Okul Kaydı Silinenlerin Askerlik Tecil Durumu

Sponsorlu Bağlantılar

Herhangi bir üniversitenin lisans bölümünde okuyan öğrencilerin askerlik sevk tecil işlemleri öğrenci işleri daire başkanlığı tarafından yapılmaktadır. Bu süre öğrencinin normal eğitim süresince gerçekleşecek olup öğrenci hakkında bilgiler Askere Alma Başkanlığına gönderilmektedir. Bu sebeple öğrencilerin kayıt tarihinden askerlik çağına gelmemiş ise herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Askerlik çağına gelmiş veya bakaya kalmış kişiler ise okula kayıt yaptırdıktan hemen sonra öğrenci belgesi alıp askerlik şubesine tecil işlemleri için başvurmalıdır.

Peki, okul kaydı silinen veya sildirenlerin askerlik durumları ne olacaktır?

Okul kaydı belirli sebepler ile okul tarafından silinen veya öğrenci tarafından isteyerek okul kaydı silinen ve okula ders kaydı yapmayarak ödeme yapmayan tüm öğrencilerin bilgileri her akademik yılı başlangıcında ilgili Askerlik şubesine, üniversitenin birimleri tarafından gönderilmektedir. Bu bilgiler sonrasında kayıt silinen öğrencilerin askerlik tecil işlemleri iptal edilir ve bir sonraki celp döneminde askere alma işlemleri süreci başlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak kişilerin başka bir neden ile yasal olarak tecil işlem hakkı var ise ilgili belgeler ile askerlik şubesine başvurarak yeniden askerlik tecil işlemleri yaptırabilir. Herhangi bir sağlık sorunu tecil için bir sebep olabilir veya başka bir yerde eğitime başlamak bir tecil gerekçesidir. Örneğin başka bir üniversiteye kayıt için eski üniversiteden kaydını sildiren kişi yeni üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra alacağı öğrenci belgesi ile askerlik tecil işlemleri için askerlik şubesine bireysel olarak başvuru yapmalıdır.

Eğer bir tecil işlem gerekçesi ve yasal hakkı yok ise celp dönemine kadar askere alma işlemi için başvuru yapmaz ise bakaya kalma ve asker kaçağı olma durumuna düşecektir. Böylece hem para cezasına çarpıtılacak hem de GBT taramasına düşerek askerlik problemi ile baş başa kalacaktır.

Soru Sor!