Okul Dondurulup Askere Gidilir mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Lise eğitimini tamamlayıp herhangi bir üniversitenin 2 veya 4 yıllık bölümlerine kayıt yaptıran kişilerin askerlikleri, okulun öğrenci işleri departmanı tarafından tecil ( erteleme ) işlemleri yapılmaktadır. Bu okul bitene kadar gecen süre ve akabinde kişinin isteğine bağlı olarak meslek yüksek okul mezunlarına 1 yıl ve lisans mezunlarına okul mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl tecil hakkı vermektedir.

Ancak eğitim süresi içerisinde mezun olmayan öğrencinin okulunu dondurup askere gitme şansı bulunmaktadır. Askerliğe gitmek için okulu dondurma sürecinde genellikle kişiler dönem ortasında veya yıl sonunda tecil işlemi yapmakta, şubat veya Ağustos celp dönemine çağrılıp vatani görevine başlamaktadır.  Okula verdiği dilekçe ile okul dondurma işlemi yapan kişinin okulu dondurduğuna dair bilgiler okul bilgi işlem departmanı tarafından ( MSB ) Askere Alma Başkanlığına gönderildiği gibi sizlerde ASAB’ a dilekçe vererek okulu dondurduğunuzu ve askere gitmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Dilekçeni işleme alınacak, tecil süreniz bozulacak ve bir sonraki celp döneminde askere çağrılma işlemlerinizi gerçekleşecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

İster meslek yüksek okul, ister lisans, ister yüksek lisans ( master ), isterseniz doktora eğitimi alırken okulu dondurma işlemi yapıp askere gidebilirsiniz. Herhangi bir sağlık problemleri olmadığı olağan durumlarda eğitime ara verip askere gitmek mümkündür.

Eğer lisans veya meslek yüksekokulunda eğitim görürken eğitiminizi dondurup askere gitmek isterseniz normal er olarak askerliğe alım işlemlerinizi gerçekleşecektir. Zira 4 yıllık fakülte mezunu olmayan tüm kişiler sadece er olarak askere alınmakta ve normal uzun dönem askerlik yapmaktadır.

Eğitim seviyeniz master veya doktora ise, bu eğitimi dondurup askere gitmek isterseniz yedek subay olarak askere alınır ve vatani görevinizi kısa dönem veya uzun dönem olarak tamamlarsınız.

Soru Sor!