Ygs ( Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı ) İçin Askerlik Erteleme

Sponsorlu Bağlantılar

Yükseköğretime geçiş sınavı ( YGS ) bir üniversiteye yerleşmek için gerekli olan ve ÖSYM tarafından yapılan bir sınav türü olup bu sınava lise eğitimini tamamlayan veya lise eğitiminde mezun durumda olan kişiler ile birlikte yaşı ne olursa olsun tüm lise mezunları girebilmektedir. Lise eğitimini normal sürede tamamlayan ve sınıfta kalmayıp 7 yaşında eğitime başlayan kişilerin 19 yaşında YGS sınavına girileceği düşünüldüğünde askerlik tecil problemleri olmamaktadır.

Ancak lise eğitimini önceden tamamlayan ve yaşı 20’ den fazla olup askerlik çağına gelen kişiler YGS sınavına başvuru yapması ile askerlik tecil hakkı kazanamazlar. Ygs (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) İçin Askerlik Erteleme için bir gerekçe değildir. YGS sınavına girmek için başvuru yapanlar askere alma işlemleri normal yapılmakta ve kişi eğer başka bir tecil gerekçesi yok ise askere alınır. Ancak kişinin YGS sınavına girmesi için sınav günü özel olarak izin verilir. Ve askerlik görevini yapan kişi askerlik vazifesinde iken YGS sınavına başvurabileceği gibi YGS sınavına da sınav günü özel izinle gidip girebilecektir. Bunun yanı sıra YGS sınavına hazırlanma konusunda birliğin durumuna ve komutanların bakış açısına göre daha hafif görevler verilerek sınava fırsat bulup çalışması için olanak tanınır.

Sponsorlu Bağlantılar

Lise eğitimine devam eden ve lise son sınıfa giren kişiler YGS sınavına başvuru yaptıklarında ve Mart – Nisan ayında sınava giriş yaptıklarında erteleme veya tecil gibi problemleri olmayacaktır. Zira lise eğitimine devam eden kişilerin yaşları 29 oluncaya kadar eğitim devam ettiği sürece askerlik tecil işlemleri okul tarafından yapılmaktadır. Lise eğitimin son sınıfında olan kişinin tecil problemi olmadığı için Ygs (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) İçin Askerlik Erteleme ihtiyacı duymayacaktır.

Soru Sor!

Cevaplar

  • Merhabalar!
    Ben Dpu endüstri mühendisliği bölümünu haziran 2014te bitirip diplomami aldım. Eylül 2014te aynı bölümde yüksek lisansa başladım. 3. Senem deyim tez yazıyorum okulum 2017 haziranda bitecek. Bu arada 2014 TE YGS ve LYS sınavlarına girerek Dpu makina mühendisliğini kazandım. Kaydını 2014 eylülde yaptırdım. Sorum şu; yüksek lisans tan dolayı tecilim 1 yıl uzayacak mı. Yüksek lisans tecili bitince kazandığım makina mühendisliğinden tecilim devam edermi