Psikiyatrik Sorunu Olanlar ve Askerlik

Sponsorlu Bağlantılar

Psikolojik sorunları olanların askerlik yapması ile ilgili düzenleme 1111 sayılı askerlik kanununda belirtilmiş olup yapılan maueyeneler ile devlet veya askeri hastanelerin sağlık kurulları tarafından verilen rapor neticesinde nihai karar verilmektedir.

Bu kararın verilmesinde kişinin psikolojik sorunları ele alınmaktadır. Özellikle aşağıda ki durumlarda kişiler askerliğe elverişli olmayıp, verilen kurul kararında askerliğe elveriliş değildir kararı ile askerlikten muaf olmaktadırlar. Bu psikiyatrik sorunlar;

  • Aşırı derece de korku ile hiçbir şey yapamama
  • İleri derece de şizofren olma
  • Çok fazla hap kullanma ve en üst seviyede uyku hastalıkları
  • Akıl Bali olamama ve kavramları ayırt edememe

Bu rahatsızlıkların ufak belirtileri olduğu gibi hayatı zorlaştıran ve bireylerin rahat yaşaması ve doğru karar almasını etkileyen en uzun derece de hastalıkların olması konusunda kişiler özel olarak seanslar ile muayene ve tedavi sürecine sokulmaktadır. Kurul inceleme sonrası askerlikten muaf etmek yerine verecek karar ile 1 yıllı erteleme  ( tecil ) vererek 1 yıllık tedavi sürecinde izleme ve değerlendirme aşamasına geçmektedir. Bu 1 yıllık süreçte ilerleme kaydetmeyen ve sorunları devam eden kişilerin askerlikten muaf edilmesine karar vermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Psikiyatrik sorunları olan ve askerlik görevini devam ettiren uzun süre hava değişimi alıp teskeresini alan kişilerin sayısı 2016 yılında 1400 kişidir. Her yıl binlerce asker ağır travmalar yaşamakta, özellikte güneydoğu da artan intihara ve bu intiharlara şahit olan askerlerin travma tik sorunları baş göstermektedir. Askerde etkisini göstermeyen bazı psikiyatrik sorunlar askerden dönen bireylerde zirve yapmakta ve ağır bir psikolojik travma ile bireyleri aylarca huzursuz etmektedir.  Bu açıdan askerin psikolojisi son derece önemli olup ciddi psikiyatrik sorunlarda askerlikten muafiyet söz konusudur.

Soru Sor!