Seferberlik Görev Emri Sorgulama

Sponsorlu Bağlantılar

Personel seferberlik emri sorgulama işlemleri hakkında bilgi alabileceğiniz bu özel konuda, askere gitmiş olan ve askerliğini bitirmiş olan adayların sorgulama işlemlerinin nasıl yapabileceklerini anlatmadan önce Seferberliğin ne demek olduğunu açıklamak istiyoruz.

Askeri Seferberlik Nedir?

Kısaca Seferberlik, bir ülkenin tüm kaynaklarının bir araya toplanarak, savaş gibi durumlarda görev almalarına denmektedir. Başta askeri güçler, olmak üzere devletin tüm kuvvet güçlerinin, kaynaklarının kullanıldığı, resmi olarak bazı durumlarda sınırlamaların geldiği durumlara seferberlik denmektedir. Ülkemizde seferberlik, askerlik görevini yapmakta olan bireylerin ve hali hazırda askerliğini tamamlamış bireylerden bazılarının her hangi bir olası savaş durumunda tekrar göreve çağrılmasına denmektedir.

Askerliğini Yapmış Tüm Bireyler Seferberlik Emri Çıktığında Askere Alınır mı ?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu konuda tüm bireyler askere alınmazlar. Askerlik yapmış olan ve kayıtlı seferberlik emirleri bulunanlar böyle bir durumda tekrar göreve çağrılırlar.

Askerlik Seferberlik Görev Emri Sorgulama

Seferberlik Emri Sorgulama işlemi hakkında bilgi vermek gerekirse, aynı askerlik sorgulama işlemlerinde olduğu gibi, seferberlik görev emri sorgulama işleminde de kişiye ait e-devlet şifresine gerek vardır. Şifre sahibi bireyler, e-devlet sistemine giriş yaparak, sırasıyla Milli Savunma Bakanlığı > Personel Sefer Görev Emri Sorgulama > Sorgulama kısımlarından sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bu ekranda Seferberlik emri olup olmadığına ulaşabilirler.

Birde Personel Seferberlik Tatbikat Sorgulama diye bir kısım var. Bu kısımdan da, seferberlik emri olan bireylerin, göreve çağrılıp, çağrılmadığını sorgulayabilirler.

Soru Sor!