. Bu kayıt akabinde öğrenci belgesini alan kişiler bizzat gidip askerlik tecil işlemlerini yaptırabileceği gibi üniversitelerin bazıları; kendi yönetim şekli açısından öğrenci ile ilgili belgeleri öğrenci işleri daire başkanlığı aracılığı ile ilgili askerlik şubesine göndererek tecil işlemlerini yapmaktadır. Ama her üniversite aynı yönetim şeklini uygulamadığı için kimi üniversiteler öğrenci belgesini vererek kişinin kendisin askerlik şubesine gitmesini istemektedir. Gitmeyen kişiler hakkında sevk işlemleri uygulanmakta ve bakaya kalarak idari para cezasına çarptırılacaklardır.

Soru Sor!