Pnömotoraks (Akciğer Sönmesi) Hastaları Askerlik Yapabilir mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Pnömotoraks hastalığı akciğer ile göğüs duvarı arasında kalan bölgenin hava toplamasıdır, bu daha öncesinde bulunan hava keseciklerinde ( bleb ) meydana gelebilecek patlamalar sonrasında görüldüğü gibi hava keseciği olmadığı durumlarda da akciğer sönmesi hastalığı gerçekleşebilir. Akciğer sönmesi çeşitli göğüs kafesi yaralanmalarında veya mevcut akciğer hastalıklarında ( verem, kanser …) meydana gelebilmektedir. Özellikle 20 – 40 yaş arası kişilerde ve uzun veya zayıf insanlarda meydana gelmektedir.

Pnömotoraks hastalığı bir göğüs hastalığı olup askerliğe engel hastalıklar listesinde, göğüs hastalığı başlığı altında 46,47 ve 48. Maddelerinde ve fıkralarında detaylı olarak ele alınmaktadır. Ancak akciğer sönmesi ( pnömotoraks ) bir seviye hastalığıdır yani hastalığın seviyeleri bulunmakta olup % 10 – % 80’ lere varan oranlarda hastalık sorunları ile uğraşan bireyler bulunmaktadır. Derecesi arttıkça açık veya kapalı ameliyat gerektiren bu rahatsızlıkta özellikle % 60 üstünde kişilerin nefes alabilmeleri de zorlaşmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu hastalığa yakalanan kişilerin yapılan muayeneler sonrasında sağlık kurulu veya askeri hastane kurulları tarafından verilen rapor ile askerlikten muaf tutulmaları mümkün olup hastalığın derecesine göre büyük oranda askerlik hizmet yaptırılmamaktadır. Zira hastalık normal yaşam sürecini dahi etkilerken yapılan ameliyatlar ve iyileşme dönemleri de hem çok riskli hem de çok uzun bir süreçtir.

Ancak hastalığın derecesi az ise, kapalı ameliyat veya ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedaviye veya ameliyata olumlu yanıt verip iyileşen bir pnömotoraks hastası için kurul kararı askerliğe elverişlidir raporu verebilir. Hastalık derecesine göre kurul bazı durumlarda askerliğe elverişli değildir diye muaf tutarken bazı muayene sonrasında da askerliği ertemeler ( tecil ) işlemleri yaptırarak ilerleyen dönemlerde tekrar muayene ve gözden geçirme işlemleri yapmaktadır.

Soru Sor!