Yedek Subay Olma Şartları Nelerdir ?

Sponsorlu Bağlantılar

Yedek subay olarak askerlik görevini yapacak olan asker adaylarımızın akıllarını karıştıran tek soru ” Yedek Subay Olma Şartları“‘dır. Yedek subaylık şartları için Kaynak olarak asal sitesinde bulunan bilgilerin sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Yedek Subay Olma Şartları;

Dört yıl ve daha fazla süreli fakülte, akademi, yüksekokul ve enstitüler ile Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığınca (YÖK) bunların dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu olup ta Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre askerliğe elverişli olanlar arasından TSK’nın ihtiyacı kadar yedek subay adayı 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu 3’üncü maddesi (c) ve (d) bentleri esaslarına göre ayrılır.

Yedek subayların hizmet süresi 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu 3’üncü maddesi f fıkrasına göre düzenlenir. 23 Haziran 2003 tarihli ve 2003/5795 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereği yedek subayların hizmet süresi 12 aydır. Buna göre 12 ayın; karışık sınıf yedek subayların için 3 ayı, sağlık sınıfı ile ihtiyaç fazlası olduklarından Millî Eğitim Bakanlığı emrine öğretmen olarak verilen yedek subayların 1 ayı sınıf okullarında yedek subay yetiştirmek için geçmektedir.

Ağustos 2013 yedek subay celbinden itibaren geçerli olmak üzere 25 Ocak 2012 tarihli ve 2012/2788 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile karışık sınıf yedek subay yetiştirme süresi üç aydan iki buçuk aya indirilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

yedek-subay-olma-sartlariYedek Subay Olarak Askere Gitmek

Soru: İyi günler. Ben normal şartlar alında 30.09.2015 tarihine kadar tecilliyim. Sevk tarihi de Kasım 2015 yazıyor. Ancak yedek subay olarak 2015 Şubat celbinde askere gitmek istiyorum. Tecilimi ne zaman iptal ettirmeliyim. Ve yapmam gereken işlemler nelerdir? 1- Tecil iptali 2- …. Yardımlarınız için teşekkürler.

Cevap: Merhaba, yedek subay olarak askere gitmenin tek ve en önemli şartı 4 yıllık füniversiteden mezun olmaktır. Siz 4 yıllık fakülte mezunu iseniz askerlik şubesine gidip işlemlerinizi yaptırmalı ve sınıflandırma sonuçlarını beklemelisiniz. Eğer uygun görülürseniz Kısa dönem yada yedek subay olarak askerlik yapabilirsiniz.

 

Soru Sor!