Yurt Dışında İken Bakaya Durumuna Düşmek

Sponsorlu Bağlantılar

Yurt dışında bulunan kişileri yurt dışında bulunma amaçlarına göre değerlendirerek bakaya kalma ve asker kaçağı pozisyonuna düşme durumlarını inceleyebiliriz.

Yurt dışında öğrenci iken bakaya kalma;

Yurt dışında eğitim için bulunan kişilerin eğitim durumlarından dolayı hak ettikleri askerlik tecil işlemleri bulunmaktadır. Bakaya kalan kişiler o ülkede ki en yakın konsolosluğa giderek öğrenci olduklarına dair durumlarını belgeledikleri takdirde tecil işlemleri yapılacak ve bakaya kalan kişilerin bu sorunu çözülecektir. Burada en önemli kriter eğitim gördükleri üniversitenin Türkiye tarafından tanınan ve YÖK tarafından denklik verilen bir üniversite olmasıdır.

Yurt dışında ki bakaya kalan öğrencilerin tecil süreleri aşağıdaki gibidir.

Dil eğitimi yapanlar için; 18 ay

Meslek yüksekokulu eğitimi alanlar için; 42 ay

Lisans eğitimi alanlar için; 84 ay

Yüksek lisans eğitimi alanlar için; 42 ay

Doktora eğitimi alanlar için 72 ay

Ancak bu tecil işlemlerinde lisans ve yüksek lisans okuyanlar için üst sınır 29 yaş, doktora eğitimi alanlar için ise 35 yaştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yurt dışında çalışan olarak bakaya kalma;

Yurt dışında çalışan kişilerin o ülkede oturma ve çalışma izinleri var ise yaşları ne olursa olsun 3 yıl boyunca tecil işlemleri yapılmaktadır. Bu sürede bakaya kalma durumları bulunmamaktadır. Ancak 3 yıllık oturum sonrası kişinin dövizli askerlik yapma şansı doğmaktadır. Bu süre sonunda dövizli askerlik yapmamaları durumunda bakaya kalma süreci başlamış olacaktır. Kişi ülkeye giriş yaptığında pasaport kontrolü sırasında polis ekipleri tarafından tutanak tutularak 15 gün içinde bir askerlik şubesine başvurması istenecek ve kişi hakkında idari para cezası uygulanacaktır.

Yurt dışında çalışma ve oturma izni bulunmayan askerlik süresi gelmiş askere gitmemiş ve tecil yaptırmamış kişiler ilk celp dönemi ile bakaya kalmış olacak ve haklarında idari para cezası süreci başlayacaktır. Türkiye’ ye giriş yaptıklarında pasaport kontrolünde haklarında tutanak tutulacaktır. 15 gün içinde ise askerlik şubesine başvurmaları gerekecek olup her ikinci GBT sonrası polis ekiplerince gözaltına alınıp Askerlik şubesine teslime edilecektir.

Soru Sor!