Sülüs Aldıktan Sonra Askerlik Erteleme

Sponsorlu Bağlantılar

Sülüs, yani askerlik sevk belgesi, askerlik çağına gelen kişilerin başvuru yapması ile celp dönemi sonrası kişiye verilen belgenin adı olup, askerlik görev yeri belli olduğunda hazırlanan bu belge e – devlet kişisel sayfasından veya askerlik şubesinden alınmaktadır. Bu sevk belgesinde hiçbir şekilde sülüs ifadesi geçmemekte olup sülüs veya silüs gibi ifadeler de kullanılmaktadır. Sülüs kâğıdında kişinin hangi şehirde, hangi komutanlıkta, hangi acemi birliğinde ve hangi görevlerde bulunacağına dair bilgiler ile bazı er ve erbaşların sülüs kâğıdında usta birliği ve görev şeklide tanımlanmaktadır.

Sülüs kâğıdında yer alan sevk başlangıç tarihi itibari ile kişi artık asker sayılmaktadır. Bu sevk başlangıç tarih itibari ile 7. Günde görev yapacağı yere gitmemiş ise asker kaçağı durumuna düşecek ve hakkında suç duyurusunda bulunularak yargı süreci başlatılacaktır. Sülüs aldıktan sonra askerlik tecil işlemleri yapılamaz. Zira sülüs askere başlamak anlamına gelmekte olup askerlik süreci başladığında erteleme ( tecil ) işlemleri uygulanmamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak sülüs kâğıdını almaz iseniz görev yeriniz belli olsa bile evrakları almadığınız için askere başlamamış olursunuz. Bu süreçte erteleme tecil işlemleri yapmanız için eğitim veya sağlık sorunları olması gerekir. Bu gerekçeler yok ise bakaya kalmış olursunuz ve idari para cezası uygulanır. Ayrıca bir sonraki celp döneminde askere gitmeniz gerekecektir. Polis veya jandarma çevirisinde GBT’ de ortaya çıkacak olan bu durum için hakkınızda bir tutanak tutularak 15 gün içinde askerlik şubesine gitmeniz istenir.

2014 yılında çıkan bedelli askerlik öncesi bedelli bekleyen 100’ den fazla doktor sülüs almalarına rağmen askerlik görevine başlamamış ve bedelli askerlik yasasında bulunan af vesilesi ile de hem ceza ödememiş hem de bedelli askerlikten faydalanmışlardır.

Soru Sor!